Gin sa znova stáva obľúbeným alkoholom. V čom sa líši od slovenskej borovičky?

História tohto nápoja bola turbulentná.

Pili ste už gin tonic alebo negroni? Základnou zložkou týchto miešaných drinkov je gin, ktorý sa v posledných rokoch pomaly tlačí do popredia.

Našťastie to už nie je také šialenstvo, ako v Anglicku na prelome 17. a 18. storočia, a dnes si ho môžeme vychutnať rozumne a vo vysokej kvalite. Dokonca má v malom množstve aj pozitívne zdravotné účinky - vďaka svojmu bylinnému zloženiu sa odporúča na žalúdočné problémy, čo využívali už v stredovekej medicíne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznáme niekoľko druhov ginov:

  • Genever - alkohol s výťažkom z borievky, holandský predchodca ginu
  • Old Tom - sladší ako London Dry, ale suchší ako genever
  • Plymouth - pôvodne tak mohli označovať giny z mesta Plymouth, ale už to neplatí
  • London Dry - giny vysokej kvality, napriek názvu sa však vôbec nemusia vyrábať v Londýne

Loading

...

Ako sa gin vyrába?

Základom ginu je obilný destilát, do ktorého sa pridávajú takzvané "botanicals", čiže zmes korenín a rôznych rastlinných výťažkov. Môže ich byť teoreticky až 120 druhov, ale prakticky sa ich používa maximálne 15.

SkryťVypnúť reklamu

Základnou ingredienciou, ktorá definuje gin, je borievka (latinsky juniperus). Okrem nej sú najčastejšie používanými botanicals koriander, citrónová či pomarančová kôra a korene kosatca a archangeliky lekárskej. Tie sa používajú na spájanie chutí ostatných zložiek. Okrem nich to môže byť aj škorica, sladké drievko, fenikel, aníz a mnohé iné.

Existujú 3 spôsoby výroby ginu:

  • compounding - teda miešanie - pri ňom sa do destilátu zamieša esencia botanicals, vyrábajú sa tak lacnejšie a menej kvalitné giny
  • racking - pri tomto spôsobe sa chuť botanicals pridáva cez paru
  • steeping - teda namáčanie - bylinky sa macerujú v liehovine, ktorá sa následne destiluje

Loading

...

História ginu bola pestrá

Alkohol z borievok sa vyrábal už od 11. storočia. Vtedy ho destilovali mnísi a predpisovali ho pri žalúdočných ťažkostiach. Jeho účinky v 16. storočí ocenil aj holandský farmaceut Lucal Bols, ktorý rád popíjal. Začal teda rozširovať borievkové maceráty, borievky pridával k obilnému základu a vznikol genever, na ktorom si postavil svoj biznis.

SkryťVypnúť reklamu

V 17. storočí poslal anglický kráľ Jakub I. do Holandska svojich vojakov. Tí tam prvýkrát ochutnali alkohol, ktorý im dodával odvahu do bitky, dostal teda prezývku "Dutch courage" (holandská guráž). Tak sa borievková pálenka dostala aj do Anglicka, ale skutočne sa rozšírila až po tom, čo sa na anglický trón dostal Holanďan Viliam Oranžský.

Dovtedy sa v Anglicku pilo pivo a francúzske brandy, no kráľove sankcie na dovoz z Francúzska odstrihli Angličanov od zdroja. Navyše aktívne podporoval domácu destiláciu - gin mohol vyrábať každý bez licencie a daní. Vtedy aj vznikol názov gin.

Loading

...

Voda v tej dobe nebola veľmi pitná, namiesto nej sa ľudia nalievali alkoholom. Keďže gin bol omnoho silnejší ako pivo, na ktoré boli Angličania zvyknutí, v krajine veľmi rýchlo pribudlo alkoholikov i kriminality. Ešte rýchlejšie ako muži podliehali ginu ženy a po niekoľkých otrasných prípadoch - napríklad keď chudobná matka alkoholička zabila svoje dieťa, aby mohla jeho oblečenie predať a kúpiť si zaň gin - bolo od roku 1736 prijatých niekoľko ginových zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

Tie sa ľuďom, samozrejme, nepozdávali, pretože dane a licencie na gin zdraželi. Vláda dokonca nabádala ľudí, aby prešli z ginu na pivo. Ale aj vďaka týmto obmedzeniam sa z ginu stal regulovaný alkohol, ktorého kvalita sa postupne zvyšovala.

Gin sa aj vďaka britskému námorníctvu rozšíril do celého sveta a obľúbili si ho aj v Amerike. Keď však v USA zavládla prohibícia a nedalo sa ho legálne dovážať, pašovali ho do krajiny cez Mexiko či Kanadu a snažili sa ho vyrábať vo vaniach. Takzvaný "bathub gin" bol nekvalitný, vznikal z lekárskeho alkoholu, do ktorého sa pridali botanicals.

Počas 2. svetovej vojny v Londýne pozatvárali, vyvlastnili a zbombardovali množstvo páleníc, no veľa ich už po vojne neotvorili. Obľuba ginu vtedy výrazne upadla, no v 21. storočí prežíva tento alkoholický nápoj renesanciu a stáva sa obľúbený ako medzi barmanmi ako prísada do koktejlov, tak aj medzi ich popíjačmi.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Aký je rozdiel medzi ginom a borovičkou?

Z borievok sa vyrába aj na Slovensku obľúbený alkohol - borovička. Už vám niekto tvrdil, že gin a borovička sú vlastne to isté? Nemal pravdu. "Základný rozdiel je v tom, že borovička obsahuje iba borievku a gin má botanicals, ktorých musí byť viac. Gin a borovička rozhodne nie sú to isté," vysvetľuje barmanka Katka Ligačová, pre ktorú je gin jedným z obľúbených alkoholov a vie o ňom pútavo rozprávať, ako dokázala na prednáške v rámci bratislavského festivalu Standart.

Podľa nej neplatí, že by borovička za ginom zaostávala, ide skrátka o iný alkohol: "Borovička je zaujímavá v tom, že ju máme len my, Slováci. Veľa ľudí to nevie. Keď idem niekam von, tak nosím práve borovičku, a nie gin, takže by som ju určite propagovala ako hrdý slovenský produkt," dodáva Katka.

SkryťVypnúť reklamu

Takže si nalejte z toho, čo vám chutí. S rozumom a od 18 rokov.

Prečítajte si tiež: Borovička už má svoj medzinárodný deň. Pomsta z lesa bude oslavovať na Jána Čítajte 

Zdroje: Katka Ligačová; Hannah Lanfear: Příběh ginu (In: Standart, číslo 4, ročník 2)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu