Kapitán Danko spôsobil koaličnú krízu. Vysvetlíme vám v skratke, čo sa vlastne stalo

Toto je urážka hystérie.

1. Čo sa vlastne stalo?

Predseda parlamentu Andrej Danko prekvapil v pondelok 7. augusta okolo obeda úplne všetkých tým, že vypovedal koaličnú zmluvu. Dopredu o tom nevedeli dokonca ani jeho koaliční partneri zo strán Smer a Most-Híd, ktorým to oznámil listom. Znenie listu je nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vážení koaliční partneri,

týmto spôsobom vypovedám koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a MOST-Híd.

Ako dôvod uvádzam absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii. Dobrá sociálno-ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň Vám navrhujem bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením Slovenskej národnej strany o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy."

Prečítajte si tiež: Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu (minúta po minúte) Čítajte 

2. Čo je to koaličná zmluva?

Koaličná zmluva, ktorú Andrej Danko vypovedal, je dokument, v ktorom sú stanovené vzťahy medzi koaličnými stranami, ciele koaličnej vlády, mechanizmy presadzovania vládneho programu či riešenia sporov a podobne.

Na základe tejto zmluvy sa schádza aj koaličná rada, ktorú tvoria predsedovia všetkých koaličných strán. Zasadá spravidla jedenkrát mesačne, prijímajú sa na nej základné politické rozhodnutia a rokuje tiež o prípadnom riešení sporu medzi koaličnými stranami. V prípade potreby môže radu do troch dní zvolať ktorýkoľvek člen.

Aj keď všetky doterajšie koalície takúto dohodu uzavreli, nespomína sa v ústave ani v zákonoch, nemá teda žiadny právny základ.

SkryťVypnúť reklamu

3. Čo znamená jej vypovedanie?

K vypovedaniu koaličnej zmluvy na Slovensku doteraz ešte nedošlo, aj keď sme už viackrát zažili predčasné voľby. Vypovedanie koaličnej zmluvy však neznamená z právneho hľadiska nič, keďže existencia koalície ňou nie je viazaná.

Neznamená to pád vlády ani predčasné voľby, len to, že medzi koaličnými partnermi už nie je dôvera. Parlament cez leto nezasadá, krok SNS preto zatiaľ neohrozuje fungovanie krajiny.

4. Aké sú dôvody?

Dôvodom má byť podľa Danka absolútna nevyhnutnosť prestavenia pravidiel v koalícii. "Dobrá sociálno-ekonomická situácia v roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania," tvrdí v liste Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SNS Jaroslav Paška v rozhovore povedal, že vypovedanie zmluvy je reakciou na správanie sa Úradu vlády v internej záležitosti.

Prečítajte si tiež: Podpredseda SNS Paška: Vylúčené nie sú ani predčasné voľby Čítajte 

Podľa zdroja agentúry SITA zo SNS je dôvodom, že strana odmieta zakrývať prešľapy exministra školstva Juraja Draxlera a podnikateľa Jaroslava Brhela na ministerstve školstva týkajúce sa eurofondov. Problém teda nevidia v tom, čo sa na ministerstve deje v súčasnosti, škandál s eurofondami sa v liste vôbec nespomína.

Podľa viacerých opozičných politikov však ide Dankovi práve o to, aby spomínanú kauzu prekryl ešte väčšou.

5. Čo tomu predchádzalo?

V súčasnosti je ministrom školstva Peter Plavčan, ktorý pracuje na ministerstve už viac ako 25 rokov. Za ministra ho nominovala SNS, nie je však jej členom.

Ministerstvo školstva cez výskumnú agentúru rozdeľuje časť eurofondov z operačného programu výskum a inovácie. Peniaze rozdeľuje takým spôsobom, že vyhlasuje výzvy s rôznym zameraním. Pri výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja, kde sa delilo 288 miliónov eur, univerzity neuspeli. Pri ďalšej na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier sa rozdeľovalo 301 miliónov a dotácie dostali aj niektoré pochybné firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden z veľkých projektov slovenských univerzít na dlhodobý strategický výskum nedostal peniaze, na čo sa ich rektori začali sťažovať. Plavčan prisľúbil, že delenie peňazí preverí. Následne zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej chcel rozdeľovanie eurofondov vysvetliť, namiesto toho však po dvoch novinárskych otázkach odišiel.

Prečítajte si tiež: Minister Plavčan utiekol z tlačovky. Jeho urýchlený odchod sa stal dobrým námetom na vtipy Čítajte 

Opozícia pre kauzu žiadala odvolanie Plavčana z funkcie, koalícia ho však podržala. Podľa Danka čerpanie eurofondov na ministerstve školstva zle nastavilo ešte predchádzajúce vedenie na čele s Jurajom Draxlerom. Za najväčšiu Plavčanovu chybu Danko považuje to, že pokračoval v línii svojich predchodcov a nezmenil to, ako sa eurofondy čerpajú.

Rozdeľovanie eurofondov preveruje aj Európska komisia, ktorú celá situácia natoľko znepokojila, že zastavila platby v štyroch výzvach z operačného programu Výskum a inovácie a tiež v dvoch menších, ktoré rozdeľuje už spomínaná Výskumná agentúra. Komisia žiada, aby sa preskúmala odbornosť hodnotiteľov, ktorí projekty posudzovali, keďže sa medzi nimi vyskytli také kuriozity, ako lekár hodnotiaci valcovanie plechov, a aby sa preverili malé spoločnosti, ktoré dostali miliónové dotácie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Európska komisia zastavila štyri výzvy z eurofondov Čítajte 

6. Čo môže nasledovať?

Premiér Robert Fico označil Dankov krok za absurdný a na utorok 8. augusta ráno zvolal koaličnú radu. Od Andreja Danka očakáva, že na nej vysvetlí svoje konanie. Po nej sa teda dozvieme, čo sa bude diať ďalej, zatiaľ však pripadá do úvahy šesť možností:

  • úprava koaličnej zmluvy
  • zmeny na ministerských postoch
  • zmeny v zložení koalície
  • úradnícka vláda
  • nová vláda
  • predčasné voľby

Viac si o nich môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Prečítajte si tiež: O čo ide Dankovi, aké sú scenáre a budú predčasné voľby? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu