Slovenský študent získal české ocenenie za dizajn. Jeho jedinečná stolička zo sena zaujala porotu

Ján by bol rád, keby sa stolička začala vyrábať a predávať aj vo veľkom.

(Zdroj: Ján Forgáč)

Ján Forgáč študuje produktový dizajn na Fakulte architektúry STU. Aj keď je Slovák, podarilo sa mu získať ocenenie Národní cena za studentský design 2017 GRAND. Porota ocenila jeho stoličku SENO, ktorej sedacia časť je vyrobená z biodegradovateľného a 100 percent recyklovateľného materiálu - sena a sušenej trávy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ján v rámci štúdia navrhuje výrobky rôzneho typu, ako je elektronika, produkty denného použitia či dopravné prostriedky. "S nábytkovým dizajnom som mal skúsenosť už zo strednej drevárskej školy vo Zvolene, na ktorej som študoval odbor Dizajn nábytku a interiéru," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Materiál zo sena chcel použiť vo svojej bakalárskej práci a nábytok mu pre jeho použitie prišiel ako najvhodnejšia oblasť.

"Už dlho som sa zamýšľal nad ekologickým materiálom, ktorý by sa dal vytvoriť z lokálneho materiálu. Napadlo mi práve seno ako materiál, ktorého tu máme dostatok. Túto myšlienku som v sebe už dlhšie nosil a uvažoval nad tým, kde by sa seno dalo aplikovať," povedal Ján pre Fičí.

Na sedaciu časť stoličky bola použitá sušená tráva a seno zmiešané s celulózovým lepidlom. Celá konštrukcia pozostáva len z dvoch častí, pričom sedacia časť je s podstavcom z ohýbaného drôtu prepojená tvarovým spojom bez akýchkoľvek ďalších súčiastok.

Stolička je určená pre krátkodobé sedenie (do 20 minút) do verejných priestoroch, ako sú napríklad kultúrne centrá, galérie či coworkingy, a navyše je aj ľahká a prenosná.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď seno v prírode dlho nevydrží, pri použití v interiéri je vďaka správnemu postupu a lisovaniu možné vytvoriť z neho pevný materiál. Ak by sa však materiál po nejakom čase poškodil, nie je podľa Jána problém sedaciu časť vymeniť za novú a tú starú vyhodiť na kompost.

Študent by bol rád, keby sa stolička začala vyrábať aj vo veľkom.

"Chcem sa o to pokúsiť, no nejaký ten čas to ešte bude trvať. Treba vychytať všetky chyby, pracovať ešte na finálnom vývoji materiálu. Firma, ktorá je schopná SENO vyrábať, už je, no treba ešte všetko to ostatné," tvrdí.

Do súťaže, v ktorej Jána ocenili, sa prihlásilo 256 autorov s 231 prácami z 12 univerzít a vysokých škôl a 16 stredných odborných škôl. Ich práce hodnotili tri nezávislé poroty, ktorých členmi bolo 53 pedagógov, dizajnérov a architektov. Jánov projekt zaujal porotu svojou technickou stránkou, ale aj netradičným prístupom k nábytkovému dizajnu.

SkryťVypnúť reklamu

Za ocenenie je študent veľmi vďačný. "Vnímam to ako príležitosť, ktorú treba pevne uchopiť a rozvíjať ďalej. Toto ocenenie je možnosťou, ako sa mladý dizajnér môže zviditeľniť v reálnej tvorbe," uzatvára Ján.

Prečítajte si tiež: Od slohu o psíkovi k celovečernému filmu. Scenáristka Lenka sa nedala odradiť rodičmi a žne úspechy Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu