Kávička, darčeky, prázdniny? 10 právd a klamstiev o učiteľskom povolaní

Nie je učiteľ ako učiteľ, nie je žiak ako žiak a nie je rodič ako rodič.

(Zdroj: 3.bp.blogspot.com)

V dnešnej dobe je učiteľstvo stále menej lukratívna práca, neustále viac a viac rozoberaná profesia, ktorej sa dostáva stále nižšie spoločenské uznanie. Pozrime sa ale, ako to je u učiteľov poctivých a vážne berúcich svoje zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto sú najčastejšie pravdy a lži o poctivom učiteľskom povolaní:

1. Učitelia majú stále prázdniny

Ako to naozaj je: Nie, nemajú celé letné prázdniny voľno!

Učitelia majú síce viac dovolenkových dní než ostatok zamestnaní, ale stále ich nie je toľko, koľko majú deti prázdnin. Preto sú v robote, i keď žiaci sedia doma.

SkryťVypnúť reklamu

2. Učitelia v kabinete iba "kávičkujú " s vyloženými nohami

Ako to naozaj je: Bohužiaľ nie

Bodaj by to tak bolo. Väčšinou sa teplá káva počas pracovnej doby ujde vtedy, keď majú aspoň 5 minút pred poradou, ktorá býva minimálne raz mesačne. Prestávky sú síce určené na oddych, ale to platí len pre žiakov. Učitelia sa musia pripraviť na ďalšiu hodinu, a ešte popri tom robiť na chodbách dozor nad žiakmi. A keď máte pred očami predstavu učiteľa na hodine s kávičkou v ruke, tak vedzte, že okrem niektorých pracovísk majú učitelia zakázané brať si nápoje do tried.

Viacerí učitelia sa zhodli na tom, že často stíhajú toaletu až koncom pracovného dňa.

3. Je to pokojné zamestnanie

Ako to naozaj je: Áno i nie

Pri dobrom učiteľovi a dobrých žiakoch sú hodiny naozaj pokojné a príjemné, často i vtipné a zábavné. No prestávky by sa dali nazvať "krotením divej zveri".

SkryťVypnúť reklamu

4. O dvanástej sú už doma

Ako to naozaj je: Nie

Učiteľka, ktorá má napríklad 4 hodiny u prvákov, nekončí tak, ako jej žiaci, a taktiež nekončí po 6. hodine, ktorá zvykne byť na ZŠ poslednou. Po poslednej hodine sa učitelia ešte pripravujú, či už na ďalší pracovný deň, alebo na poradu, krúžok, konzultačné hodiny a iné potrebné úkony.

Do pracovnej doby učiteľa síce patrí i domáca príprava, ale ak ste veľmi aktívni a robíte nadrámec, málokedy je táto nadpráca ohodnotená. Všetko samozrejme závisí od zamestnávateľa.

5. To by vedel každý takto učiť - Otvorte si učebnice a urobte si poznámky!

Ako to naozaj je: Nie!

Takto to určite vyzerať nemá. Správny učiteľ sa snaží urobiť svoje hodiny zaujímavé, naučiť deti učivo v škole tak, aby si ho doma už len zopakovali. Neustále sa vzdeláva a hľadá nové formy učenia, ktoré by sa žiakom páčili a boli by pre nich prospešné.

SkryťVypnúť reklamu

6. Keď sa im nechce učiť, tak nič nerobia

Ako to naozaj je: Nie

Je to tak ako v každom zamestnaní, robiť sa musí, i keď sa vám nechce. Učiteľ musí postupovať podľa tematických plánov, v ktorých je presne rozpísané, aké učivo a kedy majú prebrať.

7. Je to práca, v ktorej sa nikdy nenudíte

Ako to naozaj je: Áno

Pre ľudí, ktorí nemajú radi stereotyp, je to vhodné povolanie. Nič nie je rovnaké, stále sa menia žiaci, rodičia, aktivity, exkurzie, výlety, problémy, situácie. Neustále ruch, vrava, krik, smiech. A vždy je tam vysoká zodpovednosť za druhých, takže musíte mať oči na stopkách.

8. Učiteľka si ide na výlet oddýchnuť a ešte aj zadarmo

Ako to naozaj je: Nie

Kto bol niekedy na výlete, vie, ako to tam chodí. Učiteľ si veru neoddýchne a jeho pracovná doba sa zmení na 24-hodinovú. Ruku na srdce, určite ste nešli spať na výlete po večierke! Keď sa učiteľ so žiakmi dohodne na výlete i počas víkendu, tak ten do pracovnej doby nespadá a učiteľ tam ide cez svoje osobné voľno. A to nehovoríme ešte o zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu

9. Je to podradná práca a nikto ju nechce robiť

Ako to naozaj je: Áno i nie

Je pravdou, že o toto zamestnanie je stále menší záujem, ale podradným by som ho určite nenazvala. Ak sa zhodneme, že výchova dieťaťa rodičom je náročná a dôležitá, taká je určite i tá učiteľská.

10. Je to záslužné a vďačné povolanie

Ako to naozaj je: Áno

Poznáte ten pocit, keď za vami príde po dlhom čase niekto, s kým ste prežili niekoľko rokov vášho života? Tak učiteľ určite áno! Je to situácia, keď si poviete, že to celé má zmysel. Keď vidíte, že sa k vám i po takej dlhej dobe hlásia a radi vás vidia, že si na vás spomenú a spomínajú v dobrom, poteší vás to.

Prečítajte si tiež: Fičí výzva: Povzbuďte učiteľov, ktorí si to zaslúžia Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu