Týchto 5 mýtov o vegetariánstve je absurdnejších ako ananás na pizzi, no ľudia im stále veria

Viete, čo jedia takí flexitariáni či ovo-lacto-vegetariáni?

1. Mäso je jediný zdroj bielkovín

Prečo to nie je pravda: Bielkoviny sú veľké molekuly pospájané z reťazcov takzvaných aminokyselín, ktoré počas trávenia slúžia pri niektorých metabolických procesoch či tvorbe nových bielkovín. Nie všetky druhy aminokyselín si však naše telo dokáže vytvoriť samo, a preto ich potrebuje prijať vo forme potravy. To sú takzvané esenciálne aminokyseliny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mäso je jedným zo zdrojov bielkovín, no ani zďaleka nie jediným. Bielkoviny sa okrem mäsa nachádzajú napríklad v ovocí, zelenine, orechoch či semienkach. Jediný rozdiel medzi nimi a tými z mäsa je, že tie rastlinné nie vždy obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje. Preto je veľmi dôležité konzumovať jedlo, ktoré obsahuje takzvané kompletné bielkoviny - napríklad mliečne výrobky či vajcia, ktoré obsahujú esenciálne aminokyseliny potrebné na tvorbu nových bielkovín, ako uvádza Harvard T. H. Chan School of Public Health.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusia zúfať ani vegáni, tofu, sója a mnoho ďalších potravín sú tiež zdrojmi tzv. kompletných bielkovín.

2. Vegetariáni musia jesť dokola to isté

Prečo to nie je pravda: Začiatky môžu byť pomerne ťažké a niekedy to vyzerá, že môžete konzumovať dokopy tak dve jedlá (z toho jedno sú cereálie s mliekom). Rýchlo však zistíte, že možností je skutočne veľa a jediným limitom je vlastná fantázia, respektíve chuť či odvaha do varenia. Vegetariánsky hamburger môže byť rovnako chutný ako ten hovädzí, správne pripravené tofu vám zas dodá potrebné živiny.

Existujú dokonca ľudia, ktorí sa za vegetariánov označujú aj napriek konzumácií rýb a technicky majú pravdu. Existuje niekoľko druhov bezmäsitej stravy, ktoré sú podľa názvoslovia zaradené medzi vegetariánstvo:

SkryťVypnúť reklamu

Pesketarianizmus alebo čiastočne bezmäsitá strava. Pesketariáni majú dovolené si dopriať ryby či morské plody, mlieko a iné živočíšne produkty.

Polo-vegetariáni, respektíve flexitariáni, sú ľudia, ktorí sa síce mäso snažia zo svojej stravy - či už z morálnych, náboženských alebo iných príčin - čo najviac obmedziť, no napriek tomu si občas mäsko doprajú. American Dialect Society zaradila slovo flexitarián v roku 2003 medzi najpoužívanejšie slová roka.

Ovo-vegetariáni si okrem rastlinnej stravy doprajú vajcia, lacto-vegetariáni zasa mliečne produkty. Najčastejším typom vegetariánskej diéty je teda ovo-lacto-vegetariánstvo.

Vegánov, ktorí vylúčili nielen mäso, ale aj akékoľvek živočíšne produkty, snáď predstavovať netreba (najmä kvôli tomu, že vám svoju stravu predstavia do piatich sekúnd po zoznámení.)

SkryťVypnúť reklamu

3. Vegetariánstvo a vrcholové športovanie k sebe nepatrí

Prečo to nie je pravda: Boxer Mike Tyson, tenistka Venus Williamsová, atlét Carl Lewis či mnoho ďalších patria medzi špičkových vrcholových športovcov, a to aj napriek tomu, že sú verní bezmäsitej strave. Všetci traja dokonca nejedia ani len živočíšne produkty - mlieko a vajcia, no aj tak patria medzi živé dôkazy, že spojiť vegetariánstvo a šport sa dá, stačí len chcieť a vhodne nahrádzať potrebné zložky.

Všetci sme však trochu odlišní a je preto je najbezpečnejšie každý krok konzultovať s lekárom. Tvrdiť však, že fyzické cvičenie a vegetariánstvo sa spojiť jednoducho nedá, je unáhlené.

4. Vegetariáni sú toxickí ľudia, ktorí chcú všetkým zakázať mäso

Prečo to nie je pravda: V každej skupine ľudí sa občas nájde zopár fanatikov, ktorí chcú svoju jedinečnú pravdu natlačiť do hláv ostatným. Nech sú vtipy o militantných vegetariánoch/vegánoch, ktorí konzumáciu mäsa považujú priam za vraždu, akokoľvek komické, väčšina z nich sú však celkom milí ľudia, ktorých by to, čo máte vo svojom tanieri, už nemohlo zaujímať menej.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, za posledných pár mesiacov, keď som sa rozhodol presedlať na rastlinnú stravu, som si vytrpel vypočul viac komentárov ohľadom môjho stravovania od "všežravcov", než komentárov od vegetariánov za dlhé roky, čo som mäso jedol aj ja.

5. Vegetariánstvo znamená sa zdravo stravovať

Prečo to nie je pravda: Nezdravé pečienky pochybného pôvodu vyprážané v niekoľkodennom oleji síce idú mimo vegetariánov, no to neznamená, že všetko jedlo, ktoré je označené ako vegetariánske, je automaticky zdravé a výživné. Sušienky, čipsy či sladené cereálie a rôzne iné sladkosti sú síce bezmäsité, no od zdravej výživy majú pomerne ďaleko. Okrem iného obsahujú veľké množstvo cukru, ktorého má telo zvyčajne už aj tak prebytok, a teda ďalší nadbytočný mení na tuk.

SkryťVypnúť reklamu

Syr kvôli nasýteným tukom a sodíku napríklad takisto nie je úplne najzdravšou voľbou, napriek tomu, že obsahuje dôležitý horčík. Vegetariánske zeleninové burgre sú síce skvelou voľbou, no základ stravy väčšiny ľudí pravdepodobne tvoria menej spracované jedlá. Najlepším spôsobom, ako jesť zdravo, je preto kontrolovanie si nutričných hodnôt vašej stravy - uistite sa, že konzumujete čo najmenej pridaných sladidiel, nasýtených tukov a sodíka.

Prečítajte si tiež: Nie, žena si za znásilnenie nemôže sama. Toto je 10 najčastejších mýtov o sexuálnom násilí Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu