Viete, prečo sfukujeme sviečky na narodeninovej torte? Dôvod treba hľadať v histórii

Pôvod narodeninových sviečok nie je dodnes úplne objasnený.

(Zdroj: pinterest.com)

Kopa jedla, dobrá (rodinná) spoločnosť, usmiate tváre, dary, nejaký ten koláč a oslava sa môže začať. Netrpezlivo očakávate, kedy oslávenec konečne sfúkne sviečky na narodeninovej torte.

Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, odkiaľ sa tu vzala táto tradícia, ktorá je súčasťou väčšiny narodeninových osláv?

Dôvod treba hľadať v dávnej histórii. Narodeninové torty poznali už starovekí Rimania, ktorí ich využívali pri oslavách narodenín rodiny a priateľov. Pri ich pečení používali pšeničnú múku, olivový olej, med a strúhaný syr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O tom, kto ako prvý prišiel s narodeninovými sviečkami, sa však dodnes šíria rôzne polemiky.

Niektorí veria, že táto tradícia pochádza zo starovekého Grécka, kde je spájaná s bohyňou lovu a mesiaca Artemis. Aby si ju Gréci uctili, upiekli medové koláče v tvare okrúhleho mesiaca zdobené zapálenými sviečkami, ktoré mali pripomínať mesačné svetlo počas splnu.

Sviečky v sebe dokonca majú niesť významnú symboliku: mnohé staroveké kultúry verili, že dym môže prinášať modlitby až k samotným bohom. Preto je veľmi pravdepodobné, že dnešná tradícia vyslovenia želania pred sfúknutím narodeninových sviečok súvisí práve s touto vierou.

Iní zase veria, že táto tradícia začala v Nemecku. V roku 1746 oslávil gróf Ludwig von Zinzindorf svoje narodeniny usporiadaním extravagantnej slávnosti. A ako inak, torta a sviečky nesmeli chýbať. Uvádza sa, že oslávenec mal veľmi veľkú tortu, na ktorej bolo toľko sviečok, koľko mal gróf rokov, pričom jedna bola umiestnená aj presne do stredu.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sme sa preniesli do súčasnosti, možno povedať, že táto tradícia je už častejšie spájaná s deťmi ako s dospelými.

Moderná éra detských narodeninových tort sa začala na Kinderfeste v Nemecku koncom 18. storočia. Na tie bolo naukladaných toľko sviečok, koľko rokov sa dieťa dožilo, plus jedna veľká navyše, ktorá bola umiestnená v strede torty a symbolizovala „svetlo života“ – verili, že dieťa sa dožije ešte aj ďalšieho roku.

V dnešnej dobe, keď sa každý viac obáva rôznych ochorení, alergií a prebytku cukru, je vcelku prekvapením, že sa táto tradícia zachovala. I napriek tomu, že podľa štúdie sa sfukovaním sviečok znásobujú baktérie na vrchu celej torty v priemere až 14-krát, zdá sa, že je populárna rovnako ako kedykoľvek predtým. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa na tom malo čokoľvek meniť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sladký trend z ruskej cukrárne: Čokoládové torty zdobia dekorácie, ktoré vyzerajú ako ťahy štetca Čítajte 

Zdroj: mentalfloss.com, curiosity.com, wonderopolis.org

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu