Čech klamal, že takýto neporiadok po sebe nechali migranti. Fotka však vznikla úplne inak

Stačí si vymyslieť miesto, pridať slová o znásilňovaní a hoax je na svete.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Každý, kto už niekedy bol na hudobnom či inom festivale, vie, aký bordel po ňom dokáže na druhý deň ostať. Stanové mestečko ráno často "zdobia" plastové poháre, papiere, fľaše, tašky či to, čo už sa nezmestilo do batoha pri odchode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: 10 typov nedeľných odchodov z Pohody a iných letných festivalov Čítajte 

Pofestivalové fotky sú tak výkladnou skriňou ľudskej poriadkumilovnosti. To by však na tom nebolo to najhoršie.

Najhoršie je, že to niektorí dokážu zneužiť, aby medzi ľuďmi šírili nenávisť a lži.

Taká fotka z festivalového rána sa totiž dá efektívne prerobiť na hoax o imigrantoch. Ako? Zaklamete, že je to "vaša vlastná fotka", vymyslíte si miesto, kde bola nafotená, a dodáte bludy o tom, že "všetci utečenci boli v tej dobe na diaľnici a obťažovali kamióny alebo znásilňovali".

SkryťVypnúť reklamu

Presne to urobil používateľ Jan Blažek, ktorý do facebookovej skupiny Podporujeme svého prezidenta Miloše Zemana zavesil tento post:

Jan ale ako správny slušnočech zabudol podotknúť, že na fotke je ráno po festivale Glastonbury.

Na prípad upozornila česká stránka Zvol si info, ktorá sa snaží bojovať proti hoaxom na internete a učiť ľudí, ako proti nim bojovať. Okrem toho, že Jan netrafil miesto fotografie, netrafil ani fejkové mesto, v ktorom mala byť fotka vyfotená. Mesto Ostende sa totiž nenachádza vo Francúzsku, ale v Belgicku.

Slovenské "alternatívne" weby zatiaľ podobný hoax nevypustili, ale vieme si predstaviť, že napríklad táto fotka z Pohody by sa na to hodila.

A vie si to predstaviť aj Tomáš Mališka, ktorý fotku zavesil na Facebook. "Toto je len niekdajšie stanové mestečko z Pohody a bordel, čo po nás zostal. Po nás. Podobnú foto s podobným popisom som na Facebooku zachytil začiatkom minulého týždňa, údajný utečenecký tábor sa nakoniec tiež ukázal byť stanovým mestečkom po festivale niekde v UK. Také jednoduché je šíriť klamstvá, hoaxy a propagandu. A ľudia naletia, "naše" si predsa nedáme," napísal Tomáš.

"Je načase začať myslieť, správať sa ako ľudia a zopakovať si hodnoty ľudskosti. Nie šíriť klamstvá. Na Pohode som vďaka organizátorom a účastníkom opakovane zažil ako keby iné Slovensko. Milé, prívetivé, usmiate, priateľské, tolerantné, mysliace a spokojné. Kiežby to tak vyzeralo aj za jej bránami. Po "našom" kresťanskom - pokoj a bratská láska nech je medzi nami. Nami všetkými. Bez výnimiek k Rómom, moslimom, židom, teplým či iným variáciám ľudských identít, písaných pod čiarou," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kauza Nižná Poruba alebo Ako sa kotlebovci nechali nachytať hoaxom o neexistujúcej obci Čítajte 

Ako odhalíte hoaxy, falošné správy a klamstvá na internete? Prečítajte si náš manuál:

Prečítajte si tiež: Naučte sa odhaliť propagandu, falošné správy a konšpirácie v médiách. Pomôže vám tento manuál Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu