8 vecí, ktoré bývalí študenti ľutujú po skončení vysokej školy. Poučte sa z ich chýb

Využi všetko, čo ti vysokoškolský život ponúka.

(Zdroj: favin.com)

Si na vysokej škole a všade počúvaš, že si to máš užívať, lebo sú to najlepšie roky tvojho života? Nuž, je dosť možné, že ľudia majú pravdu. Roky na výške ubehnú ako voda. Ani si neuvedomíš ako a začne sa ten ozajstný dospelácky život, a ty budeš možno ľutovať, čo všetko si počas svojich študentských rokov nestihol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekoľko absolventov nám povedalo o tom, čo zo svojich vysokoškolských časov ľutujú. (A naozaj tu platí staré známe, že po rokoch budeš väčšmi ľutovať veci, ktoré si nespravil ako tie, ktoré áno.) Možno ťa to inšpiruje k tomu, aby si neurobil rovnaké chyby.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalí vysokoškoláci ľutujú, že...

1. ... študovali niečo, čo ich nebavilo

Tvoj pohľad na život sa rokmi mení a to, čo si si prial a vybral v 17 - 18 rokoch, nemusí byť vždy úplne ideálne. Po tom, čo začneš chodiť na výšku, sa ti život dosť zmení a je pravdepodobné, že sa zmenia aj tvoje predstavy o tom, ako by mala vyzerať tvoja budúcnosť a čo chceš v živote robiť. A ak je to niečo diametrálne odlišné ako to, čo práve študuješ, možno stojí za zváženie, či chceš naozaj stráviť päť rokov štúdia niečím, čomu sa naozaj nikdy nechceš venovať. Ako sa hovorí: lepšie neskoro ako nikdy.

"V druhom ročníku na výške som si uvedomil, že si neviem predstaviť budúcnosť v odbore, ktorý študujem, a celkom som ľutoval, že som si nevybral medicínu, čo by síce bolo ťažšou cestou, no v podstate som o tom sníval už od detstva. Okolie ma však dosť odrádzalo, predsa len, mal som za sebou necelé dva roky štúdia a dostať sa na medicínu nie je najjednoduchšie. Napokon som teda doštudoval pôvodný odbor, v ktorom som si prácu aj tak nenašiel a robím niečo úplne iné. Som relatívne spokojný, no stále rozmýšľam nad tým, aké by to bolo, keby som predsa len počúvol seba a skúsil zmeniť školu..."

SkryťVypnúť reklamu

2. ... nešli na Erasmus

Stráviť semester či rok v inej krajine, spoznávať iné kultúry, iný spôsob výučby, ešte viac sa osamostatniť a zažívať množstvo neopakovateľných zážitkov s ľuďmi z rôznych krajín... Väčšina z tých, ktorý Erasmus pobyt zažila, ho opisuje ako jedno z najlepších životných rozhodnutí. A tí, ktorí ho nezažili, často až spätne ľutujú.

"Nikdy ma štúdium v zahraničí nelákalo a príhody o najlepšom roku života od ľudí, ktorí ho absolvovali, som brala s rezervou. Až po skončení školy, keď som sa zamestnala v medzinárodnej firme s množstvom zahraničných kolegov, som si uvedomila, ako ťažko sa mi napriek perfektnej školskej angličtine konverzuje s kolegami o bežných témach. Nikdy predtým som to totiž reálne nepraktizovala. Navyše, až pri služobných cestách do zahraničia som si uvedomila, ako ma baví spoznávanie iných krajín a ľudí a celkom ľutujem, že som nejaký pobyt v zahraničí neabsolvovala už počas školy, keď som na to mala lepšie podmienky a viac času."

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 18 dôvodov, prečo by ste mali aspoň na pol roka vymeniť cez Erasmus vašu školu za zahraničnú Čítajte 

3. ... popri škole nepracovali

Áno, je nám všetkým jasné, že po škole možno stráviš zvyšok života v práci. Tak prečo by si mal pracovať už počas školy? Okrem zárobku vlastných peňazí (ktoré sa predsa len míňajú inak ako vreckové od rodičov) a pracovných návykov získaš aj prax, ktorá je dnes mimoriadne dôležitá. Len diplom z vysokej školy ti dnes už naozaj až tak nepomôže.

"V škole som mala vždy veľmi dobré výsledky, no tam to končilo. Potvrdenia o povinnej dvojtýždňovej praxi som nosila z vymyslenej pozície vo firme našich známych. Po skončení školy som absolvovala desiatky pohovorov, kde som si počúvala o tom, prečo nemám prax, a ako na túto pozíciu potrebujú človeka, ktorého nebude treba až tak zaúčať. Prácu som si našla až po vyše polroku na úrade práce..."

SkryťVypnúť reklamu

4. ... popri škole priveľa pracovali

Ľutovať však možno aj opačný extrém. Samozrejme, je normálne pracovať popri škole a zarábať si vlastné peniaze, najmä ak si musíš celé štúdium financovať sám. Stále by si si však mal nájsť aj čas na školu a kamošov. Školské časy ti už nikto nevráti a spomínať len na to, ako si utekal z jednej práce do druhej, kým ťa spolužiaci zapisovali na prednáškach, ťa v budúcnosti tiež nemusí tešiť.

"Ja napríklad ľutujem, že som počas školy toľko pracoval. Viem, mám nejakú prax a výhodu oproti spolužiakom, na druhej strane, nestihol som si užiť nič, čo vysoká škola ponúka. Mal som vždy dosť peňazí, ale to je tak všetko. Z ročníka do ročníka som prechádzal len tak - tak. A čo sa týka práce, nie vždy to boli brigády v odbore, teda, väčšinou boli úplne mimo."

SkryťVypnúť reklamu

5. ... vyberali si tú ľahšiu cestu

Vyberať si predmety podľa toho, kde sa treba čo najmenej učiť, seminárky písať len na hranici minimálneho počtu znakov, prednášky len tie najnevyhnutnejšie, učenia na skúšky štýlom "stačí mi Ečko". Zapojiť sa do niečoho navyše? Nie, vďaka. Aha, tak načo potom škola?

"Niekedy ma mrzí, že som sa v škole do ničoho nezapájala. Nie je to zas tak dávno, čo som školu skončila, a nejak mám pocit, že si ani poriadne nepamätám, čo som to študovala a čo sme tam robili. Teraz, keď pracujem, spomínam na to, že by som si možno radšej odskočila na nejakú prednášku."

6. .... chodili z párty na párty

Prvý raz sami mimo domova a bez rodičov? Vysokoškolský život ako jedna veľká párty trvajúca s menšími prestávkami päť rokov? Áno, aj tak si to niektorí predstavujú. A niektorí sa to rozhodnú aj praktizovať. Ako dlho im to vydrží, je otázne. Iste, párty a zábava, spoznávanie nových ľudí, to všetko na výške treba zažiť. Dôležité je však myslieť aj na svoje zdravie a na to, aby ste si neurobili do konca štúdia povesť toho, kto večne iba pije. Okrem toho, robiť to na úkor štúdia nie je práve najzodpovednejšie.

SkryťVypnúť reklamu

"Vysokoškolský život som si užíval so všetkým, čo k tomu patrí, aspoň som si myslel. Veľa zážitkov, málo spomienok, či ako sa to hovorí? Nehovorím, že úplne ľutujem, ale čo ja viem... Niekedy som to fakt preháňal."

Prečítajte si tiež: 50 životných momentov, po ktorých je načase skončiť s alkoholom Čítajte 

7. ... nechodili na žiadne párty

Preháňať to určite netreba, no vyhýbať sa všetkým spoločenským udalostiam počas vysokej školy je druhý extrém, ktorý môžeš neskôr ľutovať. Práve počas vysokoškolských časov môžeš stretnúť množstvo zaujímavých ľudí, ktorí ostatnú v tvojom živote aj po skončení školy - či už ako kamaráti alebo ľudia, s ktorými môžeš spolupracovať, keďže sa zrejme venujete rovnakým veciam. Spoznáte sa síce možno aj v škole, ale predsa len, na tých mimoškolských akciách je to spoznávanie o čosi iné. A navyše, aké by to bolo štúdium bez niekoľkých nepublikovateľných príhod z obdobia vysokej školy?

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy som trochu závidela, keď som videla, ako spolužiaci pridávali na Facebook fotky toho, ako to na intráku žije. Keďže som počas výšky nebývala na internáte, ale dochádzala som, nejaké spoločné párty či akcie, kde som sa zúčastnila, môžem spočítať na prstoch jednej ruky. Pravdupovediac sa dnes s nikým zo spolužiakov nestretávam, ani nie sme veľmi v kontakte. S väčšinou som sa poznala len zo školy, boli to také povrchné kamarátstva, a tam to skončilo."

8. ... utekali stále domov

Do školy prichádzaš v pondelok poobede rovno s kufrom a v štvrtok po prednáškach už trieliš domov? Iste, možno máš doma partnera, prácu či jednoducho radšej tráviš čas s rodinou, je to normálne. No raz za čas možno nezaškodí, ak ostaneš na internáte aj cez víkend a spoznáš trochu okolie mesta, kde študuješ.

SkryťVypnúť reklamu

"Ani sa nepamätám, či som niekedy ostala cez víkend na intráku, naozaj som sa tam a celkovo v Bratislave snažila tráviť čo najmenej času. Nakoniec to osud zariadil tak, že som si tu po skončení školy našla prácu... a zistila, že sa v Bratislave mimo Mlynov a školy naozaj neviem orientovať. Po piatich rokoch."

Prečítajte si tiež: 15 vecí, ktoré by ste mali stihnúť ešte ako študenti Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu