Ako prekabátiť povinné čítanie? Pozrite si diela v slovenských divadlách

Takto sa vám obsah diel zapamätá ľahšie.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Shakespeare 5x inak

Článok pokračuje pod video reklamou

William Shakespeare: Veselé paničky windsorské

Komédia o starnúcom zvodcovi

Kde: v Činohre SND v Bratislave
Kedy: prehľad dátumov predstavení

Veselé paničky ovládnu historickú budovu SND v réžii Petra Mikulíka. Shakespearovu komédiu o starnúcom lovcovi žien Fallstaffovi uvidíte podaní Jána Koleníka, Diany Mórovej, Gabriely Dzuríkovej, Ivana Vojteka či Jozefa Vajdu. V titulnej úlohe sa predstaví Marián Geišberg. Preklad Ľubomíra Feldeka hercov preskúša aj z dialektov. Tento titul je vhodný pre každého, kto sa chce prísť pozrieť na vizuálne zaujímavú dobre urobenú hru a s chuťou sa zasmiať.

William Shakespeare: ROMEO a JÚLIA – Tak ako včera...

O opakovaní chýb minulosti a egoizme

Kde: v Balete SND v Bratislave
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Najznámejší príbeh lásky milencov z Verony môžete vidieť na scéne Baletu SND. Dielo poukazuje na najväčšie kamene úrazu súčasnej spoločnosti – nedostatok lásky a tolerancie. Dôležitou témou je egoizmus a neschopnosť poučiť sa z chýb minulosti - veď viete, fašisti a ich úspechy vo voľbách, radikalizmus a to, že sme svojim spôsobom spoločnosťou, ktorá nemá rada inakosť.

V titulných úlohách môžete vidieť sólistu Petra Dedinského a Klaudiu Görözdös a sólistu Igora Leushina spolu s Ilincou Gribincea-Ducin.

William Shakespeare: Richard III.

Muž, ktorý vraždil pre Anglicko

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Reálna postava muža - kráľa, ktorý vraždil deti pre blaho anglického trónu v podaní Tomáša Maštalíra. Richard III. bol panovník rázny a obratný, ktorý sa nevyhýbal žiadnej ukrutnosti ani zločinu, keď ich považoval za užitočné pre svoj prospech. Tým sa však vôbec nelíšil od ostatných šľachticov svojej doby.

Shakespeare osudom jedného silného muža vlastne pomenoval osudy a zvyky mnohých súčasných silných mužov - politikov a vedúcich osobností. Spolu s ostatnými titulmi je súčasťou cyklu, ktorý sa orientuje na pohľad do dejín. To preto aby sme sa z tej minulosti konečne poučili. Okrem literatúry sa teda môžete doučiť aj dejepis.

William Shakespeare: Macbeth

Dráma o ľudskej krutosti

Kde: v Opere SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Verdi vo svojom Macbethovi vytvoril obraz excentrického páru: Macbetha a jeho ženy, intrigánskej lady Macbeth. Vzťah je paródiou na skutočné manželstvo a dráma W. Shakespeara je v prvom rade o túžbe po moci. Je plná krutosti a sprisahaní. Na scéne Opery SND v réžii Mariána Chudovského.

William Shakespeare: Romeo a Júlia

Tragédia nenávisti a lásky

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Ani metropola východu a jej okolie nemusí prepadať zúfalstvu. Večný príbeh lásky uvádza divadlo vo verzii choreografa Ondreja Šotha. Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku.

Made in Slovakia

Ivan Bukovčan: Kým kohút nezaspieva

Rukojemnícka dráma a kolektívny trest

Kde: v Divadle Andreja Bagara v Nitre
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Príbeh desiatich obyvateľov okupovaného mesta, ktorí sa na jednu dlhú noc stávajú rukojemníkmi vysokého dôstojníka nepriateľskej armády. V uzavretých priestoroch opusteného domu sa stretáva skupina rôznych ľudí, ktorá by spolu za normálnych okolností nikdy nehovorila. Na výsledok vyšetrovania vraždy nemeckého vojaka musia čakať do rána. V prípade, že sa nájde vinník, majú byť všetci prepustení, ak nie, veliteľ dá všetkých obesiť.

Následne však vychádza najavo, že zavraždený vojak bol opitý, čo veliaceho dôstojníka privedie k zmene postoja a prinúti ich vybrať spomedzi seba jedného, ktorého popraví. V hre uvidíte hercov z DAB Evu Pavlíkovú, Alenu Pajtinkovú, Martina Fratriča či Lenku Barilíkovú.

Ivan Stodola: Bačova žena

Tragédia o neľahkej voľbe jednej ženy

Kde: V Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Dráma od slovenského dramatika Ivana Stodolu je silným príbehom ženy – matky, ktorá sa ocitá v centre nenávisti dvoch mužov. Silná ženská hrdinka, ktorá si napokon zvolí samu seba. Tragédia, ktorá inšpirovala celé generácie, môže inšpirovať aj vás. V titulných úlohách sa predstavia Diana Mórová, Ján Koleník, Alexander Bárta, Kamila Magálová, Jana Oľhová či Monika Potokárová.

František Švantner: Nevesta hôľ

Dramatizácia epického románu

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Epický román od Františka Švantnera, považovaný za vrchol slovenského naturizmu, je založený na protiklade prírodného a božského, ľudskej prirodzenosti a spoločenskej etiky, na protiklade pudového a sociálneho/kultúrneho. Znakom tohto diela je silná predstavivosť, autor sa pohybuje v rovine fantázie, mýtov a rozprávkových bytostí .Táto rovina fantázie je určitým druhom útočiska pred reálnym svetom, v ktorom vládlo násilie, nenávisť a krutosť. V hlavných úlohách sa vám predstaví Petra Vajdová ako Zuna a Dano Heriban ako Libor.

Realizmus od východu po západ

Charlotte Brontëová: Jane Eyrová

O ženskej emancipácii a vzdorovaní osudu

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Kultový anglický románo o silnej žene, emancipácii a boji s neprajným osudom je súčasťou repertoáru Činohry SND už niekoľko sezón. Dramatizácia románu Charlotte Brontëovej v réžii Mariána Amslera a v interpretácii Petry Vajdovej, Roberta Rotha, Zuzany Fialovej, Ľuboša Kostelného, Dominiky Kavashovej a Kamily Magálovej.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Karenina

Veľký román o nevere a jej dôsledkoch

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Svetoznámy príbeh Anny Kareniny žne úspechy po celom svete v rôznych spracovaniach. Filmoví či divadelní režiséri prostredníctvom neho skúmajú spoločnosť pohľadom do ľudských vzťahov a sondou do vnútra človeka samotného. Baletná dráma Anna Karenina zobrazí typ „nevernej ženy“.

Alexander Sergejevič Puškin: Eugen Onegin

Puškinov román o konflikte lásky a povinnosti

Kde: v Opere SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Lyrická opera od P. I. Čajkovského Eugen Onegin vznikla na základe diela od Alexandra Sergejeviča Puškina. Opera SND tento titul uviedla v réžii slávneho nemeckého režiséra Petra Konwitschného. Oplatí sa vidieť nielen kvôli krásnej árii Tatiany, ale aj basovej árii jej manžela Gremina, ktorého nezabudnuteľne stvárňuje sólista Opery SND Peter Mikuláš.

Kde: v Štátnej opere v Banskej Bystrici
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Najobľúbenejšia Čajkovského opera je aj v repertoári Štátnej opery v Banskej Bystrici. Vznikla s podtitulom „lyrické scény v troch dejstvách“. A skutočne. Libreto k opere napísal podľa Puškinovho veršovaného románu Konstantin Stepanovič Šilovskij, ktorý sa do textu snažil vložiť čo najviac doslovných Puškinových citácií.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij: Bratia Karamazovovci (Za hranicami hriechu)

Boj dobra a zla

Kde: V Balete SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Podobne nejasný sa môže zdať aj pripravovaný titul v Balete SND – Za hranicami hriechu. Skrýva v sebe Dostojevského román Bratia Karamazovovci. Hlavnou ideou je myšlienka - boj dobra a zla. Inscenácia ponúka možnosť zoznámiť sa s náročnou témou Dostojevského románu s pomocou choreografa Borisa Eifmana a jeho špecifickej a pútavej choreografie.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mier

O tom, čo nám nedá dýchať

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Lev Nikolajevič Tolstoj a Vojna a mier je niekoľkozväzkový román s tak zložitým dejom, že pri jeho čítaní začne byť čitateľ postupne odkázaný na poznámkový blok, ktorého hlavným cieľom je orientovať sa v najdôležitejšej otázke - Kto je kto? Pozrieť si ho v podaní hercov Činohry SND bude schodnejšou cestou.

Victora Hugo - Chrám Matky Božej v Paríži (Esmeralda)

Klasický balet

Kde: v Balete SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

V podaní Baletu SND pôjde o pravú klasiku a titul bude uvedený pri príležitosti 200. výročia narodenia choreografa Mariusa Petipu, ktorý bol prvým tvorcom tohto diela. Vystúpi aj živé kozľa!

Nebojme sa spoznať minulosť

Sofokles: Antigona

Pre pravdu sa umiera

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Výlet do antického Grécka zažijete vďaka pripravovanej hre v Činohre SND Antigona od dramatika menom Sofokles. Obe hlavné postavy stvárnia najmladší členovia súboru. V úlohe Antigony uvidíte Moniku Potokárovú a jej snúbenca Haimóna stvárni Richard Autner.

Denník Anny Frankovej

O (ne)jednej obeti nacizmu

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Annelies Marie Franková sa počas druhej svetovej vojny ako trinásťročná dva roky skrývala spolu s rodinou v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu.

Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý ako jediný prežil vojnu. V tejto inscenácii hosťuje členka Činohry SND Táňa Pauhofová.

Prečítajte si tiež: Miesto, kde sa vyrába rozprávkový svet. SND otvorilo svoje inak neprístupné dielne

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 3. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 9. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 10. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto
 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 3. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 4. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 8. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 9. Životné jubileum prof. Ing. Jaroslava Valáška, PhD.
 10. OMV pozýva na pretekársky supervíkend na okruhu Slovakiaring
 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 10 911
 2. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 10 131
 3. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 9 119
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 8 585
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 7 661
 6. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 6 322
 7. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 4 587
 8. Nie sme žiadni paštikári. Slováci už dovolenkujú inak 4 227
 9. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 3 628
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 3 194

Téma: Inšpirujúce


Neprehliadnite tiež

10 filmov o hooligans, ktoré by mal vidieť každý futbalový fanúšik

Väčšina z nich je z Británie, ale nájde sa aj československý.

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Putin priletel do Helsínk na summit s Trumpom s oneskorením

Program summitu sa zrejme oneskorí.

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty.

PLUS

Food fotograf: Keď sa fotí pečené kura, tak nie je pečené

Prečo sa pri fotení do hamburgerov pichajú špáradlá a do kurčaťa klinčeky?

ŠPORT

Súperi pri ňom vyzerali ako kužele. Zostavili sme ideálny tím

Najlepším hráčom bol Modrič, najužitočnejším Griezmann.