SME

Internet zaplavili príbehy o sexuálnom obťažovaní. Vyspovedali sme Slovenky, ktorým sa to stalo tiež

(Zdroj: cdn.pixabay.com)
Internet zaplavili príbehy o sexuálnom obťažovaní. Vyspovedali sme Slovenky, ktorým sa to stalo tiež

Čo chcú odkázať ženám, ktoré sa boja prehovoriť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Idem vlakom, nado mnou stojí chlap a masturbuje."

"Som v klube, príde za mnou chlapec a povie len: 'Prehĺtaš'?"

Toto sú len dva príklady z množstva príspevkov, ktoré sa v posledných dňoch objavili na sociálnych sieťach. Ženy v nich s hashtagom #metoo prezrádzajú, kedy a ako boli obeťou sexuálneho obťažovania.

Celú kampaň rozbehla herečka Alyssa Milano, ktorá na Twitteri napísala, nech ženy napíšu "me too" k jej tweetu, ak niekedy boli sexuálne obťažované. V utorok poobede mal jej post takmer 21-tisíc retweetov a viac než 43-tisíc "lajkov".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kampaň sa rozbehla len pár dní po prepuknutí škandálu okolo svetoznámeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorý je známy najmä spoluprácou s Quentinom Tarantinom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko desiatok herečiek, modeliek a asistentiek prezradilo, že ich Harvey Weinstein sexuálne obťažoval. Na verejnosť sa to doteraz nedostalo, pretože im zaplatil, aby mlčali. Medzi týmito herečkami sú napríklad Asia Argento, Angelina Jolie či Gwyneth Paltrow, zoznam jeho obetí však môže byť omnoho väčší - stále pribúdajú herečky, ktoré sa rozhodli prehovoriť.

Prečítajte si tiež: Ben Affleck, Matt Damon, Russell Crowe. Kto je ešte zapletený do sexuálneho škandálu? Čítajte 

Smutné a mnohokrát neuveriteľné príbehy sa nevyhli ani našim sociálnym sieťam.

Vety z úvodu článku zavesila na Facebook česká novinárka Silvie Lauder, sexuálnemu obťažovaniu však často čelia aj dievčatá a ženy zo Slovenska. Takmer polovica ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za istých okolností ospravedlniteľný. „Na Slovensku má so sexuálnym násilím skúsenosť 10 % žien, čo je nesmierne vysoké číslo, a prakticky každý máme vo svojom okolí niekoho, kto takéto násilie zažil, aj keď to možno nevieme,“ hovorí Ľubica Rozborová z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Svoje príbehy sa v októbri rozhodli svetu rozpovedať aj dve študentky, Diana a Veronika.

Diana bola cez leto v Amerike, po odpracovaní sa rozhodla spraviť si výlet po kontinente. Ak chcete spať v cudzom meste len pár nocí, najvýhodnejší je couchsurfing - ľudia vás nechajú spať na svojom gauči úplne zadarmo a od vás sa očakáva, že to potom doma spravíte tiež.

Po zaregistrovaní sa na sieti couchsurfingu sa jej ozvalo niekoľko ľudí, jeden z nich bol aj Tony. Patril k overeným užívateľom a na svojom profile mal recenziu od ženy, ktorá opisovala, ako jej ukázal mesto a ako sa s ním dobre zabavila, nemohla však prespať, lebo cestovala ďalej. Podľa profilu bol Tony rozvedený, mal dve dospelé deti a keďže veľa cestoval, vie, aké je to finančne náročné, preto chcel pomôcť zdieľaním svojho bytu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Na mňa pôsobil ako milý starší pán, ktorý žije v D.C. niekoľko rokov, a tak mi možno ukáže aj niečo iné, ako by ponúkol bedeker. Ukázal však až príliš," hovorí dnes 23-ročná študentka.

Po túre po meste ju Tony zaviezol do svojho bytu, ukázal jej izbu a odišiel do tej svojej. Diana sa osprchovala a chystala na spánok, vtom jej Tony zaklopal na dvere s otázkou "Diana, rozmýšľal som, že by sme si mohli vzájomne pomôcť. Nechceš ísť do mojej izby a robiť mi spoločnosť?" Bolo asi 11 hodín večer, z jeho vchodu sa vychádzalo len pomocou čipu, ku ktorému nemala prístup.

"Zdesená som povedala, že som unavená, zamkla som sa a rozmýšľala, čo spraviť. Zaspávala som v strachu, s manikúrovými nožnicami v ruke, kebyže sa nejako dostal do izby a nebodaj ma chcel obťažovať. Bola to jedna z najhorších nocí v mojom živote," hovorí Diana.

Nožnice našťastie použiť nemusela, Tony sa jej ráno ospravedlnil a chcel, aby na to obaja zabudli. Vzal ju na túru po meste a keď sa išli najesť, spustil znova: "Diana, včera, keď som sa ťa to spýtal, som asi neurobil dobre, však? No vieš, ja som rozmýšľal, že by som ti za tú noc zaplatil. Uvažoval som nad päťsto dolármi,“ spustil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okamžite ho stopla a povedala, že už o tom nikdy nechce počuť. On sa však nedal a povedal, že si myslel, že dievčatá chodia na Couchsurfing, lebo potrebujú finančnú pomoc, a takto by si mohli pomôcť navzájom.

"Vtedy mi už prišlo naozaj zle. Takže ženy, ktoré chcú ubytovanie zadarmo, lebo možno chcú investovať peniaze skôr do ďalších leteniek či atrakcií, ktoré môžu počas cestovania vidieť, by automaticky mali poskytovať sex päťdesiatnikom? Automaticky potrebujú takúto finančnú pomoc?! Automaticky nemajú hrdosť a nezáleží im na ich povesti?" pýta sa Diana. Po obede odišla do iného mesta a na Tonyho jej ostala len nepríjemná a bolestivá spomienka, ktorú opísala na svojom blogu.

Čo by Diana odkázala Slovenkám, ktorým sa stane niečo podobné?

"Blog o tomto zážitku som zverejnila preto, aby si ženy uvedomili, že všetko, čo je im nepríjemné, nekomfortné, a všetko, pri čom ženy cítia, že to prekračuje zo strany muža určité hranice, sa môže považovať za sexuálne obťažovanie. Vôbec nemusí ísť len o fyzický akt znásilnenia," hovorí Diana a má pravdu - za sexuálne násilie sa podľa odborníkov v najširšom zmysle považujú aj dvojzmyselné narážky, vtipy so sexuálnym podtónom, pohvizdovanie, cmukanie, gestá, rozposielanie emailov so sexuálnym obsahom či nežiaduce dotyky, potľapkávanie či nútenie do sexuálnych praktík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa ženy nedokážu postaviť za svoje práva a svoje pocity, kto to urobí za nás? Chápem, že na svete existuje množstvo možno oveľa horších situácii, ktorými si ženy prechádzajú alebo prešli. A je mi to z celého srdca ľúto. To však neznamená, že pokiaľ sa stane niečo 'menšie', nie je to dosť podstatné natoľko, aby sa o tom písalo alebo hovorilo," upozorňuje študentka.

Dúfa, že jej blog dodá ženám odvahu: "Odvahu ísť si za svojím a odvahu bojovať proti všetkým typom sexuálneho obťažovania. Odvahu prehovoriť, tak ako to urobili aj herečky v kauze Harveyho Weinsteina. Odvahu nebyť ticho a odvahu upraviť to, čo sa v spoločnosti možno považuje za akceptovateľné. Lebo toto nesmie a nemôže patriť medzi štandard."

Prečítajte si tiež: Nie, žena si za znásilnenie nemôže sama. Toto je 10 najčastejších mýtov o sexuálnom násilí Čítajte 

Skúsenosť so sexuálnym obťažovaním má aj Veronika.

Rovnako ako Diana, aj ona strávila leto v Amerike. Pracovala v tábore pre deti ako kuchynská posila, jej kolegovia boli z Poľska, Maďarska a Českej republiky. Mala dvoch nadriadených, s ktorými sa stretávala každý deň. Jedným z nich bol aj päťdesiatnik Winston.

Postupne sa podľa jej slov spoznávali všetci v práci viac a viac a atmosféra v kuchyni začala byť uvoľnenejšia. Winston skladal dievčatám v kuchyni komplimenty, jedna z nich sa mu páčila viac. "Vtipy na jej adresu boli o trochu drzejšie, odvážnejšie a viac dvojzmyselné. Mala obdobie, keď to znášala ťažšie. Plakala. Hovorila, že sa bojí chodiť do práce. Nakoniec samú seba presvedčila o tom, že ide len o žart. Že nesmie byť taká precitlivelá a musí sa zasmiať aj ona," hovorí Veronika.

SkryťVypnúť reklamu

O pár dní ho jedna kolegyňa zo žartu pozvala do ich chatky, a on naozaj prišiel - o polnoci im opitý búchal na dvere a Veronika sa bála. Zverila sa kamarátke, ktorá jej poradila, nech to nahlási vedúcej tábora. Kolegyne jej však poradili, aby ešte počkala, lebo "Winstona v podstate do chatky pozvali ony".

Sexuálne narážky pokračovali, Veronika sa ich snažila vnímať ako vtip, ale niečo v nej kričalo, že to nie je celkom v poriadku. "Neskôr v ten deň si ma odchytil v sklade. Boli sme tam sami. Nikto nemôže dosvedčiť moje slová a preto mi jednoducho len musíte veriť. Chytil ma okolo pása, pritiahol si ma k sebe a zopakoval: 'Teraz môžem dostať tú pusu?'. Vyšmykla som sa mu, odišla preč a nikomu som o tom nepovedala," spomína študentka, ktorá bude mať v novembri 24 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec Winstona vedúcej nahlásilo iné dievča z tábora. Keď si vedúca zavolala aj Veroniku, všetko jej povedala. Podľa šéfky to nebolo prvýkrát, Winstona už predtým varovali, že ak si bude ďalej dovoľovať, situáciu budú riešiť. Winstona nakoniec vyrazili.

Hoci sa Winston takto správal k viacerým dievčatám, Veronikini kolegovia a kolegyne za ním plakali. "Vraj bol dobrý šéf a bolo to len nedorozumenie. Išli za vedúcou, aby u nej zaňho orodovali. Ja som nešla. Nikto sa ma nespýtal, ako sa cítim. Boli na mňa nahnevané. Vraj som to mala riešiť s personálom v kuchyni a nevynášať to von až ku vedúcej," spomína Veronika. Jeden kolega jej povedal, že to, čo robil Winston, vôbec nebolo sexuálne obťažovanie. Kolegyňa sa jej však zastala slovami "Ak jej to prekážalo a bolo jej to nepríjemné, bolo to sexuálne obťažovanie."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo by Veronika odkázala Slovenkám, ktorým sa stane niečo podobné?

Hoci potom v kempe zažívala zo strany kolegov nepekné chvíle, za svojím rozhodnutím si stojí. "Tým, čo som povedala vedúcej, som podporila výpoveď dvoch dievčat, ktoré sa Winstona báli. Postavila som sa za ne. Rovnako ako vedúca za mňa, keď nechala Winstona vyhodiť," napísala, rovnako ako Diana, vo svojom blogu.

Byť feministkou podľa nej znamená aj to, že sa jedna žena postaví za druhú, pokiaľ ide o sexuálny harašment: "Ako vidíte, nie je to samozrejmosť. Od svojich kolegov by som nikdy nečakala takú reakciu, akú mali. Po čase sa na Winstona pozabudlo, prišiel nový šéf a začali sa ku mne správať takmer tak, ako pred tou smutnou udalosťou. Ale to, ako ma v tom nechali samú, im nikdy nezabudnem," dodáva.

Ženy sa podľa nej nesmú báť nahlásiť sexuálne obťažovanie a nesmú mať výčitky svedomia, keď tak urobia. "Nerobíte to len pre seba, ale pre všetky ženy, ktoré niekto obťažoval a báli sa priznať. A tiež pre všetky ženy, ktoré by ten človek ďalej obťažoval, keby ste nezakročili."

Prečítajte si tiež: 9 varovných signálov, že chodíš s niekým, kto môže byť násilník Čítajte 

Ak vidíte, že sa vo vašom okolí pácha násilie, zasiahnite. Dajte vo svojej partii najavo, že pokrikovanie po okoloidúcich dievčatách nie je v poriadku. Povedzte kamoške, že ak sa jej partner správa takto, nie je to v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak uvidíte v bare ženu, ktorú obťažuje muž, opýtajte sa jej, či nepotrebuje pomoc, alebo prerušte situáciu jednoducho otázkou, či si nechce prisadnúť k vám. Nebojte sa ozvať a zasiahnuť. Samozrejme, s prihliadnutím na okolnosti situácie a vlastnú bezpečnosť.

Ak potrebujete odbornú pomoc alebo sa len chcete poradiť, volajte na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212. Pre viac informácií o možnostiach pomoci a podpory navštívte webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, najmä sekciu poradňa. Rovnako si pozrite webstránku kampane hovorimnie.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pravidlá bezpečného sextingu: Aké aplikácie si stiahnuť, aby vaše nahé fotky neunikli na web? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Čadce, vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. Už počas štúdia pracovala ako elévka v Denníku N, neskôr viedla portál Fičí. V denníku SME nahráva a strihá podcasty, tvorí podcast Piatoček a stará sa o Instagram a YouTube SME. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu