Uhádli by ste, že album Freedom naspieval Slovák? Andrew May svojím debutom prekvapuje hudobnú scénu

Hudba je preňho skôr vášňou ako prácou, a to mu vyhovuje.

(Zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)

Keď počúvame skladby Andreja Mutňanského, nechce sa nám veriť, že ide o Slováka. K predstave populárneho zahraničného speváka nás zvádza aj jeho umelecké meno Andrew May. Andrew jednoducho preto, lebo je Andrej, a May vzniklo náhodou. Na konte má prevažne anglické piesne, jednu slovenskú a v rebríčkoch rádií mu často patria popredné umiestnenia.

Andrew dobre vie, že debutový album je v živote speváka len jeden, a aj preto si dal na tom svojom poriadne záležať. Pracoval na ňom až šesť rokov. Oficiálne ho predstavil fanúšikom prvého júla v rodnej Dubnici nad Váhom. Album Freedom sa však nekrstil obyčajným šampanským, ale podpismi všetkých, ktorí sa významného dňa zúčastnili. Na podujatí nechýbalo ani Fičí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sólistom si nebol odjakživa. Ako vyzerali tvoje začiatky a pôsobenie v kapele?

Moje hudobné začiatky siahajú až na základnú školu, kde som na starom počítači komponoval elektronickú hudbu. Neskôr som začal navštevovať základnú umeleckú školu a popritom som spieval v kapele Picture of the day.

Je hudba tvojím jediným „zamestnávateľom“ alebo sa jej venuješ popri inej práci?

Už zhruba deväť rokov som zamestnaný v zbore väzenskej a justičnej stráže. Živiť sa len hudbou je na Slovensku veľmi zložité. Tým, že nie som finančne odkázaný na honoráre z koncertov a predaja cédečiek, je hudba pre mňa skôr vášňou ako prácou. A to mi vyhovuje.

Málokto sa môže pochváliť, že vlastní štúdio, keďže to nie je lacná záležitosť. Prečo si si zriadil to svoje?

Ja by som to ani nenazval štúdiom, ale skôr takou hudobnou detskou izbou, kde je väčšinou neporiadok, haha. Od profesionálneho štúdia, akým je napríklad Štúdio 7 či bratislavské Littlebeat, má moje štúdio veľmi ďaleko. Skôr je to o tom, aby som vyťažil z mála maximum. Keď dostanem nápad na skladbu, stačí desať minút chôdze a som tam. Úryvok skladby si teda môžem nahrať hneď, aj keby bola práve polnoc.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Pociťuješ nevýhody toho, že nebývaš v hlavnom meste?

To, že bývam od Bratislavy hodinu a pol autom, nepovažujem za veľký hendikep. Vždy, keď potrebujem riešiť nejaký mediálny výstup alebo ísť do rádia, sadnem do auta a spravím si tam výletík. V hlavnom meste by som rozhodne žiť nedokázal. Lepšie sa cítim blízko prírody a taktiež mi prekáža materiálnosť a povrchnosť ľudí.

Do povedomia si sa dostal aj vďaka projektu The Young Generation. O skladbe Rescue the World sa dokonca hovorilo, že je zrelá na Eurovíziu. S akým cieľom si vytváral tento projekt? Vydáte niekedy aj ďalšiu spoločnú skladbu?

Keď som pripravoval skladbu Rescue the World a projekt The Young Generation, vôbec to nebolo s cieľom spraviť skladbu pre Eurovíziu. Bolo to skôr o takom mojom presvedčení a snahe povedať ľuďom niečo hlbšie. Taktiež som chcel dať do pozornosti mladých, nových a talentovaných interpretov. Či bude aj pokračovanie, teraz s určitosťou povedať neviem. Ja verím, že áno.

SkryťVypnúť reklamu

Texty piesní ti prevažne píše partnerka Patrícia Pavlíková. Ako spolupracujete pri tvorbe? Nájdeme v textoch aj kúsky tvojich reálnych zážitkov a spomienok?

S Paťkou spolupracujeme od začiatku systémom, že ja nahrám spevovú linku, poviem jej, o čom by som chcel, aby skladba bola, a ona podľa spevovej linky dotvára text. Niekto robí skladby tým spôsobom, že najprv je text a potom vzniká spev a hudba, my to robíme opačne. Niekedy je to síce trošku hektické, ale vždy sa zhodneme na nejakom kompromise. Väčšina textov vyplýva aj z mojich zážitkov, sú pre mňa veľmi osobné.

Hudba ti nepochybne zaberá veľa času. Stíhaš okrem umenia aj iné záľuby?

Okrem hudby mám rád aj pohyb a hlavne prírodu, som vášnivý turista. Keď mi ostane čas, dva až trikrát do týždňa navštívim fitness centrum.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoj debutový album sa volá Freedom. Prečo si sa rozhodol práve pre tento názov?

Je to najmä preto, lebo ako človek milujem slobodu myslenia, tvorenia. To, že ako skladateľ a producent môžem ku každej skladbe pristupovať bez zásahu tretej osoby, ma veľmi napĺňa a prináša mi tú pravú radosť z hudby.

Na tvojom Youtube kanáli môžeme nájsť aj ďalšie songy ako New Age alebo 1000 Angels, ktoré na albume nie sú. Podľa čoho si vybral finálny tucet skladieb?

Odkedy som pred šiestimi rokmi začal pracovať na albume Freedom, zložil som veľmi veľa skladieb. Niektoré ešte len zverejním, niektoré posúvam aj iným interpretom. Skladby ako New Age či 1000 Angels mám veľmi rád, na koncerte si ich vždy užívam, ale žánrovo mi už na album nepasovali.

Načítavam video...

Keďže je väčšina tvojich piesní v angličtine, znamená to, že máš ambície preraziť aj v zahraničí? Aké sú ohlasy na tvoju výslovnosť?

K angličtine ma to vždy ťahalo najmä preto, že drvivá väčšina hudby, ktorú počúvam, je zahraničná a inšpiruje ma. Pokiaľ by sa moja tvorba dostala aj za hranice, bol by som veľmi rád, i keď si myslím, že je to oveľa ťažšie, ako preraziť na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou sa stretávam s pozitívnymi ohlasmi na moju výslovnosť typu "wau, nikdy by som nepovedala, že toto spieva Slovák" alebo "takto by mala znieť nová, moderná hudba".

Sen o debutovom albume máš splnený. Chcel by si aj ďalšie?

Musím sa priznať, že som taký malý hudobný workoholik. Album je vonku iba pár dní, no ja už mám rozrobené ďalšie štyri skladby. Verím, že druhý album príde skôr ako ten debutový.

Načítavam video...

Album uzatvára pieseň Keď nie si so mnou. Prečo si sa rozhodol vytvoriť aj slovenskú skladbu?

Táto skladba má pre mňa určite inú hodnotu ako ostatné, keďže vznikla ako zásnubná pieseň pre moju priateľku. Uvažoval som, že ju prespievam do angličtiny, ale mal som strach, že by sa z nej vytratili tie emócie a čaro, ktoré v sebe ukrýva.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Chystáš sa s niekým spolupracovať?

Momentálne sa sústredím na prezentáciu svojho albumu, či už prostredníctvom médií, rádií alebo koncertov. Plánujem aj nejaké spolupráce, ale tie radšej zatiaľ nebudem konkretizovať.

Z tých predošlých spomeniem napríklad spoluprácu s Robom Opatovským. Začala sa ešte pred mojím prvým oficiálnym singlom pod menom Andrew May. Raz som stretol Roba v jednom z bratislavských nákupných centier a doniesol mu svoje napálené demo CD s pár skladbami. Veľmi ochotne si ho zobral a o pár dní mi už volal, aby som prišiel k nemu domov do štúdia. Jeho reakcie boli veľmi pozitívne, pomáhal mi a produkoval prvý singel No matter who you are, za čo som mu veľmi vďačný. Doteraz sme v kontakte, volávame si a posielame svoje demo verzie skladieb.

SkryťVypnúť reklamu

Kde budeš v najbližšej dobe vystupovať?

V blízkej dobe plánujem vystúpenia v Bratislave, Trenčíne a v mieste svojho bydliska, teda v Dubnici nad Váhom.

Ďalší vývoj speváckej kariéry Andrewa Maya môžete sledovať na jeho Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež: Ela z kapely Tolstoys: Pozvanie na Pohodu považujeme za šťastie, ktoré prišlo v pravú chvíľu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu