SME

Od chlapov si necháva platiť nájom. Mladá Slovenka porozprávala, ako funguje sugar dating

(Zdroj: images.pexels.com)
Od chlapov si necháva platiť nájom. Mladá Slovenka porozprávala, ako funguje sugar dating

V doslovnom preklade to znamená ''cukrové randenie''.

Ale z názvu by ste asi nepochopili, o čo ide. Radšej to vysvetlíme: sugar dating by sa dal opísať ako randenie s výhodami - hlavne finančnými.

Typický model takéhoto vzťahu, ktorý by mal zabezpečiť "sladký život", vyzerá nasledovne: na jednej strane je (zvyčajne) starší muž, ktorý nemá problém s peniazmi - iba ak, kam s nimi. Nazýva sa "sugar daddy". Na druhej strane býva (zvyčajne) mladá atraktívna slečna, "sugar babe", ktorá vie, ako tie peniaze použiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Objavujú sa však aj majetnejšie ženy - "sugar mama" - alebo chlapci, ktorí si radi nechajú finančne pomôcť, nazývaní "toy boy".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obojstranne výhodný obchod

Podobné dvojice mávajú dohodnuté podmienky vzťahu, ktorý pripomína obchod - každý dostáva, čo potrebuje.

Z jednej strany prúdia peniaze, darčeky či dovolenky, druhá poskytuje spoločnosť, svoj čas a záujem. Sex tam môže aj nemusí byť zahrnutý. Aj preto sa majetní ľudia, ktorí majú záujem o takýto typ vzťahu, volajú "mamas" a "daddies", teda maminy a tatkovia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Svojim náprotivkom poskytujú podporu, ktorá môže pripomínať rodičovskú. A nemusia to byť len peniaze, sugar daddy môže byť pre slečnu aj mentorom, ktorý jej pomôže s rozbehom kariéry.

"SugarDaddies sú muži, ktorí majú život vo svojich rukách, zvyčajne podnikatelia, biznismeni alebo ľudia vo vysokej pozícii vo firme, ako napríklad manažéri. Tento typ muža si zvyčajne hľadá SugarBabe," hovorí Rikki Tholstrup Jørgensen, zakladateľ zoznamky SugarDaters, ktorá má na Slovensku okolo 4-tisíc aktívnych používateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Typická SugarBabe je mladá a krásna žena, ktorú priťahuje tento typ úspešných a atraktívnych, zvyčajne starších mužov. SugarBabe je veľmi cieľavedomá v súkromnom živote, a preto si hľadá muža, ktorý jej vie okrem luxusného života ponúknuť aj mentorstvo," dodáva.

Prostredníctvom tejto zoznamky sme sa spojili s 26-ročnou Slovenkou, ktorá si prešla niekoľkými podobnými vzťahmi - a nakoniec tak našla lásku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hovorme jej, napríklad, Diana (jej skutočné meno má redakcia k dispozícii). Porozprávala nám o svojej skúsenosti so sugar datingom.

Necháva si platiť nájom

Sugar dating býva rozšírený hlavne v Spojených štátoch, kde sa o ňom otvorenejšie rozpráva. Mladí ľudia si takto hľadajú sponzorov pre drahé vysokoškolské štúdium či na nákladný životný štýl.

"Jasné, že to nie je všetko také ideálne, ako to napríklad v USA prezentujú, a ako aj na každej inej zoznamke, dá sa natrafiť aj na veľa čudákov. Ja si od mužov nechám väčšinou platiť nájom a keďže viacero som ich mala mimo Slovenska, brávali ma na dovolenky," hovorí o sugar datingu mladá Slovenka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Diana sa k tomuto typu randenia dostala v zahraničí, keď mala 22 rokov.

"Po ukončení bakalára som išla na leto do Veľkej Británie, kde je to dosť rozšírené. Ja som, samozrejme, najprv netušila, čo to je, ale tak nejako ma na to kolegyne namotali, že za pokus nič nedám. A tak som sa registrovala na nejaké stránky," opisuje svoje začiatky.

Prvý sugar daddy sa objavil pomerne rýchlo. "Asi dva týždne som si s ním intenzívne písala (písala som si, samozrejme, s viacerými), a potom sme sa stretli," vysvetľuje mladá žena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Áno, stretla som sa s pár úchylákmi a podobne, preto si prvé stretnutie vždy dohodnem na verejnom mieste, napríklad v reštaurácii. Našťastie som to odhalila skôr, ako sa niečo stalo a takým sa sa už viac neozvala," hovorí Diana. Pri internetových zoznamkách, obzvlášť špecifických totiž nikdy neviete, na koho narazíte.

Nefungujú podľa cenníka

Ako takýto vzťah začína?

"Treba sa zaregistrovať na nejakú zo stránok a potom normálne, ako na hocijakej inej zoznamke. Ale tu si väčšinou obidve strany dopredu povedia, čo od toho očakávajú, čo môžu ponúknuť, a takýmto vzťahom sa k danému človeku nezaväzujem. Keď s ním nie som, je to moja vec, čo robím. A viem aj, že veľa sugar daddies je ženatých, ale tým sa ja vyhýbam," hovorí Diana.

SkryťVypnúť reklamu

Internetové stránky sú často miestom, kde sa dvojice "dajú dokopy". Kým pre "babies" sú zvyčajne zadarmo, tí bohatší z páru si za plný prístup na ne musia priplatiť, na Slovensku napríklad 17 eur na mesiac.

"Samozrejme si myslím, že sa dvaja ľudia môžu stretnúť aj inak ako cez webstránku, napríklad počas nejakého večierku. Výhodou zoznamovania sa cez internet je, že naisto viete, že každý tam hľadá presne to isté, čo vy: vzájomne prospešný vzťah," objasňuje Jørgensen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Práve to najviac odlišuje sugar dating od zlatokopiek či od eskortných služieb, teda platených spoločníčok, hoci to tieto "biznis modely" dosť pripomína. Ak vo vzťahu žiadna nie je, nik sa nemusí hrať na lásku. Každý si vyberá, s kým chce či nechce tráviť svoj čas. A nik nefunguje podľa cenníka.

"V prvom rade sugar dating nie je služba, ktorú niekto poskytuje, ale životný štýl, ktorý si niekto vyberie," obhajuje sugar dating Jørgensen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Ide o vzťah veľmi podobný tradičným vzťahom s výhodou, že partner je bohatý - najčastejšie muž - a žena je otvorená a zvedavá objavovať svet a život, ktorý vedie jej partner. A to, napríklad, spoločným cestovaním či navštevovaním podujatí. Taktiež sa každý do sugar datingu dostáva dobrovoľne, je to typ vzťahu, ktorý si ľudia svojvoľne vyberú."

Rozdiel v tom vidí aj Diana: "Spoločníčky sú platené fixne v závislosti od času, počtu klientov a tak ďalej. Sugar dating je vzťah, akurát bez záväzkov. Obidve strany z neho majú výhody a odmeny nie sú čisto peňažné alebo fixné. Ale chápem, keď v tom ľudia nevidia rozdiel, veľmi to aj záleží od konkrétnych ľudí, ja som ešte pomerne konzervatívna..."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Priznáva však, že takýmto vzťahom nechýba ani telesná stránka, aj keď má svoje hranice.

"Väčšinou chlapom len chýba príjemná spoločnosť, takže klasický sex je prirodzenou súčasťou. Nie som ale ochotná zájsť do BDSM, takých sa medzi nimi dá nájsť celkom dosť," zdôrazňuje. Podobností s klasickými vzťahmi je podľa nej viacero: "Okrem toho, samozrejme, normálne ako pár trávime dovolenku a mimo dovoleniek sú to tiež viac-menej klasické rande."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Láska nie je podmienkou, no môže sa objaviť

Aj keď sa vo svete sugar datingu málokto hrá na exkluzivitu a mnohí si paralelne udržujú viacero takýchto vzťahov, Diana si sama vybrala, že sa nestretávala naraz s viacerými.

"Len v rámci prvých rande, ale potom vždy, keď som si našla niekoho, s kým sme si dobre sadli, s nikým ďalším som sa nestýkala," dodáva.

Takýchto vzťahov si Diana vyskúšala šesť, ten siedmy by vraj mohol byť posledný a skutočný: "Keď som sa vrátila na Slovensko, skôr som sa stretávala s Rakúšanmi a neskôr aj s dvoma Slovákmi. S tým druhým sme už spolu celkom dlho a chceli by sme sa usadiť, posunúť sa do úplne normálneho vzťahu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyšlo to, aj keď s tým na začiatku nepočítala. "Vôbec som nešla do toho s tým, aby som si našla lásku, ale v každom z týchto vzťahov musela byť istá chémia a museli sme si sadnúť," opisuje. "Ale už skoro rok sa stýkam len s jedným mužom, s ktorým je to iné a s ktorým si viem predstaviť budúcnosť. A on to cíti podobne."

Inak sa však so svojím životným štýlom príliš nechváli. Vedia o tom len jej najbližšie kamarátky a viacero ľudí z Británie, vďaka ktorým sa k celému fenoménu dostala, keď tam strávila leto ako čašníčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Akí sú podľa nej Slováci, ktorí by chceli byť sugar daddies? "Samozrejme, nie sú to žiadni milionári, ale stále sa majú lepšie ako priemerný Slovák a väčšinou im niečo chýba, nejaká iskra v živote, keďže často trávia veľa času prácou, a preto sa, myslím si, na takéto niečo dajú. Ale ťažko generalizovať."

Čo na to psychológ?

Psychológ PhDr. Tibor Hrozáň tieto vzťahy vidí ako súčasť dnešnej doby, či sa nám to páči, alebo nie: "Spoločnosť sa vyvíja a klasické charakteristiky rodiny sa menia," hovorí a pokračuje: "Aj normálny vzťah nám zabezpečuje nejaké potreby. Akurát, že tento vzťah nie je daný vecami, ktoré sa spájajú s rodinou. Ale z hľadiska toho, že uspokojí nejaké potreby, je to legitímny vzťah."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Morálny a etický problém nastáva vtedy, ak to muž robí popri manželke. Ak je však napríklad rozvedený, bývalej manželke a deťom platí alimenty, no netrávi s nimi čas, môže hľadať spoločnosť a naplnenie svojich potrieb aj v takomto type vzťahu.

S láskou to je podľa Hrozáňa komplikované: "Niekto vníma sexualitu ako svoju osobnú hlbokú súčasť, kde nejde len o sex, ale aj o citové väzby, ale veľa žien či mužov to tak nemá. Niekto ani za celý život nepozná lásku, alebo ju pozná iba na pár mesiacov či rokov. Potom by nemal mať nárok na nejaký vzťah?" pýta sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Milovať a byť milovaný sú tie najvyššie atribúty vzťahu. Veľa vzťahov však nespĺňa tieto romantické kritériá. "Dokonalosť je vydierajúca, desivá požiadavka," vysvetľuje psychológ s tým, že veľa ľudí podľa neho nemá čas hľadať dokonalosť v randení. Každý má svoj život a sú radi, ak si víkendy spestria spolu: "Nie je tam splnené kritérium na lásku, no je tam kritérium účelové," uzatvára.

Nevidia to rovnako

Aká je motivácia mužov investovať peniaze do takéhoto vzťahu? Podľa prieskumu stránky SugarDaters sa polovica opýtaných registrovala, aby si ozvláštnila každodenný život. Takmer pätina z nich by tam však rada našla pravú lásku.

To je v kontraste s motiváciou sugar babes, u ktorých v takomto vzťahu čaká lásku len približne 7 %. Takmer polovica sa priznala, že hľadá hlavne zárobok navyše, veľa sa ich registrovalo aj zo zvedavosti či pre pobavenie.

Aj keď pre veľkú časť ľudí je fungovanie v takomto vzťahu nepredstaviteľné, príslovie vraví, že každý je strojcom svojho šťastia. Niekto ho hľadá práve takto.

Aktualizované 13. septembra 2017 o pohľad psychológa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu