24-ročný génius zo Slovenska: Vyštudoval Oxford, teraz pracuje na liečbe rakoviny

Ďalší cieľ? Nobelova cena.

Ako sa dostane Slovák na Oxford? A ako sa mu podarí tam nielen zotrvať, ale aj excelovať? Iba málokto sa môže pochváliť úspechmi ako Marek Buchman.

Okrem množstva ďalších ocenení, dva razy získal cenu Talent novej Európy, dvakrát cenu primátora Bratislavy, dvakrát cenu prezidenta SR a trikrát cenu ministra školstva. Je príkladom človeka, ktorý maká, posúva svoje hranice a svoj potenciál sa snaží maximálne zúročiť.

Ku chémii sa dostal prvý raz na škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. S IQ 160 sa pravidelne zúčastňoval matematických a fyzikálnych olympiád. Keď mal trinásť rokov, mama ho nahovorila, aby vyskúšal aj chemickú olympiádu a na prvý pokus vyhral krajské kolo. Motivovalo ho to, aby sa chémii začal venovať aj vo svojom voľnom čase a vďaka tomu sa mu spomínané krajské kolo olympiády podarilo vyhrať spolu šesťkrát po sebe. Čoskoro si ujasnil, že toto je ten smer, ktorým sa chce v živote uberať.

Prvú prihlášku na patent podal ako 15-ročný, po tom, ako sa podieľal na výskumoch Slovenskej akadémie vied.

Vlastná snaha a šikovnosť mu onedlho priniesli sériu ocenení z medzinárodných chemických olympiád v Japonsku a Turecku ako aj z mnohých vedeckých projektových súťaží.

Asi jedným z najvýznamnejších bolo druhé a štvrté miesto v najväčšej vedeckej súťaži stredoškolákov na svete - Intel ISEF. Tam ako zatiaľ jediný Slovák získal dve pódiové umiestnenia za sebou, no nielen preto bol Marekov výsledok „hviezdny“. „Ak sa v tejto súťaži umiestnite na prvých miestach, dostanete okrem diplomu a finančnej odmeny aj to, že po vás pomenujú planétku. Čiže jeden asteroid sa naozaj volá Marekbuchman."

Vďaka náhode získal stáž na univerzite v Hongkongu.

Ešte počas gymnázia som sa zúčastnil prednášky prezidenta Hongkonskej univerzity. Po jej skončení som sa ho bol spýtať na pár otázok, ktoré ho zjavne zaujali a po chvíli rozhovoru mi ponúkol štipendium na bakalárske štúdium,“ spomína Marek.

Napokon sa však dohodli iba na 6-týždňovej stáži s tým, že ak sa mu tam bude páčiť, môže prísť zas. „Takto som bol v Hongkongu doteraz trikrát a som veľmi rád, že som mal týmto pádom možnosť pracovať na úžasnom projekte s jedným z najcitovanejších chemikov na svete.“

Napriek tomu, že v Hongkongu by mal miesto ihneď, Marek nad výberom vysokej školy dlho nepremýšľal. „Oxford a Cambridge sa pravidelne umiestňujú na popredných priečkach najlepších svetových univerzít. Zvažoval som aj Ameriku, ale keď som dostal plné štipendium z Oxfordu, bolo rozhodnuté,“ hovorí Marek. Toto štipendium dostane iba jeden človek ročne zo všetkých prihlásených študentov a odborov.

S odstupom času tvrdí, že podľa neho pre tých, ktorí chcú študovať čisto chémiu, Oxford jednoznačne ponúka ten najlepší štvorročný program. „Pravdupovediac, keď som bol ešte na Oxforde, tak som si myslel, že veľa škôl na svete bude mať chémiu na bakalárskom stupni na podobnej úrovni. No teraz vidím, aký priepastný rozdiel je medzi Oxfordom a inými univerzitami. Vedomosti nadobudnuté počas tých 4 rokov na Oxforde tu v USA často konkurujú aj oveľa starším študentom. Takže, ak by som mal možnosť ísť na Oxford ešte raz, určite by som neváhal ani sekundu.“

ČSOB. Nečum a makajČSOB. Nečum a makaj

Po absolvovaní magisterského stupňa išiel na doktorát do Texasu.

Tam s profesorom Nicolaou-om v súčasnosti pracuje na vývoji nových, mimoriadne toxických zlúčenín, ktoré by boli mohli predstavovať dôležitý krok vpred k revolučnému spôsobu liečby rakoviny.

No Marek plánuje ísť ešte ďalej. „Pred nedávnom sme podali prihlášku na patent našich najnovších zlúčenín a pripravujeme tri publikácie, ktoré budú, dúfam, čoskoro akceptované v prestížnych vedeckých časopisoch,“ hovorí.

Pracujte na sebe a nenechajte sa odradiť od vecí, ktoré vás bavia. Predmetové olympiády sú v tomto skvelým zdrojom informácií, príležitostí a skúseností. Najdôležitejší je entuziazmus – ak niekoho niečo veľmi baví, je len otázkou času, kedy v tom bude veľmi úspešný,“ radí Marek budúcim vysokoškolákom.

Prečítajte si tiež: 22-ročný záchranár: Najčastejšie sa dozviem, či niekto prežil, keď ho stretnem na ulici Čítajte 

Ak aj ty makáš, môžeš vyhrať zájazd do Silicon Valley vďaka ČSOB

Nemusíš mať IQ 160 a ani študovať na Oxforde, ako Marek, aby si dosiahol/la úspech. Je iba jeden kľúč k úspechu: musíš na sebe makať. Postni na Instagram fotku, ako makáš, s #SENfrancisco, otvor si účet v ČSOB a možno vyhráš zájazd do Silicon Valley. Navštíviš svetové firmy ako Facebook, Google a Apple.

A ak chceš odmenu 35 eur, otvor si účet online v ČSOB, zaplať kartou, prihlás sa do SmartBankingu a odmena je tvoja.

Tento článok vám prináša ČSOB.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu