Dobrodošli v Juhoške: Čierna Hora je krajina kontrastov. Cestou prejdete cez štyri ročné obdobia

Krajina s najpomalším internetom v Európe a dvoma mobilnými telefónmi na obyvateľa - aj to je Montenegro.

Jedným z najmenších a najmladších štátov sveta je Čierna Hora. Samostatnosť táto krajina získala odtrhnutím sa od Srbska len v roku 2006. Z tejto časti bývalej Juhoslávie pozná väčšina Slovákov len mesto Budva a priľahlý ostrov Sv. Štefana. Dôvodov na návštevu tejto krajiny je pritom naozaj mnoho. Presvedčte sa aj vy o tom, že leto v tejto destinácii je skrátka jedinečné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď vidíte niekoho oddychovať, pomôžte mu.

Už pri vstupe na územie tohto štátu (či z chorvátskej, srbskej alebo bosnianskej strany) vás privítajú na prvý pohľad poloprispatí, ale stále usmievaví hraniční policajti. Netvária sa, že ste im zjedli večeru (ako napríklad tí maďarskí - pozdravujem na hraničný prechod Horgoš - Röszke). Zatiaľ čo vy by ste v tom teple v hraničnej búdke umreli od nudy, oni sú v najväčšej pohode.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež pri čiernohorských cestách nájdete ostatných príslušníkov policajného zboru zaparkovaných pod olivovníkom s nohami vyloženými v oknách. Majú pauzu. Tam je čas na prestávku v práci akosi často a doteraz mi nie sú jasné tie správne intervaly. Ak by ste sa chceli stať Čiernohorcom a rýchlo zapadnúť, riaďte sa ich základnými pravidlami.

Za siedmimi horami, za siedmimi dolinami...

Keď už zvládnete dlhú cestu cez niekoľko štátov a hraničiari vám poprajú krásnu dovolenku, naskytne sa vám zaujímavý pohľad. Reliéf krajiny je totiž unikátny. Nájdete tu vysoké hory a hlboké doliny riek. Množstvo jaskýň, lesov a planín.

Najmä tí prichádzajúci zo Srbska vedia, že musia prejsť doslova cez štyri ročné obdobia, kým sa dostanú na pobrežie. V kopcoch pohoria Dináre, ktoré sa rozprestiera na väčšine územia, vás čaká typické horské podnebie.

SkryťVypnúť reklamu

Vzduch je však smerom k moru slanší a teplejší. Až v mestečkách na pobreží vás privíta to typické dovolenkovo-lepkavé podnebie. Jednoducho je to krajina plná kontrastov. V meste Crkvice padne za rok najviac zrážok v Európe, zatiaľ čo v meste Ulcinj svieti slnko vyše 2500 hodín ročne.

To srce Balkansko i more Jadransko...

Cestovný ruch sa v Čiernej Hore postupne rozvíja. Na toto pobrežie Jadranského mora smerujú autá a autobusy aj zo Slovenska a Čiech často preto, lebo Chorvátsko je už "okukané". Ľuďom sa zachcelo exotiky a postupne túto malú krajinu objavujú turisti z celého sveta.

O Montenegre sa dokonca hovorí ako o druhom Monaku Európy. Pláže nie sú až tak preplnené a za slnečník a ležadlá zaplatíte menej než v Hrvatskej.

Načítavam video...

Jednou z najoblúbenejších pláží je pláž Jaz. Okrem klasického vylihovania na slnku pri štyridsiatich stupňoch tam na vás čaká množstvo vodných atrakcií na otvorenom mori. Pre nadšencov kempovania je tu aj táto možnosť, s tým, že budete mať pláž hneď pri vchode do stanu. Na tejto pláži sa taktiež každoročne organizuje časť balkánskeho letného festivalu Exit, na ktorý sú pozvaní svetovo známi hudobníci. Takto to tam vyzeralo minulý rok.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Koľko národností, toľko národných jedál

Keďže Čierna Hora je bývalý štát Juhoslávie a od jej rozpadu tvorila jeden štát so Srbskom, obyvatelia sú tiež z každého rožka troška. Čiernohorci, Srbi, Bosniaci, Chorváti... Všetci priniesli na toto územie svoje jedlá. Samozrejme nájdete rozdielnu kuchyňu v horských častiach a prímorskej oblasti krajiny, čím je tiež tento malý fliačik na mape zaujímavý.

Od "potvor z moře vytažených", cez gril plný čevapčiči, taniere čorby, až po plechy s burekom, pitou a mnoho iného. Najznámejším výrobkom je suchá šunka Njeguška pršuta, ktorú si vraj najlepšie vychutnáte s ich tradičným vínom Vranac. Zaujímavosťou je, že Čierna Hora je jednou z desiatky krajín, v ktorej nenájdete McDonalds.

Montenegro je krajina, v ktorej si každý príde na svoje

Tipy pre #ležímnalehátkuafotímsinohy:

Pre chronických vylihovačov na slnku sa tam nachádza (okrem už spomínanej) niekoľko pláží, či už v zálivoch, alebo na otvorenom mori. Jednou z najdlhších piesočnatých pláží v Európe je pláž Ulcinj s celkovou dĺžkou 12,5 km. Medzi atrakciami tejto pláže je napríklad aj jazda na koni.

SkryťVypnúť reklamu

V mestečku Tivat nedávno vybudovali obrovský komplex s názvom Porto Montenegro. Ide o luxusný rezort s apartmánni, bazénmi a jachtovým klubom. Pokiaľ patríte k tým, ktorí by chceli popíjať drink pri tomto bazéne, miesto si zarezervujte radšej už teraz.

Tipy pre #spoznávamhistóriusfoťákomnakrku:

Množstvo kultúrnych pamiatok nájdete najmä v mestečku Kotor. Okrem iného sa v tomto kamennom meste uprostred hôr nachádza jeden z najstarších kostolov v Európe - katedrála Sv. Tripuna z roku 1166.

V Boke Kotorskej sa taktiež nachádza ostrov Mamula. Nájdeme tam chátrajúcu pevnosť, ktorá údajne slúžila v čase druhej svetovej vojny ako koncentračný tábor. V súčasnosti je opustená a slúži napríklad ako nádherná kulisa vo videoklipe srbskej speváčky Cecy. Minulý rok sa však začalo uvažovať o vytvorení dovolenkového rezortu aj na tomto ostrove.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Tipy pre #rozložímstanavyštverámsanakopec:

Namiesto slanej vody sa môžete ísť pozrieť alebo sa rovno hodiť do tej sladkej, pretože aj takú v Čiernej Hore nájdete. Najväčšie jazero na Balkáne je Skadarské jazero, ktoré leží na čiernohorsko-albánskej hranici. Nachádza sa v ňom okolo 50 ostrovov a ostrovčekov, pričom na jednom stojí bývalé väzenie, čiernohorský Alcatraz - Grmožur. Vraj sa podarilo odtiaľ ujsť len jednému väzňovi.

Jedným z piatich národných parkov Čiernej Hory je Biogradska Gora. Ide vraj o najstarší národný park v Európe a druhý najstarší na svete. Má rozlohu vyše 5000 hektárov a jeho najvyšším vrchom je Crna Glava s nadmorskou výškou 2 139 metrov. Nachádza sa tam aj jazero, ktorého zábery sú ako stvorené na obrazovku počítača.

No a tí najodvážnejší by sa mali ísť určite pozrieť do kaňonu rieky Morača. Už len prejazd cestou, ktorá tade vedie, vie byť veľmi napínavý. Úzka cesta je plná zákrut, ešte prudších zákrut a úzkych tunelov.

SkryťVypnúť reklamu

Rieka Morača, tak ako rieka Tara, sa dá splavovať a každoročne na nej raftujú skupiny dobrodruhov z rôznych kútov sveta.

Prečítajte si tiež: Čierny piesok či dračie kamene. Pozrite si 15 najzaujímavejších pláží, ktoré ponúka naša planéta Čítajte 

Snívaš o dovolenke? Tu nájdeš miesto, kam si môžeš ísť za odmenu oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu