Ázijské historky, časť deviata: V Mjanmarsku sú ešte stále ľudia, ktorí nevideli muža s bradou

Aj keby ste netušili, kde hľadať Mjanmarsko, určite ste už niekde videli obrázok Baganu.

travelhysteria.comtravelhysteria.com

Minimálne na reklamnom pútači istej cestovnej kancelárie. Ikonické červené chrámy roztrúsené v oblasti až 100 kilometrov štvorcových sú snom každého cestovateľa.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť ôsma: Mjanmarsko si nezaslúži, že ho turisti obchádzajú Čítajte 

Bagan je názov starobylého chrámového mesta, ktoré sa rozprestiera v centrálnom Mjanmarsku.

Kedysi bolo hlavným mestom kráľovstva Pagan. Do dnešného dňa sa zachovalo viac ako 2200 chrámov, no archeológovia odhadujú, že ich bolo v minulosti niekoľkokrát viac. Mnoho chrámov padlo za obeť zemetraseniam, ktoré sú v tejto oblasti pomerne časté.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri výbere hotela máme opäť raz šťastie na zľavu 50 %. Nachádza sa síce dosť ďaleko od pamiatok, ale za pomerne nízku sumu si môžeme vychutnať krásnu izbu s balkónom a bazén.

Hlavne ten bazén sa neskôr ukáže ako perfektný nápad. V Bagane je totiž naozaj horúco a po celodennom krúžení medzi chrámami padne neskutočne dobre šmariť sa do chladivej vody.

Na stránke hotela je dokonca napísané, že majú pre hostí k dispozícii "e-bikes". Snažíme sa pochopiť, čo to asi je. Predstavujeme si bicykle, ktoré sa pedálovaním nabijú a idú aj samé.

Ukáže sa, že sú to vlastne elektrické skútre. Obsahujú batériu, ktorá keď je plne nabitá vydrží zhruba 6-7 hodín. Aj maximálna rýchlosť je oproti klasickému skútru obmedzená, ale vravíme si, že aspoň neznečisťujeme ovzdušie. E-bikes sa stanú našimi vernými priateľmi na niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu

Je zbytočné pokúšať sa vidieť všetky chrámy v Bagane, keďže ich je vyše 2200.

Jeden deň si treba určite privstať a ísť sa pozrieť na východ slnka z niektorého z odporúčaných chrámov. Pripravte sa na riadnu plnku, kedže vítanie slnka patrí medzi hlavné atrakcie. Na internete nájdete alternatívne miesta, ktoré sú menej známe, no nemenej pôsobivé.

Celkom dôležitá poznámka je, že do chrámov môžete vojsť jedine bosí. Takisto dbajte aj na dress code: žiadne vyzývavé alebo príliš krátke oblečenie.

Nech už obhliadku začnete kdekoľvek, tieto chrámy si určite nenechajte ujsť:

  • Shwesandaw
  • Thatbyinnyu
  • Sulamani
  • Thambula
  • Dhammayangyi

Cestou určite narazíte na kopec dalších, ktoré sú rovnako zaujímavé. Vo väčšine z nich je prísne zakázané loziť na strechu. Vláda takto zakročila proti turistom, ktorí si z chrámov robili súkromné diskotéky.

SkryťVypnúť reklamu

Po troch dňoch v Bagane sa presúvame ďalej na juh do dediny Kalaw.

Táto horská dedinka prináša príjemné ochladenie oproti rozpálenému Baganu. Nie je v podstate ničím zvláštna, ale sme prekvapení príjemnou atmosférou. Na miestnom trhu nakúpime potraviny, ktoré ani nevieme identifikovať.

Potom hľadáme agentúru, ktorá sprostredkuje treking k jazeru Inle. K jazeru sa dá dostať aj priamo, ale prišli by sme o naozaj jedinečnú skúsenosť, keďže v oblasti medzi Kalaw a jazerom Inle žijú rôzne etnické skupiny, ktoré ešte stále fungujú tradičným spôsobom života.

Na druhý deň ráno teda vyrážame na treking, ktorý je miestami skôr prechádzka. Prechádzame poliami s výrazne červenou zemou a sprievodca nám vysvetľuje, aké plodiny sa pestujú.

Stretneme skupinu dievčat, ktoré na môjho priateľa pozerajú ako na zjavenie a niečo si šepkajú. Sprievodca naznačí, že nikdy predtým nevideli muža s bradou.

SkryťVypnúť reklamu

Pred večerom dorazíme do dedinky Pa-O, kde máme stráviť noc.

V dedine nie je elektrina, a tak si po večeri svietime už len mobilmi. Na sprchu môžeme tiež zabudnúť a záchod je latrína za domom. Okolo nás sa lenivo prechádzajú kravy, ktoré po západe slnka domáci zatvoria do maštale. Hneď potom sa poberú spať aj oni.

Ostaneme sedieť vonku v tme a zmätene rozmýšľame, čo budeme robiť, keďže je len niečo po ôsmej.

Naša "izba" sú vlastne matrace s hrubou prikrývkou. Pokúsim sa čítať, ale v tej tme a tichu takmer okamžite zaspím.

Zobudím sa na to, že nám pred dverami úpenlivo mňauká nejaká mačka. Nechce sa nám vyliezť spod prikrývky a odohnať ju. Mňaukanie zrazu prestane a ja znovu zaspávam. V polospánku počujem priasť mačku a uvedomím si, že mi sedí pri hlave. Posvietim na ňu baterkou a vidím, že mi doniesla mŕtvu myš. Toľko k pokojnému životu na vidieku.

SkryťVypnúť reklamu

Zoberiem mačku a dám ju pred dvere. Potvora však má evidentne alternatívne vchody, kedže ráno sa zobudím s tým, že mi spí na nohách.

Na druhý deň nás čaká náročnejšia časť trekingu.

K jazeru sa dostaneme okolo obeda a tam už na nás čaká čln, ktorý nás má priviezť do dedinky Nyaung Shwe, kde sa nachádza väčšina ubytovacích a stravovacích zariadení.

Už po pár minútach pochopíme, že náš úmysel prezrieť si zaujímavosti okolo jazera na bicykli je nereálny. Jazero Inle je obrovské a len prejsť ho na rýchlom motorovom člne nám trvá asi hodinu.

Brehy jazera sú lemované osadami, v ktorých sú domy postavené na vysokých drevených koloch a domáci sa presúvajú zásadne po vode. Miestni rybári majú dokonca špeciálnu techniku na lovenie rýb, ktorá má veľmi blízko k akrobacii. Jednou z odporúčaných činností je tour po zaujímavostiach jazera, z ktorej sa vykľuje jedna obrovská pasca na turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť prvá: Prach, lesk a detské bohyne Káthmandu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu