Chlapík, ktorý vymyslel pravidlá pre komplikované heslá, sa ospravedlňuje. Nie sú najbezpečnejšie

Pravidlá vychádzajú zo správy napísanej v minulom storočí.

Každý z nás sa už stretol s tým, že si musel zvoliť pri registrácii na nejakej stránke heslo, ktoré muselo obsahovať určitý počet znakov, medzi nimi veľké aj malé písmená a čísla.

Všetko to vymyslel ešte v roku 2003 chlapík menom William Burr, familiárne Bill, ktorý pracoval v NIST - National Institute of Standards and Technology. Zostavil 8-stranový návod na to, ako si vytvoriť bezpečné heslo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšiel ako súčasť publikácie "NIST Special Publication 800-63". Tento dokument sa stal základom pre požiadavky, ktoré má väčšina stránok na vytvorenie bezpečného hesla. Za to, že vás stránky stále nútia používať veľké a malé písmená a čísla, teda môžete ďakovať Billovi. Takisto ako za to, že v práci musíte svoje heslo do počítača pravidelne obmieňať.

SkryťVypnúť reklamu

Bill však nebol žiadnym odborníkom na bezpečnosť a pri vytváraní pravidiel sa spoliehal na správu vydanú v 80. rokoch, keď bol internet ešte v plienkach.

Úradník na dôchodku, ktorý má teraz 72 rokov, nedávno pre Wall Street Journal priznal, že ľutuje, čo urobil a ospravedlňuje sa za to. "Zoznam pravidiel bol pre mnohých ľudí asi príliš komplikovaný a pravdou je, že to bol krok vedľa," hovorí Bill.

Podľa neho sú ľudia z týchto pravidiel zúfalí a nepomáhajú im vytvárať bezpečné heslá, ako bolo cieľom.

V júni však vyšla aktualizovaná verzia "Special Publication 800-63", ktorá po novom odporúča, aby ľudia používali ako heslá dlhé a ľahko zapamätateľné frázy. Tiež hovorí, že by používatelia nemali byť nútení meniť svoje heslo tak často. Mnohí ľudia majú pri častom menení tendenciu svoje heslo zjednodušovať.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnejšie než krátke heslá s rôznymi znakmi sú totiž tie dlhé, spojené z ľahko zapamätateľných slov. Navyše, krátke heslá s číslami či veľkými písmenami na náhodných miestach sa aj ťažie pamätajú.

Pekne to vysvetľuje tento komix od XKCD.

Heslo, ktoré máte problémy si zapamätať, uhádne počítač za omnoho kratšiu dobu, než dlhé, ktoré si zapamätáte hneď. V komikse na obrázku by počítaču trvalo uhádnuť heslo, ktoré spĺňa Billove pravidlá, tri dni, zatiaľčo druhé, ktoré je dlhé, ale neobsahuje žiadne špeciálne znaky ani čísla, by uhádol až za 550 rokov.

Prečítajte si tiež: Pravidlá bezpečného sextingu: Aké aplikácie si stiahnuť, aby vaše nahé fotky neunikli na web? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu