StarTrekisti sa popri filmoch dočkali konečne aj nového seriálu. Aký je Star Trek: Discovery?

Veľkovýprava, ucelený príbeh, klingonská mytológia, nejednoznační hrdinovia a dej z pohľadu ženy s mužským menom.

(Zdroj: © CBS Interactive)

Všetci Trekkies - fanúšikovia Star Trek kozmológie - sa po viac ako dekáde konečne dočkali popri samostatných filmoch aj novej série - Star Trek: Discovery. Poslednou seriálovou produkciou zo sveta Star Trek bol predtým v 2005 ukončený Star Trek: Enterprise, kde kapitána hral americký herec (aj so stredoeurópskymi predkami), ktorého meno ma asi nikdy neprestane baviť vyslovovať opakovane a nahlas - Scott Bakula. Kto si spomenie ešte na Quantum Leap (po revolúcii sa to dalo pozerať na nemeckých "satelitných" TV kanáloch ako Zurück in die Vergangenheit)?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

CBS vs. Netflix

Nový seriálový Star Trek bol prvýkrát špecificky produkovaný pre streamovaciu službu americkej televíznej spoločnosti CBS All Access. Tá je zároveň výhradným distribútorom novej série v USA a Kanade. Zvyšok sveta - vrátane Slovenska - ju sleduje na Netflixe alebo partizánči cez torrenty či online watching. Pre severoamerických divákov tým vznikla situácia, ktorú sme predtým dôverne poznali skôr my aj zvyšok sveta.

Americkí a kanadskí predplatitelia Netflixu si Star Trek: Discovery na tomto streamovacom kolose vzhľadom na regionálne obmedzenia nepozreli, keď 24. septembra odpremiérovali prvé dve časti. Bez samostatného predplatného All Access jednoducho nebola popri pozeraní novej série žiadna Star Trek cosplay & popcorn party. CBS si chce týmto spôsobom okolo nového Star Treku vybudovať bázu predplatiteľov All Access. Nič nové pod slnkom. Streamovací trh sa fragmentuje a delí medzi viac konkurentov. Podobne uvažuje aj Disney či Marvel, ktorí postupne sťahujú svoje produkcie z Netflixu či Amazonu a budujú si vlastné streamovacie služby.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna dejová línia: Klingoni vs Federácia

Časovo je dej zasadený cca 10 rokov pred Star Trek (The Original Series) od otca a tvorcu celého Start Trek šialenstva Genea Roddenberryho. Dejová línia, ktorá sa bude vinúť minimálne prvou sezónou seriálu, pojednáva o vojne medzi Federáciou a postupne sa znovu zjednocujúcimi 24 klingonskými rodmi pod vedením z neušľachtilého rodu pochádzajúceho T'Kuvmu (Chris Obi) a (pozor, prvý spoiler alert) po jeho smrti jeho nasledovateľov. Klingonský vzhľad dostal oproti predchádzajúcim Star Trekom facelift a pôsobí teraz podstatne drsnejšie.

Ďalším dejovým pilierom je v scifi žánri obľúbený a hojne rozpracovaný motív pohonu, ktorý funguje na princípe ohýbania času a priestoru (z aktuálnejších produkcií, napríklad, Blink Drive v pôvabne chytľavej kanadskej - na hrane áčka a béčka levitujúcej - scifi produkcii Dark Matter). V novom Star Treku ho volajú Spore Drive a umožňuje lodi materializovať sa na ľubovoľnom mieste známeho vesmíru. Problematická je len navigácia (viac info už by bol spoiler). Seriál k tomuto konceptu prihodil celkom vtipnú mykologickú (hubársku) teóriu doplnenú o symbiózu rôznorodých živočíšnych druhov a postavenú na súčasnej existencii častíc vo viacerých rozmeroch. Krútite hlavou a hovoríte si wtf? Ale zase, prečo nie?

SkryťVypnúť reklamu

Michael Burnham je žena

Ústrednou postavou deja popri - ako to už v Star Treku býva - primárne vedeckej / bojovej vesmírnej lodi je po kapitánke Kathryn Janeway zo Star Trek: Voyageru opäť silná žena, akurát že nie v pozícii kapitána a navyše s mužským menom - Michael Burnham v podaní Sonequy Martin-Green. Tradične mužské mená pre ženské hrdinky sú autorskou špecialitou jedného z tvorcov tejto Star Trek série Bryana Fullera.

Bývalá prvá dôstojníčka USS Shenzhou - človek vychovaný na Vulkáne - sa po neúspešnej vzbure proti kapitánke a svojej mentorke Philippe Georgiou, degradácii, vojenskom tribunáli s doživotným trestom, ocitne - s "cejchom" tej, ktorá spôsobila vojnu s Klingonmi - ako omilostená pracovná sila na novom plavidle Spojenej federácie planét USS Discovery pod velením kapitána Gabriela Lorcu v podaní Jasona Isaacsa. Kapitánov skôr militantne dobrodružný charakter a veliace maniere "mimo knihy" sú pritom v rámci posádky skôr zdrojom vzniku deliacich čiar ako ducha jednoty, čo je ale pre dej a celkovú plastickosť a zaujímavosť postáv a interakcií medzi nimi skôr plus.

SkryťVypnúť reklamu

Kelpieni - nový mimozemský druh v Star Treku

Ďalšou vlajkovou postavou nového Star Treku je aj bývalý vedecký dôstojník z USS Shenzhou Saru ("Shenzhou" je mimochodom označenie čínskych pilotovaných vesmírnych lodí), ktorý na USS Discovery pôsobí v hodnosti prvého dôstojníka, čiže zástupcu kapitána, a hrá ho na vysokých "štekloch" postavený a parádne zamaskovaný Doug Jones. Saru je prvým kelpienským členom Hviezdnej flotily. Ide o nový druh v rámci startrekovského filmového ekosystému.

Saru je špecifický schopnosťou na fyzickej úrovni vycítiť blížiace sa smrteľné nebezpečenstvo. Je to evolučný survival skill, keďže Kelpieni boli (sú?) na svojej domácej planéte buď predátormi alebo - čo je dosť drsné a aj Saruov prípad - lovnou "zverou" chovanou a zabíjanou pre potravu. Zaujímavá je tu aj Saruova interakcia s ústrednou postavou seriálu Michealou (čaro slovenčiny v praxi) Burnham, ktorá bola na USS Shenzhou jeho nadriadenou a častou oponentkou. Saru sa zároveň sympaticky snaží prekonať svoj vrodený strach či zbabelosť a naučiť sa odvahe a zmyslu pre dobrodružstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovú partiu posádky, ktorej sa dej aj kamera primárne venujú, dopĺňa ešte sociálne aj prakticky roztržitá kadetka posledného ročníka Akadémie Hviezdnej flotily, ktorá bola pridelená na USS Discovery a (chrápajúca) spolubývajúca Michaely Burnham Silvia Tilly (Mary Wiseman) a Ash Tyler (Shazaf Latif). Ten sa k posádke pridá až v piatej časti ako vojnový zajatec (druhý spoiler alert) potom, čo sa mu podarí v spolupráci s kapitánom Lorcom utiecť z krutého klingonského väzenia. Príjemným osviežením defaultne mačoidného klingonského sveta je veliaca dôstojníčka L'Rell (apostrof musí byť) v podaní Mary Chieffo, ktorá sa (tretí spoiler alert) počas mučenia zrejme dopúšťala sexuálneho násilia na Ashovi Tylerovi. Uvidíme, či sa k nej pozornosť scenáristov ešte vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Scifi svet miluje tolerantne

Ako takmer v každej súčasnej scifi produkcii, v Star Trek: Discovery nechýbajú ani silné otvorene gay postavy. Tentokrát však ide sympaticky o pár tvorený z členov posádky. Tvorí ho geniálny, ale svojsky excentrický astromykológ (celý seriál, zdá sa, šľape na hubách) Paul Staamets (meno inšpirované reálnym žijúcim mykológom) v podaní Anthonyho Rappa a sympatický lodný doktor - a ten stabilnejší z páru - Hugh Culber (Wilson Cruz).

Scifi a fantasy žáner dlhodobo a sympaticky nereflektuje prvoplánovo len virtuálnu hetero-realitu, ale aj milostné preferencie v rámci jedného pohlavia s tým, že sú bežnou súčasťou deja a nikto ich nejako výraznejšie "nerieši". Ostáva len veriť, že tento žánrový trend je aj predzvesťou budúcej skutočnej každodennej reality (aj na Slovensku).

SkryťVypnúť reklamu

Veľkolepé kino, ktorému ale nechýba dej

Čo sa výpravy týka, je Star Trek: Discovery plne súčasným a veľkorozpočtovým seriálom. Nič iné si producenti logicky ani nemohli dovoliť pri dnešných vizuálnych štandardoch a očakávaniach aj potenciálneho mladšieho Trekkies dorastu, ktorému ešte chýba emotívna väzba na predchádzajúce Star Trek inkarnácie, a teda aj silná divácka lojálnosť ku všetkému (lepšiemu aj horšiemu) novému, čo sa v Star Trek svete vyprodukuje.

Komu by predsa len chýbala komornejšia salónne-palubná atmosféra predchádzajúcich Star Trekov, netreba váhať siahnuť do archívu starších častí a neskôr sa vrátiť späť do súčasnosti. Nostalgia bokom a žiadne frflanie; bodka. Star Trek: Discovery je vizuálna paráda, ale aj interakcia postáv a ich svetlejších či temnejších povahových odtieňov je slušne rozohraná. Nuda nehrozí ani náhodou. K dobru veci zrejme ani výraznejší "porn" element, ktorý dnes nie je scifi, fantasy či mystery žánru cudzí, ale zase nechcem ešte predbiehať a hodnotiť predčasne.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Súhrn všetkých "ale"

Zo zásuvky záporných momentov vyskakujú rozvláčne klingonské dialógy či skôr monológy. Zdá sa, že čím je Klingon starší, tým pomalšie a ťažšie hovorí. Výnimkou sú len dialógy klingonských detí, ktoré na rozdiel od dospelých ešte celkom svižne štebocú. Pozitívom vo vizuálnej klingonskej kozmológii je oproti minulosti väčšia vnútroklingonská rasová rozmanitosť, ktorá je tu vizuálne evidentná. Filmové klišé je aj kvázi východoeurópsky prízvuk Klingonky hovoriacej po anglicky. Ako keby iné prízvuky u záporákov poriadne ani neboli.

Zľahka rozpačitá je aj nová zvučka, aj keď to je vec výsostne subjektívna. Niekomu sa vizuál páči, inému nie. Pri jednej krátkej sláčikovej pasáži znelky má človek chvíľkovo GoT déjà vu, ale aj to sa dá prehryznúť. Celkovo je úvodné intro zbytočne dlhé, ale napokon kašľať naň, ide najmä o seriál. Cení sa aj snaha autorov znelku "zosúčasniť", aj keď nie každému musí sadnúť. Ja ju, napríklad - napriek prvotnému sklamaniu - začínam mať s každou ďalšou časťou čoraz viac rád. Zrejme si ju napokon aj obľúbim.

SkryťVypnúť reklamu

Každú nedeľu je vonku ďalšia z celkovo 15 častí prvej season. Klasická prestávka (season break) nasleduje po deviatej časti. Neortodoxní StarTrekisti, je čas zabrúsiť na streamovaciu službu, respektívne zapnúť internetovú kreativitu. Ortodoxní, vás mobilizovať netreba, vy pozerajte ďalej a ...

... žite dlho a šťastne!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu