Ktoré veci si (ne)môžete brať na palubu lietadla? S týmito radami vám už na letisku nič nevyhodia

Čo s tvarohom v príručnej batožine?

(Zdroj: vivalaflav.com)

Tešíte sa z kúpy letenky za skvelú cenu, lenže pri balení prichádza ťažká dilema. Za batožinu do podpalubia sa vám priplácať nechce, lenže čo to vlastne so sebou môžete zobrať na palubu? My vám trošku poradíme. Hlavne s tým, čo si určite nebrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto informácie sú orientačné. Jednotlivé letiská si podmienky do určitej miery upravujú. Ak si nie ste s niečím istí, navštívte webovú stránku daného letiska alebo ho priamo kontaktujte.

Tekutiny

Aj keď je to už niekoľko rokov, čo sa zaviedli predpisy na obmedzenie prepravy tekutín v príručnej batožiny, niektorí ľudia v tom ešte majú trochu guláš. V prvom rade, čo sa za tekutiny považuje: pitie, tekuté lieky, pasty, gély, aerosóly a veci podobnej konzistencie. Takto sem patrí napríklad aj horčica, treska, bryndza a tvaroh. Takže oštiepok si môžete na palubu zobrať bez obmedzenia, ale na bryndzu sa vzťahujú rovnaké obmedzenia, ako na tekutiny.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto veci sú povolené v 100 ml/g baleniach, pričom toto balenie musí mať už od výrobcu na sebe napísaný objem, nestačí ho fixkou napísať. Takisto sa nemeria objem toho, čo je vnútri, ale tej nádoby. Čiže 100 ml vody v 500 ml fľaši vám nepomôže. Na osobu môže byť týchto tekutín dokopy do jedného litra. Všetky musia byť vybraté z tašky a umiestnené do uzatvárateľného vrecúška.

Na niektorých letiskách už majú k dispozícii modernejšie skenery, ktoré vedia odhaliť väčšinu druhov tekutín, takže vám dovolia vziať si tekutín viac. Vyhodia vám len to, čo skener nespozná. Ideálne si overte info na stránke daného letiska.

Dáždniky

Skladacie dáždniky sú v poriadku, väčší problém je s klasickými dlhými. Špička dáždnika musí byť plastová alebo drevená. Ak je kovová, už by to mohlo byť použité ako zbraň, takže takýto dáždnik vám na palubu nepustia. S dáždnikom ešte síce nikto lietadlo neuniesol, ale netreba nič riskovať.

SkryťVypnúť reklamu

Zapaľovače

Na prepravu sú povolené len plynové zapaľovače. Benzínové sa smú prepravovať iba úplne nové, nesmie tam byť ani stopové množstvo benzínu. Plynový zapaľovač je povolený 1 kus na osobu na palubu lietadla vo vrecku, takže nie v podanej batožine (dokonca ani v príručnej, skutočne musí byť vo vašom vrecku, aby ste hneď vedeli, keby buchol).

Nože

Nôž si na palubu môžete zobrať, ak má čepeľ do 6 centimetrov. Švajčiarske nože sú ale zakázané. To keby sa vo vás prebudilo vaše MacGyver alter ego a rozhodli by ste sa rozobrať lietadlo. Príborový nožík musí mať umelú alebo drevenú rúčku a takisto čepeľ do 6 centimetrov. Vidličky sú povolené iba detské so zaoblenými hrotmi, nožnice len s hrotom do 6 centimetrov. Vývrtky a pracovné nástroje nie sú povolené. Lyžičky si zobrať môžete, ale aj to asi len pokiaľ niekto z letiska neuvidí toto video.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Zbrane

Zbrane si na palubu lietadla nemôžete zobrať, to ste asi tušili. Ale rovnaký zákaz sa vzťahuje aj na akékoľvek repliky zbraní. Ak má teda vaše dieťa hračkársku pištoľ alebo prak, určite mu ich na letisku vyhodia.

Lopty

Lopty a aj dokonca balóny sú v lietadle zakázané. Dovolia vám ich mať iba vyfúknuté. Dôvod? Pri vzlietaní a pristávaní lietadla dochádza k zmene tlaku. Keď máte zo sebou plastovú fľašu, jemne vám ju to zdeformuje. Lopta alebo balón by ale mohli prasknúť. Rovnaké je to napríklad aj bicyklami. Ak si ich potrebujete prepraviť lietadlom, gumy musia byť vyfúknuté.

Športové potreby

Bejzbalové pálky, golfové palice, hokejky, biliardové tága, tenisové rakety, stanové kolíky a tyče (ale stany bez nich sú ok), kolobežky, skateboardy, chodecké palice... Tak toto všetko je v očiach letiska potenciálna zbraň.

SkryťVypnúť reklamu

Ihlice

Je otázne, ako toto opatrenie vzniklo. Každopádne, neštvite ženu s ihlicami v rukách a do lietadla si ich neberte.

Dlhé tupé predmety

Do tejto kategórie spadajú všetky predmety, ktorými by ste teoreticky mohli niekoho zraniť, aj keď tradične by ste ich na to nepoužili. V podstate sú to veci dlhšie ako 70 centimetrov, ale všetko je na uhle pohľadu pracovníka detekčnej kontroly. Môže to byť napríklad fujara, soška žirafy alebo metla (áno, aj tú si niekto snaží vziať na palubu, možno ako núdzový únikový prostriedok). Skúste sa pri balení tak trochu vžiť do kože vraždiaceho psychopata. Dalo by sa to, čo si beriete na palubu, použiť ako zbraň? Ak áno, tak pre istotu zavolajte na letisko, alebo si takú vec neberte, nech to potom nemusíte vyhadzovať do koša.

SkryťVypnúť reklamu

Samsung Galaxy Note 7

Slávny telefón s vybuchujúcou baterkou to dotiahol až tak ďaleko, že ho niektoré letecké spoločnosti zakázali prepravovať na palube (aj v podpalubí) svojich lietadiel. My ale pevne dúfame, že takýto telefón ani nemáte.

Prečítajte si tiež: Prečo je väčšina lietadiel bielej farby? Môže vám to zachrániť život Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu