Dobrodošli v Juhoške: Spravte si zo Slovinska cieľ svojej cesty, nie iba skratku k chorvátskemu moru

Taká malá krajina, rôznorodá a obdarená prírodným a kultúrnym bohatstvom.

Slovinsko je malá krajinka, rozlohou menšia ako polovica Slovenska. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom. Obyvateľov má o niečo viac než dva milióny. Vďaka svojej polohe Slovinsko bolo na križovatke viacerých kultúr a jazykov - slovanských, románskych, germánskych či maďarčiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajina je to rôznorodá, na malej vzdialenosti môžete prejsť od stredomorského podnebia k vysokohorskému. A čo sa týka prírodných a kultúrnych zaujímavosti, na tie je veľmi bohatá. Viac ako polovicu územia pokrývajú lesy, má hustú riečnu sieť a väčšina krajiny je hornatá.

SkryťVypnúť reklamu

A pre nás tam to nie je ďaleko. Autom z Bratislavy po rakúskych diaľniciach dorazíte za 3 hodiny na slovinskú hranicu a ku slovinskému moru to bude trvať len ďalšie dve hodiny.

Veľa Slovákov tadiaľto prechádza v lete na ceste do Chorvátska, ale určite sa oplatí spoznať ho viac. Nie je to len tranzitná krajina, cez ktorú prejdete menej než hodinu cesty na trase do Makarskej. Okrem toho, že nám je táto krajina blízka, čo sa týka vzdialenosti, tiež sa tam platí eurom a je súčasťou Schengenského priestoru, takže na rozdiel od Chorvátska nebudete mať problém so zmenárňami.

V Slovinsku nájdete:

#more

Najznámejšie slovinské pláže sú v mestách Portorož a Piran, na polostrove vybiehajúcom do Piranského zálivu, pomenovaného podľa mesta na špičke polostrova.

SkryťVypnúť reklamu

Ak patríte medzi tých, ktorí hľadajú radšej pokojnejšiu pláž mimo mesta, môžete navštíviť Mesečev zaliv (Mesačný záliv) v Krajinskom parku Strunjan, kúsok od spomínaných miest.

#hory

Najvyšším vrchom Slovinska je Triglav (2 864 m) v Julských Alpách na severozápade krajiny neďaleko Talianska a Rakúska. Nachádza sa Triglavskom Národnom parku (TNP) a je to jediný národný park v krajine.

Vrch je pomenovaný podľa slovanského božstva s tromi hlavami a môžeme ho nájsť na slovinskom znaku. Národný park ponúka možnosti na vysokohorskú turistiku vrátane viacerých variantov výstupu na Triglav z rôznych strán.

#mestá

Hlavné mesto Slovinska je Ľubľana (slovinsky Ljubljana). V nej môžete nájsť mnoho mostov ponad rieku Ljubljanica, z ktorých sú najznámejšie Trojitý most (Tromostovje) a Dračí most (Zmajski most). Drak sa nachádza aj na mestskom erbe. Podobne ako Bratislava, aj Ľubľana má svoj hrad na kopci nad riekou.

SkryťVypnúť reklamu

Na východe krajiny na známej trase smerom na Chorvátsko sa na rieke Dráve nachádza druhé slovinské najväčšie mesto Maribor. Na opačnej strane krajiny nájdete najvýznamnejšie slovinské prístavné mesto Koper.

#jaskyne

V Slovinsku je známych vyše 11 500 jaskýň (oproti našim 2400). Takmer polovica územia krajiny je krasového charakteru, čo znamená, že jej podložie je z rozpustných hornín, ktoré voda narúša a vytvára tak pukliny a jaskyne.

Najznámejšia a najnavštevovanejšia je Postojnska jama pri mestečku Postojna, zhruba na polceste medzi Ľubľanou a prímorským Koperom. V jaskyni premáva vláčik už od roku 1872. Je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému (24 340 m) v Slovinsku a ročne ju navštívi vyše pol milióna turistov.

#kone

Kone plemena Lipican (slovinsky Lipicanec) majú svoj pôvod vo dvornom žrebčíne v dedine Lipica blízko talianskej hranice. Žrebčín tam bol založený v roku 1580. V žrebčíne sa môžete pozrieť na tieto luxusné kone obľúbené nielen v bývalej monarchii, ale aj dnes natoľko, že ich nájdete aj na zadnej strane slovinských 10 eurocentov.

SkryťVypnúť reklamu

#jazerá

V Slovinsku je vyše 300 jazier, z nich je najznámejšie Jazero Bled (Blejsko jezero). To sa nachádza v Julských Alpách východne od Triglavu, 55 km z Ľubľany. Na jazere sa nachádza ostrovček s kostolom a nad jazerom stojí stredoveký hrad. Miesto ako z rozprávky obklopené horami a lesmi je obľúbenou turistickou destináciou.

#víno

Na slovinskom území sa vyrába víno už od čias Keltov a Ilýrov. V krajine sú tri hlavné vinárske regióny: pri rieke Sáve, pri rieke Dráve a v prímorskom kraji. Asi tri štvrtiny slovinskej produkcie je biele víno a len veľmi málo vína ide na export, takže pre slovinské víno je najlepšie si prísť rovno ku zdroju.

Podľa výskumu z roku 2016 je veľmi pravdepodobné, že známe odrody Frankovka modrá a Modrý Portugal majú svoj pôvod práve na slovinskom území.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dobrodošli v Juhoške: Čierna Hora je krajina kontrastov. Cestou prejdete cez štyri ročné obdobia Čítajte 

Snívaš o dovolenke? Tu nájdeš miesto, kam si môžeš ísť za odmenu oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu