SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

11 najlepších detských spoločenských hier, s ktorými zaručene zabodujete (nielen u detí)

S týmito hrami sa deti nielen zabavia, ale sa i niečo naučia.

(Zdroj: Jana Husárová)

1. Červená čiapočka

Jedného krásneho slnečného dňa poslala mamička Červenú Čiapočku s košíkom k babičke. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby babička nebývala uprostred tmavého lesa, v ktorom na Čiapočku číhal hladný vlk... Podarí sa Čiapočke vyhnúť sa vlkovi a dostať bezpečne do babičkinho domčeka? To už je úloha pre vaše deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet hráčov: 1

Odporúčaný vek: 4 – 7 rokov

Logická hra Červená Čiapočka je určená pre deti od štyroch do siedmich rokov, no zabavia sa pri nej i rodičia. Hráč má na výber dve verzie hry – s vlkom alebo bez neho. Na základe priložených zadaní (dohromady ich je 48 a postupne sa stupňuje ich náročnosť) treba najskôr rozmiestniť figúrky Čiapočky, vlka, domčeka a troch stromov na herný plán. Následne musí hráč vymyslieť, ako prostredníctvom jednotlivých častí cesty vytvoriť chodník, po ktorom sa Čiapočka dostane až ku dverám babičkinho domčeka. Vo verzii s vlkom treba vytvoriť ďalší chodník k druhým dverám chalúpky pre vlka.

SkryťVypnúť reklamu

Hra Červená Čiapočka má charakter hlavolamu. Učí deti koncentrovať sa na zadanie, logicky uvažovať nad riešením a v neposlednom rade podnecuje priestorovú orientáciu. Veľkým plusom hry sú jednoduché a stručné pravidlá, čo sa vlastne u hier pre najmenších očakáva.

Stručné hodnotenie:

+ pekný dizajn

+ rôzne stupne náročnosti prispôsobené veku hráča

+ priložená knižka s rozprávkou

- pre menšie deti môže byť problém zostaviť si správne zadanie, preto je potrebná asistencia rodiča

2. Dračí poklad

Hlboko v lese sa nachádza tajomná jaskyňa, skrývajúca truhlicu s pokladom. Dostať sa k nemu nie je jednoduché. Dokážete v spleti cestičiek objaviť kľúče od truhlice s pokladom a prísť do jaskyne skôr ako sa zobudí drak, ktorý ju stráži? Skupinka odvážnych škriatkov sa práve vydáva na dobrodružnú výpravu za pokladom, pridajte sa k nim, ak máte dosť guráže.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 2 - 4

Odporúčaný vek: od 4 rokov

Hra Dračí poklad je jednoduchá kooperačná hra, v ktorej hráči odkrývajú kartičky s cestami rôznych tvarov a prikladajú ich na hrací plán, aby sa čo najrýchlejšie dostali ku kľúčom od pokladu a následne k dračej jaskyni. Medzi kartičkami s cestami sú ukryté i kartičky s drakom. Úlohou hráčov je dostať sa so všetkými kľúčmi do jaskyne skôr, ako bude odhalených všetkých osem kartičiek s hlavou draka.

Ako jedna z mála spoločenských hier, je Dračí poklad zameraný na spoluprácu hráčov, nie súperenie. Naučí deti kooperovať za účelom dosiahnutia spoločného cieľa - získanie pokladu. Počas hry sa musia hráči dohadovať, ako umiestniť cesty tak, aby získali všetky kľúče, a kadiaľ sa vydať do jaskyne.

Stručné hodnotenie:

SkryťVypnúť reklamu

+ jednoduché pravidlá

+ vhodné pre najmenších hráčov od 4 rokov

- absencia figúrok, ktoré by deti určite potešili

3. Deti z Carcassonne

Ulicami slávneho mesta Carcassonne sa to len hemží zvieratami - ovce, kravy, sliepky pobehujú sem i tam. Odvšadiaľ počuť detský smiech. Čože sa to deje? Nuž, tak ako každý rok, i dnes sa v Carcassonne koná súťaž v naháňaní domácich zvierat. Podarí sa deťom zahnať všetky zvieratá do ohrád pred západom slnka?

Počet hráčov: 2 – 4 osoby

Odporúčaný vek: od 4 rokov

Hra Deti z Carcassone je zjednodušenou verziou známej stolovej hry Carcassonne. Úlohou hráčov je umiestňovať kartičky s cestami vedľa seba tak, aby na seba nadväzovali. Ak sa podarí cestu ukončiť (stavbou alebo prírodným ukončením), môžu si na cestu umiestniť svoje figúrky všetci hráči, ktorých deti sú na ceste nakreslené. Víťazí ten hráč, ktorý ako prvý umiestni všetky svoje figúrky.

SkryťVypnúť reklamu

Krásne graficky spracovaná hra má jednoduché pravidlá a kvalitné vyhotovenie (kartičky sú väčšie a podstatne hrubšie ako pri klasickom Carcassonne, čím sú skvele prispôsobené najmenším hráčom). Výhodou oproti klasickému Carcassonne je, že akokoľvek kartičku otočíte, vždy vám bude cesta nadväzovať na tú, ku ktorej ju prikladáte, takže rozmýšľate len nad tým, ktorá cesta je pre vás strategicky najvhodnejšia.

Deti z Carcassonne sa na prvý pohľad môže zdať ako jednotvárna „prikladačka“, no keď deti pochopia princíp hry, čoskoro začnú viac rozmýšľať, aké natočenie karty je pre nich najvhodnejšie, ako ukončiť cestu, na ktorej majú umiestnené svoje dieťa, a tým vedome či nevedomky začnú využívať strategické myslenie, tak veľmi potrebné v dnešnej dobe.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ variabilita hry

+ krásna grafika

+ zaujme aj dospelých

- absentujú rozšírenia hry, aké nájdeme u klasického Carcassone

4. Raketofix

Nasadať do rakety, začína sa vzrušujúca cesta na vzdialené planéty Animalix, Mobilix a Chaotix. Spoznajte tvorov, ktorí na nich žijú, a získajte si medzi nimi viac priateľov ako vaši súperi.

Počet hráčov: 2 – 4

Odporúčaný vek: od 5 rokov

V tejto spoločenskej hre deti prostredníctvom rakety navštevujú tri planéty a plnia úlohy, ktoré sú zadané na kartičkách pri každej planéte. Ak úlohu splníte, získavate body predstavujúce získaných priateľov. Hra končí, keď niektorý z hráčov úspešne navštívi všetky tri planéty. Víťazom sa stáva ten, kto získa naviac bodov za splnené úlohy.

Hra Raketofix bola vytvorená tímom logopedičiek na rozvoj reči u detí, no podporuje tiež rozvoj hrubej motoriky (napodobovanie činnosti zobrazenej na hracej karte), jemnej motoriky, trénuje pamäť (zapamätanie si predmetov zobrazených na karte), rozširuje slovnú zásobu a učí chápať súvislosti (priraďovanie názvu zvieraťa k zvuku, aký vydáva).

SkryťVypnúť reklamu

Jej špecifikom je, že podporuje ovládanie pohybov pier a lícnych svalov a riadenie intenzity dýchania (pri premiestňovaní rakety na konkrétne planéty). Toto všetko je dôležité pre správnu artikuláciu hlások.

Stručné hodnotenie:

+ veľa kartičiek s úlohami

+ pohybovanie raketou fúkaním

+ odstupňované bodovanie podľa rozsahu splnenia úlohy

- koniec hry je založený na náhode (rozhoduje šťastie v hode kockou)

5. Goblíci jedlíci

Pozor na goblíkov! Tieto roztomilé bytosti sa totiž radi navzájom pojedajú. Väčší zje menšieho a neberie ohľad, či je váš alebo súperov. Stihnete zarovnať svojich goblíkov do radu skôr ako váš súper?

Počet hráčov: 2

Odporúčaný vek: od 5 rokov

Goblíci jedlíci je spoločenská hra založená na princípe piškvoriek. Tvorcovia však z obyčajných piškvoriek urobili zábavnú hru, ktorá cibrí nielen strategické rozmýšľanie, ale i pamäť. Goblíkov prikladáte na herný plán, no zároveň ich môžete stohovať. Väčší goblík môže „zjesť“ menšieho.

SkryťVypnúť reklamu

No to nie je všetko. Chcete použiť už nastohovaného goblíka? Tak si najskôr spomeňte, koho goblík sa pod ním skrýva, aby tento ťah nebol váš posledný!

Veselí Goblíci zaujmú na prvý pohľad pekným dizajnom. Deti si pri nej potrénujú strategické myslenie a zároveň pamäť.

Stručné hodnotenie:

+ rýchlosť hry

+ stohovanie Goblíkov dáva hre ďalší rozmer

+ skladnosť, ľahko pribalíte na dovolenku

- krátke partie môžu byť nevýhodou, ak potrebujete zabaviť deti na dlhší čas

6. Speed Cups

Poháriky pripraviť, ruky za chrbát, pozor, vykladá sa kartička...ŠTART! Kto dokáže usporiadať farebné poháriky podľa predlohy na obrázku a ako prvý zazvoní na zvonček?

Počet hráčov: 2 - 4

Odporúčaný vek: od 6 rokov

Spoločenská hra Speed Cups stavia na jednoduchom princípe - ukladanie farebných pohárikov podľa obrázku. Kto má poháriky uložené, cinkne zvončekom, a ak úlohu splnil správne, stáva sa víťazom kola.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto hre využijú deti schopnosť rozpoznávať farby, rozlišovanie poradia, v ktorom sú farby usporiadané, a to nielen zľava doprava, ale tiež zhora nadol. To všetko musia stihnúť skôr ako súperi. I keď výrobca udáva odporúčaný vek hráčov od šiestich rokov, hru zvládnu aj mladšie deti.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchý princíp hry

+ zaujímavé kresby

+ zazvonenie na zvonček je lákadlom pre deti

- kartičiek s obrázkami mohlo by byť viac

7. Cortex – challenge

Potrápte svoje mozgové závity. Nie, tentokrát na vás nestriehnu žiadne zákerné vedomostné otázky či hra na pantomímu.

Počet hráčov: 2 - 6

Odporúčaný vek: od 6 rokov

Cortex je úplne iná hra ako ostatné na trhu. Chcete zistiť, ako reagujete pod tlakom? Podľahnete panike či si zachováte chladnú hlavu? Aj to totiž môže rozhodnúť o vašom úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

V hre Cortex si deti preveria predovšetkým svoj postreh, pamäť, ale i logické myslenie či schopnosť rýchleho rozhodovania a v neposlednom rade hmat. Okrem klasickej „dospeláckej“ verzie (vhodnej pre deti od ôsmich rokov) sa táto hra vyrába i v detskej verzii (pre deti od šiestich rokov). Charakter zadaní je u oboch typov v podstate rovnaký, líšia sa skôr náročnosťou úloh. Víťazom sa stáva ten, kto ako prvý získa za správne odpovede štyri dieliky predstavujúce časti mozgu.

Stručné hodnotenie:

+ zaujímavé hmatové kartičky

+ na hru nepotrebujete žiadne špeciálne vedomosti, takže je hrateľná i s mladšími deťmi

+ môže hrať až šesť hráčov

- i pri tejto hre sa by pýtalo väčšie množstvo kartičiek

8. Baobab

Obrovský Baobab je domovom mnohých zvierat. Opice, leopardy, chameleóny, hady, netopiere, ale tiež včely chcú nájsť útočisko v jeho mohutnej korune. Koľkým sa to podarí, závisí len na vašej šikovnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hráčov: 2 - 4

Odporúčaný vek: od 6 rokov

V hre Baobab musia hráči ukladať karty na kartónový strom tak, aby žiadna z nich nespadla. Aby to nebolo príliš jednoduché, každá karta sa musí uložiť presne určeným spôsobom. Kým kartu s vtákom hráči hádžu ako frisbee, leoparda zasa spúšťajú z desať centimetrovej výšky rovno do koruny stromu. Víťazom sa stáva ten, kto sa ako prvý zbaví všetkých svojich kariet.

Baobab je zábavná hra, skvelá na tréning jemnej motoriky i strategického rozmýšľania (nad vhodným umiestnením karty) a trpezlivosti. Výrobca uvádza, že je vhodná od šiestich rokov, no my sme testovali aj s mladšími (štvor a päťročnými) deťmi, ktoré ju bez väčších problémov zvládli.

Stručné hodnotenie:

+ veľa kariet, takže je možné vytvoriť naozaj veľkú korunu stromu

SkryťVypnúť reklamu

+ mnoho spôsobov, ako karty umiestňovať robí hru zaujímavejšou

- víťazstvo je čiastočne ovplyvnené šťastím pri rozlosovaní kariet

9. ICE COOL

Zvoní! V škole pre tučniakov začína vyučovanie, no malých nezbedníkov viac zaujíma naháňanie sa za rybičkami ako učenie. Veselo si korčuľujú po škole a zbierajú ryby, no netušia, že školník je im v pätách a jedného po druhom ich chce pochytať.

Počet hráčov: 2 – 4

Odporúčaný vek: od 6 rokov

Ak si chcete oddýchnuť od rozmýšľania, je táto hra určená práve pre vás. I keď výrobca dáva návod, ako možno pohyb tučniakov nasmerovať, nám sa to nepodarilo, no možno práve tou nepredvídateľnosťou pohybov je táto hra omnoho zábavnejšia.

Je síce určená pre hráčov od 6 rokov, no pokojne si ju môžete zašprngať i s mladšími deťmi. Možno budete prekvapení a deťom pôjde hra omnoho lepšie ako vám, dospelým.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte deti, ktoré pri spoločenských hrách neobsedia, je veľká šanca, že práve hra ICE COOL ich zaujme. Hra je dynamická, veselá a uživí sa i na dospeláckej párty, keď budete potrebovať rozprúdiť zábavu.

Stručné hodnotenie:

+ lákavé grafické spracovanie

+ rýchlosť hry

+ oddychovka, pri ktorej netreba príliš rozmýšľať

- naučiť sa poslať tučniakov smerom, akým chceme, vyžaduje tréning

10. Junk Art – umenie z odpadu

Vitajte na skládke! Všade okolo vás sa povaľuje odpad rôznych tvarov a vy ako nádejný umelec z neho máte vytvoriť umelecké dielo. Svet podľahol čaru nového umeleckého smeru JUNK ART (umenie z odpadu) a vy máte šancu vydať sa na celosvetové turné, kde predvediete, čo je vo vás. Pozor, zvíťazí ten, kto získa na turné najviac priaznivcov.

Počet hráčov: 2 - 6

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaný vek: od 8 rokov

Pravidlá hry nie sú ťažké na pochopenie, zato sú vcelku rozsiahle. K všeobecným pravidlám treba vždy použiť tiež osobitné pravidlá, ktoré platia pre to-ktoré mesto, v ktorom sa výstava koná, a tak kým napríklad vo Philadelphii staviate svoje vlastné dielo podľa rozdaných kariet, v Pise stavajú všetci hráči spoločné.

Junk art rozhodne nie je hra pre nedočkavcov. Stačí jeden unáhlený pohyb a z vášho diela ostanú len trosky, čo, samozrejme, znamená koniec výstavy a žiadne body za priaznivcov. V tejto hre si deti cibria schopnosť koncentrácie, trpezlivosť, jemnú motoriku a tiež strategické rozmýšľanie nad tým, ako čo najlepšie umiestniť prvky skladačky tak, aby mala dostatočnú stabilitu.

Stručné hodnotenie:

+ množstvo spôsobov, ako hru hrať

SkryťVypnúť reklamu

+ veľa druhov stavebných dielcov, takže zakaždým vznikne úplne iné dielo

+ hra vhodná i pre dospelých

- dynamiku hry kazí študovanie pravidiel, pretože ku každému mestu, kde sa turné koná, sú osobitné pravidlá

11. Century - Cesta korenia

Staňte sa vodcom karavány a vydajte sa na ďaleké a nebezpečné putovanie po Ceste korenia. S hrou Century sa prenesiete do dôb, kedy korenie malo cenu zlata a mnohí, čo sa po nej vydali, sa viac nevrátili.

Počet hráčov: 2 – 5

Odporúčaný vek: od 8 rokov

Strategická hra Century, určená pre staršie deti, na prvý pohľad zaujme kvalitným spracovaním. Mince, s ktorými sa hrá, sú kovové, čo navodzuje zdanie naozajstných peňazí, hracie karty majú krásne dobové ilustrácie. Zvyšný hrací materiál tvoria drevené kocky (každá farba predstavuje iný druh korenia) a štyri plastové misky na korenie. Každý hráč má vlastnú karavánu, pričom víťazom sa stáva ten, ktorý na konci hry nazbieral najviac bodov (bodované sú mince a kocky s korením mimo najlacnejšej kurkumy).

SkryťVypnúť reklamu

Hra Century je skvelým tipom, ak zvažujete svoje dieťa zasvätiť do sveta strategických hier. Má vcelku jednoduché pravidlá (s čím sa u stratégií stretávame skôr výnimočne) zrozumiteľne popísané na dvoch stranách formátu o čosi menšieho ako A4.

Stručné hodnotenie:

+ jednoduchá stratégia

+ kvalitné spracovanie hry

+ historické pozadie

+ skladnosť

- nemožnosť ovplyvniť hru protihráčov (každý hrá na vlastnom "piesočku")

Dosť bolo teórie. Všetky hry sme vyskúšali, aby sme zistili, ako "fungujú" u tých, ktorým sú určené. Ktoré hry sa deťom a ich rodičom najviac páčili? Pri ktorých sa najviac zabavili?

Najmladšie deti 4 - 5 rokov

 1. ICE COOL
 2. Červená karkulka
 3. Dračí poklad

Deti 6 - 8 rokov

 1. Deti z Carcassonne
 2. Speed Cups
 3. ICE COOL

Deti od 8 rokov

 1. ICE COOL
 2. CORTEX Challenge
 3. Speed Cups

Rodičia

 1. JUNK ART
 2. Century Cesty korenia
 3. Speed Cups
Prečítajte si tiež: Inšpirujte sa detskými ihriskami, ktoré by zvládli postaviť aj Pat a Mat Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Komerčné články

     1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
     2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
     3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
     4. Prišli na to, že odpad je cenný
     5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
     6. Všetkým lepí pred voľbami
     7. Najlepšie poviedky domácich autorov
     8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
     1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
     2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
     3. Všetkým lepí pred voľbami
     4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
     5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
     6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
     7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
     8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
     1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 138
     2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 582
     3. Všetkým lepí pred voľbami 6 093
     4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 686
     5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 120
     6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 011
     7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 386
     8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 016
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu