Fičí logo Fičí
Utorok, 23. apríl , 2019

Ako (ne)byť na Facebooku za sedláka: Vyhni sa týmto skutočne otravným veciam

Komu neliezla aspoň jedna z týchto vecí na nervy, nikdy nebol na Facebooku.

Ak robíš tieto veci na FB, je dosť pravdepodobné, že veľa ľudí pri tvojich príspevkoch kliká na možnosť "zrušiť sledovanie užívateľa".

1. Hromadné meninové priania

Čo si myslím, že robím: Som pozorný k priateľom vo svojom okolí, lebo som si spomenul na ich meniny.

Čo naozaj robím: Nechce sa mi s meninovými prianiami strácať veľa času, tak si odbijem túto povinnosť cez jeden príspevok na Facebooku.

Stále neutíchajúci trend slovenských facebookov je blahoželať populárnym menám hromadne v statuse. Odosielateľ zablahožel všetkým desiatim Katarínam jednou správou, a to sa oplatí. Keď máš tú smolu, že ťa tvoji rodičia nepomenovali Chryzantéma, tvoj meninový deň vyzerá nasledovne:

 • vždy sa nájde aspoň 10 ľudí, ktorým hromadné prianie príde ako super nápad
 • všetci tvoji menovci dajú týmto statusom ,,like" a odpovedia ,,ďakujem"

Notifikácie chodievajú ešte týždeň po meninách (pokiaľ nie sú urýchlene zablokované). Takéto prianie je neosobné a otravné, čo sú presne tie veci, ktorými by priania nemali byť charakterizované.

Level expert: Jedna veta v statuse ,,Lenky všetko najlepšie" a vy moje milé Lenky, snáď si to nájdete vo svojom newsfeede, že som vám zablahoželal.

2. Zdieľanie hoaxov / fake news

Do tejto kategórie patria aj príspevky z konšpiračných stránok a extrémistických skupín.

Čo si myslím, že robím: Varujem ľudí v mojom okolí pred strašnou katastrofou.

Čo naozaj robím: Šírením poplašných správ dokazujem svoju nízku internetovú gramotnosť.

Pokiaľ je správa emocionálna, šokujúca, poburujúca a vyzýva na urýchlene zdieľanie, je ten správy čas neklikať okamžite na tlačidlo zdieľať, ale radšej si overiť túto informáciu ešte niekde inde. Potom zistíte, že nie je možné nakaziť sa HIV týmto spôsobom a že tento hoax už oslávil svoje 10. narodeniny.

Vlastnú podkategóriu majú príspevky s trpiacimi ľuďmi, ktoré sa nás snažia presvedčiť, že kliknutím na ,,páči sa mi" alebo ,,zdielať", komentárom ,,amen" týmto ľuďom pomáhame, doplnené citovým vydieraním, že keď to nespravíš, nemáš srdce. Hlavne netreba prestať zapájať mozog.

Prečítajte si tiež: Naučte sa odhaliť propagandu, falošné správy a konšpirácie v médiách. Pomôže vám tento manuál

3. Reťazové správy

Čo si myslím, že robím: Posielam anjelikov šťastia.

Čo naozaj robím: Spamujem.

Kedysi za dávnych čias, keď bohovia boli krutí a malicherní, si ľudia posielali reťazové správy poštou. Na základnej škole sme ich prepisovali ručne a hľadali zúfalca, ktorí ich prijme, aby našu správu následne 5-krát prepísal a hľadal ďalších zúfalcov.

S príchodom e-mailov odpadla tá ťažka práca s prepisovaním a Facebook zatiaľ predstavuje posledný evolučný konárik na evolučnej vetve reťazových správ. Vykašli sa na všetky betlehemské svetielka, nechaj všetky tie reťazové správy zakapať. Okrem tejto jedinej:

,,Toto je článok šťastia. Pošli tento článok svojím 10 kamarátom na Facebooku do správy. Ak sa ti 3-krát vráti spať, najbližší rok bude mať každý tvoj status minimálne 100 like-ov."

4. Riešenie osobných sporov cez statusy.

Čo si myslím, že robím: Ukazujem, že nemám problém riešiť konflikty.

Čo naozaj robím: Ukazujem, že mám problém riešiť konflikty.

Ide o zdieľanie obrázkov zobrazujúce bolesť v tvojom vnútri, párslovné statusy "dnes ma každý len štve!!!!!", alebo verejné príspevky, v ktorých komentujúci chce vynadať len konkrétnej osobe - ,,keď má niekto malé deti, tak ho už kamarátky ani na kávu nezavolajú".

Nemusíš mať sebaovládanie emócii na úrovni šaolinského mnícha, ale predsa len, pri zverejňovaní príspevku je dobré nadýchnuť sa, vydýchnuť a porozmýšlať, či je naozaj vhodné riešiť osobný spor pred všetkými kamarátmi vrátane ľudí zo škôlky, ktorých si od tej škôlky stretol len na Facebooku.

5. Zdieľanie čohokoľvek z facebookovských hier

Výsledky z hier, dosiahnuté úspechy, žiadosti o kliknutie na hru, aby som získal nejaký bonus v hre.

Čo si myslím, že robím: Získam v hre nejaký bonus, jupí.

Čo naozaj robím: Spamujem.

Facebookárski vývojari si mysleli, že prinútia ľudí byť dlhšie na FB a posilnia vzťahy medzi ľuďmi, keďže tí si medzi sebou budú zdieľať žiadosti z hier. To prvé sa podarilo, ale zdieľanie príspevkov z hier prispelo k častejšiemu používaniu možnosti "nezobrazovať príspevky od tohto používateľa".

6. Príliš veľa zdieľaní videí z Youtube

Čo si myslím, že robím: Poteším svojich kamošov perfektnými videami.

Čo naozaj robím: Spamujem.

Nástenka na Facebooku sa nemusí zhodovať s históriou na Youtube. Ak chceš zdieľať videá z Youtube, zdieľaj len tie najlepšie. Nie, všetky nie sú najlepšie. Ak tých videí je 10 za deň, tráviš fakt veľa času za počítačom.

7. Príliš osobné informácie

Čo si myslím, že robím: Delím sa o radostné chvíle zo svojho života.

Čo naozaj robím: Dostávam ľudí do pomykova.

Do tejto kategórie patria snímky z ultrazvuku, odhalené tehotenské brušká, neumyté bábätka po pôrode, nahé deti... Všetky tieto veci sú krásne, ale patria do súkromného albumu, a ten sa nenachádza na Facebooku.

Tehotenské brušká sa dajú odfotiť vkusne, takisto informovať o novom prírastku do rodiny sa dá aj inak ako prvou fotkou z nemocnice. Vaši priatelia to určite ocenia a budú sa s vami tešiť, aj keď nebudú vidieť úplne všetko.

8. Podobné fotky

Čo si myslím, že robím: Zdieľam krásne fotky.

Čo naozaj robím: Spamujem.

Je nutné zdieľať 5 fotiek z toho istého momentu? Napríklad ako dieťa papá rožtek? Nie je. Áno, to dieťa je na každej jednej fotke roztomilé, aj na tej rozmazanej, a vybrať iba jednu jedinú je ťažké, ale skús to.

9. Zdieľanie ,,vtipných" príspevkov

Čo si myslím, že robím: Zdieľam zábavné príspevky.

Čo naozaj robím: Spamujem.

Sú vtipy, pri ktorých od smiechu padali už naši predkovia z dinosaurov. Všetci ich poznáme, všetci sme sa kedysi na nich smiali, ale tá doba je nenávratne preč. V prípade starých vtipov neplatí, že opakovanie je matka múdrosti.

Do tejto kategórie patrí aj zdieľanie výsledkov testov, ako sú ,,Kým si bol v minulom živote", ,,Akou historickou postavou by si bol/a", ,,Ktorá postava z filmu sa na teba podobá", prípadne aplikácia ,,Chceš vedieť, ako by si vyzerala ako topmodelka?". Aplikácia následne použije fotku tváre a vloží ju do pripravenej fotky. Chápem, že sa tým dajú krátiť dlhé chvíle, ale nie je nutné výsledky zdieľať.

10. Vysoká škola života

Čo si myslím, že robím: Dávam najavo, že som životom ošľahaný a skúsený.

Čo naozaj robím: Štve ma, že nemám výšku.

Vysoká škola neurobí automaticky z niekoho lepšieho človeka (i keď je vysoko pravdepodobné, že vzdelanejšieho), ale ani to neznamená, že človek s výškou je ako Sheldon - síce má veľa vedomostí, ale v praktickom živote nepoužiteľný. Vysoká škola života je pojem známy ako barlička, ktorou si ľudia na Facebooku chcú pridať na dôležitosti.

11. Zdieľanie súťaží

Čo si myslím, že robím: Kto sa nezapojí do súťaže, nemá šancu vyhrať!

Čo naozaj robím: Reklamu zadarmo a otravujem okolie.

Tie šaty sú krásne a ja ti ich prajem, rovnako ako aj tie predošlé, aj tých predchádzajúcich 10, ale nemohla by si ich vyhrať za to, že už takéto príspevky zdieľať nebudeš? V ideálnom svete by to tak určite bolo, každý by bol šťastný (teda až na predajcu).

12. Dokonalá

Čo si myslím, že robím: Dávam najavo, že mám perfektný vzťah / som úžasná matka / ako tvrdo na sebe makám.

Čo naozaj robím: Dávam najavo, ako veľmi potrebujem, aby ma ľudia obdivovali.

Či už ide o vzťah, dieťa alebo vzhľad. Dokonalosť je to, čo vystihuje príspevky tejto ženy. Čoho je veľa, toho je príliš, to platí pri mnohopočetnom zdieľaní zaľúbených fotiek, fotiek kytíc, mikulášskych nádielok, pravidelné statusy k mesačným výročiam.

Ak ide o matku, z Facebooku máte pocit, že s ich rodinou žijete. Viete o prvých zúbkoch, krokoch, topánkach, prvej reakcii na sneh, čítate si pravidelné statusy, že aj tento mesiac má dieťa o mesiac viac. Poznáte obľúbené pesničky dieťaťa, aj to, akou stravou je kŕmené.

V prípade zdokonaľovania svojho tela máte newsfeed zaplnený fotkami raňajok, obeda, večere, fotkami z posilňovne, pravidelnými informáciami o počte nabežaných kilometrov či fotkami v spodnej bielizni dokazujúcimi progres.

Celý problém pri týchto príspevkoch je ten, že je ich príliš veľa.

13. Gramatické alebo sémantické chyby

Čo si myslím, že robím: Použitím cudzieho jazyka v statuse som cool a in.

Čo naozaj robím: Ukazujem, že ten cudzí jazyk neovládam.

Či už píšete v slovenčine alebo inom jazyku, gramatické chyby vážne poškodzujú zrak. Takisto aj sémantické, keď zle pochopíte význam slov.

Takáto ,,obľúbená" chyba je preklad chorvátskeho slova ,,dobrodošli". Neznamená to šťastný príchod, ale vitajte. Keď chcete dať vedieť svojím blízkym, že ste šťastlivo docestovali, povedali by ste im ,,vitajte"? Nepovedali. Tak nepoužívajte v tomto význame ani ,,dobrodošli", znie to rovnako hlúpo. Hlavne keď v tom Chorvátsku ani nie ste.

Prečítajte si tiež: 17 neodpustiteľných pravopisných chýb, po ktorých už nikto nemá chuť odpísať

14. Detstvo bez počítačov

Čo si myslím, že robím: Upozorňujem na zvrátenosť doby.

Čo naozaj robím: Kritizujem to, čo sám robím.

Vzlykať za počítačom, že deti trávia veľa času na počítači, je facebookovým evergreenom. Ale tie deti sa ku všetkým tým tabletom, smartfónom, televízii nedostali sami a je na rodičoch, ako ich deti budú tráviť voľný čas.

Doba sa menila, aj sa meniť bude. Ruku na srdce, koľkí z vás sa hrali kedysi populárnu hru triafanie guľôčok do jamky?

Odkaz pre čitateľa, ktorý sa cíti byť obmedzovaný týmto článkom vo svojich facebookových aktivitách - nikto ti neprikazuje, čo máš na Facebooku robiť. Toto je podnet na zamyslenie, aký dojem zanechávaš. Ak ti takýto dojem vyhovuje, môžeš v takýchto príspevkoch pokračovať.

Prečítajte si tiež: Všetci o nás hovoria, málokto nám rozumie. Aká je generácia mladých, ktorí si už nepamätajú socík?

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 2. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 3. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 5. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 6. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 9. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 10. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 1. Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.
 2. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 3. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 4. Women in business
 5. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 6. Bim Challenge 2019
 7. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 8. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 9. Grilovacia sezóna je zahájená!
 10. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 21 734
 2. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 11 137
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 9 659
 4. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 7 921
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 840
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 355
 7. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 4 038
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 2 962
 9. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 2 659
 10. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 1 699

Téma: Zábavné


Článok je zaradený aj do ďalších tém Facebook

Neprehliadnite tiež

Filmy, vďaka ktorým si môžete zaspomínať na krásu Notre-Dame

Pukance do ruky a filmový maratón môže začať.

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Bugárov paradox: bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)

Most je zaslúžene a konečne pod piatimi percentami. Problém je v tom, že to nie je dobre.

Béla Bugár odovzdal podpisy na prezidentskú kandidatúru.

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010.

Robert Fico.
Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník
Ľubomír Višňovský hovorí o zážitkoch v slovenskej hokejovej reprezentácii.