Dva štáty, jedno hlavné mesto: 23 zaujímavostí o ostrove Cyprus

Vedeli ste, že Cyprus je rodiskom bohyne lásky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori

... po Sicílii a Sardínii. Ostrov má rozlohu 9251 kilometrov štvorcových a žije tu takmer 800-tisíc obyvateľov. Nachádza sa vo východnej časti Stredozemného mora, zhruba 115 kilometrov južne od pobrežia Turecka.

2. Ostrov je rozdelený na dve časti...

Južný Cyprus, ktorý zaberá zhruba tri pätiny ostrova, je pod kontrolou Cyperskej republiky. To je štát, ktorý poznáme pod menom Cyprus. Severná tretina ostrova je Severný Cyprus, oficiálne Severocyperská turecká republika. Je to de facto samostatný štát, aj keď medzinárodne ho uznáva len Turecko.

SkryťVypnúť reklamu

3. ... a ešte sú tu ďalšie dve entity

Dá sa povedať, že z politického hľadiska sa ostrov delí dokopy na štyri časti. Medzi juhom a severom je Nárazníková zóna pod kontrolou mierových síl OSN. Štvrtou entitou na ostrove je Zámorské územie Spojeného kráľovstva, ktoré zaberá dve od seba oddelené oblasti na južnom pobreží ostrova - Akrotiri a Dekeleia. Na nich sa nachádzajú britské vojenské základne.

4. Ostrov obývali už od 10. tisícročia pred naším letopočtom

Grécka prítomnosť na ostrove je tu nepretržite od 14. storočia pred naším letopočtom, keď dorazili Mykénčania. Okrem Grékov tu za tých 30 storočí zanechali svoje stopy mnohé kultúry, ako napríklad Chetiti, Rimania, Islamský kalifát, Templári, Benátčania, Osmani a Briti.

5. Turci prišli o ostrov v roku 1878

Cyprus sa dostal pod kontrolu Britov v roku 1878 po Berlínskom kongrese, ktorý usporiadal vzťahy medzi mocnosťami po Rusko-tureckej vojne. Ten istý kongres umožnil Rakúsko-Uhorsku prevziať kontrolu nad Bosnou a Hercegovinou. Cyprus ostal formálne územím Osmanskej ríše, ale pod britskou administratívou ako ich protektorát. Spojené kráľovstvo anektovalo Cyprus v roku 1914 po vypuknutí prvej svetovej vojny, keď sa Osmanská ríša pridala na stranu mocností bojujúcich proti spojencom Británie. Od roku 1922 bol potom "Britský Cyprus" kolóniou Spojeného kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Krajina oddelená od zvyšku sveta horami, morom a totalitou. 18 zaujímavostí o Albánsku Čítajte 

6. Nezávislosť získal v roku 1960

V časoch britskej kolónie (v 50. rokoch 20. storočia) sa turecká (približne 20-percentná) menšina na severe snažila o rozdelenie ostrova a pripojenie svojej časti k Turecku, zatiaľ čo väčšinoví cyperskí Gréci sa chceli spojiť s Gréckom. Briti udelili Cypru nezávislosť v roku 1960 po rokoch národnostných nepokojov, pričom si nechali kúsok cyperského územia pre svoje vojenské základne. V roku 1963 začali násilnosti medzi komunitami, ktoré trvali 11 rokov, a vyše 25-tisíc cyperských Turkov bolo vyhnaných z domovov.

7. Grécka vojenská junta tu podporila prevrat...

V neďalekom Grécku sa v roku 1967 prevratom dostala k moci vojenská junta. Nazývaná aj ako vláda plukovníkov, podľa skupiny plukovníkov, ktorí zosadili zvolenú vládu. Bola to krajne pravicová vojenská diktatúra, ktorá sa pričinila o svoj koniec podporou prevratu na Cypre. V roku 1974 došlo na Cypre k prevratu, keď časť cyperskej armády s podporou gréckej vojenskej junty zosadila prezidenta a nahradila ho diktátorom, ktorého cieľom bolo spojenie s Gréckom.

SkryťVypnúť reklamu

8. ... a Turecko odpovedalo inváziou

Turecko zareagovalo inváziou na sever ostrova, pričom zabralo tretinu jeho územia. Nasledovalo odstúpenie diktátora na Cypre, návrat zosadeného prezidenta, a tiež to spôsoblo krízu v Grécku, ktorá viedla ku koncu vlády plukovníkov. Dočasná turecká administratíva vyhlásila nato na severe Turecký federovaný cyperský štát a neskôr v roku 1983 bola vyhlásená Severocyperská turecká republika.

9. Sever a juh oddeľuje "Zelená línia"

Nárazníková línia oddeľujúca sever a juh ostrova pochádza z roku 1964, kedy po rozmiestnení svojich vojakov vtedajší veliteľ britských mierových síl nakreslil zelenou voskovkou čiaru, aby označila líniu prímeria medzi znepriatelenými stranami. Pri invázii o desaťročie neskôr tureckí vojaci zastali na tejto línii.

SkryťVypnúť reklamu

10. Nikózia je jediné rozdelené hlavné mesto na svete

Je hlavným mestom oboch častí ostrova, teda každá jeho zodpovedajúca polovica. V oboch častiach mesta žije približne 60-tisíc obyvateľov.

11. Na nárazníkovu zónu dohliadajú aj slovenskí vojaci

Nárazníkovú zónu stráži najstaršia mierová misia OSN, so skratkou UNFICYP. Jej 65 kilometrov dlhý "Sektor 4" východne od Nikózie je pod dohľadom slovenských, maďarských, srbských a ukrajinskćh vojakov.

Prečítajte si tiež: Do misie OSN na Cypre odchádza 82 slovenských vojakov Čítajte 

12. Na vlajke Cypru je medený obrys ostrova a olivové vetvy

Oranžová farba symbolizuje zásoby medenej rudy a olivové vetvy sú symbolom mieru. Navrhol ju tureckocyperský učiteľ a pôvodnú verziu tejto vlajky prijali v roku 1960.

13. Vlajka Severného Cypru je inšpirovaná tureckou

Oproti tureckej má obrátené farby a navyše dva červené pruhy pri hornom a dolnom okraji.

SkryťVypnúť reklamu

14. Cyperská republika je členom Európskej únie aj eurozóny

Cyprus vstúpil do EÚ ako jedna z 10 krajín spolu so Slovenskom 1. mája 2004. Euro nahradilo cyperskú libru v januári 2008. Severný Cyprus používa tureckú líru.

15. Podľa legendy je tu rodné miesto starogréckej bohyne krásy a lásky

Afroditina skala označuje miesto, kde podľa jednej verzie táto bohyňa z gréckej mytológie vystúpila z mora na pevninu.

16. Najväčším zvieraťom na ostrve je cyperský muflón

Je to tiež národný symbol a nájdete ho aj na cyperských eurominciach.

17. Prímorské letovisko Varosha sa stalo mestom duchov...

Túto časť mesta Famgusta na Severnom Cypre opustili obyvatelia pri tureckej invázii. Odvtedy je pod kontrolou tureckej armády a verejnosti je vstup zakázaný.

Prečítajte si tiež: Kedysi boli plné života, dnes sú to "mestá duchov". Pozrite si miesta, v ktorých zastal čas Čítajte 

18. ... a aj hlavné letisko uviazlo v čase

Kedysi hlavné medzinárodné letisko pri Nikózii sa ocitlo v nárazníkovej zóne, zakonzervované v roku 1974. Dnes slúži hlavne ako veliteľstvo misie UNFICYP.

SkryťVypnúť reklamu

19. Potopená nákladná loď je obľúbená medzi potápačmi

MS Zenobia bola švédska nákladná loď, ktorá sa potopila blízko prístavu Larnaka 7. júna 1980. Klesla na dno približne 40 metrov pod hladinu mora po problémoch so softvérom na prečerpávanie vody do balastných nádrží na vyrovnanie náklonu. Pri jej potopení nedošlo k žiadnej ujme na zdraví, ale niekoľko potápačov zahynulo v nasledujúcich rokoch pri jej skúmaní.

20. Najvyšším vrchom je Olymp a dá sa tu v zime lyžovať

Cyperský Olymp má výšku 1952 metrov nad morom a je v pohorí Troodos. Grécky Olymp má o takmer kilometer viac.

21. Celkovo je na celom ostrove zhruba 73 percent kresťanov a štvrtina sú moslimovia

Drvivá väčšina kresťanov patrí k cyperskej pravoslávnej cirkvi.

22. Halloumi sa vyrába z ovčieho a kozieho mlieka

Je to tradičný cyperský syr, má slanú chuť a pripomína mozarellu.

SkryťVypnúť reklamu

23. Každoročný karneval v meste Limassol patrí k najväčším na svete

Koná sa každú jar od roku 1890 pred začiatkom pôstneho obdobia, trvá desať dní a jeho pôvod siaha do antiky ako oslava boha vína Dionýza.

Prečítajte si tiež: Domov kebabu a krajina na dvoch svetadieloch: 30 zaujímavostí o Turecku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu