Romantika i hrôzostrašné povesti: Vyberte sa na výlet za hradmi a zámkami našich českých susedov

Niektoré poznáte, o iných budete čítať po prvý raz, žiaden sa však neoplatí vynechať.

Čechy a Morava sa pýšia veľkým množstvom nádherných zámkov a hradov. Ak už máte tie naše pochodené, vydajte sa s nami na výlet k západným susedom za hradmi, zámkami a ich zaujímavými príbehmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Zámok Lednice

Naše putovanie začíname na Morave. Len kúsok od slovenských hraníc sa nachádza zámok Lednice. Patrí k najnavštevovanejším zámkom v Čechách a na Morave. Ak holdujete cykloturistike, nezabudnite si na výlet pribaliť svojho dvojkolesového tátoša. V okolí zámku sa nachádzajú cyklotrasy vhodné aj pre rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

Lednice, prezývané tiež Versailles južnej Moravy, sú obklopené prekrásnymi záhradami. Práve preto sa oplatí ich navštíviť najmä na jar či začiatkom leta.

Loading

...

2. Hrad Buchlov a zámok Buchlovice

Hrad Buchlov

Pochádza z 13. storočia a je jedným z najstarších a najzachovalejších hradov našich susedov. Ale nielen preto sa ho oplatí navštíviť.

S hradom Buchlov sa spája veľmi zaujímavá povesť. Týka sa jednej z prvých zaujímavostí, na ktoré na hrade natrafíte – Lipy neviny. Za čias hradného pána Jindřicha Prakšického zo Zástřizl jeho družina prenasledovala pytliaka, tomu sa však podarilo utiecť. Pytliakom bol priateľ jedného zo zbrojnošov a pán si preto myslel, že zbrojnoš, istý Ján Vlček, ho nechal ujsť úmyselne a odsúdil Vlčka na trest smrti.

Vlček poprosil hradného pána o splnenie posledného priania – vytrhol mladú lipu a zahrabal ju na hradnom dvore koreňmi nahor. Ak by sa do jari lipa zazelenala, značilo by to Vlčkovu nevinu. Hradného pána toto prianie natoľko zaujalo, že počkal s výkonom rozhodnutia do jari. A verte či nie, lipa sa naozaj zazelenala a na dvore hradu Buchlov rastie dodnes. Ak sa na ňu lepšie pozriete, skutočne konáre pripomínajú korene.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Zámok Buchlovice

Len kúsok od Hradu Buchlovice, dole v podhradí, stojí barokový zámok Buchlovice, ktorý dal vybudovať gróf Dětřich z Petřvaldu pred svoju taliansku manželku.

Rozsiahly zámocký park je ako stvorený na romantické prechádzky. Rodiny s deťmi zasa určite zaujme záchranná stanica voľne žijúcich živočíchov a mini zoologická záhrada – oboje sa nachádza v areáli zámku.

Loading

...

3. Bouzov

Z Buchlovíc sa presúvame severne smerom k Olomoucu, cieľom ďalšej prehliadky je hrad Bouzov. Pri pohľade naň vás isto napadne: „Ten som už niekde videl.“ A máte pravdu.

Hrad, ktorý bol na prelome 19. a 20. storočia majetkom Rádu nemeckých rytierov, dnes radi využívajú filmári. Natáčala sa tu napríklad rozprávka o Princezně Jasněnce a létajícím ševci alebo Arabela.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi zaujímavosti hradu patria tajné chodby z komnát veľmajstra Rádu nemeckých rytierov, fortieľny sporák či starodávny gril, ktorý bol na tie časy vrcholom luxusu.

Loading

...

4. Pernštejn

Od rozprávok sa presunieme k temným príbehom hradu Pernštejn. Po jeho chodbách sa v noci potuluje hradná pani. Ak ju zbadáte v bielom, značí to narodenie dieťatka, ak v čiernom, úmrtie.

Na hrade Pernštejn je vraj ukrytý obrovský poklad. Nachádzať by sa mal za tajomným kameňom, ktorý je ale prekliaty a každý, kto sa ho dotkne, do roka zomrie. Možno práve preto ešte poklad nikto nenašiel.

Loading

...

5. Kunětická hora

Z Pernštejna sa vydávame severne smerom k Pardubiciam. Tam sa nachádza hrad Kunětická hora. Starodávny hrad bol ohrozený ťažením kameňa, ale vďaka záchrannému projektu slovenského architekta Dušana Jurkoviča sa podarilo zrúteniu hradu predísť a dnes si na ňom môžete pozrieť napríklad výstavu mučiacich nástrojov. Aj s unikátom – katovým cenníkom, podľa ktorého zistíte, že práca kata bola na tú dobu celkom lukratívnym povolaním.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste ako malí pozerali televízny seriál Arabela, určite ste spoznali, že práve na tomto hrade mal svoje sídlo obávaný Rumurak.

Loading

...

6. Mníchovo Hradište

Na západe malebného Českého raja stojí zámok Mníchovo Hradište. Jeho prvých majiteľov akoby stíhalo prekliatie. Zakladateľa zámku Václava Budovca popravili ako jedného z hlavných vodcov českého povstania proti cisárovi.

Po konfiškácii ho získal cisárov vojvodca Albrecht z Valdštejna. No ani jemu nepriniesol šťastie. Albrecht bol zavraždený nájomnými vrahmi. Vraj preto, aby mu zmarili príležitosť stať sa českým kráľom.

Ak máte radi divadlo, nenechajte si ujsť sobotňajšie prehliadky zákulisia a historickej divadelnej technicky zámockého divadla z 18. storočia.

Loading

...

7. Duchcov

Na severozápade Čiech, len kúsok od Ústí nad Labem natrafíte na hrad Duchcov. I keď mnoho z vás pravdepodobne o tomto zámku ešte nepočulo, meno jeho knihovníka, ktorý tu trinásť rokov spravoval zámockú knižnicu, vám určite povie viac. Bol to sám Giacomo Casanova.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste zvedaví, kde to slávny milovník prežil jeseň svojho života a kde vznikla jeho autobiografia, bez ktorej by sa určite o jeho sexuálnych dobrodružstvách nikto nedozvedel, urobte si výlet na tento pozoruhodný zámoček.

Loading

...

8. Křivoklát

Neďaleko Prahy stojí hrad, ktorý by si mohol pokojne dať prívlastok rozprávkový. Uprostred lesov sa týči starobylý hrad Křivoklát, na ktorom sa nakrúcalo asi najviac rozprávok spomedzi všetkých hradov navôkol. Spomeňme napríklad Honza málem králem, Jak se budí princezny, Jak si zasloužit princeznu, Sůl nad zlato, Třetí princ, Tři veteráni, Anděl Páně, ale i Dívka na koštěti.

Tak, ako sa na hrad dnes hrnú filmári, kedysi tam s radosťou trávili čas českí panovníci, najmä vďaka okolitým lesom bohatým na divokú zver.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

9. Rabí

Juhozápad Čiech zdobí najrozsiahlejšia zrúcanina hradu Rabí. Obklopujú ju takmer tri kilometre hradieb a múrov a svojho času mala jedno z najvyspelejších opevnení v Európe.

Traduje sa, že práve tu, pri obliehaní hradu husitskými vojskami, prišiel o svoje jediné zdravé oko Ján Žižka. Zasiahnuť ho mal strelou z luku obranca hradu.

Loading

...

10. Červená Lhota

Zámok sa od ostatných odlišuje najmä svojou netradičnou červenou farbou. Možno práve preto lákal i filmárov a podobne ako na Křivokláte, i tu sa natáčalo veľa rozprávok. Asi najznámješia je Zlatovláska. Červená Lhota sa objavila tiež v rozprávke Pan Tau, O štěstí a kráse a v mnohých ďalších.

Ako však vzniklo pomenovanie Červená Lhota? Doposiaľ najvierohodnejšie vysvetlenie bolo, že zámok dostal po rekonštrukcii začiatkom 17. storočia novú červenú strechu a pôvodný názov Nová Lhota sa zmenil na Červená Lhota. Táto teória však bola nedávno historikmi vyvrátená.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia žijúci v blízkosti hradu vám radi porozprávajú, ako to vlastne s názvom hradu bolo - povesť o neveriacej hradnej panej, ktorú uniesol čert, keď chcela vyhodiť posvätný kríž z okna zámku, o krvavom kríži, ktorý čert na stene zanechal, a o tom, ako musel byť celý hrad na červeno premaľovaný, lebo kríž nešiel ničím pretrieť. Príbeh vás tak vtiahne do histórie hradu, že na chvíľu i vy uveríte, že možno, azda... to tak i mohlo byť.

Loading

...

Či už vás láka romantická prechádzka po zámockých parkoch, tajuplné povesti viažuce sa k starodávnych hradom, alebo si len chcete užiť príjemný výlet s blízkymi, Čechy a Morava vás svojou ponukou hradov a zámkov rozhodne nesklamú. Stačí si len vybrať...

Prečítajte si tiež: Viete, že do 37 slovenských múzeí a galérií sa dostanete zadarmo? Treba len sledovať kalendár Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu