Čo sa stalo Simpsonovcom? Prešliapali cestu konkurencii, sami sú v kŕči

Najobľúbenejší animovaný seriál na svete je už dlhšiu dobu bez iskry.

Táto rodina má seriózny problém. Môže sa to zdať pritiahnuté za vlasy, no Simpsonovci sú uväznení vo svojom vlastnom svete. Už takmer tridsať rokov oslavujú dokola tie isté narodeniny, bezmocne zaseknutí v časovej slučke seriálových sezón. Lenže oni v skutočnosti starnú a hoci im konzumná spoločnosť zaistí večnú slávu, zlaté časy sú už dávno preč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa stalo Simpsonovcom?

1. Nereálnosť

To nie je vtip. Príbehy žltej rodinky sa v raných epizódach vyznačovali predovšetkým dialógovým humorom a drzými, trefnými pointami. Príbehy často obsahujú morálne ponaučenie, no ťažobu negatívnych pocitov umne vyrovnáva všeobecný cynizmus, panujúci medzi obyvateľmi Springfieldu. Dôraz bol však kladený najmä na bežné rodinné a medziľudské vzťahy, vďaka čomu sa divák dokázal s postavami stotožniť.

SkryťVypnúť reklamu

Simpsonovci boli obyčajnou, priemernou rodinou. V prvých častiach sa napríklad Homer snažil prestať na 30 dní s pitím, Bart si zlomil v lete nohu, učitelia na základnej škole štrajkovali, pes Spasiteľ fatálne zlyhal v úlohe psa... Postupom času sa však z nich stali už "len" naozajstné animované postavičky. V posledných sériách napríklad Lisa vynájde Facebook, Homer sa vďaka virálnemu videu stane moderátorom talkshow, celú rodinu vykopnú z USA a pošlú ich do Guantanáma, Bart (stále 10-ročný) zbalí tínedžerku, ktorá mu ukáže svoje klenoty a podobne.

2. Postavy sa zmenili

Príklad: Homer Simpson; syn vojnového veterána, ktorý ho v detstve kojil pivom, a hipisáckej aktivistky, ktorá opustila rodinu pri úteku pred zákonom, keď mal 9 rokov. Oddaný manžel, milujúci otec, nenapraviteľný povaľač a alkoholik, trpiaci záchvatmi zúrivosti. Prototyp priemerného plešatého Američana, ktorý je síce zadubený, ale myslí to dobre. Obyčajný chlapík.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sledujeme 61-ročného (Homer sa údajne narodil 12. mája 1956) senilného dementa, ktorý sa v každej možnej chvíli snaží urobiť čo najväčšiu sprostosť, prípadne len tupo hučí. Aj jeho závislosť nabrala na intenzite. Hoci stále pije najmä pivo, ochotne do seba naleje, nasype a nafučí akékoľvek svinstvo.

Neurotická Marge, kedysi hlava rodiny, má taktiež sklony k pitiu, ku gamblerstvu, a hoci vystriedala množstvo zamestnaní, ostáva pohltená stereotypom ženy v domácnosti. Bart po vzore otca viditeľne ohlúpol, stal sa jedným z grázlov, šikanuje celú školu, no zároveň je naivný a ľahko ovplyvniteľný. Lisa je deprimovanou mutáciou Marie Curie-Sklodowskej a Hillary Clintonovej. Maggie... má 28 rokov a stále nevie chodiť ale nič.

3. Stále tá istá schéma

Tvorcovia ustráchane držia svoje figúrky na mieste. Simpsonovci síce idú s dobou, ale v skutočnosti sa v Springfielde nikto neposunul ani o centimeter. Či už Homer vyhodí mesto do vzduchu, alebo starého Molemana opäť zrazí auto, na druhý deň je všetko na svojom mieste. Nedoprajú im príbeh na pokračovanie, nedoriešenú zápletku ani len maličkú odchýlku od statusu quo. Za celý čas dokázali urobiť jednu významnejšiu zmenu - zabiť Flandersovu ženu.

SkryťVypnúť reklamu

Zmizli "normálni" ľudia, v každom dave vidíme všetky známe postavy ako Krusty, Čmeliačí muž či obchodník Gil. Títo sa zároveň stali jednoaktovou karikatúrou samých seba, keďže sa zjavujú pri rôznych príležitostiach a dookola opakujú skoro úplne rovnakú hlášku. Je to úctyhodných 618 epizód stále tých istých ksichtov. Mnoho častí je síce obohatených o cameá známych osobností, no niektorí fanúšikovia zastávajú názor, že to tvorcovia s pozývaním celebrít preháňajú.

4. Viac hlúpe ako vtipné...

V starších epizódach boli vtipy šikovne vystavané k chladnokrvnej, údernej pointe. Tak, ako zblbli postavy, zblbol aj humor. Bežný vzorec je: "Poviem, že sa niečo stane." + ne/stane sa to.

Ďalšou skazou zábavy je priveľa paródie a nedostatok originality. Celkovo teraz seriál pripomína skôr sitcom. Všetko je podriadené zápletke a dej je iba obalom na gagy, ktoré sa na obrazovke rad za radom odohrajú bez výraznej citovej angažovanosti.

SkryťVypnúť reklamu

5. Boli tu prví, no nezachytili nástup

Simpsonovci boli vždy čistí a nepoškvrnení. Hoci si radi uťahovali z politiky, vierovyznaní i promiskuity, nikdy neprekročili isté medze slušnosti. Cenzori stanice FOX by im to v tom čase asi ani nedovolili. Lenže niektoré hranice čoskoro padli, ba boli doslova zbúrané. V roku 1997 vznikol South Park a o dva roky neskôr uzrel svetlo sveta i Family Guy (Griffinovci). Sex, násilie, drogy, vulgarizmy, choroby - všetko je dovolené. Tieto seriály sa však zamerali najmä na aktuálnosť svojich tém. Trefne, a hlavne explicitne, komentujú domácu politiku, svetové dianie či rôzne škandály, čím si získali množstvo fanúšikov.

Matt Groening a spol. sa samozrejme nechceli dať zahanbiť a na konkurenciu zareagovali. Pokúsili sa to okoreniť. Začali napríklad Marge viac vykresľovať ako Homerov sexuálny objekt, rasistické vtipy sa stali zreteľnejšie, do popredia sa dostala situačná komika a extrémna brutalita. Simpsonovci však zaostávali a až v roku 2007 ich z úpadku na moment vytrhol celovečerný film. Tam boli Simpsonovci opäť tou horčicovo-žltou rodinou, ktorú v Springfielde všetci neznášajú a my ju máme všetci radi. Mnohí fanúšikovia sa však zhodujú, že v novom miléniu ich oveľa viac bavil iný seriál z dielne Matta Groeninga - Futurama.

SkryťVypnúť reklamu

6. Bez nápadu

Simpsonovci sa na scéne animovaných komediálnych seriálov, ktorú sami vytvorili, len bezmocne obzerajú okolo seba. Z pôvodných scenáristov sa už na tvorbe podieľajú iba dvaja (David M. Stern 1990 - 2017 a Jeff Martin 1990 - 2017). Epizóda "Behind the Laughter" z 11. série, v ktorej sú postavičky zo seriálu vykreslené ako rozmaznaní herci vlastného sitcomu, je v skutočnosti výstižnejšia, než si asi tvorcovia mysleli. Zatiaľ čo "Simpsni" sa doposiaľ nevykopali zo svojho 25-minútového formátu v troch dejstvách, Family Guy vytvoril niekoľko hodinových epizód na rôzne témy, vrátane paródie na Star Wars, a South Park ťahá už dve série epického nadväzujúceho príbehu, v ktorom ostro a bez rešpektu reagujú na aktuálne dianie vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Simpsonovci sú vo svojom žánri neprekonateľnou a legendárnou klasikou. Ale od momentu, keď začali pretekať s ťažkou konkurenciou, museli obetovať svoju nepoškvrnenosť, čím stratili aj časť identity a "duše". Práve tvorcovia tohto seriálu však prešliapali cestičku tým, ktorí ich neskôr predbehli, a ako diváci môžeme byť za túto službu Simpsonovcom len a len vďační.

Okrem South Parku (od 1997) a Family Guy (od 1999) sa za "klasiku" dá označiť aj Beavis and Butt-Head (1993 - 2011), Daria (1997 - 2002), King of the Hill (1997 - 2009), Futurama (1999 - 2013), Robot Chicken (od 2005) či American Dad (od 2005). Z novších seriálov sa tešia obľube napríklad Archer (od 2009), Bob's Burgers (2011) alebo Rick and Morty (od 2013). V predaji hrnčekov s tematikou seriálu asi Simpsonovcov netromfne žiadny z týchto počinov, no určite sa všetky oplatí vidieť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 18 seriálov, ktoré sú tak dlhé, že seriálový maratón ani nedokončíte Čítajte 

Inšpirované: digg.com, qntm.org, theconversation.com, nationalpost.com

Názory fanúšikov z fór: nohomers.net, reddit.com, quora.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu