SME

Objavte novú vlnu slovenských pesničkárov: Týchto 17 mladých talentov si zaslúži pozornosť

(Zdroj: static.pexels.com)
Objavte novú vlnu slovenských pesničkárov: Týchto 17 mladých talentov si zaslúži pozornosť

Svoje piesne si skladajú a interpretujú prevažne sami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa zaraďujú k folku a príbuzným žánrom. Najčastejšie hrajú na gitare, klavíri alebo akordeóne a môžu vystupovať aj so skupinou. Dôraz kladú najmä na text piesne a komunikáciu s publikom.

Kto tvorí novú vlnu slovenských pesničkárov?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Archívny Chlapec

"Cítim sa ako malé dieťa, ktoré objavuje svet okolo seba. Som hudbou absolútne fascinovaný a pohltený,” vyjadril sa pesničkár Richard Vávra, ktorý vystupuje pod pseudonymom Archívny Chlapec.

V roku 2015 mu vyšiel debutový album Zvery. Fanúšikovia očakávali, že aj jeho druhý výtvor sa bude niesť v minimalistickom duchu s občasnými tónmi gitary. Richard však prekvapil a tohtoročný album s príznačným názvom Tranzit obsahuje oveľa bohatšie aranžmány a viacero hudobných hostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

2. Chris Ellys

Pre speváka, ktorý sa vlastným menom volá Christian Forgáč, bol prelomový najmä rok 2016. Z hudobnej súťaže Tootoot Top Fan Band si odniesol prvé miesto a v polovici októbra vydal debutový album Lonely Tree.

Spieva zásadne v angličtine, ktorú si zlepšil aj počas obdobia, kedy žil s rodičmi v Holandsku. "Moja hudba je o tom, čo som zažil počas cestovania, čo som zažil počas svojho života. Ide o rôzne stretnutia s ľuďmi, moje pohľady," vysvetlil Chris.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

3. Martina Javor

Zvodný hlas tejto pesničkárky ste mohli počuť už aj na Pohode a Grape. Texty píše prevažne v angličtine a vystupuje so svojou skupinou Martina Javor Band.

Na jej debutovovom albume White Lies Covered Eyes z roku 2015 sa nachádza trinásť skladieb, pri ktorých sa poslucháč rozhodne nebude nudiť. Každá z nich nám prezrádza iný príbeh a album okrem typickej gitary obsahuje zvuky aj iných nástrojov a elektroniky.

4. Sisa Feher

Košická speváčka žila nejaký čas v Londýne, kde študovala jazzová hudbu. S kapelou Fehero Rocher, ktorú okrem nej tvoria traja Česi a jeden Talian, vydala v roku 2016 rôznorodý album Cirrus. Osem skladieb je v angličtine a zvyšných päť môžeme opísať ako slovenské ľudovky v jazzovo-bluesových aranžmánoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O tom, že Sise patrí prívlastok "multi", nesvedčí len viacžánrovosť. Dokáže hrať na niekoľkých nástrojoch a súčasne sa venuje aj ďalším hudobným projektom.

5. Kinsfolk

Bratranci Dominik Demčák a Peter Cinkanič sa tento august predstavili na slovenskom Grape aj na maďarskom Szigete. Dvojica zaujala už v roku 2014, a to baladou Adelaide. Odvtedy im pribudli videoklipy Will Wait For You a tohtoročná novinka Cold Sea.

Hoci debutový album zatiaľ nevydali, na koncertoch si môžeme vypočuť ich trinásť hotových skladieb. Tvorbu Kinsfolku ocenil aj austrálsky producent Steve Smart, ktorý v minulosti pracoval s Nickom Caveom či spevákom Passenger.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

6. Martin Geišberg & Daniel Špiner

Po dvanástich rokoch aktívneho koncertovania, režírovania a tvorby divadelnej hudby vydal Martin Geišberg v júni svoj prvý album V jabloňovom kraji. Na finálnej verzii skladieb sa podieľal klavirista Daniel Špiner.

Dvojica hudobníkov sa spoznala v roku 2014 a neskôr vytvorila spoločný pesničkársky projekt Sandonoriko, ktorého vrcholom je práve spomínaný debutový album. Martin okrem toho vystupuje aj s bratom Markom a otcom Mariánom. Pesničkárstvo majú v rodine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

7. Zuzana Mikulcová

Víťazka súťaže Nové tváre slovenského jazzu a neskôr finalistka Hlasu Česko Slovenska vydala svoj debutový album Slová v roku 2015. Nahrávka vznikala dva roky a autorkou všetkých textov bola samotná speváčka.

Aktuálne pracuje na albume Dievča, ktorý bude obsahovať aj jej novú skladbu Pár snov.

8. Andrea Bučko

"Hudobníčkou som z duše, režisérkou zo zvedavosti," povedala o sebe absolventka divadelnej réžie na VŠMU. Jej život je neoddeliteľne spätý s umením - píše texty, skladá piesne pre divadelné inscenácie a filmy a má za sebou koncerty nielen na Slovensku, ale aj vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2015 vydala sólový album Polarity, ktorý bol označený ako jemný a temný zároveň. Momentálne sa Andreini fanúšikovia môžu tešiť na jej ďalšiu tvorbu. Speváčka začala tento mesiac nahrávať nový album!

9. Nany Hudák

Ako tínedžer ušiel zo školy, odpracoval si nespočetné množstvo hodín na stavbách, vo fabrikách a aj na farme v Holandsku. Po vážnom zranení ruky si nakoniec uvedomil, že hudba je preňho všetko a chce ju robiť celý život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prievidzký pesničkár s vlastným menom Miroslav Hudák vystupuje so skupinou SHZ (Spontánne hudobné zoskupenie) a na konte má už päť albumov. Singel Khaleesi pochádza z toho najnovšieho s názvom Jazyk duší.

10. Juraj Hnilica

Speváka začala verejnosť spoznávať po tom, ako v roku 2015 ohúril porotu súťaže Česko Slovensko má talent. Na kastingu predviedol svoju vlastnú pieseň Aká si krásna, pri ktorej ukázal, že vie hrať na gitare aj klavíri.

Pesničkár z Martina avizuje na svojom webe, že fanúšikovia sa už čoskoro dočkajú aj nového albumu. Doteraz vydal jeden sólový s názvom Dovoľte mi predstaviť sa Vám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

11. Katarzia

Katarína Kubošiová si získala priaznivcov už svojím debutom Generácia Y. Očakávalo sa, že druhým albumom naň nadviaže, no to by nebola Katarzia, keby sa nerozhodla prekvapiť.

Agnostika obsahuje dvanásť piesní, ktorých texty napísala pesničkárka osobne a nechala ich ozvláštniť prvkami elektroniky. Tento rok sa predstavila na Pohode aj Grape.

12. Sima Martausová

Nezobrali ju na architektúru, tak presedlala na divadelné umenie. Následne začala účinkovať v Radošinskom naivnom divadle, no cítila, že viac ju to ťahá k spevu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2012 vydala debut Vyzliecť si človeka. Po ňom nasledovali ďalšie tri albumy. Z najnovšieho Smej sa duša vybrala skladbu Čokoláda a natočila k nej videoklip, ktorý vyšiel len pred pár dňami.

13. JuSt

Spevák, gitarista, skladateľ, textár... Juraj Strásky, známy pod skratkou JuSt, má na konte viacero prívlastkov a albumy Poďme preč a Bude nám dobre. Nebojí sa vo svojej tvorbe experimentovať, čo dokazujú aj finálne verzie skladieb.

"Na začiatku boli piesne so spevom a akustickou gitarou, ku ktorým sme postupne pridávali ďalšie nástroje, tak ako nám práve napadlo a na čo sme mali práve chuť," prezradil na margo svojho novšieho albumu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

14. Ado Juráček

Pri písaní textov čerpá inšpiráciu zo všednej každodennosti, lásky a cestovateľských zážitkov. V hotových skladbách nechýbajú tóny gitary či ukulele a počuteľná je aj snaha prepojiť prvky folku a bluesu.

Začiatkom tohto roka prišiel s myšlienkou založiť projekt Folkie – komunitu nezávislých pesničkárov. Prostredníctvom live sessions na Youtube a živých koncertov sa pokúša šíriť povedomie o súčasnej pesničkárskej tvorbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

15. Ivana Mer

Speváčka z Banskej Bystrice skúšala svoje hudobné šťastie vo viacerých krajinách. Istý čas strávila v Španielsku, Francúzsku aj Nemecku. Spolupráce so zahraničnými odborníkmi ju postupne formovali, no jej štýl sa sústavne menil.

Napokon sa Ivana sama označila za nadžánrovú, čím vystihla aj svoj debut Early Works.

16. Lucia Briestenská

Debutový album jej vyšiel na začiatku tohto roka pod názvom Slnko, hrej! Nechce sa ním zaradiť do nejakej hudobnej škatuľky, skôr považuje za dôležité, aby boli jej piesne spoveďou o tom, čo cíti, čo si o čom myslí a čo prežíva. Na nahrávke spolupracovala s gitaristom Petrom Luhom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

17. Katka Žilová

Život je tvrdý, zabaľte ho do plyšu. Tak vysvetľuje kapela na čele so speváčkou Katkou Žilovou svoj názov Plyš. Pesničkárke sa tento rok splnil sen - v januári vydala so skupinou svoj debutový album Líška.

Nahrávka môže poslucháčov zaujať prelínajúcimi sa prvkami folku, šansónu a jazzu a tiež chytľavými textami, v ktorých sa nájdu najmä ženy.

Prečítajte si tiež: Uhádli by ste, že album Freedom naspieval Slovák? Andrew May svojím debutom prekvapuje hudobnú scénu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vždy usmiata optimistka, ktorá nemôže ráno vstať a v noci zaspať (vinu hádže na narodenie v nesprávnom časovom pásme). Spojenie daydreamer & nightthinker bolo vymyslené akoby pre ňu. Krvná skupina: káva. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu