Patria medzi najlepšie knihy na svete, napriek tomu niektorým prekážajú. 12 diel, ktoré sa dostali na zoznam zakázaných

Čo tam po tom, že Anna Franková zomrela, propagovala predsa sionizmus.

Kniha Nezabíjajte vtáčika od Harper Lee sa síce odohráva v 30. rokoch minulého storočia, pre svoju tematiku však stále zostáva aktuálnou. Ide o príbeh o rasizme v malom meste na juhu USA, ktorý čitateľovi rozpráva zo svojho pohľadu malé dievča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sa kniha od svojho vydania v roku 1960 viackrát dostala na zozam zakázaných kníh v mnohých amerických školách, je zvláštne, že sa jej to najnovšie podarilo v roku 2017 v Spojených Štátoch. Školský obvod Biloxi v štáte Mississippi totiž odstránil knihu zo zoznamu povinnej literatúry pre ôsmy ročník (13 až 14-roční študenti).

SkryťVypnúť reklamu

Literárna klasika o rasizme má podľa sťažovateľov "nepríjemný" jazyk.

Posolstvom knihy je podľa osnov to, aby naučila deti, že súcit a empatia nezávisia od rasy. "Dostali sme sťažnosti. V knihe je jazyk, z ktorého je ľuďom nepríjemne a deti vieme naučiť tie isté veci aj prostredníctvom iných kníh," vyjadril sa pre noviny Biloxi Sun Herald viceprezident školskej rady Kenny Holloway.

Nezabíjajte vtáčika je len jednou z mnohých kníh, ktoré sú nie úradom po chuti.

1. J. D. Salinger - Kto chytá v žite (1951)

Táto kontroverzná kniha bola zakázaná v mnohých amerických školách a knižiniciach pre vulgárny jazyk, sexuálne témy či pitie alkoholu neplnoletými. Aj keď bola prvýkrát vydaná v 50. rokoch, kniha neprestáva poburovať - v roku 1980 Mark David Chapman zastrelil Johna Lennona a knihu označil za svoju inšpiráciu a školy v Spojených štátoch ešte aj dnes dostávajú na knihu sťažnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

2. Boris Pasternak - Doktor Živago (1957)

Aj keď bol autor knihy Boris Pasternak Rus, dielo prvýkrát vyšlo v Taliansku. Rusi ho totiž odmietli vydať pre to, aký malo postoj k Októbrovej revolúcii. Rukopis bol prepašovaný do Talianska, kde ho v roku 1957 vydal Giangiacomo Feltrinelli. Kniha mala úspech a Pasternak získal za ňu o rok neskôr Nobelovu cenu, ktorú si však nemohol prevziať. Vedenie Sovietskeho zväzu ho pod hrozbou vyhostenia z krajiny donútilo odmietnuť ju a po spisovateľovej smrti ju prevzal jeho syn. Doktor Živago je často označovaný za najvýznamnejší ruský román 20. storočia, paradoxne bol však v Rusku až do roku 1988 zakázaný.

Loading

...

3. E. L. James - Trilógia 50 odtieňov (2011 - 2012)

Erotická trilógia 50 odtieňov je plná nemravných scén, ktoré mnohé americké knižnice považovali za pornografické. V Malajzii zakázali filmy podľa týcho kníh a po ich vydaní zakázali aj predaj kníh, ktoré sa v krajine už tri roky predávali. Filmy okrem Malajzie nevyšli ani v Indonézii, Nigérii, Keni, Spojených arabských emirátoch, Papui Novej Guinei, Kambodži či Indii.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

4. Vladimir Nabokov - Lolita (1955)

Ruský spisovateľ Vladimir Nabokov hľadal vydaveteľa pre svoj román o posadnutosti muža v strednom veku mladou školáčkou dva roky. Nakoniec vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Olympia press, ktoré vydávalo hlavne erotické či avantgardné knihy. Vo Francúzsku knihu zakázali hneď niekoľko mesiacov po vydaní a následne ju zakázalo aj Spojené Kráľovstvo, Argentína, Spojené štáty, Nový Zéland, Kanada a Juhoafrická republika. Väčšina zákazov sa neskôr zrušila, stále je však niekoľko krajín, kde knihu nezoženiete.

Loading

...

5. Bret Easton Ellis - Americké psycho (1991)

Kniha bola od začiatku kontroverzná a jej autor dokonca po vydaní dostával vyhrážky smrťou. V Austrálii ju zakázali a doteraz nie je voľne dostupná. Kúpiť alebo požičať z knižnice si ju môžu len tí, ktorí už dosiahli 18 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

6. J. K. Rowling - Harry Potter (1997 - 2007)

Málo kníh vyvolalo za posledných dvadsať rokov taký rozruch ako séria o Harrym Potterovi. Prvá kniha zo série vyšla v Spojenom Kráľovstve v roku 1997, skutočná sranda ale nastala, až keď ju vydali o rok neskôr aj v USA. Podľa niektorých totiž velebila mágiu a okultizmus, čo mohlo deti viesť k tomu, aby sami skúšali používať zaklínadlá a čary. Niektorí kresťania v USA či Latinskej Amerike dokonca organizovali pálenie kníh o Harrym. Podľa americkej asociácie knižníc bol Harry Potter ešte v roku 2012 najčastejšie zakazovanou knihou v USA.

Loading

...

7. Salman Rushdie - Satanské verše (1988)

Román v štýle magického realizmu patrí medzi najkontoverznejšie knihy na svete. Čiastočne sa totiž inšpiroval životom Mohameda a pre znevažovanie Islamu ho zakázali v Bangladéši, Egypte, Indii, Iráne, Kuvajte, Keni, Libérii, Libanone, Malajzii, Papue Novej Guinei, Pakistane, Senegale, Singapúre, na Srí Lanke, v Tanzánii či v Thajsku. Vtedajší vodca Iránu ajatolláh Chomejní na Rushdieho vyhlásil fatvu, ktorá vyzývala k jeho zabitiu, a spisovateľ sa musel roky skrývať. Vďaka ochrane od polície Rushdie unikol mnohým pokusom o ublíženie či vraždu, životom však zaplatilo niekoľko prekladateľov, ktorí knihu preložili do svojej rodnej reči. Keďže fatvu môže zrušiť len ten, kto ju vyhlásil, a Chomejní v roku 1989 zomrel, ešte stále trvá. Irán dokonca navýšil pôvodnú odmenu (3 milióny dolárov) za zabitie Rushdieho o ďalších 600-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

8. Dan Brown - DaVinciho kód (2003)

Bestseller Dana Browna je plný historických nepresností a už od svojho vydania poburuje kresťanov po celom svete. Od roku 2004 je v Libanone zakázaná, keďže sa v nej píše o tom, že Ježiš a Mária Magdaléna mali spolu deti, čo je podľa libanonských kresťanských vodcov urážkou Ježiša. Predaj knihy bol zakázaný či obmedzený aj ďalších krajinách, ako je India či Filipíny, a film na motívy knihy sa nedostal do kín v Egypte, Jordánsku, Libanone, Pakistane, Samoe či na Srí Lanke.

Loading

...

9. George Orwell - 1984 (1949)

Dystopický román britského spisovateľa Georgea Orwella bol zakázaný v Sovietskom zväze aj v mnohých amerických školách z úplne opačných dôvodov. Podľa sovietov bol totiž protikomunistický a bol kritikou režimu, zatiaľ čo Američania ho paradoxne považovali za prokomunistikcý. V Sovietskom zväze knihe prvýkrát vyšla až v roku 1990.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

10. Marjane Satrapi - Persepolis (2000)

Asi nikoho neprekvapí, že oceňovaný komiks o živote spisovateľky a ilustrátorky Marjane Satrapi, ktorá utiekla z Iránu, je v Iráne zakázaný. Opisuje totiž život Iránčanov, ktorí žijú pod tvrdým režimom, v ktorom je mnoho vecí zakázaných. Knihu v roku 2013 zakázali v školách v americkom Chicagu, čo spôsobilo medzi ľuďmi rozruch, a mnohí poukazovali na iróniu celej situácie.

Loading

...

11. Denník Anny Frankovej (1947)

Zápisky trinásťročnej židovky Anny Frankovej, ktoré si zaznamenávala, keď sa počas druhej svetovej vojny s rodinou skrývala v Amsterdame, sú srdcervúcim svedectvom doby. Ak si však myslíte, že táto kniha nemá vôbec žiadny dôvod byť niekde zakázaná, mýlite sa. Libanon zjavne s obľubou zakazuje knihy, keďže vládnuca strana Hizballáh si našla dôvod zakázať aj túto. Jej problémom je to, že pozitívne zobrazuje židov a propaguje sionizmus, preto bola vyradená zo školských osnov a knižníc. V mnohých kníhkupectvách sa však stále dá zohnať.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

12. Biblia

Aj keď v mnohých krajinách existujú zákony a obmedzenia týkajúce sa svätých textov jednotlivých náboženstiev, nie je zvykom, aby boli úplne zakázané. To by však nebola Severná Kórea, keby Bibliu nezakázala. V tejto samozvanej demokracii s náboženskou slobodou hrozí ľuďom, u ktorých sa kniha nájde, väzenie alebo v niektorých prípadoch dokonca trest smrti. Je v tej krajine povolené vôbec niečo?

Loading

...

Prečítajte si tiež: Jednorazovky aj dlhodobé záväzky. Týchto 10 kníh si zoberte v októbri k sebe do postele Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu