V prírode sa skrýva najlepšia lekáreň. Ktoré bylinky sa oplatí stihnúť nazbierať?

Leto vrcholí a s ním aj čas zberu mnohých byliniek.

Zabudnite na univerzálne ružové tabletky či nefungujúce homeopatiká za desiatky eur. Stačí prekonať lenivosť a vyjsť si do prírody.

Na aké bylinky sa práve teraz oplatí vybrať?

Materina dúška - zacítite ju skôr, ako ju zbadáte

Drobná, 20 – 40 centimetrov vysoká rastlinka s ružovo-fialkovými kvetmi a typickou silnou arómou. To, že sa nachádzate v jej blízkosti, zistíte skôr čuchom, ako zrakom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materina dúška má silné baktericídne, dezinfekčné účinky. Používa sa najmä vo forme odvaru (čaju) pri problémoch dýchacích ciest, poruchách trávenia (nadúvanie, hnačka). Ak vás trápi bolesť hrdla, použite odvar z materinej dúšky ako kloktadlo. Máte deti, ktoré je problém upokojiť pred spaním či nervózneho partnera? Pridajte im odvar z dúšky do kúpeľa. Trápi vás zápach z úst? Aj s tým si materina dúška poradí. Stačí ju pravidelne kloktať.

SkryťVypnúť reklamu

Zber: Materina dúška kvitne zväčša dvakrát do roka, prvý raz v máji až júni, a ak chcete stihnúť druhý zber, odporúčame sa poponáhľať, jej sezóna pomaly končí.

Výskyt: Rastie na suchých miestach s dostatočným množstvom slnka, najmä na lúkach, v blízkosti lesov, v sadoch. Zbierame celé stonky s rozkvitnutými kvetmi.

Zemežlč menšia – najlepší liek na žalúdok

Jedno alebo dvojročná rastlina s drobnými sýto ružovými kvietkami je hotový poklad. Je náročná na podmienky, a preto nie je také ľahké ju nájsť.

Krásny kvietok vás prekvapí výrazne horkou chuťou. Používa sa najmä pri žalúdočných problémoch. Nechutenstvo, pálenie záhy, zvracanie, nadúvanie, s tým všetkým si odvar zo zemežlče vie poradiť. Odporúča sa tiež pri liečbe chudokrvnosti. S odvarom však zaobchádzajte veľmi opatrne a riaďte sa zásadou - menej je viac.

SkryťVypnúť reklamu

Zber: Na zemežlč môžete natrafiť najčastejšie na prelome júla a augusta. Zbierajte stonku i s kvetmi, maximálne do dĺžky 30 centimetrov. Keďže je zemežlč vzácna, netrhajte všetky kvety, ale ponechajte nejaké na vysemenenie.

Výskyt: Rastie na slnečných stráňach a lúkach.

Medovka – osvieži a upokojí

Vraciate sa z práce nervózni, napätí a samou únavou neviete zaspať? Urobte si odvar z medovky. Nielenže má príjemnú, ľahko citrónovú chuť, ale zároveň pôsobí pozitívne na nervovú sústavu. Šálka medovkového čaju pred spaním a budete spať ako bábätko.

Zber: Na čaj sa používajú listy medovky, ktoré môžeme buď zbierať samostatne, alebo so stonkou, pričom po vysušení listy ľahko stiahneme zo stoniek a uskladníme na suchom mieste. Medovka kvitne od júna do augusta a najlepšie je ju zbierať pred alebo tesne po začiatku kvitnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Výskyt: V našich podmienkach sa medovke najlepšie darí v záhradách a sadoch.

Skorocel kopijovitý – najlacnejší liek na kašeľ

Koľko peňazí ste nechali v zime v lekárni za lieky na kašeľ? Ak natrafíte v prírode na skorocel kopijovitý, nazbierajte ho čo najviac a urobte si z neho skvelý a účinný sirup. Jediné, čo budete potrebovať kúpiť, bude kryštálový cukor.

Lístky skorocelu premyte, nechajte usušiť a v sklenenom pohári vrstvite striedavo cukor a skorocel. Jednotlivé vrstvy poriadne utláčajte, aby ste vytlačili čo najviac vzduchu. Pohár uzavrite a odložte na minimálne tri týždne, ideálne však na dva mesiace. Potom vzniknutý sirup preceďte cez gázu, lístky poriadne vyžmýkajte a prelejte do uzatvárateľnej nádoby. Skladujte v chlade a užívajte v prípade bolestí hrdla čajovú lyžičku trikrát denne.

SkryťVypnúť reklamu

Zber: Skorocel kvitne od jari do jesene. Zbiera sa list kvitnúcich bylín.

Výskyt: Nájsť skorocel nie je ťažké, pretože sa vyskytuje takmer všade. Na lúkach, v sadoch, ako burina v záhradách, na poliach...

Malina červená (maliník) - bojovník proti hnačke

Stalo sa to už hádam každému. Napriek tomu, že na dovolenky chodíme vybavení liekmi na každý eventuálny zdravotný problém, na chaty, chalupy či opekačky v prírode väčšinou lekárničku nenosíme. A preto, keď nás z ničoho nič chytí hnačka, zúfalo hľadáme, čo by nám od nepríjemných starostí pomohlo.

Listy maliny červenej majú pre vysoký obsah trieslovín skvelý sťahujúci účinok, a tak sa používajú vo forme čaju ako prírodný liek proti hnačke. Ak sa teda ocitnete v podobnej nepríjemnej situácii, porozhliadnite sa, či niekde v okolí nevykúka kríček maliníka.

SkryťVypnúť reklamu

Na listy maliníka by si mali dať naopak pozor tehotné ženy, pretože práve sťahujúce účinky by mohli vyvolať predčasný pôrod.

Zber: Zbierajú sa mladé listy, najlepšie od mája do augusta.

Výskyt: S malinou červenou sa stretneme v šľachtenej forme takmer v každej záhrade, s divorastúcou formou na okraji lesov, v rúbaniskách alebo v riedkych lesoch.

Repík lekársky – vylieči žalúdok či pečeň

Repík lekársky je jednou z najstarších a najpoužívanejších byliniek. V minulosti ľudia verili, že pomáha zahnať duchov, odvracia kliatby a čary či lieči otravu jedom. Ak vraj chcete svojej sokyni pričarovať ťažké sny, odporúča sa dať jej viazaničku repíka pod vankúš.

Repík má široké využitie v prírodnom liečiteľstve. V stredoveku sa využíval na zastavovanie krvácania u vojakov na bojisku, pretože bol ľahko dostupný a mal rýchly účinok. Jeho sťahujúce, dezinfekčné a protizápalové účinky sa v súčasnosti využívajú pri problémoch so žalúdkom, pri hnačkách, problémoch s pečeňou, obličkami, zápaloch žlčníka, močových kameňoch. Ako kloktadlo sa používa pri zápaloch hrdla. Liečivé účinky má i na kožu, obkladmi sa liečia rany, akné či kožné choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Zber: Repík zbierame počas kvitnutia od júna do augusta. Využíva sa ako kvitnúca vňať, tak i prízemné listy.

Výskyt: Rastie na suchých miestach, najmä na úkach, v redších lesoch, na rúbaniskách i popri cestách (tam samozrejme neodporúčame zbierať).

Mäta dlholistá - uľaví nielen od bolesti hrdla

Na vychádzke pri potoku či vo vlhkejšom lese práve teraz s veľkou pravdepodobnosťou natrafíte na mätu dlholistú. Oproti mäte priepornej má jemnejšiu arómu, preto ju odporúčame najmä tým, ktorým prekáža výrazná mentolová chuť mäty.

Čaj z mäty sa najčastejšie využíva pri bolestiach hrdla. Málokto však vie, že mäta má ďalekosiahlejšie využitie. Je prospešná na zastavenie zvracania, hnačky, odstraňuje plynatosť, koliky. Pomáha uvoľňovať bolesti nervového pôvodu, kŕče pri bolestivej menštruácii, bolesti hlavy, migrénu.

SkryťVypnúť reklamu

Zvonka sa môže odvar z mäty aplikovať pri podráždení kože či svrbiacich vyrážkach. Ako kloktadlo skvele poslúži na dezinfekciu ústnej dutiny.

Zber: Mäta kvitne od júna do septembra, dá sa zbierať 2 – 3-krát ročne. Zbiera sa listnatá vňať s kvetmi, najlepšie tesne pred úplným rozkvitnutím.

Výskyt: Mäte dlholistej sa darí na vlhkých miestach, blízko potokov, močarísk, vo vlhkých lesoch, blízko lesných studničiek.

Divozel veľkokvetý - žltý obor

Divozel veľkokvetý, ľudovo nazývaný volov chvost, zbadáte v prírode ľahko. Rastie totiž rada na suchých, slnečných miestach, na kamenistých stráňach a lúkach, kde vyniká spomedzi ostatných rastlín najmä svojou výškou. Divozel dorastá do výšky jedného až dvoch metrov.

Zber: Zbierajú sa jeho veľké žlté kvety, ktoré vám dobre poslúžia pri nádche, zápaloch dýchacích ciest i čiernom kašli. Kvety divozelu majú odhlieňovací účinok a vylučovaný sliz zároveň premazáva dýchacie cesty a uľavuje od suchého kašľa. Z čerstvých listov divozelu si môžete vyrobiť obklady na liečenie ťažko hojiteľných rán.

SkryťVypnúť reklamu

Výskyt: Na divozel sa vyberte vyššie do hôr, na slnečné lesné rúbaniská, lesné stráne.

Stará vňať divozelu sa v minulosti v chudobných častiach Slovenska sušila a využívala na kúrenie v čase nedostatku dreva.

Nezabudnite: Najlepší čas na zber byliniek je navečer po teplom a slnečnom dni, vtedy sú rastlinky najviac aromatické. Dajte však pozor, aby ste nevyrazili neskoro, to už by na rastlinky mohla sadnúť rosa, tie sa vám potom po zbere zaparia a znehodnotia.

Prečítajte si tiež: Ako dobre sa vyznáte v druhoch kvetov? Otestujte sa v obrázkovom kvíze Čítajte 

Zdroje: L. Thurzová a kol.: Malý atlas liečivých rastlín, J. Mackú, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu