Čo píšu cudzinci o Slovákoch? V internetových diskusiách sa nájdu nelichotivé (no pravdivé) veci

Internet je ako hlboká studňa, nikdy nevieš, čo všetko sa v nej skrýva.

Slováčisko ani len netuší, čo všetko o ňom píšu na internete ľudia ostatných národov. Internetové diskusie a fóra ako Quora či Yahoo Answers sú plné názorov, predsudkov aj stereotypov. Dokonca vznikla aj publikácia, kde cudzinci otvorene hovoria, ako nás celý svet vidí. Nájdete tu také pikošky, že sa niekedy aj za hlavu chytíte. Pri iných sa možno aj pobavíte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. O Slovensku sa stále hovorí ako o Československu.

Týka sa to najmä cudzincov, ktorí nepochádzajú z Európy. Títo si Slovensko budú stále spájať s Československom, lebo neovládajú históriu našej krajiny a nevedia, že tento štát sa rozdelil v roku 1993 na dve samostatné republiky. Čo už, niektorým našincom história tiež veľa nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu

2. Málo sa usmievame, a preto pôsobíme v očiach druhých nevrlo.

Vraj sme arogantní a vždy sa rozprávame iba o peniazoch a o smrti. Rozoberáme strašné veci, a preto po uliciach chodíme ako bez duše, s otráveným výrazom.

3. Mýlia si nás so Slovinskom.

Vlajky máme podobné, dokonca komunikujeme slovanským jazykom. Jedno písmeno vie narobiť veľa nešťastia a môže sa to stať ozaj každému. Svoje o tom vie Aleksandr Čeferin, ktorého pri menovaní na čelo UEFA predstavili ako Slováka.

4. Podľa cudzincov horor Hostel zobrazuje realitu, ako to na Slovensku naozaj bolo/ je.

Film zobrazuje našu krajinu ako hrozné miesto, kde ľudí neustále mučia, že je to divoké miesto, kde deti blúdia v tmavých uliciach. Okrem iného sa vo filme Slovensko vykresľuje ako chudobné, zaostalé, nekultúrne trpiace vysokou kriminalitou, vojnou a prostitúciou. Žeby predpovedal budúcnosť? To sa nevie.

SkryťVypnúť reklamu

5. Pijeme príliš veľa a príliš často.

Pijeme veľa alkoholu, málo ho degustujeme. Minulý rok sa to potvrdilo, podľa jednej štúdie vychádza na jedného obyvateľa 13 litrov alkoholu ročne. Slovensko je podľa WHO na 19. mieste.

6. Veľa hovoríme o politike, ale málo v rámci nej niečo konáme.

Vraj čím viac na východ, tým sa o problémoch hovorí zaobalenejšie. Slovensko je niekde uprostred vo vyhýbaní sa konfliktom - radšej nikoho neuraziť, nestratiť tvár. Niekto tomu hovorí klapky na očiach, iní to volajú lenivosť. Problém musí byť veľmi, veľmi veľký, aby sa začal riešiť.

7. Nezaujímame sa o našu históriu.

Najmä tá "naša" generácia. Tá, ktorej patrí svet. Ktorá sa zaujíma o všetko iné, len nie o krajinu, v ktorej žijeme. Ktorej sa zdá dejepis navyše v škole zbytočný.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Všetci o nás hovoria, málokto nám rozumie. Aká je generácia mladých, ktorí si už nepamätajú socík? Čítajte 

8. Veľa zízame na cudzincov, preto vytvárame dojem, že ich nemáme radi.

V čom to bude? Najmä starší ľudia nie sú zvyknutí na cudzincov, najmä tých inej pleti. Sú len jednoducho zvedaví a nevedia to skryť. Ale napríklad aj také deti sa v školskom prostredí málo stretávajú s rovesníkmi iných národností, čo je v blízkej Viedni normálna vec.

9. Ľudia z iných krajín, kde je pracovné nasadenie vyššie, majú pocit, že Slováci pracujú len z nevyhnutnosti mať príjem.

Podľa cudzincov sú dokonca Slováci neschopní zmeny, často robia veci tak, ako sú zvyknutí, po svojom. Dokážu vydržať v jednej práci aj celý život, aj keď ich tá práca pomaly ale isto ničí, neprináša im radosť a nenapĺňa ich.

10. Sme neprístupní - máme takzvanú tvrdú škrupinu.

Slováci sú chladní. Na ulici sa vám niekto cudzí len tak neodzdraví a nezakýva, pričom v iným štátoch je to bežná vec, ktorú ľudia robia automaticky. Neskôr však sme nápomocní a srdeční, len si musia ostatní získať našu dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

Ale na druhej strane sa v diskusiách často nájdu aj ľudia, ktorých Slovensko uchvátilo.

Slovákov opisujú ako veľmi milých ľudí a radi sa sem vracajú. Takže aspoň vieme, na čom máme popracovať, aby sa k nám turisti chodili ešte o čosi radšej. Diskusie o Slovensku si môžete prečítať tu, tu, tu či tu.

Prečítajte si tiež: 10 hlúpych reakcií, s ktorými sa vďaka stereotypom môžete stretnúť ako Slovák v zahraničí Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu