SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Veľký test borovičky v Bratislave: Kam sa vybrať za čo najlepším pomerom ceny a kvality?

Borovičku Slováci považujú za svoj národný nápoj, aj napriek tomu, že si mnoho z nás musí na chuť ''ihličia v ústach'' zvyknúť.

Rozhodol som sa preto s priateľkou vyskúšať, kde v Bratislave môžeme nájsť borovičku, ktorá bude mať ten najlepší pomer ceny a chuti. Aby ste vedeli, kam do mesta môžete zobrať na tento lahodný nápoj svojich kamarátov.

Vyskúšali sme sedem podnikov v strategickej lokácii od hlavnej vlakovej stanice po Obchodnú ulicu a sústredili sme sa na podniky kategórie "hlavne, že je otvorené a budú mať borovičku". Do mesta sme vyrazili v piatok o deviatej, čo značne ovplyvnilo atmosféru v podnikoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri hodnotení som dbal hlavne na tieto veci:

  • Chuť borovičky
  • Teplota
  • Ochota obsluhy dať nám len 2 borovičky a brzdu
  • Prostredie podniku

Značku som veľmi hodnotiť nechcel, lebo lacná vychladená je stále lepšia ako drahá a teplá.

Načítavam video...

Reštaurácia Hlavná Stanica

Hľadanie najlepšej borovičky v bratislavských baroch začalo paradoxne v reštaurácii. Nie, že by bol na Hlavnej stanici problém nájsť miesto, kde predávajú borovičku, ale je problém nájsť miesto, ktoré vyzerá tak, že tam človek nedostane tri pohlavné a dve duševné choroby. Nakoniec sme si vybrali reštauráciu na poschodí, kde sme si sadli na vonkajšiu terasu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čašník prišiel do dvoch minút, priniesol jedálne lístky a hneď aj odišiel, takže sme mu ani nestihli povedať, že chceme len dve borovičky a nejakú brzdu.
V reštaurácii sa okolo deviatej večer stále vo veľkom jedlo, takže ak chcete popíjať a pritom zajesť aj nejakú tu polievku s rezňom, tu máte možnosť.

Naša požiadavka až tak neprekvapila (očakával som, že objednávok typu borovička s pivom bude mať za deň viac), ale borovička bola teplá, očividne z pultu a nie z chladničky. Situáciu trochu zachránil studený Sprite, ale naše nepísané pravidlo bolo, že borovička išla na ex a nemiešali sme. Celkovo to v tejto reštaurácii nebolo až tak zlé, na terase sme mali okrem výhľadu na ľudí pod stanicou aj celkom pekný výhľad na Kamzík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

+ Ponuka dvoch druhov borovičky (Carat 1,80 €; Spišská 2,10 €)
+ Terasa ideálna na leto
+ Ak má človek odvahu, môže sa najesť
+ Núdzové riešenie, keď ťa chytí slina už na stanici

- (Veľmi) teplá borovička
- Nie veľmi prestížne miesto na piatkovú chlastačku
- Dosť vysoké ceny (dve borovičky a sprite za 5,10 €)

Celkové hodnotenie: 3/10

Hostinec na Šanci

Po ceste na Račianske mýto sme sa zastavili v Hostinci na Šanci, ktorý vyzeral dosť plno, a tak sme si sadli na provizórnu terasu pred podnikom (sedenie na ulici). Po asi troch minútach nás slušne poprosili, aby sme išli preč, ale iba preto, lebo o desiatej sa toto sedenie ruší. Presunuli sme sa teda na jediné voľné miesta k baru, kde obsluhovali tri mladé čašníčky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na výber nám dali obyčajnú (drevenú) a spišskú. Dali sme si preto dve obyčajné s jedným Spriteom a hneď sme zaplatili 3,50 €. Cenu sme sa kvôli absencii bloku alebo nápojovej karty nedozvedeli, ale boli sme radi, že pár stoviek metrov od stanice už začínajú byť ceny lákavejšie. Inak má podnik veľmi pekný dvojposchodový priestor, kam by sa už človek nemusel hanbiť zobrať aj kamarátov.

+ Pekná a milá obsluha (plusový bod skôr pre pánov)
+ Chladená borovička aj nealko
+ Pekné prostredie na pitie borovičky
+ Cena

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

- Na ceny sa treba pýtať alebo si treba vypýtať nápojový lístok (ale na stoloch asi bol)
- Pre preplnenosť bolo dosť hlučno

Celkové hodnotenie: 7/10

Queens Pub

Tento podnik sme objavili náhodou pri čakaní na poslednú 39-ku, aj keď v okolí to je legenda. Keďže do posledného spoja do stredu mesta sme mali 7 minút, rozhodli sme sa využiť ich naplno a dať si rýchlo jedno kolo na bare. Tento podnik je vraj obľúbený u vysokoškolákov, pre ktorých je majiteľ vraj odhodlaný nechať otvorené aj do ranných hodín štýlom "pokiaľ sa pije, potiaľ sa žije".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Majiteľa sme zastihli za barom a plne chápal situáciu blížiacej sa MHD. Tak nám nalial klasickú borovičku a Sprite nám dal rovno v plechovke, aby sme mohli dopiť po ceste. Takisto nám ako jediný po naliatí povedal "na zdravie" a takéto maličkosti vždy potešia.

+ Majiteľ je človek, s ktorým si môžete pokecať, aj keď prídete len na 5 minút
+ Atmosféra podniku pre študentov blízko internátu
+ Dobre vychladená borovička aj nealko
+ Minútu chôdze od Račianskeho mýta
+ 3,80 € za dve borovičky a Sprite

SkryťVypnúť reklamu

- Škoda, že sme nemali viac času

Celkové hodnotenie: 8/10

Roshambo Bar

Malý podnik s diskotékou kúsok od Kollárka, kam sme zbehli práve počas nejakej rozlúčky so slobodou, keď mala budúca nevesta s kamarátkami jednu z miestností len pre seba.

Nám to však nevadilo a dopriali sme si za barom jedno kolo, aj keď vedľa nás sedel párik, ktorý mal veľmi blízko k súloži na verejnosti. Napriek klimatizácii bolo vo vnútri trochu dusno, ale osadenstvu baru to až tak neprekážalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Borovičku nám tu ponúkli "obyčajnú" a "obyčajnú", tak sme si vybrali prvý variant, ale po jej vypití sa nám nejako nezdala jej chuť. Obviniť podnik z riedenia nechceme, ale bohužiaľ, jej chuť bola slabá a nevýrazná. Je možné, že im len časom "vyprchala". Namiesto Sprite nám ponúkli 7up, ale nie sme rozmaznaní, tak sme vypili aj ten. Cena sa hýbala od 4,10 € do 4,40 € za kolo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

+ Ideálny podnik, ak s frajerkou chcete, ale nemáte kde (a teraz ani tak nehovorím o pití)
+ 7up nerozoznáte od Sprite
+ Možno dobrý podnik na malú súkromnú oslavu

- Veľmi zlá borovička

Celkové hodnotenie: 3/10

Štartér Pub

Musím sa priznať, že do Štartéra chodím ja osobne veľmi rád, pretože ceny nápojov sú rozdelené do kategórie "na socku pred výplatou" a "na pána po výplate" a aj keď býva takmer vždy plný, málokedy je problém nájsť miesto na sedenie. Obliate stoly a podlaha sa priebežne čistí, čo sa však nedá povedať o záchodoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Borovičku sme si išli objednať klasicky za bar, ale kúsok po jedenástej nám bolo oznámené, že sa nalievajú už len dvojité. Mojou logikou-nelogikou som potom nadával, že som musel zobrať 4x borovičku, ale duchaprítomná priateľka sa spýtala, prečo som nezobral len jednu dvojitú, ktorú by sme si dali na polovicu. Nakoniec to nevadilo, keďže za 4 spišské borovičky a Sprite sme platili 5,10 €, čo robí zo Štartéru najlacnejší podnik za celý večer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V letných mesiacoch je však nemyslitelné, aby človek vydržal vo vnútri viac ako 10 minút, pretože zafajčený vzduch spolu s teplom doslova vyháňa ľudí von. Škoda, pretože inak je Štartér takmer dokonalý podnik s výbornou borovičkou.

+ Cena
+ Na výber lacnejšia a drahšia borovička, pričom lacnejšia je spišská
+ Chladená borovička aj nealko
+ Oproti starému Štartéru majú oveľa väčší priestor

- Záchody (ale niet sa čomu okolo polnoci čudovať)
- Pravidlo "nalievame už len dvojité"
- Hluk a teplo sú v lete fakt zlé

Celkové hodnotenie: 6/10

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Picollo Pub

Po ceste zo Štartéra sme sa hneď zastavili v podniku vzdialenom asi 5 metrov. Picollo Pub je dosť veľký podnik s malým vchodom, kde obsluhoval pár ako vystrihnutý z filmu pre dospelých. Svalnatý chalan spolu s vyšportovanou babou, ktorá mala potrebu každých 10 sekúnd pozerať do telefónu. Aj napriek tomu sme boli obslúžení rýchlo, a dokonca sme ako v jednom z mála podnikov dostali aj pokladničný blok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dobrá a chladená borovička opäť spolu so 7upom. Už mi trochu horšie išla matematika, ale vďaka bloku viem, že sme platili 3,95 € za kolo. Určite sa do tohto podniku oplatí ísť, ak je na Obchodnej už všetko plné, pretože tu bolo okolo polnoci ešte relatívne dosť voľných miest na sedenie a podnik je dobre vetraný.

Na návšteve záchodu som na zemi našiel malé prekvapenie v podobe použitého kondómu, ale je dobré vidieť, že ľudia stále myslia na ochranu a konajú zodpovedne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

+ Chladená borovička aj nealko
+ Veľký podnik, kde si človek sadne aj v piatok o polnoci
+ Ak máte šťastie, tak aj pre ženy aj pre chlapov tam nájdete sexy obsluhu
+ Blok z pokladne, takže aj keď ste opití, máte prehľad
+ Na záchodoch si človek očividne vie užiť

- Na záchodoch si človek očividne vie užiť
- Dosť tmavý podnik

Celkové hodnotenie: 8/10

KGB

KáGéBéčko je jeden z najznámejších podnikov na Obchodnej, kde sme oficiálne ukončili prvú časť testovania, pretože po tomto podniku by sme už asi nevedeli hodnotiť objektívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prekvapivo sme aj tu našli ešte takmer o jednej dosť voľných miest, ale "unknown" borovička patrila s cenou 2 eurá medzi najdrahšie z celého testu. Zažili sme tu prekvapenia, ktoré možno umocnila naša hladina alkoholu v krvi, ale aj tak. Čašníčke sme hneď po ceste k nám povedali, že chceme dve borovičky a nealko, a že rovno zaplatíme. Po asi 20 sekundách priniesla borovičky spolu s účtom a v 7upe nám plával aj plátok citróna, čo bola na túto noc úplne luxusná skúsenosť.

+ Až podozrivo rýchla obsluha (teleport???)
+ Chladená borovička aj nealko
+ Plátok citróna v 7upe (jeeeeeej)

- 2 eurá za borovičku
- Po ôsmich borovičkách sme boli nútení ukončiť testovanie

Celkové hodnotenie: 8/10

Chýba medzi podnikmi váš obľúbený? Ak máte nejaké tipy, neváhajte o nich dať vedieť v komentároch.

Prečítajte si tiež: Gin sa znova stáva obľúbeným alkoholom. V čom sa líši od slovenskej borovičky? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu