Facebook zaplavili čiernobiele fotky neznámych detí. Kto je za iniciatívou Moje dieťa?

Lebo určite je vám jasné, že to nie sú ich biologické deti.

Slovenský Facebook dnes zaplavili fotky detí, pri ktorých používatelia nechali len záhadný odkaz "Moje dieťa". Hoci sa ľudia v komentároch snažili zistiť, o čo ide, vlastníci profilov im neodpovedali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o kampaň Moje dieťa slovenskej humanitárnej organizácie Magna. Tá dlhodobo pomáha obetiam vojny nielen v Sýrii. Tentokrát svoju kampaň zamerala špeciálne na deti postihnuté vojnou a utrpením. Na fotografiách sú malí Sýrčania a Sýrčanky, ktoré žijú v provizórnych táboroch v okolitých krajinách a čakajú na mier.

SkryťVypnúť reklamu

Odfotili ich v Libanone spoluzakladateľ humanitárnej organizácie Magna a fotograf Martin Bandžák a člen fotoagentúry Magnum Photos, John Vink.

„V utorok 20. júna si 80 osobností, ktorým nie je ľahostajné, ako vyzerá svet okolo nás, zavesilo ´svoje´ dieťa na ´svoju´ stenu na sociálnej sieti. Vzdali tak hold všetkým deťom, ktoré čakajú na mier a kvôli vojne sa nemôžu vrátiť domov,“ hovorí Martin Bandžák.

Súčasťou kampane sú aj fotografie zo života sýrskych utečencov v Libanone.

V Libanone žije viac ako milión utečencov, mnohé deti sa tu narodili v provizórnych mestečkách, zlých hygienických podmienkach a bez zdravotnej pomoci.

„V nedokončených novostavbách, ktoré libanonskí developeri plánovali pre jednu rodinu, sa tlačí štyridsať až päťdesiat ľudí, väčšinou tam nie je ani zábradlie, deti padajú zo schodísk,“ hovorí Martin Bandžák a dodáva: „Z môjho pohľadu je to oveľa deprimujúcejšie prostredie ako stanové tábory, kde je aspoň nejaká organizácia a infraštruktúra.“

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň odštartovala 20. júna, ktorý je po celom svete známy ako Deň utečencov. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov ho venovalo utečencom v roku 2000. Hlavným zmyslom tohto dňa je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov a vzbudiť povedomie spoločnosti o problémoch, s ktorými zápasia.

Peniaze môžete darovať na stránke organizácie.

Prečítajte si tiež: Ľudia v sýrskom Aleppe zažívajú peklo na Zemi. Takto môžeme obetiam vojny pomôcť aj my zo Slovenska Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu