Tieto krásy vytvorila príroda v Prešovskom kraji. 8 výnimočných miest, ktoré by ste mali vidieť

Severovýchod Slovenska neponúka len skvelé krčmy a úžasných ľudí, ale aj neskutočnú prírodu.

1. Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Toto prírodné travertínové jazierko s výstižným názvom Kráter je najväčšie svojho druhu na Slovensku. V kráteri s priemerom 20 metrov a hĺbkou 3 metre vyviera termálna voda, v ktorej sa domáci kúpu takmer celoročne. Jazierko je situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú štyri veľké a niekoľko malých travertínových kráterov, ale všetky okrem Krátera sú suché. Nevznikli sopečnou činnosťou, ale prepadnutím travertínových kôp, vyzrážaných okolo minerálnych prameňov bohatých na vápnik.

SkryťVypnúť reklamu

2. Prielom Dunajca

Jeden z najkrajších turistických výletov na Slovensku začína v Červenom kláštore z roku 1320, ktorý sa úzko spája s bylinkárom a konštruktérom lietajúceho stroja, frátrom Cypriánom, a osvietenským pátrom Romualdom Hadbavným, autorom prvého slovenského prekladu Biblie z roku 1750.

Veľká časť červeno značenej trasy vedie po Pieninskej ceste, ktorá už od 19. storočia spájala Červený kláštor s jeho poľským náprotivkom kúpeľmi Szczawnica. Prielom Dunajca je národnou prírodnou rezerváciou a zároveň biotopom bociana čierneho.

Krása prielomu Dunajca sa dá obdivovať aj prostredníctvom turisticky veľmi vyhľadávaného a atraktívneho splavu Dunajca, pri štarte ktorého sa nad ľavým brehom Dunajca týčia Tri koruny, najvyšší vrch v poľskej časti vlastných Pienin.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto prírodné skvosty ležia v najmenšom národnom parku na Slovensku, v Pieninskom národnom parku, ktorý sa rozprestiera na severe Slovenska na hranici s Poľskom. Je to druhý najstarší národný park na Slovensku s výmerou 37 500 hektárov, pričom ochranné pásmo zaberá až 22 444 hektárov.

V tejto oblasti žije veľa endemitov, napríklad králik Zawadzkého, púpava pieninská, arábka chochlíkatá a rebrica horská sibírska.

3. Sninský kameň a Janíčkova skala

Vihorlatské vrchy sú vulkanickým pohorím. Najväčším a najkrajším lávovým útvarom je Sninský kameň, poniže ktorého sa nachádza aj podobne vzniknutá Janíčkova skala. Sninský kameň je najvýraznejšou dominantou okolia Sniny.

Prírodnou zvláštnosťou obnažených lávových prúdov je existencia stromových jaskýň, ktoré vznikli postupným zvetraním kmeňov stromov, roztavených pri výbuchu sopky vulkanickou horninou. Najväčšou z nich je Pokladníkova jaskyňa na Sninskom kameni s dĺžkou 10 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri troche šťastia je možné cestou z Janíčkovej skaly na Sninský kameň zablúdiť do oblasti s rašeliniskami a objaviť tam Rosičku okrúhlolistu, ktorá je jedinou známou mäsožravou rastlinou rastúcou vo Vihorlatských vrchoch. V rámci jej ochrany turistické chodníky k miestam, kde rastie, nevedú.

4. Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa patrí medzi najnavštevovanejšie sprístupnené jaskyne na Slovensku. Nachádza sa na severnom svahu Kobylieho vrchu, v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku.

Jaskyňa je dlhá 3829 metrov s výškovým rozdielom 168 metrov. Okrem rôznych bizarných tvarov v nej môžeme vidieť aj 7 druhov netopierov, ktoré ju obývajú.

Aj priamo Prešovský okres sa môže pýšiť vlastnou jaskyňou, ktorá je od roku 1999 sprístupnená verejnosti. Dostala šarišský názov "Zla džura" - Zlá diera a leží v katastri obce Lipovce. V tejto oblasti ide o naozaj ojedinelý prírodný jav.

SkryťVypnúť reklamu

Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 7 stupňov Celzia. Žije v nej až 12 druhov netopierov a keďže nie je osvetlená, návštevníci dostanú na hlavu prilbu a do ruky tradičnú jaskyniarsku karbidovú lampu.

5. Národný park Poloniny

Nachádza sa tu najväčšia koncentrácia pralesov na Slovensku, ktorá bola v roku 2007 zahrnutá do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Tento národný park je unikátny tým, že je najmenej navštevovaným parkom na Slovensku, čiže aj najmenej zasiahnutým ľudskou činnosťou.

V okolí niektorých obcí sninského okresu ležiacich na východ od vodnej nádrže Starina je možné nájsť zaujímavý minerál s označením SiO2, nazývaný tiež Marmarošský diamant. Nie je to diamant v pravom zmysle slova, ale čistá priehľadná odroda kremeňa, ktorá je na prvý pohľad diamantu veľmi podobná. Marmarošské diamanty je možné nájsť na mnohých miestach v Karpatoch. Po prvýkrát boli objavené v severnom Rumunsku, v oblasti zvanej Marmaroš, podľa ktorej získali pomenovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti Polonín žije aj šťúrik obyčajný. Šťúrik patrí medzi článkonožce, na prvý pohľad je veľmi podobný škorpiónovi. Chýba mu však jedovatý bodec vychádzajúci zo zadočka. Jedovú žľazu má ukrytú v čeľustiach. Pre človeka nie je nebezpečný. Jedovú žľazu používa len na lov malého hmyzu. Šťúrik žije v machu, v pôde a v dreve spráchnivených dutých stromov.

V rámci Polonín bola funguje aj Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý bol vyhlásený v roku 2010 za prvú oblasť tmavej oblohy na Slovensku. Jeho cieľom je informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať prírodne tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením a tiež nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania.

SkryťVypnúť reklamu

Je tu výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu môžeme vidieť niekoľko tisíc hviezd, pričom v mestách je viditeľných iba okolo 200 a vo veľkomestách len 20. Hory totiž znemožňujú priamu viditeľnosť svetiel z okolitých miest a obcí.

6. Opálové bane v obci Červenica

Opál sa ťažil výlučne v týchto baniach až do 19. storočia, keď objavili ďalšie náleziská opálu v Mexiku a Austrálii. Najslávnejší opál Oheň trójsky nosila s obľubou Napoleonova manželka cisárovná Jozefína. Najväčší opál pomenovaný Harlekýn s hmotnosťou 594 gramov (3000 karátov) našli v roku 1775 na dne potoka v osade Červenica a dnes je uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni.

V opálových baniach je sprístupnených verejnosti 1200 metrov banských chodieb z celkovej dĺžky 24 kilometrov rozložených na 7 poschodiach.

SkryťVypnúť reklamu

7. Travertínová kopa Sivá brada

Túto travertínovú kopu, na vrchole ktorej vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko hlboké 0,3 metra s priemerom 3 metre, objavíme neďaleko Spišského Podhradia. V súčasnosti je národnou prírodnou rezerváciou. Leží v Hornádskej kotline v nadmorskej výške 506 metrov.

Svojim spôsobom je raritou celého Slovenska, pretože táto travertínová kopa je stále živá. V jazierku nepretržite buble minerálna voda presýtená oxidom uhličitým. Z geologického hľadiska je veľmi mladá, má len okolo 10 000 rokov, a aj preto je stále aktívna.

Ďalšia zaujímavá travertínová kopa na lúke uprostred obce Gánovce je jedným z najvýznamnejších paleontologických nálezísk na svete. V 20. rokoch 20. storočia tu bol objavený odliatok mozgu neandertálca.

SkryťVypnúť reklamu

8. Vysoké Tatry

V prípade Prešovského kraja nemôžeme vynechať prírodnú dominantu celého Slovenska - Vysoké Tatry. Tieto nádherné hory ponúkajú až 600 kilometrov turistických chodníkov s rôznymi stupňami náročnosti, od malebných rekreačných prechádzok až po krkolomné túry, na ktoré sa naozaj treba vopred pripraviť. Turisticky najpríťažlivejšie a zároveň snáď aj najfotografovanejšie je Štrbské pleso, ktorého návštevu zvládne naozaj každý.

Tatranský národný park (TANAP) bol s rozlohou 73 800 hektárov vyhlásený 1. januára 1949, pričom ochranné pásmo tvorí 30 703 hektárov. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry od roku 1993 biosférickou pamiatkou UNESCO. Vysoké Tatry ponúkajú viac ako 170 plies, množstvo jaskýň, priepastí a vodopádov.

Prečítajte si tiež: Vyberte sa na turistiku po Slovensku: 7 bars fajných trás na nádhernom východnom Slovensku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu