SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

8 vedomostných hier, ktoré vás naučia viac ako nudné hodiny zemepisu

S týmito hrami si užijete kopu zábavy a navyše dostanete do hlavy to, čo tam nikdy nechcelo dobrovoľne ostať.

(Zdroj: Jana Husárová)

1. Zem

Viete, na akom území bola objavená Terakotová armáda? Skvelé, no dokážete správne určiť i rok jej objavenia či hmotnosť jednej sochy?

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 2 - 6

Mohutná krabica obsahujúca bohaté herné príslušenstvo, tak sa vám na prvý pohľad predstaví hra Zem. Veľký hrací plán obsahuje nákres mapy sveta, stupnicu s rokmi, s dĺžkou či výškou a počtom (km, °C, %...). Po obvode hracieho plánu sa nachádza počítadlo nahratých bodov.

Hru Zem je možné hrať v štyroch stupňoch náročnosti. Každý stupeň je inak farebne označený na obvode obojstranných hracích kariet, ktorých je 150. Na začiatku kola začínajúci hráč prečíta tému karty, nachádzajúcu sa v hornej polovici karty. Spodná časť so správnymi údajmi je zakrytá krabičkou, v ktorej sú karty umiestnené. Následne hráči postupne umiestňujú svoje hracie kocky (každý hráč má na začiatku hry 6 kociek) na mapu či stupnice.

SkryťVypnúť reklamu

Po tom, ako hráči dokončia ťah, nastáva vyhodnocovanie, za správne umiestnenie je určený zisk 7 bodov, za umiestnenie v tesnej blízkosti správnej odpovede 3 body. Množstvo hracích kôl ponecháva výrobca na hráčoch, pričom víťazom hry sa stáva hráč, ktorý nahrá za všetky kolá najviac bodov.

Zem je rozhodne veľmi zaujímavá hra, v ktorej kombinujete svoje znalosti zo zemepisu a histórie, no často preverí i váš odhad pri tipovaní správneho riešenia. Či bude i v tejto hre platiť staré známe: Risk je zisk, záleží už len na vás...

Stručné hodnotenie:

+ možnosť tipovania viacerých parametrov na jedno zadanie

+ ak prídete o všetky hracie kocky, na začiatku ďalšieho kola vám budú doplnené do počtu 3, takže nie ste predčasne vyradení z hry, ak priveľmi (a nie úspešne) riskujete

SkryťVypnúť reklamu

+ možnosť zvoliť si počet kôl

+ viac úrovní náročností zadaní

- dlhší čas hry (v závislosti od počtu kôl od 45 – 60 min)

Pochopili? Tak poďme hrať!

Tipnite územie, začiatok výstavby a počet divákov, ktorí sa zmestili do Kolosea (správne odpovede na konci článku).

2. Poznáš Slovensko?

Dobrá otázka. Nech sa páči, overte si to!

Odporúčaný vek: Slovensko pre malých 7 - 12, Slovensko pre veľkých 12 +
Počet hráčov: 2 – 4

Hrou Poznáš Slovensko urobíte radosť celej rodine. Kým na jednej strane hracej dosky je umiestnený herný plán určený pre dospelých, na strane druhej sa nachádza detská verzia.

Slovensko pre malých obsahuje otázky z oblasti prírody, histórie a súčasnosti Slovenska.

Slovensko pre veľkých má otázky rozdelené do troch okruhov: príroda a turistika, kultúra a umenie a história a osobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým prvkom oboch verzií hry sú fotohádanky. Okrem kartičiek s otázkami obsahuje hra i kartičky Prekvapenie (symbol otáznika) a Vymenuj (symbol megafónu). Hráči sa po hernom poli pohybujú podľa hodu kockou a správnosti/nesprávností odpovedí. Kto ako prvý dorazí do cieľa, stáva sa víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchý herný princíp pochopiteľný aj pre deti

+ dve hry v jednom, stačí otočiť hrací plán a dospelácka verzia sa zmení na detskú

+ vtipné hlášky na kartičkách Prekvapenie príjemne odľahčujú hru

+ veľké množstvo otázok zaručuje opätovnú hrateľnosť bez obmedzení

+ cúvanie vzad pri nesprávnej odpovedi

+ odmena za správnu odpoveď závislá na tom, či odpovedáte s pomôckou alebo bez (s pomôckou postupujete o políčko vpred, bez nej o dve)

- o rýchlosti postupu hráčov vpred rozhoduje v značnej miere šťastie v hode kockou, takže sa môže stať, že i keď zodpoviete správne všetky otázky, postupujete vpred pomalšie ako súper, ktorý pár otázok nezvládol, no pri správnych odpovediach mal šťastie na vysoké hodené čísla

SkryťVypnúť reklamu

Pochopili? Tak poďme hrať!

Vyberte si otázku... Odpoveď k nej nájdete na konci článku.

3. AZ kvíz špeciál – história a zemepis

Chcete si s partnerom zasúťažiť vo vedomostiach, no nemáte náladu na rozsiahle pravidlá a už vonkoncom sa vám nechce rozkladať kopu herného materiálu? Siahnite po malej krabičke s názvom AZ kvíz špeciál.

Odporúčaný vek: 13 – 99 rokov
Počet hráčov: 2

AZ kvíz špeciál je cestovná verzia známej televíznej hry zameraná na znalosti z oblasti zemepisu a histórie. V malej krabičke nájdete 60 kariet, na ktorých sa nachádza spolu 600 tematických otázok, blok papierov s herným plánom v tvare pyramídy, hraciu kocku a pravidlá hry.

Hracie kartičky obsahujú na každej strane päť otázok. Na začiatku každej otázky je pomôcka s iniciálmi správnej odpovede. Správne odpovede k otázkam nájdete na spodnej časti kartičky. Cieľom hry je prostredníctvom správnych odpovedí zaberať políčka na hracom pláne tak, aby sa vám podarilo spojiť tri strany pyramídy.

SkryťVypnúť reklamu

AZ kvíz špeciál je dynamická hra pre dvoch hráčov s množstvom vskutku náročných otázok, a tak málokto odmietne pomôcky, ktoré hra ponúka.

Stručné hodnotenie:

+ vhodné pre dvojice

+ vďaka naozaj veľkému počtu otázok sa vám hra tak rýchlo „neobohrá“

+ rozhodujú nielen správne odpovede, ale i vhodná herná stratégia, pretože počas hry musíte rozmýšľať nad tým, ktoré polia zabrať, aby ste vyhrali

+ skladnosť

- hra zatiaľ vyšla len v českom jazyku

Pochopili? Tak poďme hrať!

Povedzte si číslo od 1 do 5 a prečítajte otázku. Správnu odpoveď nájdete na konci článku.

4. Kde leží Uppsala?

Kde leží Bratislava, viete celkom iste, no viete, kde leží taká Uppsala? Je to na juh, sever, východ či západ od Bratislavy? A čo Galéria Uffizi? Iste ste o nej už počuli, no kde sa to len nachádza?

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 10 +
Počet hráčov: 2 - 6

Hra Kde leží Uppsala pripomína svojimi rozmermi obyčajnú cestovnú hru, no ukrýva v sebe hru s originálnym princípom. Samotná hra je rozdelená na tri kolá. V každom kole sa na kartu svetových strán umiestni prvá karta mesta, od ktorej sa potom celé kolo odvíja. Hráči postupne umiestňujú vyžrebované karty podľa toho, na akú svetovú stranu od úvodnej karty si myslia, že ich mesto, prípadne zaujímavé miesto Európy, leží.

Hráči môžu spochybniť polohu práve umiestnenej karty a získať tým jeden žetón od hráča, ktorý kartu zle umiestnil. Po umiestnení pätnástej karty nastáva koniec kola – intermezzo, počas ktorého dochádza k otáčaniu umiestnených kariet a zisťovaniu, koľko z nich bolo umiestnených nesprávne. Hráč, ktorý si vopred správne tipne množstvo chybne umiestnených kariet, získava 2 žetóny. Kto po ukončení tretieho kola vlastní najviac žetónov, stáva sa víťazom hry.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ originalita námetu

+ skladnosť

- náročnosťou vhodné skôr pre starších hráčov

Pochopili? Tak poďme hrať!

Umiestnite správne mesto Janov. Leží na východ či západ od Linzu? Správnu odpoveď nájdete na konci článku.

Hry pre deti

Len máloktoré dieťa zaujmú hry, kde sa len odpovedá na otázky. Preto sme pre ne vybrali také, kde sa hrajú a učia zároveň, bez toho, aby si to nejako špeciálne uvedomovali.

5. Kamiónom po Európe

Ste majiteľom prepravnej spoločnosti a vašou úlohou je vybavovať objednávky na prepravu tovaru. Cestujete krížom-krážom po európskych metropolách a dúfate, že vybavíte viac objednávok ako konkurenční prepravcovia.

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2 – 6

Ak aj vy máte doma deti, ktoré vzrušením zataja dych, keď okolo nich prechádza kamión, táto hra ich určite zaujme. Deti sa prenesú do sveta kamionistov, prepravujú svoj náklad z jedného európskeho mesta do druhého a starostlivo vyberajú tú najkratšiu trať, akou sa do miesta vykládky dostanú. Učia sa vzájomnú polohu jednotlivých miest a za pomoci rodičov i štáty, v ktorých sa mestá nachádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Každý hráč na začiatku hry dostane drevenú figúrku v tvare kamióna, 3 zákazkové karty a 5000 hracích peňazí. Jeho úlohou je vybaviť svoje zákazky v čo najrýchlejšom čase, následne môže vybavovať zákazky, ktoré sú k dispozícii všetkým hráčom. Za každé úspešné vyloženie tovaru dostane peňažnú hotovosť. Ten, kto zarobil na konci hry najviac peňazí, stáva sa víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ hra s dlhoročnou tradíciou

+ práca s peniazmi a ich hodnotou rozvíja matematické zručnosti

+ kvalitné drevené komponenty

- zložitejší princíp hry

6. Ticket to Ride JUNIOR

Nasadnite na vlak a vydajte sa na dobrodružnú jazdu po Európe. Hra Ticket to Ride JUNIOR vám ponúka cestovné lístky do rôznych európskych miest. Ukončite prosím nástup, vlak ihneď odíde!

Odporúčaný vek: 6 +
Počet hráčov: 2 - 4

SkryťVypnúť reklamu

Že ide o vskutku vydarenú hru, naznačuje už krásna ilustrácia zobrazujúca dobové vlakové nástupište s parnou lokomotívou a štyrmi malými cestovateľmi na vrchu škatule. Otvárame veko, rozkladáme veľký hrací plán a v momente, ako ho vyberieme, padne nám zrak na množstvo malých farebných vagónikov. Práve o nich táto hra je.

Úlohou hráčov je podľa cestovných lístkov, ktoré im boli pridelené, spojiť dve mestá železničnou traťou. Aby sa im to podarilo, musia postupne obsadzovať všetky dieliky trate svojimi vlakmi. Dieliky trate majú rôzne farby a obsadiť ich môžete, ak disponujete rovnako sfarbenými kartami vlakov, ktoré si počas hry žrebujete z balíčka.

Medzi kartami vlakov sa nachádzajú i lokomotívy, tie môžete použiť na hociktoré políčko trate. Víťazom hry sa stáva hráč, ktorý ako prvý získa šesť cestovných lístkov (vytvorením tratí na nich zobrazených).

SkryťVypnúť reklamu

Hra Ticket to Ride je dôkazom, že i junior verzie populárnych hier vedia byť atraktívne nielen pre deti, ale i pre ich rodičov. Ak sa trápite pri nudných detských hrách, vedzte, že s Ticket to Ride vám to nehrozí.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchý princíp hry

+ kvalitné spracovanie

+ predpríprava na „dospelácku“ verziu Ticket to Ride

- mestá sú na hernom pláne zapísané po česky

7. Cestujeme po hradoch a zámkoch

Čierna pani prechádzajúca sa po chodbách tmavého hradu s lampášom v ruke kontroluje i po smrti svojich poddaných. Počuli ste už o nej? Tak to ste asi neboli na Oravskom hrade. Vydajte sa tam s nami na cestu, pri ktorej navštívime mnoho ďalších krásnych hradov a zámkov.

Počet hráčov: 2 – 4
Odporúčaný vek: 7 +

V ďalšej cestovateľskej hre sa vydáte na putovanie po slovenských hradoch a zámkoch. Najskôr peši, a ak počas cesty „nazbierate“ dostatok peňazí, môžete si kúpiť motorku či auto a pokračovať v ceste na nich.

SkryťVypnúť reklamu

Hra Cestujeme po hradoch a zámkoch šikovne spája do jedného celku herné prvky hry Monopoloy a vedomostných hier. Hráči navštevujú naše hrady a zámky, dozvedajú sa zaujímavosti z ich histórie, zarábajú peniaze na brigádach (pri vinobraní či sadení stromčekov), zarobené peniaze potom využívajú na ubytovanie (v hoteli alebo kempe, podľa toho, ako pilne pracovali), nákup akcií či kúpu motorky alebo auta.

Cieľom hry je získavať karty s hradmi a zámkami, pričom samotná hra môže skončiť až tromi spôsobmi - ak niektorý z hráčov získa 12 rôznych kariet hradov a zámkov, ak sa hráč, ktorý vlastní aspoň 10 rôznych kariet hradov a zámkov, rozhodne hru ukončiť alebo ak sa minú všetky karty hradov a zámkov. Potom nasleduje spočítavanie nadobudnutých aktív a hráč s najvyššou sumou sa stáva víťazom.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ pútavé grafické spracovanie

+ informácie o hradoch a zámkoch sa týkajú najmä povestí, hradných strašidiel a rozprávok, ktoré sa na nich natáčali, čo je rozumná voľba vzhľadom na vekovú kategóriu, pre ktorú je hra určená

+ práca s peniazmi

- dlhší herný čas

8. Cesta okolo sveta

Poznáte vlajku Portugalska či štátnu hymnu Francúzska? Chcete vedieť, kde sa nachádza Madagaskar?

Počet hráčov: 1 - 6
Odporúčaný vek: 10+

Hra Cesta okolo sveta vás naučí rozpoznávať polohu jednotlivých krajín. Naučí vás, ako vyzerajú ich vlajky či ako znejú štátne hymny. Získané vedomosti potom preverí prostredníctvom troch druhov kvízov: Vlajky, Zemepisné kvízy a Nájdi štát.

Hráči si môžu zvoliť rôzne stupne náročnosti otázok, čím sa hra prispôsobuje veku dieťaťa a jeho vedomostiam.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ viac variant kvízov v jednej hre

+ možnosť prispôsobiť náročnosť veku hráčov

- k hre je potrebné dokúpiť elektronickú ceruzku, ktorá číta kvízy za deti

***

Správne odpovede:

1. Zem

2. Poznáš Slovensko?

3. AZ kvíz špeciál

4. Kde leží Uppsala?

Prečítajte si tiež: 9 spoločenských hier, ktorými navodíte tajomnú dušičkovú atmosféru Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
     2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
     3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
     4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
     5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
     6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
     7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
     8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
     1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
     2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
     3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
     4. Nechajte sa zelektrizovať!
     5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
     6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
     7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
     8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
     1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 19 856
     2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 664
     3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 346
     4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 286
     5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 006
     6. Dôležitosť duševnej pohody 5 019
     7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 178
     8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 040
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu