Balkánska krajina troch kultúr, mnohých mostov a kávy. 19 zaujímavostí o Bosne a Hercegovine

Vedeli ste, že arabica nie je len káva?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Meno má podľa vody a vojvodu

Pôvod mena Bosna sa odvodzuje od rieky Bosny, ktorá tečie srdcom krajiny. Jej názov je pravdepodobne odvodený z ilýrskeho Bass-an-as, ktoré pochádza z proto-indo-európskeho koreňa "bos", čo znamená "tečúca voda". Názov oblasti Hercegovina na juhu krajiny pochádza z titulu pre vojvodu "Herceg", ktorý pochádza z nemeckého "Herzog".

2. Stretávajú sa tam tri národnosti, tri náboženstvá a tri jazyky

Obyvateľov Bosny a Hercegoviny možno zaradiť do troch národností: Bosniaci (tvoria 50 %), Bosnianski Srbi (30 %) a Bosnianski Chorváti (15 %). Čo sa týka náboženstva, Bosniaci sú spravidla sunnitskí moslimovia, Srbi pravoslávni kresťania a Chorváti sú katolíci. Hovorí sa tu troma jazykmi - bosniansky, srbsky a chorvátsky, ktoré sú súčasťou južnej vetvy slovanských jazykov a sú vzájomne zrozumiteľné.

SkryťVypnúť reklamu

3. Sarajevo je európsky Jeruzalem

Hlavným a najväčším mestom je Sarajevo s takmer 700 000 obyvateľmi. Pre svoju históriu a rozmanitosť v kultúre a náboženstve si vyslúžil prezývku "Jeruzalem Európy", alebo "Jeruzalem Balkánu". Je to mesto, kde v jednej štvrti nájdete blízko seba mešitu, katolícky kostol, pravoslávny kostol a synagógu.

4. Prvá "električka" v Európe jazdila v Sarajeve

Sarajevo bolo v roku 1885 prvým mestom v Európe a druhým na svete (po San Franciscu), v ktorom pravidelne začala premávať mestská koľajová linka. Vozy boli ťahané koňmi a v roku 1895 začala jazdiť električka.

5. Štát sa skladá z dvoch správnych útvarov

Bosna a Hercegovina sa skladá z dvoch entít: Federácia Bosny a Hercegoviny (FBiH) a Republika Srpska (RS). Hranice medzi nim ustanovila Daytonská mierová zmluva z roku 1995, ktorá ukončila Bosniansku vojnu, jednu z kapitol vojen v Juhoslávii. Oblasti sú určené podľa národnostného princípu, vo FBiH žijú prevažne Bosniaci a Chorváti a v RS Srbi. Zaujímavosťou je federálny Dištrikt Brčko na severovýchode krajiny, ktorý je súčasťou oboch entít a pod spoločnou správou.

SkryťVypnúť reklamu

6. Na čele sú traja prezidenti

Hlavou štátu nie je len jeden prezident, ale trojčlenné Predsedníctvo Bosny a Hercegoviny. Jeho členmi sú jeden Bosniak a jeden Chorvát, ktorých volia občania Federácie BiH, a jeden Srb volený RS. Volí sa každé 4 roky a členovia v ňom rotujú každých 8 mesiacov vo funkcii vedúceho predsedníctva.

8. Vlajka s farbami mieru

Vlajka Bosny a Hercegoviny obsahuje žltý rovnoramenný pravouhlý trojuholník na modrom pozadí a popri jeho prepone je 7 celých hviezd a dve polovičné, ktoré majú zvyšok za okrajom vlajky. Trojuholník symbolizuje tri národy a pripomína tiež geografický tvar krajiny. Vlajku zaviedli v roku 1998.

7. Rozlohou je podobná Slovensku

Rozloha Bosny a Hercegoviny (51 197 kilometrov štvorcových) je len o niečo väčšia než rozloha Slovenska (49 035). Oproti Slovensku (5,4 milióna) má menej obyvateľov - 3,8 milióna, čo je zhruba toľko, ako počet obyvateľov Slovenska bez Košického a Prešovského kraja.

SkryťVypnúť reklamu

9. O kurzové výkyvy nemajte obavy

Platidlom v Bosne a Hercegovine je konvertibilná marka so skratkou KM, ktorá sa delí na 100 pfenigov. Zaviedli ju na základe spomínanej Daytonskej dohody a nahradila predtým používané obeživá - bosniansky dinár, chorvátsku kunu a dinár Republiky srbskej - v roku 1995. Je nazvaná podľa nemeckej marky, s ktorou mala pevný kurz 1:1. Keďže nemeckú marku nahradilo euro, KM má s ním tiež stály kurz: € 1 = 1.95583 KM, zaokrúhľuje sa na 2 KM.

10. Národným kvetom je zlatá bosnianska ľalia

Táto ľalia (latinsky Lilium bosniacum) je endemická pre Bosnu a Hercegovinu a po bosniansky sa nazýva Zlatni Lilijan či Bosanski Lilijan.

11. Arebica - arabská abeceda pre bosniansky jazyk.

Arebica alebo arabica bol variant arabského písma pre písanie v bosnianskom jazyku, ktorý sa používal hlavne v náboženských školách a administratíve. Arebica bola založená na osmanskej predlohe perzsko-arabského písma a používala sa najmä medzi 15. a 19. storočím. Pred prvou svetovou vojnou boli snahy o zavedenie arebicy ako tretieho oficiálneho písma popri latinke a cyrilike.

SkryťVypnúť reklamu

12. Dejisko zimnej olympiády

Ešte za čias bývalej Juhoslávie sa v roku 1984 v Sarajeve uskutočnili XIV. zimné olympijské hry. Bola to prvá zimná olympiáda v socialistickej krajine. Opustené dejiská hier sú dnes zaujímavou turistickou atrakciou.

13. Najdlhšie obliehanie v modernej histórii

Obliehanie Sarajeva jednotkami juhoslovanskej armády a predchádzajúcej Republiky Srbskej počas vojen v Juhoslávii trvalo 1429 dní (od 5. apríla 1992 do 29. februára 1996). Je to o viac než rok dlhšie než obliehanie Leningradu v druhej svetovej vojne. Prišlo v ňom o život vyše 5-tisíc civilistov.

14. Sarajevský filmový festival je najväčším filmovým festivalom v juhovýchodnej Európe

Založili ho v roku 1995 počas obliehania Sarajeva. Koná sa každý rok v auguste (v roku 2017 je to 11. - 18. augusta).

SkryťVypnúť reklamu

15. Krajina má len jediné mesto pri mori

Aj keď sa pri prvom pohľade na mapu možno zdá, že ide o vnútrozemskú krajinu, Bosna a Hercegovina má 20 kilometrov jadranského pobrežia. Na ňom sa nachádza jediné bosnianske prímorské mesto Neum. Chorvátske pobrežie teda nie je súvislé a pri ceste pri mori zo severu do chorvátskeho Dubrovnika cestujúci prejde kúsok Bosny a Hercegoviny.

16. Pútnické miesto Medžugorie

Mestečko sa nachádza medzi horami (podľa čoho sa volá) blízko hranice s Chorvátskom a je obľúbeným katolíckym pútnickým miestom.

17. Prales Perućica je jedným z posledných európskych pralesov

Perućica sa nachádza v národnom parku Sutjeska pri hraniciach s Čiernou Horou.

18. Osmanský Starý most (Stari most) je jednou z najznámejších pamiatok v krajine.

Stojí nad riekou Neretva už od 16. storočia v meste Mostar, ktoré je podľa neho pomenované. Dá sa povedať, že je symbolom premostenia medzi rôznymi kultúrami.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojom mieste stál vyše 400 rokov, kým ho počas vojny v roku 1993 nezničili chorvátske jednotky. Po vojne ho zrekonštruovali a od roku 2004 opäť stojí tento kamenný oblúk nad riekou a spája dva brehy.

19. Bosnianska káva

Tradičným nápojom je bosnianska káva varená v kovovej nádobe zvanej džezva a podávaná v malej šálke zvanej fildžan.

Prečítajte si tiež: Kedysi boli plné života, dnes sú to "mestá duchov". Pozrite si miesta, v ktorých zastal čas Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu