Chystáte sa do Ríma? Prečítajte si o ňom najprv tieto zaujímavosti, rady a odporúčania

Všetky cesty vedú do Ríma, ale kam by mali a nemali viesť tie vaše?

(Zdroj: images.pexels.com)

Čo ste možno nevedeli?

1. Prečo sa vraví, že všetky cesty vedú do Ríma?

Táto fráza sa začala používať už veľmi dávno. Na začiatku štvrtého storočia vybudovali Rimania 60-tisíc kilometrov dlhú sieť ciest. Na každom kilometri sa nachádzal kameň s označením vzdialenosti daného miesta od Ríma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Loading

...

2. Rím má 280 fontán a z každej môžete piť

Práve kvôli tomu je v Ríme zakázané sa vo fontánach kúpať a močiť si v nich nohy. V Ríme je vraj jedna z najkvalitnejších a najlepších vôd na svete. Je to vďaka kamenným akvaduktom, ktoré boli vybudované ešte v antických časoch. Vďaka čerpaniu vody z kopcov, kamenným "trubkám" a neustálej cirkulácii zostáva voda studená, čerstvá a neobsahuje žiadne kovové prímesi či chemikálie. Najchutnejšia je vraj hneď pri Foro Romano.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

3. Je tam viac ako 900 kostolov

Tu nájdete top 10 z nich, ale najviac si Rím užijete, ak si ho prejdete pešo. Nič v centre nie je ďaleko a hlavné atrakcie sa nachádzajú vo štvorci. Ak by ste si chceli pozrieť všetky kostoly Ríma, potrebovali by ste na to veľmi dlhý čas. Vyberte si preto len niektoré a venujte im čas popri spoznávaní ďalších pamiatok.

Loading

...

4. Vatikán je štátom na území Ríma

Určite odporúčam navštíviť gigantické sprístupnené múzeum. Lístky si radšej kúpte vopred, pretože rady pred Vatikánom sú minimálne tak na pol dňa. Zároveň zažijete ten krásny pocit, keď všetkých tých ľudí míňate a vstup dovnútra máte odbavený za pár minút. Odporúčam si lístky kúpiť na ráno - máte pred sebou celý deň a nemusíte sa naháňať.

Bazilika Svätého Petra je najväčšou bazilikou, aká bola kedy postavená. Jej vyhliadková veža je zároveň najobľúbenejším miestom, z ktorého sa fotí panoráma Ríma.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

5. Majú múzeum venované cestovinám

Národné múzeum venované cestovinovým jedlám v Ríme je momentálne zatvorené kvôli renovácii. V tomto roku by malo byť jasné, kedy ho opäť otvoria.

Loading

...

6. La Sapienza je najväčšia univerzita v Európe a druhá najväčšia na svete

Bola založená v roku 1303, čo z nej robí aj prvú univerzitu na území Talianska.

Loading

...

7. Rím sa stal hlavným mestom Talianska až po Florencii

A to v roku 1870. Rím sa však už celé storočia označuje za hlavné mesto sveta - Caput mundi.

8. Ročne sa do fontány di Trevi hodí 700 000 eur

Je to samozrejme kvôli legende, ktorá vraví, že kto si do tejto fontány hodí mincu, ten sa do Ríma vráti. Priemerne to vychádza na 3000 eur za noc. Peniaze sú venované charite a rímskym bezdomovcom.

Loading

...

9. V Ríme žije 2,7 milióna ľudí a viac ako miliarda ho ročne navštívi

V oblasti Ríma je to ešte o milión viac. Tu nájdete počet návštevníkov za uplynulé roky. Je to viac ako miliarda ľudí ročne. Pritom mesto vôbec nepôsobí preľudneným dojmom.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

10. Výborný cement a manuálna zručnosť zabezpečili výdrž pamiatok

Len rímskej pedantnosti a šikovným rukám otrokov ďakujeme za to, že pamiatky ako Koloseum, Pantheon či Foro Romano stále stoja.

Čo by ste určite nemali vynechať?

Nemá zmysel rozpisovať o pamiatkach, akými sú Španielske schody, Piazza Venezia a najznámejších pamiatkach Ríma, keďže je ich asi miliarda a každý ich pozná. Preto spomínam tie, ktoré boli veľmi zaujímavé pre mňa a to aj vďaka tomu, že sme stretli staršieho pána - Rimana, ktorý nás vzal na prehliadku práve týchto antických pamiatok. Bola aj s výkladom.

Foro Romano

Rímske fórum bolo vystavané na starom pohrebisku a ohraničovala ho Via sacra - Svätá cesta. Od šiesteho storočia sa začala črtať jeho finálna podoba a budovy, ktorých zvyšky môžeme vidieť aj dnes. Rímske fórum bolo od začiatku politickým centrom Rímskej ríše.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Kde sa najesť?

Kúsoček od Foro Romano sa nachádza výborná reštaurácia/bar Anima mundi. Je trochu skrytá, a tak sa jej väčšina turistov vyhne. Výborné jedlo, skvelé víno a rozumné ceny. Odporúčam.

V Ríme som si všimla jednu zvláštnosť. Bistrá, ktoré vyzerali, že na tom mieste stoja storočie, boli asi najlepšie. Vyumelkované reštaurácie presne naopak. Vyhnite sa teda klasicky hlavným ťahom a vstúpte hlbšie do malých uličiek. Odporúčam Pane e Salame či Bistre... a reštauráciu La Carbonara, bola výborná.

Práve spaghetti carbonara sú typickým jedlom Rimanov. Ak budete mať šancu, vypýtajte si recept a nebudete ľutovať.

Circo Massimo a antické kúpele

Neďaleko sa nachádza aj Circo Massimo - okruh, na ktorom sa konali legendárne rímske preteky. Ak pôjdete od tejto pamiatky rovno, zakrátko prejdete okolo antických kúpeľov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé nákupné centrum

Ruiny prvého nákupného centra, ktoré dal postaviť cisár Traján. Bolo to centrum obchodu a priestor pre spoločenské vyžitie.

Loading

...

V súčasnosti sa nachádza pri ulici Via dei Fori Imperiali, ktorú nechal okolo vybudovať diktátor Benito Mussolini medzi rokmi 1924-32. Vybudovanie ulice je dodnes vnímané kontroverzne. I keď mala byť oslavou antického Ríma, počas jej výstavby došlo k systematickej demolácii jednej z najobývanejších a najpamätnejších častí Ríma. Kvôli ulici prišiel Rím o množstvo architektonických skvostov z obdobia renesancie, kostolov a o budovy, ktoré stáročia vlastnilo mesto a od začiatku slúžili ako prístrešok pre najchudobnejšie rímske rodiny.

Loading

...

Zažite Rím ako Rimania a spojte sa s domácimi

Pre Rimanov je príslušnosť k mestu na prvom mieste. Máloktorý Riman o sebe povie, že Talian. Asi je to tak správne, pretože Rím je Rím a nič sa k nemu a jeho obyvateľom nedá prirovnať. Ľudia v Ríme boli asi tými najmilšími, akých som doteraz stretla. Ak sa vyhnete turistickým miestam a budete sa snažiť Rím naozaj spoznať, ako prvá vás prekvapí strata anonymity. Vždy sa nájde niekto, kto sa s vami len tak dá do reči, pozve vás na kávu či na pohárik vína a rád poradí a pomôže.

SkryťVypnúť reklamu

Nám sa podarilo luxusne zablúdiť a aj napriek tomu, že bola noc, sa našiel chlapec, ktorý nás odprevadil k hlavnej ulici, ktorú sme poznali - len tak a nič zato nechcel. Bola to polhodina pešo a úplne opačný smer než ten, ktorým išiel on. Tento príklad nie je jediný ani ojedinelý.

Čo vás môže nepríjemne prekvapiť?

  • Žiadne holé nohy ani plecia

Je iróniou, že práve Taliani sú takto prudérni. Do väčšiny kostolov, Vatikánu a iných kresťanských pamiatok je zákaz vstupu v šortkách a tielku. Ak Rím navštívite v lete, vezmite si buď dlhú sukňu, alebo rovno dve šatky. Vyhnete sa státiu v radoch, aby ste následne zistili, že U SHALL NOT PASS!

  • Nekupujte falošný tovar ako kabelky či okuliare od predavačov na ulici

V Taliansku je to ilegálne a aj v prípade kupujúceho je to považované za trestný čin.

SkryťVypnúť reklamu
  • Stále sledujte, kde ste

Rím je z môjho pohľadu trocha zložitý na orientáciu. Maličké námestíčka s fontánami z obdobia renesancie sú síce krásne, ale podobajú sa ako vajce vajcu. Rím dokáže upútať vašu pozornosť natoľko, že sa môžete z ničoho nič prebrať o 20 kilometrov ďalej, než ste pôvodne zamýšľali byť.

  • Vezmite si pevnú obuv

Rím je špecifický starými kamennými chodníkmi a mačacími hlavami. Baleríny a šľapky nechajte (v záujme svojich nôh) doma. Odporúčam tenisky a topánky na platforme, ja som si žiadne nevzala a hneď druhý deň sa z môjho putovania Rímom stala kalvária.

Loading

...

  • Taliani väčšinou nevedia anglicky

To vieme všetci. V tom Ríme to ale akosi nevadí, pretože sú milí a ochotní. Zahoďte trému a rukami či nohami sa určite dohovoríte.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver - pripravte sa na problémy s telefónnym signálom, vraj kvôli hrubým múrom.

Prečítajte si tiež: Talianke sa už nechcelo čakať na princa na bielom koni. Vydala sa radšej sama za seba Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu