SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Pozreli sme si všetky diskusie s kandidátmi na županov a vybrali to najdivnejšie

Poľovník, komunista aj Milan Urbáni.

Už v sobotu 4. novembra si budeme voliť županov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Veľa sa hovorí najmä o kandidátoch na župana, ktorí toho v televíznych diskusiách predviedli naozaj dosť.

Bizarná bola už prvá debata na RTVS, v ktorej sa stretlo 16 kandidátov na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja:

Prečítajte si tiež: 16 kandidátov na župana Bratislavy sa stretlo v telke. Toto sú najbizarnejšie momenty z ich diskusie Čítajte 

Tragédi však nesmeli chýbať ani v ostatných krajoch. Prinášame to "najlepšie" zo zvyšku Slovenska.

Banskobystrický kraj

V Banskobystrickom kraji kandidujú: Martin Juhaniak (nezávislý), Igor Kašper (nezávislý), Marian Kotleba (Kotleba - ĽSNS, súčasný župan), Ján Lunter (nezávislý s podporou Smer-SD, Most-Híd), Milan Urbáni (SMS), Pavel Greksa (nezávislý), Jozef Sásik (SĽSAH), Miroslav Gálik (NAS), Alena Piovarčiová (NP), Znenek Očovan (NAJ).

SkryťVypnúť reklamu

Vojtech Kökény (SRK), Ivan Saktor (nezávislý) a Michal Kantor (SZS) počas diskusie oznámili, že odstupujú.

Poľovník, ktorý zablúdil na volebnú diskusiu

Jozef Sásik, ktorý je predsedom Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku, pôsobil, že sa smerom na poľovačku stratil a nedopatrením skončil v štúdiu. Svedčila o tom aj jeho odpoveď na hneď prvú otázku - čo je najväčším problémom župy.

„Zdravím bratov Slovákov a sestry, za Boha a za národ. Ja sa neponúkam alebo nekandidujem do Banskobystrického kraja za tým účelom, aby som slúžil, ale za tým účelom, aby som pracoval pre občanov.“
- A ten najväčší problém?
„Zatiaľ toľko na úvod.“

Zaujímavý je aj jeho pohľad na revolúciu.

„My sme revolúciu nerobili v ’89 preto, aby sme vymenili jedných súdruhov za druhých, ale my sme chceli Stalinský dogmaticko-despotický byrokratizmus odstrániť, ktorý tu je.“

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho vysvitlo, že v podstate kandiduje do funkcie, z ktorej podľa seba nebude môcť nič zmeniť.

„Preto treba v spolupráci, máme to aj v hesle, v spolupráci so všetkými župami prerobiť, reformovať, pretože skutočne tie právomoci VÚCka nemá.“
- Čiže vlastne kandidujete do funkcie, z ktorej nemôžete nič ovplyvniť?

Keď sa medzi ostatnými kandidátmi začala vyostrovať diskusia, Sásik, ktorý sa mimochodom počas rokov verejného vystupovania nenaučil používať mikrofón, na ňu reagoval takto: „Naším základom, Hlinkovcov je... naším vodcom nie je Lenin, ako vaším, ale Kristus, a tam je všetko povedané v tej sociálnej oblasti.“

Na socializmus, za ktorým niektorí kandidáti stále smútili, nemá Sásik veľmi pozitívny názor: „Odpusťte mi to, ale socializmus bol judaisticko-kapitalistický švindel na klamanie pracujúcich.“

SkryťVypnúť reklamu

A jeho vízia by už nemohla byť jasnejšia a konkrétnejšia: „Ja ako župan presadím, že v župe bude vládnuť rozum, nie ideologické vášne, a ako župan pretavím nepriateľstvo na bratstvo, konkurenciu na spoluprácu a byrokraciu na občianstvo.“

Hlavné je byť v obraze

Nezávilsý Pavel Greksa pri otázke, čo považuje za najväčší problém v kraji, síce rozprával veľa, ale nie k veci. Moderátor ho preto upozornil, že si míňa čas, a ešte raz sa ho spýtal na pôvodnú otázku.

- Ak viete krátko pomenovať ten najväčší problém... ?
„Ten najväčší problém jee... Myslíte v Banskobystrickom kraji?“

Moje meno je 17

Ďalším človekom, ktorý v diskusii vynikal, bol gynekológ a politik Milan Urbáni zo strany SMS so svojím charakteristicky agresívnym prejavom.

O tom, či je uskutočniteľný jeho plán budovania ciest v kraji, povedal: „Všetko je riešiteľné pre mňa.“

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho mal jasný názor na to, čo je pre kraj dôležité, a dal svojim voličom sľub, ktorý sa zaprisahal dodržať, ak sa stane županom: „A ešte čo je dôležité. Dôležité je to, aby sa zvýšila pôrodnosť. Garantujem každému tisíc evro, kto porodí po prvom januári 2018.“

Nakoniec vyzval svojich voličov, aby ho volili, takto: „Chcem pozvať všetkých, aby prišli voliť a volili číslo 17, to je moje meno.“

Žilinský kraj

V Žilinskom kraji kandidujú: Juraj Blanár (Smer-SD), Peter Cibulka (nezávislý), Kristián Hoffmann (Strana zelených Slovenska), Erika Jurinová (OĽaNO – SaS – KDH – NOVA – OKS), Anton Martvoň (nezávislý), Ján Mikolaj (SNS), Marián Murín (nezávislý), Stanislav Pirošík (VZDOR – KSS) a Peter Sagan (ĽSNS, nie ten cyklista).

Nie urazený Tony Martvoň

Na svetlo sveta sa znova vyrojil Anton Martvoň (to je ten Oravák, ktorý sa v bulvári chválil sexom s 15 ženami). Tony bol členom strany Smer-SD, potom sa nepohodli, a tak urazený odišiel a začal na svoju bývalú stranu liať vedro špiny. Teraz kandiduje za žilinského župana a bežne sa vám môže stať, že sa na ceste zľaknete tohto:

SkryťVypnúť reklamu
(zdroj: Facebook - Anton Martvon)

V debate o cestách v žilinskom kraji Martvoň upozornil na to, že šéf Správy ciest SR je nominant Smeru a rovnako aj súčasný župan Juraj Blanár je podpredseda Smeru. Nasledoval tento rozhovor s moderátorom Martinom Strižincom:

- Pán Martvoň, pri všetkej úcte, koľko rokov ste v Smere strávili vy?
"Pri všetkej úcte, to je predmet tejto debaty, koľko som ja bol v Smere?"

"Ja nie som urazený, som sklamaný!" zdôvodnil svoj odchod zo strany.

Kapitalizmus je zlo

Kandidátom Komunisitickej strany Slovenska a Vzdor - strana práce (to sú tí s tými trápnymi videami, ku ktorým občas spieva hudbu Jožo Ráž) je Stanislav Pirošík. Hneď na úvod povedal, že treba zmeniť systém, a na socík a prácu chcel zrejme poukázať aj svojím ospravedlnením:

SkryťVypnúť reklamu

"Ešte chcem sa ľuďom ospravedlniť, mnohí sa pýtajú, že ma nebolo vidno, že som nerobil kampaň. Tak aby som to vysvetlil, hneď na to ako som si podal prihlášku, tak musel som odísť pracovne do Poľska, do oceliarne, kde som strávil prakticky mesiac a pol, takže až minulý týždeň som sa vrátil z práce."

Čo je podľa neho príčinou toho, že ľudia z Kysúc a Oravy cestujú za prácou do iných regiónov? "Je to dôsledok kapitalistického systému, ktorý vyháňa ľudí."

A jasno má aj v tom, čo vlastne župa robiť môže a čo nie.

- Máte plán, ako vyriešiť problém s lekármi? Vedeli by ste ich motivovať, aby prišli do nemocníc, ktoré sú v správe kraja?
"Odstúpením od nevýhodných zmlúv, ušetrením peňazí, a týmito peniazmi povedzme motivovať ten personál. Alebo nejakými štartovacími bytmi pre zdravotné sestry.
- Postavili by ste ich zo župných peňazí?
"Prečo nie? Keď dokážeme inde vrážať peniaze, prečo nie?"
- Je to v kompetencii kraja?
"Prečo nie?"
- Nie je.
"Nemocnica má areál, veď tam niečo postaviť neni problém... mám poslednú pol minútu, um-hm, ..."
(odmlčí sa)

SkryťVypnúť reklamu

Reklamu svojim stranám sa rozhodol urobiť aj takýmto kreatívnym plagátikom:

Trenčiansky kraj

V Trenčianskom kraji kandidujú: Jaroslav Baška (Smer-SD, SNS, Most-Híd a SZ), Petra Hajšelová (Sme rodina), Renáta Kaščáková (SaS, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, ZZ, DÚS), Nora Pániková (SZS), Štefan Škultéty (nezávislý), Igor Valko (Nový Parlament), Ferdinand Vavrík (nezávislý).

Župa je ako rodina

Boris Kollár zrejme stihol svoju kandidátku Petru Hajšelovú naučiť poučky naspamäť, pretože pri prejave pôsobila ako na prednese prózy.

"Vyšší územný celok by sme mali vnímať ako rodinu. Tak ako každá jedna normálna rodina sa snaží hospodáriť na základe svojich prijímov a výdavkov tak, aby si zabezpečila čo najkvalitnejší a najdôstojnejší život, podľa tohto vzoru správania by mala ísť aj župa. Avšak si predstavme jednu situáciu. Keď jeden z členov rodiny začne okrádať túto rodinu alebo sa správa nehospodárne, je gemblerom, síce tomuto sa bude dariť, avšak na úkor ostatných."

SkryťVypnúť reklamu

Nitriansky kraj

V Nitrianskom kraji kandidujú: Milan Belica (Smer-SD, SNS, Most-Híd, súčasny župan), Iván Farkas (SMK), Ján Greššo (SaS, OĽANO, KDH, NOVA, Šanca, Demokrati Slovenska a OKS), László Hajdu (MKDA), Renáta Kolečníková (nezávislá), Ján Marko (NP), Peter Oremus (nezávislý), Milan Uhrík (Kotleba - ĽSNS).

Neveriaci Milan

V Nitrianskom samosprávnom kraji je županom už 16 rokov Milan Belica a podľa inštitútu INEKO má tento kraj najlepšie finančné zdravie a najlepší rating zo všetkých. Milan Uhrík zo strany Kotleba - ĽSNS však vie, že INEKO nám zamlčiava pravdu.

„Môžem sa vyjadriť k tej analýze INEKO, ktorú tu tak často aj pán Belica počúva, všetci ju citujú, ale nikto si nevšimne tú malú vetičku, čo je napísaná pod tou tabuľkou, ja si ju dovolím prečítať. Upozornenie: INEKO nemôže garantovať, že sa údaje zhodujú s údajmi, ktoré VÚC vykazuje vo vlastnom účtovníctve. INEKO nezodpovedá za ich správnosť. Toto keď niekto používa, tak ho to deklasifikuje ako profesionála aj ako ekonóma,“ povedal o analýze, čím sa stala hocijaká ďalšia diskusia o tomto zbytočnou.

SkryťVypnúť reklamu

Inak pozostávala táto volebná diskusia hlavne z toho, že si kandidáti navzájom vysvetľovali, ako vlastne funguje financovanie župy a čo je a nie je v jej kompetencii.

Prešovský kraj

V Prešovskom kraji kandidujú: František Bednár (NAJ), Ján Garaj (nezávislý), Pavol Gašper (nezávislý), Andrej Gmitter (nezávislý), Peter Chudík (Smer-SD, súčasný župan), Jozef Mihalčin (ĽSNS), Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO a NOVA), Eduard Markovič (nezávislý), František Oľha (Šanca), Jozef Šváč (NP), Miroslav Škvarek (SNS)

Župná zoznamka

Volebná diskusia v Prešovskom kraji nebola veľmi výnimočná, až na začiatok, keď sa kandidáti predstavovali. Viacerí mali asi pocit, že sú v televíznej zoznamke a namiesto diskusie sa predstavovali nasledujúcim spôsobom:

„Vážené dámy, vážení páni, milí poslucháči, volám sa Andrej Gmitter, narodil som sa v Stropkove, bývam v Bardejove, mám 52 rokov a som otcom dvoch detí. Mojou srdcovkou je hokej a som vášnivý včelár.“

SkryťVypnúť reklamu

Niečo pre fanúšikov Biblie

Jeden z kandidátov, Miroslav Škvarek, svoj volebný program takmer prirovnal k desiatim prikázaniam.

„Svoj volebný program som sústredil do volebného desatora, keďže Prešovská župa je známa tým, že je nábožensky založená.“

Košický kraj

V Košickom kraji kandidujú: Róbert Bačinský (nezávislý), Rudolf Botka (NP), Jozef Červenák (RIS), Jaroslav Džunko (nezávislý), Karol Pataky (Most-Híd, SKOK), Oliver Petrík (JĽSS), Richard Raši (Smer-SD, SMK, SZS, SaNK), Lukáš Sisák (KSS), Vladislav Stanko (nezávislý), Štefan Surmánek (ĽSNS), Jarmila Tkáčová (SNS), Rastislav Trnka (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a Šanca).

Jozef Bobík (nezávislý) v piatok 27. októbra ohlásil, že sa vzdáva kandidatúry.

Aj šimpanz by bol lepší

Róbert Bačinský sa rozhodol kandidovať kvôli "totálnemu výpredaju" kraja. Župa je podľa neho vo veľmi zlom stave a absolútne neefektívne nakladá s príjmami a majetkom jej obyvateľov: „Ja som presvedčený, že je to úmyselne neriešený problém, pretože za 27 rokov naozaj tieto problémy vyrieši aj šimpanz,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Spirituálna rovina volieb

Oliver Petrík, ktorý kandiduje za stranu Jednota - ľavicová strana Slovenska, ukázal hneď na začiatku diskusie svoju filozofickú stránku, keď divákom prezradil tajomstvo.

„Na úvod by som si dovolil prezradiť jedno tajomstvo – tajomstvo zmeny. Zameraj všetky svoju energiu nie na boj so starým, ale na budovanie nového. Toľko citát Sokratesa.“ Toto je podľa neho zároveň odpoveďou na to, čo je najväčším problémom župy.

Jeho vízia pre župu je podobne poetická: „Dnes sa všetci nachádzame v emočnej fáze problémov, pretože pociťujeme hnev, smútok, apatiu a samozrejme obavy. A ja vám ponúkam, aby sme prešli do racionálnej fázy, fázy orientovania na budúcnosť cez naše rozhodnutia, uistenia a záväzky.“

Vynálezca

Nezávislý kandidát a vynálezca Jaroslav Džunko mal tak trochu pocit, že župné voľby sú o ňom. Kandiduje preto, aby poukázal na to, že jeho protikandidáti nedodržiavajú voľby a "ako potom budú dodržiavať zákony, keď budú županmi"? Demonštroval to tým, že si doniesol aj kopec papierov, z ktorých čítal nesprávne informácie o tom, kto má a kto nemá zriadený transparentný účet.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá gazdinka

Kandidátka na županku Jarmila Tkáčová predstavila svoju víziu tak rýchlo, že jej zostalo ešte 12 sekúnd. Využila ich kreatívne.

„Mojím mottom je dobro a ľudskosť, zodpovednosť a spravodlivosť. Taká som, tak žijem a tak budem pre vás pracovať.“
- Máte ešte 12 sekúnd.
„Tak, ako dobre gazdujem s časom, budem dobre gazdovať aj s peniažkami na župe.“

Trnavský kraj

Čo sa týka bizarností, najlepšie je na tom Trnavský samosprávny kraj, pri ktorom sme žiadnych podivných kandidátov nenašli. Tak si aspoň zhrňme, kto sa uchádza o post župana:

V Trnavskom kraji kandidujú: Jozef Viskupič (koalícia SaS, OĽaNO, NOVA, KDH, SMK, OKS a Zmena zdola), Konrád Rigó (Most-Híd), Tibor Mikuš (súčasný župan), József Berényi (SMK), Jaroslav Cehlárik (nezávislý), Márius Novák (Nový Parlament).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Český politický bizár: Vybrali sme najšialenejších ľudí, ktorí fakt kandidujú v českých voľbách Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
     3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
     7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
     8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
     1. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     3. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
     7. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
     8. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
     1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 437
     2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 300
     3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 262
     4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 732
     5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 356
     6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 700
     7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 592
     8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 470
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu