História zbierania pohľadníc: Viete, kto poslal najstaršiu a najcennejšiu?

Kúpili by ste si za ňu 30-tisíc káv.

Vedeli ste, že počiatky pohľadníc siahajú až do staroveku?

Práve v staroveku vznikali prvé pokusy o zachytenie objektívneho obrazu. Euklides v diele Optika popisuje princíp jednoduchého zariadenia nazývaného Camera obscura.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starovekému vedcovi sa podarilo prevrátený obraz pozorovaného objektu preniesť, no nedokázal ho zafixovať. Až v 18. storočí bola objavená fotochemická reakcia, výsledkom ktorej bolo zachytenie videnej reality.

Prvá známa fotografia v dejinách ľudstva pochádza z roku 1826 a jej autorom je Joseph Nicéphore Niépce. Vyzerala takto:

Prakticky až do polovice 20. storočia boli všetky fotografie iba čiernobiele. Približne v roku 1860 sa stretávame s prvými pokusmi o ručné kolorovanie fotografií. Farebná fotografia sa stala dostupnou širokej verejnosti prakticky až v 30. rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

S rozvojom fotografickej techniky sa fotografovanie stalo prístupné bežnej verejnosti a fotografie sa stali súčasťou úžitkovej grafiky, a teda aj podkladom pre pohľadnice. Za zlatý vek pohľadnicovej tvorby môžeme považovať obdobie 1895-1905.

V roku 1896 svetom prešlo približne 2,5 miliardy pohľadníc.

Počas zlatej éry boli vydávané pohľadnice s najrôznejšími rámčekovými klišé, farebnými emblémami, pohľadnice pohyblivé s otáčavými časťami, vysúvacie, priesvitné – s druhým obrazom viditeľným proti svetlu.

Taktiež vznikali pohľadnice zdobené perím, tkaninou, machom, ľudskými vlasmi, sklenenými úlomkami, korkom, pohľadnice plastické, reliéfne, zlatené a v netradičných veľkostiach. Výzdoba pohľadníc nemala hraníc.

Pohľadnice sa stali nositeľmi rôznych námetov. Okrem miest a obcí sa na pohľadniciach objavujú aj hotely, hostince, reštaurácie, pivovary, mlyny, továrne, kostoly, nádražia, prístavy a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Do poštového obehu sa dostávajú pohľadnice divadelné, športové, národopisné, náboženské, politické, hasičské, vojenské a podobne. Nepreberné množstvo druhov námetov sa nachádzalo najmä medzi gratulačnými pohľadnicami.

A tak sa na scéne objavili aj prví zberatelia.

Zbieranie pohľadníc nenechalo na seba dlho čakať. Na prelome 19. a 20. storočia, kedy ešte neexistoval ani rozhlas, ani televízia, vyobrazenia na pohľadniciach dokázali bežným ľuďom priblížiť svet. Zberatelia začali venovať pozornosť zbieraniu pohľadníc najmä pre rôznorodé vyobrazenia na ich prednej strane. Štúdiom a zbieraním pohľadníc sa začala zaoberať filokartia.

Zbieranie pohľadníc je populárne aj dnes, najmä miestopisné motívy sú veľmi žiadané a vyhľadávané. V zásade platí, že čím staršia pohľadnica a čím menšia obec, tým je dopyt po pohľadnici väčší.

SkryťVypnúť reklamu

Najvášnivejší zberatelia navštevujú rôzne burzy, kvôli novému prírastku do zbierky dokážu precestovať neraz i veľmi veľké vzdialenosti. Pre tých menej zapálených zberateľov je tu možnosť dražiť pohľadnice cez internet.

A ktorá pohľadnica má najväčšiu cenu?

Za najdrahšiu a zároveň najstaršiu pohľadnicu sa považuje pohľadnica, ktorá sa dražila na londýnskej aukcii známok v roku 2002, pričom ju za prevratnú cenu 31 758,75 libier kúpil lotyšský zberateľ z Rigy, Eugene Gomberg.

Ručne farbená pohľadnica, doplnená poštovou známkou Penny Black, bola adresovaná Theodorom Hookom Theodorovi Hookovi vo Fulhame. Bol to dramatik, spisovateľ a známy vtipkár.

Pohľadnica zobrazuje skupinu poštových pisateľov s perami v rukách, ktorí sedia okolo obrovského atramentu. Hook ju pravdepodobne poslal sám sebe len kvôli vlastnému pobaveniu. Pohľadnicu objavil poštový historik Edward Proud a jej autentickosť osvedčila Britská filatelistická asociácia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 10 situácií, ktoré vás už určite niekedy vytočili na pošte Čítajte 

Zdroje: Postcard.co.uk, Telegraph, Independent

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu