Pozrite si, ktoré svetové mestá sú najviac a najmenej stresujúce. Najpokojnejšie sa žije v Nemecku

Ocitli sa tam aj mestá našich susedov, napríklad Viedeň či Varšava.

(Zdroj: pixabay.com)

Spoločnosť Zepjet zostavila rebríček najviac a najmenej stresujúcich miest sveta roku 2017. Hodnotila pritom faktory ako fyzické a duševné zdravie, nezamestnanosť, znečistenie vzduchu, verejná doprava, rovnosť pohlaví, percento zelene, finančné postavenie obyvateľov vrátane dlhov a iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma, ktorá vykonáva chemické čistenie a perie bielizeň, skúmala 500 lokalít na základe dát týkajúcich sa 17 kategórií v rámci infraštruktúry, znečistenia, financií a blahobytu obyvateľov. Podarilo sa im z toho vyčleniť 150 miest, u ktorých boli všetky tieto dáta dostupné.

SkryťVypnúť reklamu

Skóre 1 predstavuje najnižšiu hodnotu stresu a a 10 najvyššiu hodnotu. V praxi to znamená, že čím je skóre vyššie, tým je hodnota stresu v danom meste vyššia.

Zaujímavosťou je, že na prvých miestach najmenej stresujúcich celosvetových miest sú vo veľkej miere zastúpené európske mestá.

Zo 150 miest, ktoré boli súčasťou tohto rebríčka, sa sa v prvej desiatke najmenej stresujúcich umiestnili štyri nemecké mestá - Stuttgart na prvom mieste, Hannover bol tretí, Mníchov obsadil piate miesto a Hamburg skončil na deviatom mieste.

Malý, no o to bohatší, je na druhom mieste Luxembourg.

Švajčiarsky Bern sa tiež umiestnil celkom vysoko a to na štvrtom mieste, na šiestom je Bordeaux (Francúzsko), na siedmom Edinburgh (Veľká Británia), na ôsmom mieste Sydney v Austrálii a desiatku uzatvára rakúsky Graz.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Na druhej strane, medzi 10 najviac stresujúcich miest sa zaradili najmä tie, v ktorých zúria vojny a nepokoje.

Najviac stresujúce mesto na svete je iracký Bagdad. Kábul v Afganistane je druhý, Lagos v Nigérii tretí. Na štvrtom mieste hlavné mesto Senegalu, Dakar. Na piatom je egyptská Káhira, na šiestom sa umiestnil iránsky Teherán. Ďalej nasledujú Dháka (Bangladéš), Karáčí (Pakistan), Nové Dillí (India) a Manila (Filipíny).

Spomedzi týchto 10 miest má Bagdad najvyššiu hodnotu v rodovej rovnosti, respektíve nerovnosti. Desiatku, čiže najhoršie skóre, dosiahol v kategórii fyzického zdravia Lagos. Ľudia sa v týchto mestách necítia bezpečne, ekonomika stagnuje a dobre to nevyzerá ani s ich zdravím. Aj keď sa často sťažujeme na politiku, školstvo a iné veci, oproti týmto mestám si žijeme prijateľnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

V rebríčku sa neobjavilo žiadne slovenské mesto, ale sú v ňom niektorí naši susedia.

Z nich sa najlepšie umiestnila Viedeň (37. miesto). Zo všetkých kategórií, ktoré sa sledovali, má Viedeň nízku hodnotu stresu, čo sa týka verejnej dopravy, pocit bezpečia, sociálne zabezpečenie a duševné zdravie. Zjednodušene to znamená, že najmä vďaka týmto faktorom sa ľuďom v tomto meste žije výhodne a pokojne. Naopak, vysoké hodnoty boli zistené v rámci kategórie hluk, nezamestnanosť a rodová rovnosť.

Je tu aj Praha, ktorá sa nachádza v strede rebríčka - na 51. mieste. Kyjev je 88. mieste. Varšava sa umiestnila na 95. mieste a Budapešť na 112. mieste.

Loading

...

Celú štúdiu si môžete celú prezrieť pod názvom Celosvetový rebríček najmenej a najviac stresujúcich miest.

Prečítajte si tiež: Hlavné mestá nemusia byť vždy tie najväčšie. Otestujte sa, či ich viete rozoznať Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu