SME

Ázijské historky, časť druhá: Ako sme šli k nepálskemu astrológovi

(Zdroj: www.travelhysteria.com)
Ázijské historky, časť druhá: Ako sme šli k nepálskemu astrológovi

Po pár dňoch rozhliadania sa po nepálskom hlavnom meste a spamätávania sa z kultúrneho šoku si povieme, že je čas preniknúť hlbšie do tajomného života Káthmandu.

Konkrétne by sme sa radi dozvedeli o rôznych náboženstvách v Nepále. Cez rôzne kanály a internety nájdeme "nášho človeka" a dohodneme si celodennú prehliadku so sprievodcom. A práve vďaka nemu spoznáme aj ďalšieho kuriózneho predstaviteľa Panoptika města káthmándského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť prvá: Prach, lesk a detské bohyne Káthmandu Čítajte 

Sprievodca Prasanth je z nás okamžite natešený.

Po úvodnom kvíze pochopí, že čo-to už o hinduizme a budhizme vieme, a jeho prednáška padne na úrodnú pôdu. Prezradí nám, že už mal veľakrát turistov, čo slovo Budha počuli prvýkrát. Nepál je v skutočnosti skôr hinduistický ako budhistický, ale hranice medzi týmito dvoma náboženstvami sa často stierajú. Stane sa nám, že nevieme určiť, ku ktorému z nich priradiť nejaký chrám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V hrejivom rannom slnku sa vyberieme na pútnické miesto Swayambhunath. Dá sa do neho dostať z viacerých strán, ale my si samozrejme vyberáme tú fyzicky najnáročnejšiu - 365 schodov, ktoré vedú priamo k pôsobivej stupe (budhistický chrám obsahujúce relikvie).

Na úpätí kopca sa nachádza miestečko s niekoľkými svätyňami a sochami. Je fajn zastaviť sa tam a oddýchnuť si, ale robiť piknik neodporúčam. Tunajšie opice striehnu na akékoľvek jedlo a neraz sa uchýlia aj ku krádeži. Ja som ale medzi nimi našla spriaznenú dušu. Potvorka na fotke rovnako ako ja miluje vifonky!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyštveráme sa na vrchol a ostávame ohúrení pohľadom, ktorý sa nám naskytne, ale hlavne majestátnosťou stupy. Prasanth nás upozorní, že okolo stupy sa prechádza v smere hodinových ručičiek, lebo ja idem samozrejme proti prúdu. Počas kolečka krútime mosadzné kotúče, ktoré obsahujú mantry. Počúvame zaujímavosti o Budhovom živote a je to... magické. Budhov prenikavý zrak nás sprevádza na každom kroku a ak by sme tam ostali o pár minút dlhšie, tak sú z nás zaručene budhisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krátko pred obedom zamierime do Pashupatinath, kde nás čakajú ďalšie prekvapivé zistenia.

Pashupatinath je výlučne hinduistické miesto, a to okamžite zistíte podľa počtu kráv na meter štvorcový. Nachádza sa pri rieke a je to hinduistické pohrebisko v Káthmandu.

Aj my sme svedkami jedného pohrebu. Staršieho zámožného muža odprevádza na druhý svet rodina a priatelia. Rodine by určite spôsobilo ešte viac bolesti, ak by sme sa na pohreb pozerali ako na nejakú turistickú atrakciu. Utiahneme sa ďalej od ceremónie a len občas pozorujeme, čo sa deje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V hinduistickej tradícii je pohreb fascinujúca a časovo a finančne náročná udalosť. Telo muža bude spopolnené, ale predchádza tomu množstvo ďalších rituálov. Jeho traja dospelí synovia majú až na malý chvostík úplne vyholenú hlavu. Oblečení sú len v bielej plachte a krúžia okolo mŕtveho tela svojho otca. Po kremácii sa na nejaký čas odoberú do izolovanej miestnosti a budú sa venovať rozjímaniu.

Nasleduje celá séria zákazov, napríklad muži nemôžu rok od smrti piť mlieko a vdova už do konca života nesmie nosiť červené šaty. My si to akosi nevieme predstaviť, veď mnohí z nás nie sú schopní dodržať ani len jednodňový pôst. Títo ľudia však náboženstvom žijú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čaká nás posledná zastávka, ktorá na mňa osobne urobila najväčší dojem.

Boudhanath je dalším posvätným miestom budhistov a stupa v jeho strede je obrovská. Nachádza sa uprostred malebného námestíčka plného kaviarničiek a obchodov so suvenírmi. Na túto sa dá dokonca vyliezť a dookola ju obísť. Najviac ma fascinujú drobné babičky v tibetských šatách, ktoré neúnavne krúžia okolo stupy a otáčajú mantry.

Na vzdialenom konci námestia sa nachádza priestor zaplnený veľkými drevenými doskami. Pri každej z nich stojí človek a vykonáva pohyby podobné jóge nekonečne veľakrát po sebe.

SkryťVypnúť reklamu

Navštívime aj budhistický kláštor, ktorý sa nachádza priamo na námestí. Vnútri nájdeme skupinku asi piatich mníchov. Väčšina z nich sú ešte deti, nemajú viac ako 14 - 15 rokov. Každý z nich drží v ruke smartfón a intenzívne doň ťuká.

Poprosíme Prasantha, či by sme sa s niektorým z nich nemohli porozprávať. Pristúpi k nám najstarší z nich, má nakrátko ostrihané vlasy, fúzy a nejaké to kilečko navyše. Úplne zbúra našu predstavu o vychrtlých holohlavých mníchoch. Pýtame sa ho na jeho bežný den, či veľa cestuje, prečo sa rozhodol stať sa mníchom. Takmer celý deň medituje, poobede by už veľmi nemali jesť, ale on si občas dá. Ale nehovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Slovo dalo slovo a Prasanth nám odporučí svojho osobného astrológa.

Dlho sa bránim, že ja k žiadnemu šarlatánovi nepôjdem, ale nechám sa prehovoriť, že bude sranda. Mňa moja budúcnosť logicky zaujíma pramálo, veď som dobrovoľne nezamestnaná a bezdomovec, štát ma nepodporuje a jediné, čo ma trápi, je, kde budeme večerať. Môj priateľ ale umiera zvedavosťou, tak sa po západe slnka vyberieme kdesi na perifériu Káthmandu.

Astrológ býva v nízkom domčeku v zastrčenej uličke. Otvorí nám chlapec, o ktorom sa neskôr dozvieme, že je astrológov adoptívny syn. Povie nám, aby sme sa vyzuli a vojdeme do špinavej chodby. Zavedie nás do obývačky a poprosí nás, aby sme chvíľu počkali, lebo astrológ má ešte nejakú robotu. Ok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sedíme, občas nám popod nohy prebehne myš. Zrazu sa vo dverách objaví staršia pani a usadí sa na sedačke oproti nám. Prasanth len zamrmle, že to je "mother" a viac jej nevenuje pozornosť. Pani už aj drieme a pochrapkáva. Vtedy sa konečne ukáže aj hviezda večera. Prvé slovo, ktoré mi napadne pri pohľade naňho, je "coolový".

Určite má viac ako 60 rokov, ale je štíhly a čiperný. Má dlhé prešedivené vlasy zviazané do chvosta a v každom uchu náušnicu. Na sebe má dlhú bielu tuniku s nohavicami. Hneď nám oznámi, že má problémy s fajčením, a že či nám to nebude vadiť. Hovorí veľmi zvláštnou angličtinou. Jeho vety sú len zlepence slov, ale rád používa výrazy ako "by the way" alebo "I give clarification now". Študoval v Indii a astrológii sa venuje skoro celý život. No dobre môj, vešti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hneď na úvod našej session sa vyskytne problém. Hinduistický kalendár sa totiž líši od nášho, preto chvíľu trvá, kým si astrológ prekonvertuje dátum a hodinu narodenia. Keď sa dopracuje k uspokojivému výsledku, začne s výpočtami. Prasanth mu nazerá ponad plece a občas mu opraví chybu v počtoch. Veď nie každému ide matika, hej. Keď je s tabuľkou hotový, začne sa niekoľkominútová rozprava o pozícii planét. Pozerá na nás a vidí, že majú pre nás tieto informácie asi takú výpovednú hodnotu ako ľubovoľná evitovka, tak prejde k praktickej časti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozpráva priateľovi fakty z jeho života, v niečom sa trafí, v inom je zase mimo jak lanský sneh. Potom prejde na budúcnosť. Vypočíta, v akom období bude mať zhruba šťastie na business a aké sú odvetvia, na ktoré by sa mal zamerať: "Technical technologies such as computer, laptop, kitchen equipment." Pri odchode mi astrológ povie, že mi nechá svoj mail a ak mu napíšem, tak urobí výpočty aj pre mna. Tak určitééééé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť tretia: Do Himalájí a ešte ďalej Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prednedávnom som sa rozhodla, že si chcem dať na nejaký čas pokoj od práce na plný úväzok, a odvtedy cestujem po Ázii. Som veľký knihomoľ a filmy a seriály hlcem jeden za druhým. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu