Kedysi to bola mučiareň aj zoologická záhrada. Čo by ste mali vedieť o Tower of London?

Londýnska veža je opradená desivou históriou.

Hoci väčšina turistov sa pred návštevou Londýna teší najmä na Tower Bridge či London Eye a Buckinghamský palác, určite by ste nemali vynechať ani návštevu Tower of London. Historický hrad nachádzajúci sa na severnom brehu rieky Temža hral dominantnú rolu v anglickej histórii. Minulý rok ho navštívili takmer tri milióny turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto zaujímavosti ste o paláci určite nevedeli.

1. Tower slúžil po stáročia ako mučiareň a popravisko.

„Do veže s ním!“ Táto veta rezonuje v hlave nejednému fanúšikovi historických drám, či už v písanej alebo filmovej podobe. Ak ste niekedy počuli tieto slová, mohli ste vytušiť, že už niet cesty späť. Po stáročia tu britskí králi a kráľovné posielali zločincov, svojich oponentov a rivalov alebo ľudí, ktorých jednoducho nemali radi. Tu boli držaní, často mučení a neskôr aj popravení.

SkryťVypnúť reklamu

2. Vraj tam dodnes strašia duchovia ľudí, ktorí tam zomreli.

Bolo tu usmrtených toľko ľudí, že Tower sa dodnes považuje za najstrašidelnejšie miesto v Británii. Spomeňme napríklad kráľa Henricha VI., Annu Boleynovú a Katarína Howardovú – obe ženy Henricha VIII.

3. A čo je najhoršie, na smrť sem boli posielané aj nevinné deti.

Najsmutnejší je príbeh dvoch princov, Edwarda a Richarda. Mali len 12 a 9 rokov, keď ich despotický strýko Richard III. poslal do veže. Už sa nikdy nevrátili späť. Nikto o nich nič nevie, ale je viac než pravdepodobné, že boli zavraždení na povel strýka, ktorý sa chcel dostať na trón ako vládca.

4. Kto by bol povedal, že Briti sú tak poverčiví ľudia, že nechávajú vo veži žiť havrany a ešte ich aj rozmaznávajú?

Traduje sa povera, že ak sa havrany stratia alebo odletia, veža padne a s ňou aj celá Británia. Táto povera sa začala šíriť v 17. storočí. Najmenej šesť havranov žije vo veži po celú dobu.

SkryťVypnúť reklamu

Naskytuje sa otázka: Čo ak uletia? Odpoveď je jednoduchá: Nemôžu. Majú totiž pristrihnuté krídla, takže môžu lietať len na krátke vzdialenosti. Tieto havrany sú veľmi rozmaznávané, majú špeciálnu diétu obsahujúcu čerstvé ovocie a čerstvé mäso, syr a vajíčka. Každý z nich má svoje meno, súčasné sa volajú Thor, Odin, Cedric, Hardey, Hugine, Munin a Gwyllum.

Loading

...

5. Práve na tomto mieste sa uchovávajú aj korunovačné klenoty, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Je to jedno z najbezpečnejších miest v krajine, takže nie je prekvapením, že sa uchovávajú práve tu. Korunovačné klenoty majú viac ako 350 rokov, každoročne si ich príde obzrieť 2,5 milióna obdivovateľov. Sú tu už od vlády kráľa Henricha III.

Nikto nevie s určitosťou povedať, akú majú hodnotu, ale niektorí predpovedajú, že sú hodné približne 5 miliárd libier. Najvzácnejší kúsok v tejto kolekcii sa volá Great star of Africa ( v preklade Veľká hviezda Afriky).

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

6. Tower má svojich oficiálnych strážcov, dnes to je už skôr symbolická funkcia.

Prečo sa strážca londýnskeho Toweru volá Beefeater (pojedač hovädzieho mäsa)? Nikto to nevie povedať s istotou, no v minulosti sa im zvyklo za prácu platiť práve hovädzím mäsom.

Dnes má táto práca skôr reprezentatívnu funkciu. Podmienkou na vstup do rádov týchto strážcov je služba v ozbrojených silách minimálne 22 rokov. Nosia tmavú modro-čiernu uniformu, červeno-zlatú na špeciálne príležitosti. Uniforma sa už stáročia nezmenila a vraj je veľmi nepohodlná.

7. "Pojedači hovädzieho mäsa" majú veľmi dôležitú úlohu.

Je tu jedna tradícia. Každý večer Beefeatri vykonávajú obrad s názvom Ceremony of Keys (v preklade Ceremónia kľúčov), kedy zamknú dvere Toweru. Toto sa deje každý deň presne o 9:53 večer už od 14.storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

8. Bomba zhodená na Tower počas druhej svetovej vojny narobila veľké škody.

Na Tower padla počas 1. svetovej vojny iba jedna bomba (a tá skončila neškodne v priekope blízko hradu). Tá v 2. svetovej vojne však zanechala veľkú stopu. Zničila hrad, poškodila mnohé budovy a len tak-tak minula White Tower (hlavnú veža vybudovanú ešte Viliamom Dobyvateľom). Škody boli po vojne dané do pôvodného stavu a Tower bol znovu otvorený pre širokú verejnosť.

9. Veža bola aj útočiskom zvierat.

Za tie roky bola veža už všetkým. Okrem toho, že slúžila ako väzenie, bola aj zoologickou záhradou. V roku 1210 kráľ John dostal ako darček mnoho exotických zvierat a ľudia boli udivení, pretože kde v krajine mohli vidieť slona, tigra či pštrosa? Načas sa teda ich domovom stala londýnska veža. Zostali tu až do roku 1832, kedy boli premiestnené do londýnskej zoo, pretože napadali návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

To však nebol jej jediný účel. Z histórie sa dozvedáme, že slúžila aj ako mincovňa či zbrojnica.

10. Aj milovníci stredovekých zbraní si tu prídu na svoje.

Kedysi zbrojnica, dnes úschovňa kráľovského brnenia. Zahŕňa aj tie nosené kráľom Henrichom VIII. Mnohé sú vyzdobené zlatým pásom. Výsledkom je úžasné spojenie umenia a zbrojenia.

Loading

...

Prečítajte si tiež: Tajné chodby, myši a vlastná strelnica. 17 bizarností o britskom parlamente Čítajte 

Zdroje: livescience.com, guidelondon.org.uk, royalcentral.co.uk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu