SME

Ázijské historky, časť trinásta: Keď v Laose začali umierať turisti, vláda musela zakročiť

(Zdroj: www.travelhysteria.com)
Ázijské historky, časť trinásta: Keď v Laose začali umierať turisti, vláda musela zakročiť

Laos je obľúbenou destináciou mladých a bujarých backpackerov z viacerých dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jednak sa ho rozvoj a urbanizácia prakticky nedotkli, domáci sú priateľskí, turistov príliš neriešia a prírodné krásy tejto krajiny sú naozaj pôsobivé. Laos je však krásny príklad toho, keď sa turizmus vymkne spod kontroly a vláda je nútená zakročiť.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvanásta: Nebojte sa navštíviť Laos v období dažďov Čítajte 

Autobus si to reže rozbitými cestami rýchlosťou tridsať kilometrov za hodinu.

Valíme sa do mestečka Vang Vieng. Dlho sme zvažovali, či sa tu vôbec zastavíme. Na internete sa dočítate množstvo negatívnych vecí, ktoré vás ľahko môžu odradiť. Vo všeobecnosti cestovatelia opisujú Vang Vieng ako laoské semenište hriechu. Backpackeri sem prídu žúrovať a párty sa neraz zvrhne na bezbrehé pitie, kde nechýbajú ani drogy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť je taká, že vláda prednedávnom prudko zakročila proti takýmto aktivitám, začala robiť razie a zatvárať bary, v ktorých kolovali drogy. Ďalším kameňom úrazu sa stala aktivita zvaná tubing. Dostanete obrovské nafukovacie koleso, sadnete si doň a pustíte sa po rieke.

Je to veľká zábava, ktorú obľubovali najmä ľudia spití na mol. Ľahko si domyslíte, čo sa dialo ďalej. Mnoho ľudí sa v zradnej rieke utopilo. Úrady teda upriamili na Vang Vieng všetku pozornosť. Vang Vieng je momentálne veľmi turistické, ale v podstate pokojné mestečko, v ktorom sa nudiť nebudete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Laos je v porovnaní s inými krajinami juhovýchodnej Ázie podstatne drahší. Ubytovanie, jedlo či výlety: Všetko stojí oveľa viac, ako sme zvyknutí. To však neznamená, že je kvalita vyššia.

Cudzinci žijúci v Laose to odôvodňujú tým, že sa všetko dováža. Po takmer dvoch týždňoch strávených v tejto krajine nás Vang Vieng príjemne prekvapí. Ceny sú nižšie ako na miestach, ktoré sme navštívili doteraz.

Vo Vang Vieng sa dá robiť naozaj kadečo.

Ak netúžite po klasickej túre, môžete stúpanie do kopca vymeniť za splavovanie rieky na kanoe, zip lining, adrenalínovú jazdu na takzvanej "buggy" alebo už spomínaný tubing, ktorý je však momentálne pod prísnym dohľadom organizátorov. Alebo sa môžete ísť okúpať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hneď na druhý deň sa vyberieme k Modrej lagúne, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od mesta. Rieka v niektorých miestach vytvorila prírodné bazény, ktoré majú bledozelenú až modrú farbu a v horúčavách sú plné kúpačov.

Takýchto lagún je v okolí niekoľko, z jednej bol dokonca vytvorený miniatúrny vodný park. Ľudia sa prídu okúpať, zaskáču si do vody, a potom sa najedia v niektorej z reštaurácii, ktoré ponúkajú zväčša miestne špeciality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho sa nad lagúnou nachádza aj pôsobivá jaskyňa. Ak si ju chcete pozrieť, pripravte sa na poriadne strmý výstup. My si jaskyňu ideme pozrieť ešte pred kúpaním. Je obrovská a na niektorých miestach úplne tmavá a šmykľavá.

Ja, hazardér so životom, si chcem samozrejme pozrieť aj vzdialenejšie kúty jaskyne. V jednom z nich nájdem na kameni malú čiernu bábku. Je v sediacej polohe a ruky má pred sebou. Zošité. Ako zabudnutá hračka dieťaťa rozhodne nevyzerá. Neviem si predstaviť, ktorý rodič by svojmu decku kúpil niečo také ohavné. Nejakým nedopatrením sa jej dotknem a zrazu mám nejaký divný pocit. Nie som poverčivá, ale škľabiaca sa čierna bábka so zošitými rukami niekde v hĺbke laoskej jaskyne by asi málokoho nechala chladným.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po jaskyni sa okúpeme a potom sa vyberieme na menšiu túru. Je horúco a aj keď to je len 600 metrov do kopca, poriadne sa zapotíme. Výsledok však stojí za to. Výhľad je skutočne nádherný a naviac máme celú vyhliadku úplne celú pre seba. Keď odchádzame z parkoviska, podarí sa mi spadnúť zo skútra. Nič vážne sa nestane a mám len pár odrenín, napriek tomu mi okamžite napadne: To bolo varovanie čiernej bábky z jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť prvá: Prach, lesk a detské bohyne Káthmandu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prednedávnom som sa rozhodla, že si chcem dať na nejaký čas pokoj od práce na plný úväzok, a odvtedy cestujem po Ázii. Som veľký knihomoľ a filmy a seriály hlcem jeden za druhým. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu