7 (vedeckých) dôvodov, pre ktoré by sme sa mali viac usmievať

Týmto výrazom dokáže človek povedať omnoho viac, ako si myslí.

Určite ste sa už stretli so známou formulkou, že „úsmev nestojí nič, ale prináša mnoho.“ Je to najlepšia medicína a dokonca vám môže aj zachrániť život. V prvý októbrový piatok oslavujeme Svetový deň úsmevu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo by sme sa mali viac usmievať?

1. Úsmev pomáha zmierniť stres a posilniť imunitný systém

V tomto prípade sa potvrdzuje, že úsmev by sa dal zaradiť medzi medikamenty. Štúdia preukázala, že úprimný úsmev dokáže znížiť hladinu stresového hormónu – kortizolu v ľudskom tele, čím pozitívne vplýva aj na imunitný systém a podporuje dlhovekosť. Len čo sa usmejete, vaše telo uvoľní endorfíny, čím sa človek dokáže lepšie vyrovnať so stresujúcou situáciou. Dokonca aj v prípadoch, keď pociťujete smútok a úsmev len predstierate, dokáže viditeľne zlepšiť vašu náladu. V konečnom dôsledku môže úsmev vyvolať spomienky na radostné okamihy života, čo spôsobí, že sa budete cítiť lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Spojitosť medzi úsmevom a jeho pozitívnym prínosom pre ľudské zdravie skúmali psychologičky Tara Kraft a Sarah Pressman. Využili skutočné životné situácie, ktoré boli zámerne vykonštruované ako stresujúce. Srdcové frekvencie účastníkov boli nepretržite, po každej úlohe monitorované. U usmievavej skupiny ľudí boli zaznamenané nižšie srdcové frekvencie ako u tej, ktorá si udržiavala neutrálny výraz.

2. Úsmev podčiarkuje krásu a zvyšuje atraktivitu

Štúdia uskutočnená Orbit Complete preukázala, že až 70 % mužov si myslí, že prirodzená usmievavá ženská tvár vyzerá lepšie ako tvár s make-upom.

Na počudovanie však usmievavá mužská tvár nie je pre ženy až natoľko atraktívna. Podľa štúdie Americkej psychologickej asociácie uprednostňujú ženy na mužoch skôr „zadumanú“ tvár. Štúdia sa však zameriavala len na prvotné ženské pocity, a nie na dlhodobejšie vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

3. Úsmev je nákazlivý

Nie je to len povera, ale skutočne to funguje. Najnovšie štúdie sa zaoberali otázkou, prečo je pre človeka také ťažké udržať bezvýraznú tvár, pokiaľ sa dostane do styku s niekým, kto sa usmieva. Neuróny nachádzajúce sa v mozgu majú synchronizačnú funkciu, ktorá vás udržiava na rovnakej vlne s tým, s kým sa rozprávate. Pokiaľ má teda niekto vo vašom okolí zlý deň, skúste mu zložiť kompliment s úsmevom na perách.

4. Úsmev pomáha znížiť krvný tlak

Endorfíny nielenže zlepšia vašu náladu, ale u niektorých ľudí prispievajú aj k zníženiu krvného tlaku – tak môžeme v podstate hovoriť aj o záchrane života. Upozorňuje sa však na to, že tento efekt nemusí prísť u každého. Na krvný tlak ľudí s tvrdenými tepnami nebude mať úsmev pravdepodobne žiadny účinok.

SkryťVypnúť reklamu

5. Úsmev je jednou z foriem cvičenia

Nechce sa vám ísť prepínať do posilky? Občas možno postačí potrénovať aj tvár. Pri úsmeve sa totiž aktivuje až 26 svalov.

6. Zamestnávatelia majú tendenciu povýšiť zamestnancov, ktorí sa častejšie usmievajú

Niekedy stačí naozaj málo, aby ste druhým ukázali, že vás niečo skutočne baví a dáte si na tom záležať. Usmievavý človek pôsobí na druhých nielen spoločenskejšie a sebavedomejšie, ale aj priateľskejšie. Práve úsmev môže vo vašom šéfovi evokovať, že ste do práce zažratí a zvládate ju s ľahkosťou. Tak sa môže stať jednoduchým pomocníkom vo vašom kariérnom postupe.

7. Úsmev je univerzálnym prejavom šťastia

Hoci nie je vždy jednoduché rozpoznať úprimný a skutočný úsmev, všetci ľudia – a dokonca aj niektoré zvieratá – to dokážu. Aj keď jazyk môže byť v cudzích krajinách prekážkou, úsmev ako výraz vašej tváre môže prezrádzať omnoho viac (samozrejme, treba dbať na odlišné kultúry a zvyky).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tieto demotivačné obrázky vyčarujú úsmev na tvári každému cynikovi a mizantropovi Čítajte 

Zdroj: lifehack.org, pickthebrain.com, huffingtonpost.com, buzzfeed.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu