Niektorú z týchto 10 hier hral každý, kto mal v 90. rokoch počítač

Internetu veľa nebolo.

(Zdroj: wikipedia.org)

Mali ste v 90. rokoch počítač? Neboli ešte samozrejmosťou a s internetom to bola ešte väčšia bieda, malo ho len zopár ľudí, bol pomalý a vôbec nie taký zábavný ako dnes. Čiže ak ste patrili medzi tých šťastlivcov s počítačom, najlepšia vec na ňom boli videohry. Určite ste hrali aspoň jednu z týchto:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Doom

(vznik: 1993, vývoj: ID Software; vydanie: GT Interactive Software, Activision, Atari, Sega, Valve Corporation, WMS Industries, Ocean Software)

Pri pomyslení na akčné videohry 90. rokov ako prvé určite každého napadne legendárna "first-person shooter" strieľačka – Doom. V nej hráte za amerického vojaka, ktorý je vysadený na Marse a bojuje proti rôznym príšerám. Ma tri epizódy - Knee-Deep in the Dead (Po kolená v smrti), The Shores of Hell (Brehy pekla), Inferno. Používa rôzne druhy zbraní - boxer/motorová píla, pištoľ, brokovnica, rotačný guľomet, raketomet, plazmová puška BFG900.

SkryťVypnúť reklamu

Hra ako taká bola pomerne krvavá, preto sa okolo nej viedli kontroverzné diskusie. K pôvodnému Doomu vzniklo aj viacero pokračovaní a variácii (Doom II The Hell On Earth - 1994, Doom 3 – 2005, Doom 4 – 2016). O jej kvalitách vypovedá aj to, že dodnes sa podobné hry zvyknú označovať ako ,,doomovka“.

K hre bol vytvorený takzvaný Doom engine, vďaka ktorému sa dá hrať aj v HD rozlíšení.

Načítavam video...

2. Heretic

(vznik: 1994, vývoj: Raven Software, vydanie: ID Software, GT Interactive)

Heretic bol akousi fantasy obdobou Doomu. Vynikal na svoju dobu vynikajúcou grafikou a temnou atmosférou. Hráč bol tajomný rytier, bojujúci proti príšerám vo fantazijnom svete. Podobne ako v predošlom prípade, aj tu sme mali tri epizódy: City of the Damned (mesto zatratených), Hell's Maw (voľný preklad Pekelná Tlama – ide vlastne o vulkán), The Dome of the D'sparil (v hernom príbehu je D'sparil jeden z démonov, ktorý ovládli svet). Neskôr vyšiel datadisk s ďalšími epizódami The Ossuary, The Stagnant Demesne, The Fate´s Path.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina zbraní je obdobou tých, ktoré boli použité v hre Doom: Staff/Gauntlets of the Necromancer – základná, obyčajná palica a jej alternatíva je elektrická rukavica; Goldwand - palica s kryštálom; Ethereal Crossbow – kuša; Dragon Claw - rukavica s magickými guľami; Hellstaff - palica s rohmi strieľajúca iskry (obdoba rotačného guľometu z Doomu); Phoenix staff – jedna z najsilnejších, zlatá palica s výbušnými strelami (koľkokrát sme si ubrali zo života, keď sme omylom vystrelili blízko pri sebe); Firemace – zbraň vystreľujúca vybuchujúce kovové gule.

Podobne ako Doom, aj Heretic sa dá hrať aj v HD rozlíšení cez Doom engine a určite dokáže zaujať aj mladšiu generáciu.

Načítavam video...

3. Duke Nukem 3D

(vznik: 1996, vývoj: 3D Realms, vydanie: GT Interactive Software )

SkryťVypnúť reklamu

Tí najstarší si možno pamätajú aj na plošinovku Duke Nukem z roku 1991. Náročnejší si však počkali na jej 3D verziu z 1996. Hlavný hrdina je blonďák bojujúci s pomocou rôznych zbraní (pištoľ, brokovnica, guľomet, RPG, zmenšovač, zmrazovač) a špeciálneho vybavenia (jetpack, noktovízor, potápačský výstroj) proti svetu zamorenému mimozemskými netvormi. Nimi sú hlavne ozbrojené dinosaury, akési ľudožravé chobotnice...

V hre sú tri základné epizódy: L.A. Meltdown, Lunar Apocalypse, Shrapnel City. Prvá a posledná sa odohráva v Los Angels, Lunar Apocalypse sa odohráva na vesmírnej stanici. Okrem samotného strieľania obsahovala niekoľko vychytávok – Duke sa mohol napiť z fontánky, spievať do mikrofónu, vymočiť do záchodov, prípadne ich rozbiť.

Neskôr vznikli aj rôzne špeciálne edície od rôznych vývojárov: Duke It Out In D.C. (rok 1997; motív: Prezident Bill Clinton je zajatý mimozemšťanmi, Duke ho musí zachrániť), Duke Caribbean: Life's a Beach (rok 1997; motív: Duke relaxuje na pláži, no zistí že s ním dovolenkujú aj mimozemské potvory), Duke - It's Zero Hour (rok 1997; nové levely, nové zbrane, noví protivníci).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

4. Diablo

(vznik: 1996, vývoj: Blizzard North, vydanie: NA: Blizzard Entertainment, EU: Ubi Soft Entertainment)

Milovníci žánru RPG a fantasy príbehov sa mohli vyblázniť pri hre Diablo. Dej je situovaný do kráľovstva Khandaras. Hráč vyráža z dediny Tristram, prechádza niekoľkými levelmi, až nakoniec bojuje s final bossom – démonom Diablom.

Na výber ma niekoľko postáv: bojovník, zlodejka, kúzelník. Pri boji zbiera rôzne predmety, z každého levelu sa môže vrátiť do dediny, kde tie predmety môže predať a za utŕžené peniaze nakúpiť vybavenie.

Aj Diablo sa dočkalo viacerých pokračovaní, najnovšie Diablo III vyšlo v roku 2012.

Načítavam video...

5. Warcraft: Orcs & Humans

(vznik 1994, vývoj: Blizzard Entertainment, vydanie: Blizzard Entertainment, Interplay Entertainment)

SkryťVypnúť reklamu

Kto mal rád fantasy, no chcel si trochu potrápiť mozgové závity, mohol siahnuť po úspešnej stratégii od Warcraft. V roku 1994 vznikol prvý diel, hneď na to o rok uzrelo svetlo sveta pokračovanie Warcraft II: Tides of Darkness (k tomu pribudol potom datadisk Warcraft II: Beyond the Dark Portal). Dej bol jednoduchý – prechádzali ste kampane, väčšinou vašou úlohou bolo vytvoriť si základňu (prípadne, ak bola vytvorená, udržiavať ju), zo zdrojov (drevo a zlato) si vyrobiť armádu a s ňou vymazať protivníka zo sveta. Hrať ste mohli buď za ľudí, alebo za Orcov. Špecialitou bol editor s možnosťou kreslenia vlastných levelov.

Posledné pokračovanie Warcraftu s názvom World of Warcraft pochádza z roku 2004, posledný datadisk k World of Warcraft - World of Warcraft: Legion bol vydaný v roku 2016. Okrem toho vyšlo aj niekoľko kníh s príbehom Warcraftu, kartová hra Hearthstone: Heroes of Warcraft a samozrejme aj hraný film - Warcraft: Prvý stret (2016, čínsko/kanadsko/japonská koprodukcia, réžia: Duncan Jones).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

6. The Need for Speed

(vznik: 1994, vývoj: EA Canada, vydanie Electronic Arts)

Nesmieme zabudnúť ani na najúspešnejšiu hru s témou automobilových pretekov – Need for Speed. Prvý diel uzrel svetlo sveta už v roku 1994. Jej princíp nebol nijak zložitý – vybrali ste si trať (na výber ste mali 5 okruhov, tri súťaže), auto (pre seba a protihráča) a pretekali ste sa. Na výber tu boli tieto typy áut: Ferrari, Lamborghini, Porsche, Chevrolet, Dodge, Mazda, Acura a Toyota. Taktiež tu už existovali naháňačky s políciou.

V roku 1996 prišla na trh vylepšená verzia The Need For Speed – Special Edition s podporou grafického rozhrania DirectX 2 a protokolu CP/IP. Posledné pokračovanie Need for Speed Playback vyjde tento rok v novembri.

Aj k tejto hre bol natočený film – Need for Speed (2014).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

7. NHL 94

(vznik: 1993, vývoj: Park Place Productions, vydanie: EA Sports)

Ako vieme, svoje hry majú aj známe športové organizácie (NBA, FIFA, FIA a pod.). Zrejme najpopulárnejšie z nich sú od NHL. Prvé verzie boli určené pre herné konzoly Sega a Nintendo, verzia z roku 1993 sa už dala hrať aj na PC. V nej ste si jednoducho vybrali tím a hrali ste so súperom. Dokonca tu nechýbali ani osobné súboje medzi hráčmi (NHL žiadala EA Sports, aby ich z hry odstránila).

Posledné pokračovanie: NHL 17 (2016).

Načítavam video...

8. Prince of Persia

(vznik: 1990, vývoj: Brøderbund, vydanie: Brøderbund)

Herný svet 90. rokov by bol nesmierne chudobný, keby neexistovala legendárna hra Prince of Persia. Pôvodne bola vytvorená už v roku 1989 pre mikropočítač Apple II, no hneď o rok na to vyšla verzia pre počítače Amiga, Atari ST, IBM Pc.

SkryťVypnúť reklamu

Bola to 2D hra (tzv. plošinovka). Hrali ste za princa, prechádzali ste bludiskom, kde ste sa vyhýbali pascám, bojovali ste s protivníkmi. V závere ste mali za úlohu zabiť zlého vezíra Jaffara a oslobodiť svoju vyvolenú – princeznú.

Pre jej veľký úspech vzniklo mnoho pokračovaní, najnovšie v 2013 Prince of Persia: The Shadow and the Flame. V rovnakom roku bol natočený aj film Princ z Perzie: Piesky času.

Načítavam video...

9. Age of Empires a Rise of Rome

(vznik 1997; vývoj Ensemble Studios, vydanie Microsoft Game Studios)

Mali ste radi históriu, navyše ste si chceli vyskúšať velenie niektorej zo starovekých armád? Stratégie zo série Age of Empires boli pre vás ako stvorené. Prvý diel bol vydaný v roku 1997. Podobne ako vo Warcrafte, aj tu ste si vytvárali z dostupných zdrojov jednotky a mali ste za úlohu dobyť súpera.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie pokračovanie je plánované na ten rok. Bude to vlastne remastrovaná verzia pôvodného titulu – bude obsahovať prepracovanú grafiku s podporou 4K, remastrovaný soundtrack a iné vylepšenia.

Načítavam video...

10. Atomic Bomberman

(vznik: 1997, vývoj a vydanie: Interplay Entertainment)

Atomic Bomberman vyvinula a vydala síce firma Interplay Entertainment, licenciu na ňu má japonská spoločnosť Hudson Soft. Tá v roku 1983 vytvorila jej predchodcu – Bomberman, alebo aj Dyna Blaster (v európskej distribúcii).

V Atomic Bombermanovi ste hrali za postavičku, bojujúcu proti protivníkovi za pomoci bômb. Oproti pôvodnému Bombermanovi sa tu dalo aj odkopnúť bombu, plus samozrejme bola tu lepšia grafika.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Hrali sme novú slovenskú hru Bananaland. Môžete v nej byť zlodejom podobným Ficovi alebo kotlebovcom Čítajte 

Zdroje: postavy.cz, doupe.zive.cz

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu