Neprišlo to z USA. Prečo sa ľudia na Halloween prezliekajú do kostýmov?

Mysleli ste si, že ide o americký výmysel?

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Sviatok všetkých svätých je na Slovensku dňom pracovného pokoja, počas ktorého ľudia spomínajú na svojich zosnulých, chodia na cintoríny postarať sa o ich hroby, zapáliť sviečky a pomodliť sa za nich. Je to kresťanský sviatok, ktorý sa oslavuje 1. novembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čoraz populárnejším sa však stáva aj Halloween, ktorý k nám prenikol po roku 1989.

Oslavuje sa večer 31. októbra pred Sviatkom všetkých svätých. Oba sviatky sú veľmi rozdielne - na Halloween ľudia vyrezávajú tekvice, organizujú kostýmové párty a deti chodia v maskách zbierať sladkosti, zatiaľ čo Sviatok všetkých svätých má komornejšiu atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď si mnohí myslia, že Halloween je len americký výmysel, ktorý má z ľudí vytiahnuť ďalšie peniaze, jeho história v skutočnosti siaha až do čias starých Keltov. Pohanský keltský sviatok Samhain, čo v starej Írčine znamená koniec leta, oslavoval koniec žatvy a príchod zimy. Kelti verili, že počas noci, kedy sa menia ročné obdobia, sa otvára brána medzi svetom živých a mŕtvych. Sviatok sa stal kresťanským v 9. storočí, keď pápež Gregor IV. vyhlásil, že bude aj v kresťanskej cirkvi patriť mŕtvym.

Nosenie kostýmov pochádza z oblasti Írska, Škótska a Walesu, kde sa už v 16. storočí mladí ľudia prezliekali za nadprirodzené bytosti, aby pomýlili duchov mŕtvych, ktorí by im mohli chcieť ublížiť alebo pomstiť sa.

Prezlečení si chodili pýtať od domu k domu jedlo, pričom ľudia verili, že ak im ho nedajú, prinesie im to nešťastie. Tento zvyk sa neskôr rozšíril do Anglicka a imigranti z Britských ostrovov ho so sebou doniesli do Ameriky. Tam sa Halloween rýchlo udomácnil a rozšíril sa postupne do celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa kostýmové párty na Slovensku rozšírili, netreba sa obávať, že by ľudia zabudli na Sviatok všetkých svätých. Vďaka rozdielnosti týchto sviatkov si ľudia jesenné sviatky nespájajú s Halloweenom, ale s tradičným slovenským sviatkom, ktorý trávia s rodinou. Halloween je pre väčšinu ľudí len príležitosťou vybrať sa na oslavu v bláznivom kostýme.

zdroje: bbc.co.uk, books.google.com, zena.sme.sk

Prečítajte si tiež: 10 bežných vecí, pre ktoré boli ženy v stredoveku považované za čarodejnice Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu