SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Ako zažiť Bosnu a Hercegovinu za pár drobných: Dá sa to zvládnuť pohodlne a do 200 eur

Takmer neobjavená Bosna a Hercegovina je ďalšia krajina, ktorú by ste mali navštíviť.

(Zdroj: flickr.com / Enrico Pighetti)

Ceny leteniek pozerám neustále, ale na leto som ešte nič zabookované nemala. Zmenila to jedna blesková akcia a presne desať eur na účte. Až keď som ich minula, prišla radosť z toho, že idem s frajerom na týždeň do Bosny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Balkánska krajina troch kultúr, mnohých mostov a kávy. 19 zaujímavostí o Bosne a Hercegovine Čítajte 

Nemáme auto, ideme letecky

Lietadlo je v prípade vycestovania do tejto krajiny plnej zelene najlepší dopravný prostriedok. Nielenže za miesto v ňom zaplatíte len 9,99 €, ale cesta mu netrvá viac než sedemdesiat minút. Momentálne až trikrát do týždňa takto lietajú lietadlá spoločnosti WizzAir. S frajerom som sa rozhodla pre pondelkový let z Bratislavy do Tuzly, a okrem letenky sme si ešte doplatili 31 € za väčší podpalubný kufor do 23 kilogramov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa cestovania s low-costovou spoločnosťou bojíte, tak vám niečo poviem - WizzAir mi urobil najlepší prvý zážitok z lietania. Personál bol milý a pohotový, toalety čisté a dostatočne veľké. Na sedemdesiat minút sa dali prežiť aj užšie priestory na nohy a ceny servisu na palube boli prijateľné.

Akoby toho nebolo dosť, za cestu do Bosny spolu s batožinou sme každý zaplatili len 26 €, pričom toľko stojí spiatočný lístok na IC vlak z Bratislavy do Žiliny.

Kam zložíme svoje hlávky?

Hneď po letenkách sme sa vrhli na dve stránky - Booking.com a Airbnb.com. Na oboch sa dajú nájsť prijateľné ceny, veď už Bosna ako taká vôbec nie je drahá krajina. My sme presne vedeli, že chceme byť dva dni v Sarajeve, ďalšie dva v Mostare a nakoniec aspoň jeden deň v Jajce. Podľa toho sme teda hľadali vhodné ubytovanie pre dvojicu, najlepšie s kuchynkou a wifi pripojením. Podobné parametre zvážte aj vy, v Bosne totiž neplatí roaming ani pravidlá po jeho zrušení a aj signál je tu slabší.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec sme si zo širokej ponuky vybrali toto:

At Mejdan Rooms (Sarajevo) - príjemný, malý hostel blízko starého mesta, kde sme mali 24 hodinový prístup do ubytovne spolu s kuchyňou, veľkou kúpeľňou a základným vybavením. V cene sme mali posteľné obliečky, uteráky a nejaké toaletné potreby. Ubytovňa sa nachádza vedľa cesty, no v noci sme vôbec nemali problém s hlukom či zápachom. Jediné, čo chýbalo, bola klimatizácia. Cena za dve noci a dve osoby bola 38 €, teda 19 € za osobu.

Apartments Deni (Mostar) - štúdio s kuchynskou jednotkou a malou kúpeľnou. Keďže Mostar je v lete veľmi horúce mesto, klimatizácia bola obrovským plusom. V cene sme opäť mali základné toaletné potreby, uteráky a posteľnú bielizeň, ako plus nám hostiteľka nachystala obrovskú misu s melónom. Toto ubytovanie bolo to najlepšie, čo sme v Bosne zažili. S hostiteľmi sa dalo skvelo vychádzať a dohodnúť aj napriek ich horšej angličtine. Za 30 € sme sa tu dvaja skvelo vyspali a po dvoch dňoch sa nám ani nechcelo odchádzať.

SkryťVypnúť reklamu

Jajce Youth Hostel (Jajce) - ďalší hostel, v ponuke má niekoľko typov izieb a podľa toho sa líši aj cena. My sme mali šťastie, a keďže bol prázdny, dostali sme apartmán - izbu s televíziou a veľkou kúpeľňou. Hostel bol tichý a čistý, blízko turistických chodníkov. Využiť tu môžete spoločnú kuchyňu alebo jedáleň. Od centra Jajce sme boli cca 15 minút chôdze a za noc sme zaplatili po 11 €.

Meditácie o tom, čo všetko si zbaliť a na čo sa pripraviť

Ani si neviete predstaviť, ako sme sa báli balenia do tejto, pre nás záhadnej, krajiny. Bosna a Hercegovina je ale počasím veľmi podobná Slovensku. Keď sme ju navštívili my, bol začiatok júla a veľmi teplo. Ani raz sa nám nestalo, že by sme potrebovali teplé oblečenie, a aj keď pršalo, bolo pomerne teplo. Pekné počasie sme v tomto prípade využili na prechádzky, objavovanie miest, v ktorých sme bývali, alebo na menšie turistické výlety. Malebnú prírodu sme si vychutnávali spoza okien autobusu, vy ale môžete na vlastnej koži.

SkryťVypnúť reklamu

Bosna má tri národné a tri prírodné parky. Ani jeden z nich sa nenachádza na hlavnom ťahu zo Sarajeva do Mostaru alebo do mesta Banja Luka, dostanete sa tam však autobusom, autom alebo v lepšom prípade s nejakou cestovkou.

"Najmladším" a dá sa povedať že aj najznámejším z parkov je Národný park Una. Park leží na hranici s Chorvátskom, a tak je dobrou destináciou hlavne, ak cestujete autom. Má 6 oficiálnych vchodov a je otvorený celoročne. Park je povestný svojimi zalesnenými kopcami, tromi riekami Una, Unac a Krka, ale aj vodnými kaskádami alebo desiatkami voľne pozorovateľných druhov zvierat. Oficiálna stránka parku ponúka všetky ostatné informácie, ktoré by ste mohli potrebovať.

Z chorvátskej strany sa dostanete aj do dvoch parkov Kozara a Bardača. Prvý spomínaný park môžete navštíviť za poplatok jedno euro (2 BAM). Prejsť ho môžete po štyroch trasách, najkratšia nepotrvá viac ako 10 minút. V parku si taktiež môžete vyskúšať lezenie po skalách alebo spanie v bungalove. Najlepšie informácie o parku nájdete na oficiálnej stránke, ostatné weby pomere zavádzajú alebo nie sú v angličtine.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné, menej známe parky sú Sutjeska, Blidinje, alebo k moru najbližšie Hutovo Blato. Tie už odporúčam navštíviť výhradne autom, ku každému totiž vedie náročnejší prístup a autobusy k vstupom do parkov nezachádzajú.

(Náš) Život v meste

Ako som už spomínala, všetko to začalo pristátím v Tuzle. Hoci mnoho cestovateľov a kamarátov mi ju odporúčalo, ja som až tam zistila, že to krásne a historické mesto je dosť ďaleko aj od letiska, aj od autobusovej stanice. Smútok vystriedal hlad, a tak sme sa vykašľali na prehliadku Tuzly a šli sa najesť. A tu prišlo ďalšie prekvapenie - ceny.

Už pred vycestovaním sme sa dozvedeli, že Bosna a Hercegovina je chudobná krajina, ceny sú porovnateľné s našimi a turista tu neutratí veľa. Nikdy by sme si ale nepomysleli, že sa v centre mesta najeme napcháme dvaja za 10 € aj s nápojmi. Jeden deň sa nám to dokonca podarilo za 7 €, ale nič lepšie za omnoho viac som nikdy nejedla.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi podobne je to so supermarketmi alebo cenami na autobusových staniciach. Pokojne tu kúpite fľašu vody za päťdesiat centov alebo obloženú žemľu za štyridsať. My sme si to ale chceli užiť, a tak sme sa už v našom prvom bosnianskom meste Sarajeve poriadne "rozšupli."

Nikde sme netrávili čas radšej, ako na bazáre s úzkymi uličkami a zahalenými predavačkami. Pochutnali sme si na pravej baklave, popálili si jazyk na typickej káve, či si skúšali šatky a rúcha podobné tým, čo nosili moslimovia navôkol nás. Za pozeranie, skúšanie a fotenie nič nedáte, preto si na tento trh nechajte aspoň dve hodinky z vášho času v Sarajeve.

Pre človeka, ktorý chce zažiť aj trochu histórie, je hlavné mesto Bosny skvelým miestom. Ako aj inde v krajine, všetko sa točí okolo vojen. Nájdete tu Múzeum histórie Bosny a Hercegoviny, Múzeum zločinov voči ľudskosti, ale aj múzeum, ktoré sa špecializuje na dosah vojny na deti.

SkryťVypnúť reklamu

Vplyv východnej kultúry badať nielen na ľuďoch, ale aj budovách. Sarajevo sa pýši najvýznamnejšiou mešitou v širokom okolí, jej pripojenými budovami a inštitúciami, ako aj fontánou v jej areáli. Tento architektonický zážitok je to najlepšie, čo v Sarajeve zažijete - mešita vám vyrazí dych, prekvapí vás a dojme. Vstupné všetkých múzeí a historických pamiatok sa líši, nie je však vyššie ako 3 €. Ako študenti sme tak videli všetko, čo sa dalo, len za 10 €.

Keďže Sarajevo nemá úplne doriešené informačné kancelárie pre turistov - neexistujú - a ani materiály o pamiatkach sa nedajú zohnať, my sme sa riadili stránkou Tripadvisor, a môžeme len chváliť.

Po nabažení sa v hlavnom meste naše kroky viedli do Mostaru - mestečka presláveného starým mostom. Historické centrum nie je vôbec také rušné ako v Sarajeve, ceny sú podobné a ľudia tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší prúd turistov sa nachádza v okolí starého mosta, smerom k podnikom alebo hlavnej ceste ich už takmer vôbec niet. Môžete si tu užiť súkromnejšiu atmosféru, nádherné západy slnka a orientálne vzory na takmer každom suveníre.

Pamiatok tu už tak veľa nie je, Mostar je skôr skvelým miestom na prespanie a užitie si výletov v okolí. My, napríklad, sme si do Bosny prišli splniť jeden sen - kúpať sa v slávnych vodopádoch Kravica. Tieto vodopády sú tým najúžasnejším miestom široko-ďaleko, ale dostať sa tam je skoro rovnako náročné ako na Mount Everest. Priamo k nim nejdú žiadne spoje a kombinácia autobusu a taxíka je časovo aj cenovo nevýhodná. Ak budete mať šťastie na domácich, odvezú vás tam tí, prípadne môžete požiadať rovno svojich hostiteľov. Cesta do srdca prírody je sama osebe zaujímavá, ale až cieľ vás posadí na zadok.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Ak sa vám kúpať nechce alebo vám nedajbože nepraje počasie, zaujímavá je aj dedinka Počitelj, so svojimi starými budovami a niekdajším hradom. Veriacich skôr láka Medjugorje a jeho kostoly, kto má rád scenérie a nebojí sa vojsť do jaskyne, určite ocení návštevu kláštora v Blagaj. Všade sa dostanete autom a veľmi zriedka aj autobusom.

Výlet sme zakončili medzi kopcami podobnými tým slovenským - v Jajce. Toto miesto je známe svojím vodopádom (za ktorý si pýtajú neskutočné vstupné, ale zas, čo človek neurobí pre fotku) a niekoľkými historickými pamiatkami. Jeden deň vám na Jajce úplne stačí a k tomu sa ešte aj pohodlne dostanete priamo z centra Jajce na Slovensko.

Loading

...

Prejsť všetky parky, odfotiť vodopády a nakúpiť magnetky domov nám trvalo asi dve hodiny. Zúfalí sme hľadali, čo ešte môžeme v tejto krajine stihnúť, a veruže sme našli. Našou srdcovkou bola historická pevnosť, ktorú by ste normálne ani nenašli, ale výhľad z nej je na nezaplatenie.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa k nej dostanete, prejdete aj okolo vyhoreného kostola, múzea a podzemných katakomb, ktoré za pár eur môžete navštíviť tiež. Takto vám prejde popoludnie, už stačí sa len v "centre" najesť (nájdete tam všetko od pizze po čevabčiči) a ísť spať. Apartmánov nájdete v Jajce dosť, a keďže tu turisti naozaj chodia len na otočku, zväčša sú prázdne.

Loading

...

Loading

...

Keď už sme prešli toľkú cestu, minuli všetko, čo sme našetrili, a nafotili presne 2687 fotiek, vydali sme sa na cestu domov. Z Jajce nám už nič za 10 € neletelo, a tak sme siahli po alternatíve - autobusoch. Aby sa vám hľadalo v prípade návštevy Bosny ľahšie, skúste stránku Rome2Rio.com, ktorá vám spoje vyhľadá, porovná alebo vás presmeruje na stránku dopravnej spoločnosti.

Na toto si dávajte pozor

Bosna ukázala, že sa dá žiť aj za málo peňazí, ale rovnako si ich treba strážiť. Naučila som sa ale aj iné veci, na ktoré budem pri ďalšej návšteve Bosny určite myslieť:

SkryťVypnúť reklamu

1. Nebezpeční ľudia sa vás neboja

Našťastie, nestalo sa mi, že by ma v Bosne niekto napadol, no v každom meste som stretla minimálne piatich, ktorí si surovo vypýtali peniaze. Rovno si povedali sumu, akú chcú, a že neodídu, kým im ju nedám.

Druhá situácia, ktorá ma prekvapila a vystrašila zároveň, bola, keď k nám prišiel mladík s tým, že sa volám Zuzana a že som mu vykradla apartmán. Odvolával sa na políciu a na to, ako nás zavrú. Vtedy sme mali 30 minút do odchodu autobusu, tak so viete predstaviť to "vzrúšo."

2. Nedá sa inak, len autobusom

Vlaky by ste tu hľadali márne, jazdia len na trase Sarajevo - Mostar a tak zriedka, že ste radi, ak vám v daný deň vlak ide. Autobusy sú tu alfou a omegou cestovania, samozrejme, ak nemáte vlastné auto. Pripravte sa teda na "vytúrovanú" klímu a vodičov bez znalosti angličtiny.

SkryťVypnúť reklamu

3. Za málo peňazí veľa muziky

Aj v Bosne sa nájdu ľudia, čo sa vás budú snažiť obabrať. Pozorne teda sledujte ceny, či už v reštauráciách alebo v ubytovniach. Všade sa budú snažiť prihodiť k cene 2 - 3 eurká navyše, na to však môžete namietať a nezaplatiť, prípadne zvoliť iný podnik.

4. V Tuzle aj za eurá

Keď vystúpite v Tuzle z lietadla, prejdete kontrolou a zoberiete si batožinu, nebežte hneď k stánku zmenárne. Ako nás varoval aj spolucestujúci Slovák, na letisku vás len poriadne ošklbú, a ešte sa zasmejú. Veď ich chráni plexisklo.

Radšej si zoberte taxík do mesta, ten zaplatíte aj eurami, a zmeňte si peniaze tam. Ak chcete mať ešte viac istoty, kurzy si tesne pred odletom zo Slovenska overte a podľa toho meňte peniaze aj v meste.

Najväčšia rada ale je, že v prípade, ak zvažujete kúpu letenky, rozhodne choďte do toho! Tešte sa na všetky výhody, ktoré Bosna má, a sem-tam si spomeňte, na čo by ste si mali dávať pozor. Bosna a Hercegovina stojí za návštevu, hoci aj krátku.

Prečítajte si tiež: Dobrodošli v Juhoške: Objavte most medzi Západom a Východom - Bosnu a Hercegovinu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
     2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
     3. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
     5. Vytvor si svoju budúcnosť
     6. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
     7. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť.
     8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     1. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
     2. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
     3. Zmeny v systéme revíznych postupov
     4. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
     5. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
     6. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     8. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
     1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 16 918
     2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
     3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 823
     4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 537
     5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 568
     6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 025
     7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 599
     8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 572
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Prezidentka Zuzana Čaputová prednáša prejav o stave republiky.

     V parlamente má najmenšiu podporu zo všetkých prezidentov.


     a 1 ďalší 10 h
     Nemocniční lekári dosiahli vyššie platy. Pomôže to však pacientovi a zdravotníctvu?

     Stále nie je isté, čo urobí 1. decembra vyše 2100 lekárov, ktorí podali výpovede.


     10 h
     E-shop Mall.sk

     Skupina Allegro získala Mall Group v najhoršom možnom čase.


     28. nov
     Ranný brífing SME

     Prečítajte si najdôležitejšie správy.


     6 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu