12 dôvodov, prečo navštíviť španielsku Granadu a citadelu La Alhambra

Vyberte sa objavovať Španielsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Jednoduchá doprava

Z madridskej hlavnej stanice (Estación Sur) ide klimatizovaný a veľmi pohodlný autobus priamo do Granady. Andalúzske mesto s bohatou históriou je síce trochu ďalej, ale štvorhodinovú cestu zvládnete ako nič a v príjemnom prostredí si pozriete kus krajiny. Wifi bolo samozrejmosťou a takisto aj občerstvenie, ktoré nám stewardka servírovala každú hodinu. Ja som tú cestu absolvovala v ten istý deň ako samotný let a čakala som, že to bude horšie. Letieť do Madridu sa dá aj z Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

2. Granada je mesto s malebným centrom

Nebudete v ňom mať najmenší problém chodiť pešo. Nádherné pamiatky - sčasti arabské a sčasti kresťanské - dotvárajú atmosféru. Vďaka prestížnej univerzite, ktorá bola otvorená už v prvej polovici 16. storočia, má Granada prívlastok študentské mesto. Na každom kroku nájdete budovu či ulicu, ktorá poteší váš zrak. Chodenie je teda zaujímavým spôsobom, ako spoznať malé a uzučké uličky. Ja som naďabila aj na večerný koncert.

Loading

...

3. Dostupné ubytovanie

Zabookovali sme si izbu v hoteli Anacapri a za tri noci sme zaplatili 120 eur. Prostredie bolo pekné a čisté, na izbe bola klimatizácia a raňajky boli lacnejšie než v Bratislave. Hotel sa navyše nachádzal len päť minút od katedrály. Určite ho odporúčam.

4. Katedrála v Granade

Katedrála je najvýraznejšou dominantou mesta. Jej história je tiež poprepletaná s maurskou kultúrou, ale keď ju v roku 1523 dostavali, mesto opäť patrilo kresťanom. Je to nádherná stavba nielen zvonku. Za päť eur sa môžete pozrieť aj dnu. Okrem katedrály môžete navštíviť aj ďalšie pamiatky - spomínanú univerzitu či kláštor.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

5. Maurské trhy

Miesto, ktoré vyzerá ako vystrihnuté zo starého filmu. Dá sa tam skvele pomotať, kúpiť tričko, háremky, arabské "špicaté" topánky, ale aj vynikajúce korenie od miestnych. Najlepšie mali v stánkoch vedľa katedrály. Okrem korenia majú aj výborné ovocie a sladkosti. Ešte príjemnejšie je pokecať si s domácimi. V Granade boli všetci milí, priateľskí a ústretoví. Dokonca nám poradili, ktoré suveníry si kúpiť, aby sme na letisku nemali problém. Trhy určite nevynechajte.

Loading

...

6. La Alhambra

Citadela Alhambra je jednou z najznámejších stavieb v Španielsku. Začali ju stavať v stredoveku (889) a každý vládca tento červený hrad rozšíril a obohatil. Jej zakladateľom bol Muhammad I. a pôvodne bola plánovaná len ako pevnosť. Ak chcete navštíviť Alhambr, lístky si treba kúpiť dopredu. Ľudí púšťajú dnu len dva razy za deň od 8:30 do 13:30 a od 13:30 do 20:00. Limit je niečo okolo 6000 návštevníkov denne. Určite nemeškajte. Prekvapivé je, že napriek španielskemu zvláštnemu vnímaniu plynutia času, Alhambra funguje presne ako hodinky. Ak by ste zmeškali, už by vás nepustili dovnútra. Lístky sa dajú kúpiť cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

Z veže pevnosti Alcazaba je najdokonalejší výhľad na celú Granadu. Určite si nezabudnite vziať pitie, klobúk alebo slnečník. Ja som mala na nohách kožené sandálky a bola som ok. Po Alhambre je zákaz chodiť naboso. Vo fontánach sa ovlažiť môžete.

Loading

...

7. Nasridský palác a nádherné stropy a steny

Na konkrétny čas sa vstupuje aj do Nasridského paláca, ktorý je súčasne s Generalife hlavnou atrakciou. Nástenné zdobenie (arabesky) sa pripisuje najmä dvom vladárom - Jusufovi I. a Muhammadovi V. Vďaka nim dvom strávite prechádzky interiérmi "s hlavou v oblakoch". Keď uvidíte tie drobné ozdoby v mramore, ale aj v obyčajnej tehle a predstavíte si, že to pred 700 rokmi niekto robil ručne.... wow.

Loading

...

Načítavam video...

Dejiny Alhambry boli búrlivé a kvôli nástupu kresťanov sú niektoré krásy týchto stavieb stále tajomstvom. Kresťanskí panovníci ako Carlos V. či Filip V. zasahovali do pôvodnej stavby a čo im nevyhovovalo, to odstránili. Neostali len pri nábytku, ale nehanbili sa ani zasadrovať steny. V Alhambre už od 19. storočia neustále pracujú reštaurátori, ktorí sa pokúšajú pôvodnú výzdobu zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Aby som však kráľovi Carlosovi V. nekrivdila, tak aj on prispel svojou troškou - konkrétne palácom v antickom štýle, ktorý nesie jeho meno, ale domáci ho nazývajú aj Koloseum.

Vedeli ste, že Napoleon chcel svojho času celú Alhambru nechať vyhodiť do vzduchu? Našťastie sa mu to nepodarilo.

Loading

...

8. Generalife a záhrady

Spev slávikov, pomarančovníky, vôňa myrty a nekonečné háje - aj to sú záhrady Generalife. Každý pohľad je neopísateľným zážitkom. Fascinujúce je množstvo jazierok, fontán, potôčikov a zeleň, ktorá je všade navôkol. Granada je inak veľmi suchá oblasť.

Loading

...

Ak vám niečo dokáže negatívne ovplyvniť zážitok z tohto miesta, tak je to jedine teplota. Počas môjho pobytu bol koniec júna a 43 °C v tieni. Keď sme korzovali po slnku, tak aj španielskí "dozorcovia" nad nami krútili hlavami. Horúce peklo sme zažívali na vonkajších námestiach. V Nazridskom paláci horúčavu skoro nebolo cítiť - chalani to mali veľmi dobre vymyslené - v záhradách zasa tienili stromy a veľmi vysoké živé ploty.

SkryťVypnúť reklamu

Generalife však nie sú len záhrady, ale aj prislúchajúce budovy, takzvaný letohrádok. Interiér je oveľa jednoduchší než v Nazridskom paláci, ale vďaka tej jednoduchosti sa vám podarí "vydýchnuť".

9. Albaicín

Maurská štvrť, ktorú určite neprehliadnete, pretože pri pohľade z veže pevnosti Alcazaba vyzerá ako po kopci rozsypaná soľ. Je to jedna z najstarších mestských častí mesta. Albaicín leží na kopci vedľa Alhambry a ponúka krásne výhľady na pevnosť. Ak sa tam vyberiete na prechádzku cez siestu, budete mať pocit, akoby ste sa preniesli do dôb dávno minulých. Neobíďte Carrera del Darro, ktorá je najstaršou ulicou Albaicina a ponúkne vám zase iný pohľad na nádheru maurskej architektúry. Večer odporúčam Tabernu 22, ktorá servíruje najlepšie tapas v tejto štvrti.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

10. Tapas ku každému drinku

Granada je známa aj vďaka kulinárstvu, ktoré je na veľmi vysokej úrovni. S tým súvisia tapas od výmyslu sveta. Cenovo bolo jedlo veľmi dostupné a dokonca aj na jednom z veľkých námestí podávali večerné menu za 10 eur.

Čo sa týka pitia, tak odporúčam lokálne vína, keďže Granada je jednou z najslávnejších vinárskych oblastí v Španielsku. Tapas často podávajú k pitiu zadarmo ako pozornosť podniku. Sú to malé porcie, ktoré pozostávajú buď z bagety, alebo hovädzieho mäsa s kuskusom, či z iných dobrôt. Ak plánujete absolvovať tour de bar, tak večeru rovno vynechajte. Keď sme mali pocit, že praskneme, tak sme skúšali aj odmietnuť, ale bolo to márne.

Loading

...

Ja som zástancom toho, že treba vyskúšať najmä neturistické podniky a reštaurácie. S mojimi skúsenosťami so španielskymi službami, ktoré sú niekedy na úrovni Gogoľa a smiechu cez slzy, som bola rada, že ani Granada nenaštrbila tieto smutné paradigmy. Takto vyzerala moja objednávka - vyliata káva a flaška Coca-Coly, ktorá nielen, že dorazila bez pohára, ale pre istotu ju ujo ani neotvoril. Dodnes nerozumiem, čo som s ňou mala robiť.

SkryťVypnúť reklamu

11. Arabské kúpele

Po prechodených dňoch vám dobre padne aj trocha relaxu. Odporúčam tradičné arabské kúpele, ktorých je v Granade niekoľko. Nájdete ich buď pod španielskym názvom Baňos árabes, alebo arabským označením Hammam. Zahŕňajú termálne pramene, saunu, masáže a občerstvenie v podobe lokálneho ovocia. Báť sa nemusíte, pretože na hygiene si v týchto zariadeniach dávajú záležať. Pri odchode sme dostali balíček s korenistou kozmetikou a masážnym olejom.

Loading

...

12. Skvelá poloha

Ak si na túto oblasť rezervujete viac ako tri dni, môžete si odskočiť aj do neďalekej Málagy a užiť si obľúbené Costa del Sol.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Ostrov Ibiza nie je len o párty a drogách. Čo musíte vidieť a čomu sa radšej vyhnúť? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu