Fičí logo Fičí
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Ako prekabátiť povinné čítanie? Pozrite si diela v slovenských divadlách

Takto sa vám obsah diel zapamätá ľahšie.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Shakespeare 5x inak

Článok pokračuje pod video reklamou

William Shakespeare: Veselé paničky windsorské

Komédia o starnúcom zvodcovi

Kde: v Činohre SND v Bratislave
Kedy: prehľad dátumov predstavení

Veselé paničky ovládnu historickú budovu SND v réžii Petra Mikulíka. Shakespearovu komédiu o starnúcom lovcovi žien Fallstaffovi uvidíte podaní Jána Koleníka, Diany Mórovej, Gabriely Dzuríkovej, Ivana Vojteka či Jozefa Vajdu. V titulnej úlohe sa predstaví Marián Geišberg. Preklad Ľubomíra Feldeka hercov preskúša aj z dialektov. Tento titul je vhodný pre každého, kto sa chce prísť pozrieť na vizuálne zaujímavú dobre urobenú hru a s chuťou sa zasmiať.

William Shakespeare: ROMEO a JÚLIA – Tak ako včera...

O opakovaní chýb minulosti a egoizme

Kde: v Balete SND v Bratislave
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Najznámejší príbeh lásky milencov z Verony môžete vidieť na scéne Baletu SND. Dielo poukazuje na najväčšie kamene úrazu súčasnej spoločnosti – nedostatok lásky a tolerancie. Dôležitou témou je egoizmus a neschopnosť poučiť sa z chýb minulosti - veď viete, fašisti a ich úspechy vo voľbách, radikalizmus a to, že sme svojim spôsobom spoločnosťou, ktorá nemá rada inakosť.

V titulných úlohách môžete vidieť sólistu Petra Dedinského a Klaudiu Görözdös a sólistu Igora Leushina spolu s Ilincou Gribincea-Ducin.

Načítavám video...

William Shakespeare: Richard III.

Muž, ktorý vraždil pre Anglicko

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Reálna postava muža - kráľa, ktorý vraždil deti pre blaho anglického trónu v podaní Tomáša Maštalíra. Richard III. bol panovník rázny a obratný, ktorý sa nevyhýbal žiadnej ukrutnosti ani zločinu, keď ich považoval za užitočné pre svoj prospech. Tým sa však vôbec nelíšil od ostatných šľachticov svojej doby.

Shakespeare osudom jedného silného muža vlastne pomenoval osudy a zvyky mnohých súčasných silných mužov - politikov a vedúcich osobností. Spolu s ostatnými titulmi je súčasťou cyklu, ktorý sa orientuje na pohľad do dejín. To preto aby sme sa z tej minulosti konečne poučili. Okrem literatúry sa teda môžete doučiť aj dejepis.

William Shakespeare: Macbeth

Dráma o ľudskej krutosti

Kde: v Opere SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Verdi vo svojom Macbethovi vytvoril obraz excentrického páru: Macbetha a jeho ženy, intrigánskej lady Macbeth. Vzťah je paródiou na skutočné manželstvo a dráma W. Shakespeara je v prvom rade o túžbe po moci. Je plná krutosti a sprisahaní. Na scéne Opery SND v réžii Mariána Chudovského.

William Shakespeare: Romeo a Júlia

Tragédia nenávisti a lásky

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Ani metropola východu a jej okolie nemusí prepadať zúfalstvu. Večný príbeh lásky uvádza divadlo vo verzii choreografa Ondreja Šotha. Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku.

Made in Slovakia

Ivan Bukovčan: Kým kohút nezaspieva

Rukojemnícka dráma a kolektívny trest

Kde: v Divadle Andreja Bagara v Nitre
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Príbeh desiatich obyvateľov okupovaného mesta, ktorí sa na jednu dlhú noc stávajú rukojemníkmi vysokého dôstojníka nepriateľskej armády. V uzavretých priestoroch opusteného domu sa stretáva skupina rôznych ľudí, ktorá by spolu za normálnych okolností nikdy nehovorila. Na výsledok vyšetrovania vraždy nemeckého vojaka musia čakať do rána. V prípade, že sa nájde vinník, majú byť všetci prepustení, ak nie, veliteľ dá všetkých obesiť.

Následne však vychádza najavo, že zavraždený vojak bol opitý, čo veliaceho dôstojníka privedie k zmene postoja a prinúti ich vybrať spomedzi seba jedného, ktorého popraví. V hre uvidíte hercov z DAB Evu Pavlíkovú, Alenu Pajtinkovú, Martina Fratriča či Lenku Barilíkovú.

Ivan Stodola: Bačova žena

Tragédia o neľahkej voľbe jednej ženy

Kde: V Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Dráma od slovenského dramatika Ivana Stodolu je silným príbehom ženy – matky, ktorá sa ocitá v centre nenávisti dvoch mužov. Silná ženská hrdinka, ktorá si napokon zvolí samu seba. Tragédia, ktorá inšpirovala celé generácie, môže inšpirovať aj vás. V titulných úlohách sa predstavia Diana Mórová, Ján Koleník, Alexander Bárta, Kamila Magálová, Jana Oľhová či Monika Potokárová.

František Švantner: Nevesta hôľ

Dramatizácia epického románu

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Epický román od Františka Švantnera, považovaný za vrchol slovenského naturizmu, je založený na protiklade prírodného a božského, ľudskej prirodzenosti a spoločenskej etiky, na protiklade pudového a sociálneho/kultúrneho. Znakom tohto diela je silná predstavivosť, autor sa pohybuje v rovine fantázie, mýtov a rozprávkových bytostí .Táto rovina fantázie je určitým druhom útočiska pred reálnym svetom, v ktorom vládlo násilie, nenávisť a krutosť. V hlavných úlohách sa vám predstaví Petra Vajdová ako Zuna a Dano Heriban ako Libor.

Realizmus od východu po západ

Charlotte Brontëová: Jane Eyrová

O ženskej emancipácii a vzdorovaní osudu

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Kultový anglický románo o silnej žene, emancipácii a boji s neprajným osudom je súčasťou repertoáru Činohry SND už niekoľko sezón. Dramatizácia románu Charlotte Brontëovej v réžii Mariána Amslera a v interpretácii Petry Vajdovej, Roberta Rotha, Zuzany Fialovej, Ľuboša Kostelného, Dominiky Kavashovej a Kamily Magálovej.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Karenina

Veľký román o nevere a jej dôsledkoch

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Svetoznámy príbeh Anny Kareniny žne úspechy po celom svete v rôznych spracovaniach. Filmoví či divadelní režiséri prostredníctvom neho skúmajú spoločnosť pohľadom do ľudských vzťahov a sondou do vnútra človeka samotného. Baletná dráma Anna Karenina zobrazí typ „nevernej ženy“.

Načítavám video...

Alexander Sergejevič Puškin: Eugen Onegin

Puškinov román o konflikte lásky a povinnosti

Kde: v Opere SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Lyrická opera od P. I. Čajkovského Eugen Onegin vznikla na základe diela od Alexandra Sergejeviča Puškina. Opera SND tento titul uviedla v réžii slávneho nemeckého režiséra Petra Konwitschného. Oplatí sa vidieť nielen kvôli krásnej árii Tatiany, ale aj basovej árii jej manžela Gremina, ktorého nezabudnuteľne stvárňuje sólista Opery SND Peter Mikuláš.

Kde: v Štátnej opere v Banskej Bystrici
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Najobľúbenejšia Čajkovského opera je aj v repertoári Štátnej opery v Banskej Bystrici. Vznikla s podtitulom „lyrické scény v troch dejstvách“. A skutočne. Libreto k opere napísal podľa Puškinovho veršovaného románu Konstantin Stepanovič Šilovskij, ktorý sa do textu snažil vložiť čo najviac doslovných Puškinových citácií.

Načítavám video...

Fiodor Michajlovič Dostojevskij: Bratia Karamazovovci (Za hranicami hriechu)

Boj dobra a zla

Kde: V Balete SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Podobne nejasný sa môže zdať aj pripravovaný titul v Balete SND – Za hranicami hriechu. Skrýva v sebe Dostojevského román Bratia Karamazovovci. Hlavnou ideou je myšlienka - boj dobra a zla. Inscenácia ponúka možnosť zoznámiť sa s náročnou témou Dostojevského románu s pomocou choreografa Borisa Eifmana a jeho špecifickej a pútavej choreografie.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mier

O tom, čo nám nedá dýchať

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Lev Nikolajevič Tolstoj a Vojna a mier je niekoľkozväzkový román s tak zložitým dejom, že pri jeho čítaní začne byť čitateľ postupne odkázaný na poznámkový blok, ktorého hlavným cieľom je orientovať sa v najdôležitejšej otázke - Kto je kto? Pozrieť si ho v podaní hercov Činohry SND bude schodnejšou cestou.

Victora Hugo - Chrám Matky Božej v Paríži (Esmeralda)

Klasický balet

Kde: v Balete SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

V podaní Baletu SND pôjde o pravú klasiku a titul bude uvedený pri príležitosti 200. výročia narodenia choreografa Mariusa Petipu, ktorý bol prvým tvorcom tohto diela. Vystúpi aj živé kozľa!

Načítavám video...

Nebojme sa spoznať minulosť

Sofokles: Antigona

Pre pravdu sa umiera

Kde: v Činohre SND
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Výlet do antického Grécka zažijete vďaka pripravovanej hre v Činohre SND Antigona od dramatika menom Sofokles. Obe hlavné postavy stvárnia najmladší členovia súboru. V úlohe Antigony uvidíte Moniku Potokárovú a jej snúbenca Haimóna stvárni Richard Autner.

Denník Anny Frankovej

O (ne)jednej obeti nacizmu

Kde: v Balete Štátneho divadla Košice
Kedy: Prehľad dátumov predstavení

Annelies Marie Franková sa počas druhej svetovej vojny ako trinásťročná dva roky skrývala spolu s rodinou v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu.

Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý ako jediný prežil vojnu. V tejto inscenácii hosťuje členka Činohry SND Táňa Pauhofová.

Načítavám video...
Prečítajte si tiež: Miesto, kde sa vyrába rozprávkový svet. SND otvorilo svoje inak neprístupné dielne Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Unikát medzi značkami. CUPRA
 2. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 3. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 4. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 5. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 6. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 7. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 10. Deti jedia málo ovocia a zeleniny. Multivitamíny ich nenahradia
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 137
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 061
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 913
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 012
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 444
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 5 999
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 138
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 864
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 4 744
 10. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 709

Téma: Inšpirujúce


Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

Martin Glváč.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na zastavenie Danka je už neskoro

Na radosť z koaličnej paralýzy je už neskoro.

Peter Tkačenko

Danko reagoval na neúspech v parlamente, útočil na premiéra

Most-Híd nepodporil tri návrhy zákonov z dielne SNS.

Andrej Danko.
Cynická obluda

Hrozí nám Kollár vo vláde?

Kalkulačka povolebných koalícií bez Smeru je momentálne veľmi krutá. Ale zároveň aj veľmi milosrdná.