Prečo by sme mali spať za zatvorenými dverami? Môže nám to zachrániť život

V tomto prípade nejde o ochranu pred prepadnutím, lúpežou alebo vykradnutím obydlia neželanou návštevou.

(Zdroj: pexels.com)

Zabezpečujete si svoj domov dymovým alarmom proti požiaru? Vedzte, že to nie je jediný ochranný prostriedok.

Požiare sa stávajú pre ľudí čoraz nebezpečnejšími. Približne v čase pred štyrmi desaťročiami ste mali na únik z horiaceho obydlia v priemere 17 minút, ktoré začali plynúť od aktivovania dymového alarmu. Dnes sú to maximálne 3 minúty a niekedy dokonca menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvod je jednoduchý. Súčasné moderné domy horia rýchlejšie, čo je spôsobené predovšetkým tým, že ľudia preferujú veľké miestnosti, čím má oheň menej prekážok a šíri sa rýchlejšie. Navyše, mnohé zariadenia nachádzajúce sa v moderných domácnostiach sú tvorené plastmi, ktoré tento živel podporujú.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade požiaru je teda každá sekunda dôležitá. Pomôcť by mala aj jednoduchá vec: ak pôjdete spať, zavrite si dvere na vašej spálni. Práve dvere môžu v prípade požiaru predstavovať hranicu medzi životom a smrťou. Dokonca sa odporúča zavrieť aj všetky ostatné dvere.

Možno sa vám to nezdá ako niečo, čo by mohlo šíreniu ohňa zabrániť, no štúdia vykonaná UL's Firefighter Safety Research Institute (FSRI) potvrdila, že toto opatrenie môže mať veľký význam.

V prípade požiaru môže teplota v miestnosti s otvorenými dverami vystúpiť na viac ako 538 stupňov Celzia. Ak by dvere zostali zatvorené, teplota v miestnosti by sa mohla pohybovať okolo 38 stupňov Celzia. Uzavreté dvere tiež obmedzujú množstvo kyslíka, jednu z látok, ktorá podporuje horenie.

Tieto teploty však nie sú jediným nebezpečenstvom, ktoré vám hrozí.

Podľa Národnej hasičskej asociácie je väčšina úmrtí v prípade požiarov spôsobená nie popáleninami, ale vdýchnutím dymu. Práve zatvorené dvere vás ochránia pred zamorením miestnosti a pľúc jedovatým dymom. Zároveň vám poskytnú určitý čas na to, aby ste si naplánovali únik.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádza sa však, že výsledky výskumu nie sú kompletné. Je potrebné skúmať aj ďalšie faktory, napríklad aj to, do akej miery môže mať toto opatrenie vplyv na vznik smrteľných následkov, pokiaľ by požiar vypukol v miestnosti, kde sú dvere zatvorené.

Prečítajte si tiež: Horiaci Samsung prestali vyrábať. Vzniklo o ňom množstvo vtipov, z ktorých vybuchnete... smiechom Čítajte 

Zdroj: curiosity.com, nfpa.org

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu