Cestovateľ porovnal život v Severnej a Južnej Kórei. Kedysi jedna krajina, dnes rozdielne svety

Jacob považuje KĽDR za najčudnejšiu krajinu, ktorú navštívil.

Digitálny nomád a cestovateľ Jacob Laukaitis už precestoval kus sveta. O jeho ceste na Nový Zéland ste možno už čítali, tentokrát sa však rozhodol svetu ukázať rozdiel medzi Severnou a Južnou Kóreou. Severnú navštívil ešte minulý rok, bol tam na 7-dňovom "výlete", počas ktorého mu zobrali pas a nemohol ísť nikam sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Nový Zéland je ako z iného sveta. Presvedčil sa o tom aj cestovateľ, ktorý tam strávil dva mesiace Čítajte 

Krajinu označil za najčudnejšiu zo všetkých, ktoré navštívil, pričom ich videl už viac ako 50.

Načítavam video...

Návšteva v ňom prebudila zvedavosť a potrebu zistiť, aké vyzerá život v Južnej Kórei, s ktorou ešte pred šesťdesiatimi rokmi tvorila tá Severná jednu krajinu. Tento rok sa mu podarilo Južnú Kóreu navštíviť a porovnať, ako vyzerá život v týchto dvoch veľmi odlišných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1910 až po koniec druhej svetovej vojny bola Kórea pod nadvládou Japonska. Po jeho kapitulácii sa rozhodlo o rozdelení krajiny pozdĺž 38. rovnobežky, pričom severná časť sa dostala pod správu Sovietskeho Zväzu a južná pod správu USA. Politika studenej vojny vyústila vo vytvorenie dvoch samostatných krajín s vlastnými vládami - Severnej Kórey alebo KĽDR, ktorá bola po vzore Sovietskeho Zväzu socialistická republika a Južnej, ktorá bola demokratická.

Krátko po rozdelení polostrova sa odohorala Kórejská vojna, ktorá trvala tri roky (1950 - 1953). Boje sa ukončili uzavretím dohody o prímerí, ktorá vytvorila na hranici dvoch krajín demilitarizovanú zónu.

Obe krajiny sú však doteraz v konflikte a nárokujú si na vládu nad tou druhou.

Hlavným mestom Južnej Kórey je Soul, šestnáste najväčšie mesto na svete. Je len o niečo viac ako 50 kilometerov vzdialené od hranice s KĽDR a len 200 kilometrov vzdialené od jej hlavného mesta, Pchjongjangu. Keby ste sa z neho však chceli dostať do Severnej Kórey, museli by ste ísť cez Čínu, priama cesta neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fotky zo Severnej Kórey dýchajú strašidelnou atmosférou. Fotografovi skoro spôsobili veľké problémy Čítajte 

Jacob hneď po príchode do Južnej Kórey zistil, ako sa tieto dve krajiny líšia. Zatiaľ čo Južná Kórea je rýchlo rozvíjajúcou sa krajinou, ktorá sa za 60 rokov pretransformovala na ekonomiku s vyspelými technológiami, KĽDR zostáva záhadnou diktatúrou.

Jacoba sprevádzal John, ktorý sa narodil v Severnej Kórei, pred desiatimi rokmi sa mu však podarilo utiecť. Cestovateľovi prezradil, že v Pchjongjangu žijú len privilegovaní ľudia a pre bežných občanov je veľmi ťažké sa tam dostať. Porozprával mu aj o živote v Severnej Kórei, v krajine, ktorá je pre zvyšok sveta zahalená rúškom tajomstva.

Načítavam video...

Cestovateľ videl, ako rozdielne vyzerajú v oboch krajinách také obyčajné veci ako parky, školy, či to, ako ľudia trávia svoj voľný čas. Zatiaľ čo v Severnej Kórei všetko vyzeralo ako predstavenie pre turistov a ešte aj malé deti v škôlke návštevníkom spievali pesničku o ich milovanom prezidentovi, v Južnej si turistov ledva všímali a každý si robil svoje.

SkryťVypnúť reklamu

Zábery z Jacobovho videa zachytávajú obrovský kontrast medzi týmito dvoma krajinami.

Takto oddychujú ľudia v parkoch v Južnej Kórei...

... a takto vyzerajú parky v tej Severnej.

Univerzity v Južnej Kórei sú moderné a na úrovni...

... v KĽDR ešte používajú Meotary (ktoré nie sú raritou ani na niektorých našich školách).

Dobré svetlo na KĽDR nevrhá ani nedávna smrť 22-ročného študenta Otta Warmbiera.

Ten sa počas návštevy krajiny pokúsil ukradnúť v hoteli, v ktorom býval, propagandistický plagát. Obvinili ho z "nepriateľského aktu voči KĽDR" a bol odsúdený na 15 rokov nútených prác. Severokórejčania ho v prepustili po roku a pol "z humanitárnych dôvodov", bol však v kóme a onedlho na to v americkom Ohiu zomrel. Podľa jeho rodičov bol v kóme už od dvoch mesiacov po zatknutí. Čo sa presne študentovi stalo, nie je známe, rodina však tvrdí, že ho vo väzení mučili.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zomrel Otto Warmbier. Študent, ktorého mučila KĽDR Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu