Ako mládež vníma starobu? Opýtali sme sa stredoškolákov

Aj mladí ľudia sa zamýšľajú nad tým, aké to je zostarnúť.

(Zdroj: pinterest.de)

Do sveta sme rozposlali anketu, v ktorej sme sa ľudí vo veku 14 až 20 rokov pýtali, ako vnímajú starobu. Ich odpovede boli často plné nadhľadu, zamyslenia, ale aj nepopierateľných právd.

"Staroba je obdobie života, kedy človek môže byť veľmi šťastný. So spokojnosťou sa môže pozerať na to, čo okolo seba za život vytvoril, už sa nikam nemusí náhliť a riešiť malicherné problémy mladých ľudí," napísala Lucia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keby ale všetko bolo také úžasné a nádejné, asi by sme sa staroby nebáli. Väčšina Luciinych rovesníkov s ňou nesúhlasí a verí, že staroba je oničom a nemajú dôvod sa na ňu tešiť. Vystihuje to aj táto odpoveď jedného z opýtaných: "Je to len čas pred smrťou, ktorý väčšinou stráviš sám a chorý."

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Štúdie zameriavajúce sa na výskum mládeže ukazujú nestále výsledky a ponúkajú nejasné odpovede na otázku, prečo každý dospievajúci človek vidí starobu inak. Veď si stačí spomenúť na vaše stredoškolské časy a na to, ako chlapci a dievčatá videli svoju budúcnosť úplne rozdielne.

Asi neuhádnete, čoho sa bojí dospievajúca mládež v starobe najviac.

Alebo áno? Lebo my sme zistili, že to vôbec nie je smrť alebo vysoký vek. Medzi prvých desať vecí, ktorých sa boja, patria zmena povahy a tela, strata blízkych, stagnácia života a znudenie alebo nárast zdravotných problémov. Hoci sa priemerná dĺžka života mení nesmiernou rýchlosťou, všetci spejeme k rovnakému koncu.

"Kvôli veku a svojmu fyzickému stavu nebudem môcť vykonávať mnoho vecí naplno, budem na druhých závislá a to nechcem. Nepáči sa mi to," hovorí jedna z opýtaných. Alebo je to skôr o voľnom čase a starostiach s vnúčatami? Až 79 % opýtaných si to nemyslí a vidí to skôr z tmavšej stránky.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Múdre slová napísala 16-ročná Maťa: "Všetci sa boja staroby. Či už majú strach o svoj výzor, zmysly alebo možnosti sa pohybovať. Je to celkom prirodzené. No čoho sa ja osobne najviac bojím, je, že jedného dňa, keď si ako stará babka sadnem, si nebudem schopná povedať, že som bola prínosom pre spoločnosť, a ten malý zlomok sveta, ktorý ma obklopuje. To ma trápi asi najviac." Jej súčasníčka zas verí, že bude čiperná babka a vôbec nie stará a ufrflaná gazdiná.

Trochu iný pohľad na vec má mužská časť opýtaných.

Okrem strachu z chorôb a toho, že budú na príťaž, sa boja aj samoty a nevládnosti: "Teraz som mladý, dokážem, čo chcem. Budem sa starať o rodinu a pomáhať žene. Ale na staré kolená? To bude prúser a asi sa celkom bojím, že sa o seba nebudem vedieť postarať - a nie je to len o hanbe, ale o tom pocite, ako sa všetko zrazu zmení."

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Oddelenie pre prácu a penzie v Spojenom kráľovstve sa vďaka ankete snažilo pochopiť myslenie ľudí, ktorí čoskoro do dospelosti vstúpia. Každý siedmy účastník ankety uviedol, že by mu bolo divné, ak by v svojich sedemdesiatich rokoch ešte mal nad sebou šéfa. Dôvody sa líšili, od neakceptovateľnosti pokynov od mladšieho až po dôvod, že vo veku sedemdesiat rokov je človek schopný posudzovať svoje kroky bez vyššej kontroly.

Naši mladí sa tohto neboja. Skôr sa dá povedať, že sa na túto stránku staroby tešia: "Teším sa najmä na viac voľného času a celoživotnú múdrosť a skúsenosti. Na to, že budem môcť mladým ľuďom poskytnúť cenné rady a pomôcť im s ich každodennými problémami, aj keď nebudem ten "vedúci" v tíme alebo tak," napísala 19-ročná Alena.

SkryťVypnúť reklamu

A ak ste pochybovali o vyspelosti mladých Slovákov, dobre si prečítajte nasledujúcu odpoveď: "Páči sa mi, že existujú univerzity tretieho veku alebo kurzy pre dôchodcov. Sama by som chcela niečo také absolvovať, ak sa vysokého veku dožijem. Veď ten čas a skúsenosti treba nejako využiť, no nie?"

Loading

...

Vtedy a teraz...ale čo bude v budúcnosti?

Študenti sa v ankete nevyjadrovali len na tému staroby, jej výhod a nevýhod, ale mali aj porovnať starobu svojich blízkych s tou, ktorá čaká na nich. "Určite budem liberálnejšia, tolerantnejšia, a to nielen voči ľudom, ale aj ich názorom," odpovedala na otázku, ako si predstavuje v starobe seba, študentka zo Sučian. Múdro sa k otázke postavila aj jej spolužiačka: "V dnešnej dobe sa starí ľudia na Slovensku často opustia a už si život neužívajú."

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek týmto tvrdým slovám existujú dôkazy, že práve Európania v pokročilom veku to vnímajú inak. Až 85 % opýtaných v roku 2014 uviedlo, že si užívajú kontakt s mladými. Osemdesiat percent zase tvrdilo, že z tohto kontaktu profitujú a učia sa nové veci - pracovať s počítačom, naladiť si televízor. Snažia sa tak integrovať do spoločnosti a nebyť neaktívni. Kde je teda problém, ak všetko vyzerá perfektne?

Loading

...

Odpoveď prišla z Poľska. V jednej z mnohých verejných ankiet vysvitlo, že problém nie je medzi dvomi generáciami - teda mládežou a dôchodcami, ale kotví práve v strede - u dospelých. Až 41 % študentov napísalo, že starí ľudia nie sú spoločnosťou rešpektovaní. Toto číslo má v priebehu pár rokov narásť, a vôbec to nie je o tom, že sami mladí starých ľudí nemajú v úcte. "Problém je v tom, že ako mladí si možno uvedomuje, že naši najstarší sú dôležití, a že sa im treba venovať. V dospelosti ale na to zabudneme a už nás nezaujíma, že naša babka má chorobu alebo dedko nevládze nakúpiť," úprimne sa vyjadril Dávid.

SkryťVypnúť reklamu

Čo z toho vyplýva?

Anketu sme robili hlavne preto, aby sme zistili, čo si naši mladí skutočne myslia o starobe. Očakávali sme, že budú nadávať na starú generáciu, nebudú ju považovať za dôležitú a ukážu, akí dokážu byť mladí ľudia úzkoprsí. Ani v jednej odpovedi sme však na nič podobné nenarazili. Naopak, študenti ukázali záujem o starších, pochopenie a dokonca obdiv.

Skvelo to pre mladých aj starších zhrnul 17-ročný Lukáš: "Staroba je niečo neodvratné. Niečo, čomu sa nedá uniknúť inak, ako smrťou. Veľa ľudí sa s ňou nevie vyrovnať, napríklad krémami proti vráskam, a to mi príde, ako keby sa staroba brala ako niečo nežiaduce. Je to ale prirodzená súčasť života. Tak sa s ňou zmierme a nekazme ju."

Loading

...

Prečítajte si tiež: Mandelínky, skákanie do sena a babkine dobroty. Pospomínali ste si na prázdniny u starých rodičov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu