Rozprávky o mydlách a antisemitské karikatúry. Ako sa kotlebovci vyjadrovali o židoch

Za tieto výroky by sa nehanbil ani Adolf Hitler.

Pred 75 rokmi, 27. januára, vstúpili vojaci Červenej armády do vyhladzovacieho tábora Auschwitz a oslobodili 7600 zúbožených väzňov. Ďalších viac ako milión to šťastie nemalo - zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime, ktorý dodnes pripomína hrôzy nacizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2020 sa do parlamentu snaží dostať strana, ktorej členovia neraz spochybňovali holokaust a o židoch sa vyjadrovali tak, ako by to neurobil žiadny slušný človek. Toto sú výroky Mariana Kotlebu a členov ĽSNS, ktoré ukazujú skutočnú tvár strany, ktorá v našom parlamente a ani v 21. storočí nemá čo hľadať.

1. "Treba si prečítať zaujímavú knižku, volá sa Protokoly sionských mudrcov. Tam si myslím, že nájde každý inteligentný človek predobraz toho, ako sa to bude vyvíjať."

- Marián Kotleba, 21. augusta 2017, relácia Infovojna

Vodca predseda ĽS NS sa odvoláva na viac než storočný pamflet, ktorý vznikol v cárskom Rusku. Podľa historikov je ich autorom spolupracovník vtedajšej tajnej polície, Matvej Golovinskij. Kniha sa tvári ako zápis zo schôdze starších židov, ktorí prezrádzajú čitateľovi (mladšiemu židovi) postup, ako ovládnuť svet: najskôr ovládnu finančné trhy a médiá, potom nahradia fungovanie sveta Novým svetovým poriadkom, a nakoniec ovládnu celý svet.

Protokoly sionských mudrcov využívali vo svojej propagande napríklad Adolf Hitler či ľudácka propaganda Slovenského štátu.

To, čo Kotleba považuje za autentický dokument a literatúru faktu, však nie je nič iné ako science fiction. Anglický denník The Times už v roku 1921 dokázal, že veľká časť knihy sú vlastne len okopírované pasáže z diela francúzskeho satirika Mauricea Jolya, Dialóg v pekle medzi Machiavellim a Montesquieuom.

Bludom o Novom svetovom poriadku, vďaka ktorému židia ovládajú celý svet, veril Kotleba už v roku 2005. V rozhovore pre mesačník Hlas národnej stráže vtedy povedal, že vznik jeho vtedajšej strany Slovenská pospolitosť – Národná strana bol "vynútený aj tým, že v súčasnosti všetky politické strany, či už "národné" alebo nie, podľahli sionistickému tlaku, a podľa toho vyzerá ich program. My nechceme upravovať súčasný politický systém, ale od základov ho zmeniť!“

Prečítajte si tiež:Kvíz: Povedal tieto výroky Kotleba, Tiso alebo Hitler? Čítajte 

2. "Sme tu, aby sme si pripomenuli 70. výročie slovenského štátu. Na výčitky o prenasledovaní židovského obyvateľstva môžeme povedať jedno: My sme národnosti slovenskej, nie národnosti židovskej. A preto nás židovská otázka ako taká nezaujíma."

- Marian Kotleba, 14. marec 2009

Pri príležitosti 70. výročia vzniku klérofašistického Slovenského štátu sa Slovenská pospolitosť stretla v Bratislave, kde zaznel aj príhovor vodcu Mariana Kotlebu. Zakončil ho vetou: "A teraz si vyskúšame slobodu a demokraciu na Slovensku v praxi: Kamaráti a kamarátky, na stráž!". Policajti ho potom vyviedli spomedzi zúčastnených a zadržali.

V roku 2004 sa na oslavách výročia vodca odviazal ešte viac. "Nepotrebujeme sa vyrovnávať so žiadnym pocitom kolektívnej viny alebo sa donekonečna ospravedlňovať tým, ktorí slovenský národ stáročia dehonestovali, využívali, vyciciavali," povedal Kotleba 14. marca 2004. O rok neskôr zase v Dome Únie žien Kotleba povedal, že "Slováci sa nikomu nemusia za Slovenský štát ospravedlňovať, ale naopak, mali by byť hrdí na všetkých, ktorí sa o vznik Slovenského štátu zaslúžili“.

Kotlebovci pravidelne oslavujú vznik fašistického Slovenského štátu, Jozefa Tisa nazývajú "prvým a jediným skutočným prezidentom" a súčasné zriadenie "druhou slovenskou republikou". Jeho prívrženci sa, zrejme nielen na Facebooku, zdravia pozdravom "Na stráž!".

Počas Slovenského štátu (1939-1945) židovské obyvateľstvo postupne stratilo základné ľudské, občianske a majetkové práva. Do roku 1942 bolo do nacistických vyhladzovacích táborov vyvezených takmer 58-tisíc slovenských židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto osôb. Za každého deportovaného navyše Slovensko zaplatilo 500 ríšskych mariek. Ďalšia vlna transportov sa začala až po okupácii Slovenska nacistickým Nemeckom. V rokoch 1944 - 1945 vyviezli nacisti okolo 13 500 židov, približne 1000 ich bolo zavraždených priamo na území Slovenska.

Prečítajte si tiež:Jozef Tiso – zlo alebo horšie zlo Čítajte 

Holokaust a židovská otázka počas Slovenského štátu zrejme nezaujímajú ani poslanca ĽS NS, Milana Uhríka. V relácii RTVS O 5 minút 12 povedal: "Ja som vtedy nežil, nepamätám si to, zaujíma ma to len ako dejinná udalosť."

Moderátor Martin Strižinec sa potom diskutujúcich opýtal, či odsudzujú deportácie slovenských občanov židovského pôvodu do nacistických vyhladzovacích táborov.

​„Samozrejme, že to odsudzujem.“ - Ľubomír Galko (SaS)

„O tom predsa nemôže byť diskusia.“ - Miroslav Číž (Smer).

„Vyviesť 70-tisíc ľudí na smrť? Však to je chrapúňstvo. Samozrejme, že to odsudzujem.“ - Milan Krajniak (Sme rodina)

„Je to zvrátenosť.“ - Veronika Remišová (OĽaNO)

"Nie som historik." - Milan Uhrík (ĽS NS)

Načítavam video...

3. „Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách z židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá.“

- Milan Mazurek, november 2015

Poslanec ĽS NS sa odviazal na Facebooku ešte v novembri 2015, za tento výrok ho nakoniec polícia nestíhala, keďže podľa vyšetrovateľa nekomentoval holokaust, ale snažil sa o "vyzdvihnutie pozitív Nemeckého štátu".

Jeho spolustraník Milan Uhrík na otázku, či profil bol skutočne Mazurekov, odpovedal: "To neviem, ale on tvrdí, že to jeho profil nebol. Ja to potvrdiť a ani vyvrátiť naozaj neviem." Bloger Ján Benčík ale dokázal, že skutočne išlo o profil poslanca, ktorý okrem iného vulgárne hulákal po arabskej rodine na proteste pred bratislavskou hlavnou stanicou, kde po žene s dieťaťom ľudia s vyholenými hlavami hádzali dlažobné kocky.

4. Poslanec Stanislav Mizík a ocenenia ľuďom so židovským pôvodom

Desiateho januára sa na facebookovom profile ĽS NS - Bratislavský kraj objavil príspevok, pod ktorým bol podpísaný poslanec Stanislav Mizík. Podľa neho sa prezident Andrej Kiska "zbláznil alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania", pretože udelil štátne vyznamenania ľuďom s údajne židovským pôvodom. Medzi nimi bol napríklad historik Ivan Kamenec, Eva Mosnáková, ktorá prežila holokaust, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák či režisér Juraj Herz.

Kádrovanie na základe pôvodu Mizík obhajoval tým, že "slovenskí velikáni Ľudovít Štúr, Michal Miloslav Hodža, Jozef Holuby, Jozef Miloslav Hurban či Svetozár Hurban Vajanský mali negatívny vzťah ku židom kvôli ožobračovaniu slovenského národa - úžerníctvu, a tiež aj kvôli náboženským otázkam."

Polícia obvinila Mizíka z extrémizmu a prečinu výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Najvyšší súd rozhodol v júni 2019 o jeho nevine.

5. Mesačník Náš kraj a karikatúra žida

Okrem Facebooku či rozhovorov v médiách prejavovali Kotlebovci svoj antisemitizmus aj v krajských novinách BBSK Náš kraj, ktoré mali podtitul „propagačno-informačný občasník Banskobystrického samosprávneho kraja“. V jednom čísle novín, ktoré vydávala Kotlebova župa, sa objavila karikatúra žida. Od originálu sa líšila len tým, že zmizol nápis "With Jews You Lose", na Facebooku to zverejnil Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko.

Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici podľa Denníka N zverejnenú karikatúru aj text posúdila a „nezistila žiadne skutočnosti nasvedčujúce spáchaniu trestného činu“. Podľa Stanislava Dermeka, šéfa oddelenia styku s verejnosťou BBSK, karikatúru prevzali z voľne dostupných zdrojov a nie je chránená autorskými právami. Grafik občasníku údajne predpokladal, že je to karikatúra úžerníka, ako bývali zobrazovaní v minulosti, písal Denník N.

Okrem karikatúry obsahovalo ďalšie číslo mesačníka aj článok "Marian Kotleba oslobodil Úrad BBSK" o tom, že 14. marca, „v deň slávneho 75. výročia slovenskej štátnosti,“ dal Kotleba z budovy Úradu BBSK zvesiť vlajku Európskej únie. Okrem toho sa tu mohli obyvatelia dočítať aj o úspechoch Slovenského štátu z rokov 1939 – 1945 a to, že za prezidenta Tisa „sa žilo ako v nebi“.

(zdroj: Facebook - Gabo Šípoš)

6. “Židom, ktorí len z milosti slovenského národa žijú na našom území, až bytostne vadí všetko, čo je slovenské, národné a kresťanské."

- Marian Kotleba, 2005

Kotleba takto reagoval na protesty židovskej náboženskej obce proti demonštrácii Slovenskej pospolitosti v Komárne. O židoch, ktorí "len z milosti slovenského národa" žijú na Slovensku, okrem iného povedal: "Aj v minulosti pôsobili proti slovenskému národu, jeho štátnosti a kresťanským tradíciám, a to veľmi často v pevnom spojenectve s maďarskými šovinistami a domácimi zradcami.”

7. "Radšej drahší od Slováka ako lacný od Žida"

- nápis na baleniach cukru, ktoré rozdávala Slovenská pospolitosť pri príležitosti pamiatky Ľudovíta Štúra, 2005

Hoci sa Kotlebovci za 10 rokov stihli prezliecť z gardistických uniforiem do oblekov, tí skôr narodení si pamätajú udalosti z 31. októbra 2005. Slovenská pospolitosť vtedy zorganizovala akcie k výročiam slovenských národných buditeľov v štyroch slovenských mestách.

Okrem Hlohovca (kde polícia zasiahla voči mužovi v uniforme, ktorý mal pri sebe zbraň), Černovej (kde zadržali vodcu Pospolitosti Mariana Kotlebu) a Prešova (kde bolo zhromaždenie predčasne ukončené) sa prívrženci Pospolitosti stretli aj v Modre.

A práve v Modre sa objavili letáky s nápisom "Radšej drahší od Slováka ako lacný od Žida". Asi 150 ľudí v uniformách najskôr pochodovalo s vlajkami naprieč Modrou k hrobu Ľudovíta Štúra, potom sa snažili rečniť pod Štúrovou sochou na námestí. Hoci sa v prejavoch zdržali nenávistných a antisemitských komentárov, polícia zasiahla po tom, čo sa členovia Pospolitosti snažili rozdávať letáky medzi prizerajúcich. Zhromaždenie bolo rozpustené a polícia uniformovaných účastníkov vytlačila za mesto a izolovala, kým pre nich prišiel autobus.

A na záver pár obrázkov z facebookových stránok Kotlebovej ĽS NS.

Zdroj: Blogy Jána Benčíka

Prečítajte si tiež:25 filmov, ktoré vás o nacizme a fašizme naučia viac než učebnice dejepisu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu