Miesto, kde sú slová "smrť Amerike" celkom obyčajnou frázou. 19 zaujímavostí o Iráne

Vedeli ste, odkiaľ má Holandsko tulipány?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Slovensko by sa do neho zmestilo 33-krát

Krajina má rozlohu vyše 1,6 milióna kilometrov štvorcových a vo svetovom rebríčku je na 17. mieste. Irán je 2,5-krát väčší než Francúzsko.

Nachádza sa na Blízkom východe, čo je medzikontinentálny región, ktorý zahŕňa krajiny od Egypta po Irán a od Turecka po juh Arabského polostrova. Irán susedí na severe s bývalými republikami ZSSR - Arménskom, Azerbajdžanom a Turkmenistanom, na východe s Afganistanom a Pakistanom a na západe s Irakom a Tureckom. Na juhu ho obmývajú vody Perzského zálivu a na severe Kaspického mora, najväčšieho jazera na svete.

SkryťVypnúť reklamu

2. Má populáciu skoro ako Nemecko

S počtom obyvateľov 80 miliónov je po Egypte (93 miliónov) druhou najľudnatejšou krajinou na Blízkom východe.

3. Teherán je najväčšie mesto v západnej Ázii

Najväčšie a hlavné mesto Iránu je Teherán, s počtom obyvateľov takmer 9 miliónov. S 15 miliónmi vo svojej metropolitnej oblasti je to aj najväčšie mesto v západnej Ázii a po Káhire druhé najväčšie mesto na Blízkom východe.

4. V Iráne sa nachádza najvyššia sopka v Ázii

Najvyšším vrchom je vyhasnutá sopka Kúh-e Damávand v pohorí Alborz, 66 kilometrov na severovýchod od Teheránu a zhruba 50 kilometrov južne od Kaspického mora. S výškou 5609 metrov nad morom je Damávand najvyšším vrchom na Blízkom východe a najvyššou sopkou v Ázii.

5. Je tiež známy pod menom Perzia

Názov Perzia pochádza už od dôb antického Grécka, keď grécki historici nazývali túto zem Persis, krajina Peržanov. V roku 1935 iránsky monarcha (šach) Rezá Šáh Pahlaví požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby nazývali krajinu pod jej vlastným menom Irán a v marci toho roku tento názov nahradil Perziu ako oficiálne meno štátu. Irán znamená v perzskom jazyku "krajina Árijcov".

SkryťVypnúť reklamu

6. V Iráne žije väčšina svetových šiitov

Oficiálne náboženstvo je šiitsky islam, ku ktorému sa hlási 90 - 95 percent obyvateľov. Medzi 4 - 8 percentami sú sunniti a zhruba 2 percentá sa hlásia k iným náboženstvám, ako napríklad kresťanstvo, judaizmus, jezídizmus a zoroastrizmus.

7. Hovorí sa tu po perzsky

Oficiálnym jazykom v Iráne je perzština, ktorá sa radí do indo-iránskej vetvy indoeurópskej jazykovej rodiny. Používa perzskú abecedu, čo je upravený variant arabského písma. V Iráne sa jazyk nazýva fársí. Používa sa aj v Afganistane, kde sa nazýva darí a tiež v Tadžikistane, kde sa volá tódžikí, teda tadžický jazyk.

8. Na čele krajiny je najvyšší vodca

Oficiálny názov krajiny je Iránska islamská republika. Iránci volia prezidenta, parlament a takzvanú Radu expertov, ktorá volí najvyššieho vodcu. Ten je hlavou štátu najvyššou náboženskou autoritou v krajine. Od roku 1989 je to Sajjid Alí Chameneí, pred ním to bol vodca revolúcie Rúholláh Chomejní od roku 1979.

SkryťVypnúť reklamu

9. "Smrť Amerike" je populárne politické motto

Od revolúcie sa používa politický slogan Smrť Amerike (Marg bar Āmrikā). V roku 1979 iránci zvrhli pro-americkú dynastiu Páhlávi, ktorá vládla krajine, pričom sa spopularizoval pokrik "smrť Amerike" popri "smrť šachovi" a tiež "smrť Carterovi", americkému prezidentovi v tej dobe. Slogan sa dnes bežne používa pri politických akciách.

Hoci doslovný preklad frázy je smrť Amerike, väčšinou sa prekladá ako "dole s Amerikou", aby to znelo menej hrozivo. Slogan treba vraj chápať v jeho historickom kontexte, najvyšší vodca raz vysvetlil, že to má znamenať smrť pre politiku USA a pre aroganciu, a že sa tým nemyslí doslova smrť pre americký ľud.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Iránci v uliciach žiadajú Smrť Amerike, iní jej ďakujú za podporu Čítajte 

10. Perzepolis založil vládca Perzie známy z bitky pri Maratóne

Perzepolis bol centrom prvej Perzskej ríše, takzvanej Achamenidovskej ríše. Mesto založil v 6. storočí p.n.l. kráľ Dareios. Jeho ruiny sú na zozname UNESCO už od roku 1979.

11. Perzská mačka pochádza samozrejme odtiaľto

Populárne plemeno mačiek s dlhou srsťou pochádza z Perzie, teda z Iránu. Na Blízkom východe sú známe ako iránske mačky, v Iráne ich nazývajú ako šírázske mačky, podľa mesta Širáz na juhu krajiny. Keď si pozriete mapu Iránu, môže vám pripomínať mačku.

12. Neodmysliteľnou súčasťou Perzie sú koberce

Hrubé, ťažké, bohato zdobené koberce sa v tejto oblasti tkajú už celé storočia. Okrem toho, že zdobia miestne domácnosti, ich aj exportujú do sveta.

13. Z Perzie prišli aj obľúbené tulipány

Aj keď si mnohí spájame tulipány s Holandskom, ich pestovanie začalo v Perzii asi v 10. storočí a do západnej Európy sa zrejme dostali cez Osmanskú ríšu.

SkryťVypnúť reklamu

14. V znaku je zakomponované vyznanie viery

Znak Iránu sa skladá zo štyroch polmesiacov a meča, ktoré vytvárajú štylizovaný nápis Alláh. V tomto nápise sa dajú nájsť aj štyri slová islamského vyznania viery Šaháda: "lā ʾilāha ʾillā l-Lāh", čo znamená "niet iného boha okrem Boha". Okrem toho, znak pripomína kvet tulipánu.

15. Vlajka odkazuje na islamskú revolúciu

Vlajka je horizontálna trikolóra zelenej, bielej a červenej a v strede je spomínaný emblém. Na okrajoch zeleného a červeného pruhu je bielym hranatým písmom napísaná fráza Allāhu akbar (Boh je veľký), v oboch pruhoch po 11-krát, čo symbolizuje dátum 22. bahman v iránskom kalendári, ktorý korešponduje s našim 11. februárom 1979, kedy neoficiálne začala revolúcia.

SkryťVypnúť reklamu

16. Na jeho území sú dve púšte s celkovou rozlohou ako Československo

Dašte Kavír je veľká ako Česko a Dašte Lút je soľná púšť vo veľkosti Slovenska.

17. Rušná cesta ku Kaspickému moru ponúka impozantnú prírodnú scenériu

Cesta s označením Cesta 59 vedie z mesta Karadž pri Teheráne do mesta Chalus na pobreží Kaspického mora.

18. Jeho najväčší ostrov má na dĺžku 135 kilometrov

Najväčší ostrov Iránu sa volá Kešm a leží v Hormúzskom prielive, kde sa stretajú Perzský záliv a Arabské more. Jeho mangrovníkove lesy sú na zozname UNESCO.

19. Národným jedlom je "Čelo kebab"

Obsahuje parenú iránsku ryžu zvanú čelo a jahňacie mäso.

Prečítajte si tiež: Absurdná krajina, kde je úradujúci prezident mŕtvy: 18 zaujímavostí o Severnej Kórei Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu